Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafikte Kask Kullanımı Hakkında Araştırma Sonuçları

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında sydbarrettt tarafından paylaşıldı.

1. sydbarrettt

sydbarrettt Yeni Üye

Seviye:
  2. warlocker

warlocker Aktif Üye

Seviye:
    walla bence kaskin yalnizca trafikte faydasi yok.. ornegin 2 gun once bi arkadasim caddebostan sahil yolunda kafa kafaya bir bisikletliyle carpisti. o kadar yavas carpmasina ragmen (yurume hiziyla nerdeyse) one dogru 1 tur takla atip (bisikletle beraber, nasil oldu ben bile sasirdim) kafasinin ustune dustu..kafasinin ustunde, yuzunde, kollari ve bacaklarinda yaralar olustu..kafasinda ne yazik ki kask yoktu..
    isin komik tarafi carptigi bisikletciye hicbisey olmadi ve tamamen karsi tarafin sucuydu. duz yolda giderken bi anda onune kirdi. adam yasli basli birisiydi o yuzden pek bisey diyemedik..kafam dalgindi kusura bakmayin falan dedi ve gitti..
    genelde kask takilmasini mantiksiz buluyordum ama bu olaydan sonra kendime bi kask almaya karar verdim.

Tugkan emir bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Linkteki yazıyı okumaya üşendim ama trafikte kask kullanmanın bir avantajı şu ki hepiniz farketmişsinizdir;

Genelde sürücüler daha bir yol verir hale geliyorlar.
    Ve dikkat çekiyorsunuz, bu da trafikte farkedilmenize ve kısmen de olsa; daha fazla şekilde birer araçtan sayılmanıza neden oluyor.

Bisikletli olmanın trafikteki dezavantajı (yol verilmemesi ve sıkıştırılmaya çalışılması açısından) azaltılmış oluyor.

Güvenlik dışındaki izlenimim budur. :)

4. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    Bence Her bisiklet sürcüsünün kask takması lazım. Özellikle kırsal kesimin dışındaki trafikte. Bu güvenlik konusunun fiziksel yanı bir tarafa, herşeyden önce o insanın kendi sağlığına ve güvenliğine deger verdiği ve bu konuda önlem aldığının göstergesidir.

Ve bisiklete bilinçli binip kendi adına alınması gereken önlemleri aldığını karşı tarafa gösterir. Dikkat çekmesi de cabası.

Herşeyden önce biz kendimize saygı duymalıyız. Bizim hayatımız kıymetli ve başkalarının da e en az bizim gösterdiğimiz güvenlik özenini göstermesi gerektiğini hatırlatır. Ve muhtemel kazanın bir nevi görsel tabelasıdır, bir otomobil sürücüsü için.

Bir motorsiklet dergisinde "motorsiklet sürücüleri öncelikle kendileri kendilerinin bir motorlu araç olduğunu anlamaları gerekir" diye bir yazı vardı. Bunun anlamı trafikte bir araç gibi hareket etmeleri gerektiği yani zigzaglar yapmamalarını, şeridin dışından kaçamak yerlere girmemleri gibi konuları kastediyordu.

Bu bir motosiklet sitesi olsaydı herhalde forumlarda bol bol otomobiller artık motorsikletlerinde trafikte olduğunu anlaması lazım diyordur. Fakat hepimiz biliyoruz ozellikle scooterlar trafikte nasıl ilerliyor.

O nedenle once biz kendimize saygı duyalım sonra başkalarından aynı saygı ve özeni bekleyelim.

Kasksız pedala basmayalım...

İyi Sürüşler...

metinakin, Tugkan emir ve MertSayın bunu beğendi.
  5. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    kesinlikle katılıyorum, araçlar kasklı bisiklet sürücülerine araçmış gibi(yani daha ciddi) davranıyor, yol veriyor, geçmesini sağlıyor. trafikte sürerken dikkat ettim buna..

6. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    çoğu zaman işe bisikletle gidiyorm ve kask takıyorum başlangıçta çekiniyordum açıkçası gittiğim güzergahta yüzlerce insan bisikletle işe gidiyor ama bir arkadaşım abimin dışında kimseyi kask takarken görmedim. insanlarımız alışık değil. bunun için kask dikkat çekiyor saygı uyandırıyor bazen bazen de alay konusu oluyorsun kimisi selam veriyor (mesela mahallede çocuklar önüne atlıyor şaka niyetine bazen ise aaaa bisikletli abii geliyor haahaha... gibi naralar meraklı bakışlar ve saire....) kaskın maharetinden tabii ki bunlar bazıları da turist muamelesi yapıyor ha çok görmüyorum çünkü bu bir açıdan kültür meselesi bir açıdan alışkanlık zaman alır belki

kask bana güven veriyor. onu takmayınca kendimi eksik hissediyorum. eldiven de öyle hem şu mevsimde havalar sert olmaya başladı kafamıza bere tarzı bir başlık ve üstüne kask takmak bizi soğuklara rüzgar çarpmasına karşı da korur sürekli kullanımda ve ortalama 20 km hız bir de rüzgar kafadan geliyorsa rüzgar bizi hasta edebilir belki ilerde kalıcı rahatsızlıklar doğurabilir doktor değilim ama kaskın sağlık yönünden darbeler dışında kısa/uzun vadede beynimizi de koruduğu kanısındayım

Raven_35, MertSayın ve Mehmet Boran bunu beğendi.
  7. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kaskın kışın tek başına rüzgardan koruyup hasta etmeyeceğine ben katılmıyorum açıkcası , üzerindeki aerodinamik yapı nedeniyle bulunan hava delikleri sonuçta havayı içeriye alıp arka kısımdan tahliye ettiği için içeride bir hava akımı söz konusu bere tarzı şeyler takıp üstüne kaskı takmak bence daha mantıklı kış aylarında.

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Linkteki yazıyı fazla okuyan olmamış sanırım :) Yazıda kaskın trafikte tehlike riskini arttırdığından bahsediyor, araştırmaya göre sürücüler kasklı bisikletlileri sollarken kasksızlara göre daha yakından geçtiklerini ve bunundan çarpma riskini arttırdığını sonucuna varılmış, düşünceye göre sürücüler kasklı bisikletlileri daha ciddi ve tecrübeli olarak gördüklerinden ve daha az beklenmeyen haraket yapacaklarını düşünebildiklerinden daha az dikkat edebiliyorlar. Yazıda yine bir çok ilginç konuya değinilmiş ;)

basri, Raven_35, tuninger_haa ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  9. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    belki Turkce olmamasıyla alakalıdır :)
    bu arada bence de gayet guzel bi noktaya parmak basılmıs. bundan sonra trafıkte kask takmayacagım :p :)

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Duymamış olayım :rolleyes:
    Ben kendi tecrübeme göre kasklı ve formalı olduğumuzda daha çok saygı görüyoruz trafikte, daha çok yol veriliyor daha az korna çalınıyor vs, kaskın koruyucu avantajları dışında ;D

basri ve tuninger_haa bunu beğendi.
  11. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    yok abi yaa şaka yapıyorum sadece :)
    hemen hergun haberlerınde trafık kazası haberınlerı duydugumuz bır ulkede kask takılmazda nerde takılır
    size kesınlıkle katılıyorum trafıkte kendımızı gostermemızde cok etkılı

bir de bır sey soracagım pekı sıvılken yanı ne bıleyım kumas pantolon, kot pantolonla bı yere gıderken de kaska dıkkat edıyor musunuz yoksa kacamaklar oluyor mu :)

12. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    konuyu okumadan yorum yapmış çoğu arkadaş gerçekten :) bazı riskleri arttırıyo olabilir ama ben ana yollara çıkacaksam kask takmadan rahat olamıyorum.

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Yok takmıyorum zaten sivilken muhtemelen çok kısa mesafe gideceğim için (bakkala markete) gerek görmüyorum, bazen de kaçamaklar oluyor mesela 15 dakikalık bir recovery (yavaş tempoda kasları dinlendirme/ bacakları açma) sürüşü yapacaksam bazen takmayabiliyorum, tabii herkes herzaman takarsa iyi olur ;) (bkz ustanın dediğini yap, yaptığını yapma :D )

14. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aman arkadaşlar, bisikletin üzerine binildiği anda kask takalım. Kazanın "kısa mesafesi", "uzun mesafesi", "hızlı giderken"i "yavaş giderken" i uzun mesafesi olmaz. Bisiklet ile nerede ne zaman bir tatsızlık olacağını bilemeyiz.

Yazıda ilginç bir noktaya da değiniliyor. Araba kullanan kişiler aynı zamanda bisiklet de süren kişiler ise o zaman bir bisikletlinin yolda maruz kalabileceği şeyleri daha iyi hissedip kendi sürüşlerini ona göre ayarlayabiliyorlar. Bu gerçekten böyle olur birçoğumuz araba kullanırken bunu düşünüyordur.

Arabalara göre kamyon veya otobüslerin biraz daha yakın geçmesi sanırım sürücünün aracın büyüklüğünü algılama kaabiliyeti ile ilgili olmalı. Mesela birçok kamyon veya otobüs sollama anlarında araba sollar gibi düşünmedikleri için oldukça erken sağ şeride yanaşıp bizleri oldukça tehlikeli durumlara düşürebiliyorlar. Oysa bisikletin yanından sollama kurallarıyla geçilmesi gerekir ama gelinde bunu uygulatın bakalım :)

tuninger_haa ve Serden Us bunu beğendi.
  15. cato

cato Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kasksız pedala basmayalım...

İyi Sürüşler gönülden katılıyorum . .

16. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Eskimeye yüz tutmuş bir konu ama yazmadan edemeyeceğim:

Yazının tamamını okudum, bu araştırma bence eksik. Kasklı sürücülere daha yakın geçilmesinin en büyük sebeplerinden biri (yazıdaki tecrübe ile ilgili savı da yanlış bulmuyorum) kaskların belirgin, gözalıcı renklerde oluşu sebebiyle, araçların güvenli geçecekleri yakınlığı daha rahat tayin edebilmesi ve dolayısıyla daha yakın geçebilmesidir. Ayrıca günün hangi saatinde bu sollamanın yapıldığı da çok önemli. Güneş ışığı önden mi geliyor arkadan mı? Hava bulutlu mu? Araştırma İngiltere'de yapıldığından hep bulutlu olduğunu farzedebiliriz :)

Mesela arabayla tek yönlü yolda bir viraja giriyoruz, virajın içinde bariyer, üstünde de kedi gözleri var. Virajın içine yakın dönebiliriz, ustalığınıza göre emniyetli hissettiğiniz dönüş mesafesi 10-12 santime kadar düşebilir. Halbuki viraj içinde hiçbir bariyer yoksa, ve asfaltın bittiği yer daha az belirginse emniyetli dönüş yakınlığımız 25-30 santimin altına pek inmeyecektir.

Bu araştırmada, mat siyah renkte, kıyafetlerden daha belirgin olmayan kasklar kullanılarak araştırma yapılsaydı daha sağlıklı olurdu diye düşünüyorum.

17. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayrıca, kask her zaman en kısa mesafede bile hiç üşenmeden takılmalı. Kasksız bisiklet üzerinde kendimizi rahatsız hissetmeliyiz. Aynı arabada kemersizken hissetmemiz gerektiği gibi. Kasksız bisiklete binmek cahillik ve kıroluktan başka birşey değildir bana göre, sözüm meclisten dışarı.

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü Paganini yorumcularından, keman virtüözü bir sanatçı (ismini şu an hatırlamıyorum) 26-27 yaşlarında bir müzede, ayağı birşeye takılıyor, yere düşüp başını da sandalyeye çarpıyor, oracıkta sizlere ömür. Zaten günlük hayatımızda belli bir risk var, durduk yere riskleri arttırmayalım, sonradan pişman olmayalım.

Kasktan da öte, ben şahsen sarı camlı işçi güvenlik gözlüğü kullanıyorum bisiklet kullanırken, 3M firmasının ürettiği. Gözlük benim için kasktan bile önemli. Saatte 30-40km hızla bir arabanın lastiğinden fırlayan taşın gözüme isabet etmesi riskini almak hiç akıl işi değil... hem sarı cam nesnelerin keskinliğini arttırıyor, bir miktar UV ışığı süzüyor.

Nuri Kongur, Şahin Bulut ve Serden Us bunu beğendi.
  18. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Başka bir araştırma sonucu okumuştum. O araştırmada da kask kullanımının yasayla zorunlu hale getirildiği bir avrupa ülkesinde bu süreç içinde bisikletçilerin kaza sonucu yaralanma ve ölümleriyle ilgili anlamlı bir değişiklik olmadığından bahsediyordu. Bunun yanı sıra yine başka bir sitede kask kullanımının bisiklet gibi korumasız bir araçta kişide fazla özgüven yarattığını ve trafik içinde dikkatsizliği artırdığına yönelik ve buna benzer güven odaklı olası sorunlar yarattığını söylüyordu. Linkleri bulabilirsem tekrar güncelleyeceğim.

Bu arada ben de sürekli kask kullanan ve kaskın faydalarına inanan biriyim :)

Tugkan emir bunu beğendi.
  19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, istatistikler hayatımıza etkimez, aksine hayatımız istatistiklere etkir.

Hayatımız boyu bir kez lazım olur, o anda kafamızda olmalı.

Tugkan emir ve Tufan Yuzseven bunu beğendi.
  20. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok doğru gurol... teşekkür ederdim ama...

5 senede aldığın 1700 teşekküre rağmen, senin teşekkürüne değer sadece 1 mesaj olmuş. Bu mesajı çok merak ettim bir link yollayabilir misin? :)

Tufan Yuzseven bunu beğendi.