Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafikte Hangi Yönde Gidilmeli, Neden?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Barış Özaydın tarafından paylaşıldı.

1. Barış Özaydın

Barış Özaydın Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bisikletimi yeni aldım, bir kaç kez trafiğe çıktım.
    Şu ana kadar benimle aynı yönde akan şeritte isikamet ettim ama doğru olan bu mudur?
    Karşı şeritte yol alsam ve karşımdan gelecek olan tehlikenin direk farkında olsam daha iyi olmaz mı? diğerinde tehlikeyi farkedemiyoruz, araç arkamızdan geliyor ve ne olacağını bilemiyoruz.
    Bir kaç kez ters yönde gitmeyi denedim ama daha tedirgin oluyor insan ters yönde de, sanki aksi bir durumda kaçma şansımın daha az olacağını düşünüyorum.
    Sizin görüşünüz nedir? ve neden hangi şeritte gidiyorsunuz bunu açıklayabilir misiniz?

Aybek Cihan ve Hasan Topcan bunu beğendi.
  2. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "Bisikletinizi her zaman yolun sağından sürün. Ülkemizde pek çok 'bilgili ebeveynin', çocuklarına sürüş yönünün tersinde bisikletlerini sürmeyi öğrettiklerini defalarca üzülerek görmüşüzdür. Bisiklette yaşanan kazaların çok büyük bir bölümü bu şekilde süren bisikletçilerin başına gelmektedir!"

Not:Aşağıdaki linkteki yazının "Yolda sürüş Kuralları" bölümünden alıntıdır..Bu yazının tamamını okuyun...
    http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=560

3. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Barış Özaydın bunu beğendi.
  4. Yavuz İLHAN

Yavuz İLHAN Üye

Seviye:
    bir ayna edinip doğru yönden gitmenizi tavsiye ederim :) böylece arkadan yaklaşan tehlikeyi de görebilirsiniz... ters yönden gidip fazladan risk almak ve boş yere azar işitmek istemezsiniz tahminimce :D

Barış Özaydın bunu beğendi.
  5. Barış Özaydın

Barış Özaydın Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar çok teşekkürler, gerçekten çok yararlı yazılar göndermişsiniz.
    Ben şimdilik kaldırım gördüm mü kaldırımdan yol almayı tercih ediyorum :D
    Trafikte araçların ortalarından gitmek biraz korkutuyor beni, özellikle sağa dönüş olan yerlerde bir sol şeride geçip arkadaki araca yol vermek falan şimdilik erken bunları yapmak için deyip kaldırımda bekleyip araçlar geçince rahat rahat geçiyorum :)

6. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    benim bildiğim yolun sağından gidiliyo.bana kalırsa hiç yoldan gitme kaldırımları yada varsa bisiklet yolu.ülkemizde yolda bisiklet sürmek o kdr zorki adam kapısını açarken araba varsa duruyor bisiklet varsa açıyor böyle bir ülkedeyiz:(

7. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    birde ters seritten gidersen tehlike daha çabuk yakınlasır.

reha genç bunu beğendi.
  8. serkan hilal

serkan hilal Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben her zaman normal şerit yani (trafiğin akış) yönünü kullanıyorum... eğer kaldırımlara çok yaklaşırsanız Kaza yapmanız kaçınılmaz sizi sıkıştırmaya çalışırlar istemeden de olsa, herzaman öndeki arabanın arkasında bir taşıt gibi yol alın, normal şeritinizi koruyun yoksa ezmeye çalışırlar...

ben bu şekilde kullanıyorum...
    NOT: eğer yavaş seyirde devam ediyorsanız; KALDIRIMLAR sizi bekler :D yola inmeyin...

9. Serkan Eyüpoğlu

Serkan Eyüpoğlu Üye

Seviye:
    Ters yönde gitmek pek akıllıca değil. Ben de birkaç defa bu şekilde denedim, araçlardan da tepki aldım (tabii ki korna olarak) fakat pek rahat kullanamadım, hangi istikamete gidiyorsanız o istikameti dikkate alırsınız yani trafikte genelde karşıdan zınk diye çıkan araçlara değil de önünüzde giden araçlara daha dikkat edersiniz gibime geliyor. Üstelik Allah korusun çarpışma anında kafa kafaya bir çarpışma olur. Sanırım bu, arkadan çarpılmaktan daha kötü birşey. Yapılması gereken çok kontrollü gitmek, araçların şeridinden uzak durmak, sürücülerin bizi fark edebileceği renkli elbiseler giymek. Herkese kazasız günler.

10. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim bildiğim her zaman normal trafiğin akışına uygun olarak gitmek. Ama bazıları da karşıdan gelenleri görmek için normal akışın tam tersinde gitmek gerektiğini söylüyorlar. Ben genelde 1. şekilde gidiyorum. daya iyi oluyor..

11. burak altınsoy

burak altınsoy Kıdemli Üye

Seviye:
    sizde bir araçsınız ve bu nedenle trafik kurallarına uymalısınız....yani trafikle aynı yönde gitmelisiniz..

12. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Karayolu trafik kanunu açıkça belirtmiş... bisiklet, at arabası gibi motorsuz taşıtlar yolun en sağından gider ve motorlu taşıtlarla aynı yükümlülüklere sahiptir.

13. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bu da trafiğe bir saygıdır aslında. Saygı bekliyoruz, o zaman saygılı davranalım; kurallara uygun sürelim. Kurallar da süs olsun diye konmuyor zaten, güvenliği arttırmak için konuyor. Bisikletin tersten gitmesi düzden gitmesinden daha tehlikeli. Arkayı görmüyoruz diyenlere de ayna kullanmaya başlamayı öneririm. Kask olsun, gidon olsun, kadro olsun, ayna için çeşitli seçenekler var.