Trafikte Fixie

kudretozbay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.150
Öncelikle Özgür merhaba
1.Kavsaklara yavaslayarak gır vıdeoları ızleyıp sakın gaza gelme
2.Dişli oranlarını gidicegin güzergaha göre belirle
3.Pahalı kadrolarla pahalı donanıma gırme ucuz klasık bır kadro bul kaliteli jant setleri kullan
4.Pedal surekli döndüğü için kaldırımlardan inip cıkarken dikkatli ol
5.Ön firen kesinlikle kullan
Son olarak istanbul trafiğinde olmak tehlikeyken fixie ile olmak 4 5 kat daha fazla tehlıkelı düzgün kullanırsan herhangi bir sorun yaşamazsın aklıma gelenler bukadar :)

Scudo

Mansur KHASSANOV

Daimi Üye
Tepki
111
İstanbulu bilmiyorum, ama Ankarayı tepe tepe çeviriyoruz =) trafik hiiç sıkıntı değil ki, fixie var ya, arka teker direk beyine bağlı gibi. Zaten 45 santim geniş, inanılmaz keskin ani donüş. Fren kullanmıyorum. Skidle sanki daha çabuk duruyorum =)
Ama etrafa bakmak lazım sadece. arabalardan hızlı gidiyorsan sıkıntı yok, trafikten daha yavaşsan sağa çekil onlara yol ver. ozellikle kavşaklarda, şöförler ne kadar sinyal kullanma sa da, dönmeden once fren yaparlar =)
Yayaların oldugu yerde arabaların arasından geçerken yayaları farkedin yoksa...
P.S iki tane otobusun arasında 35 km hızla gecmek cook guzel his =)

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
Bu bisikletin freni gobekten fren galiba
95 senesinde gobekten frenli pinokyo ortadan ayrilabilen bir bisikletim vardi gobekten fren kadar daha iyi bir fren gormedim ama yolda giderken kirildigi icin eskiciye satmistim

ÖzgürÇobanoğlu

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Focus
@Tahir Keskin Selamlar...
Bayadır foruma uğramadığım için mesajı yeni görüyorum. Fixie maceram 1 seneyi aşkındır devam ediyor. İşin açıkçası ilk başlarda biraz korkmama rağmen birkaç arkadaşın beni yüreklendirmesiyle ön frenimi de ekleyerek yola çıktım. Şimdi çok mutluyum.

Genel geçer kurallar tabiki hep var. İstanbul'da trafikte her zaman bütün algılar açık olmalı; önünüzde, yanınızda ve arkanızdaki bütün motorlu araçları devamlı tarıyor ve hareketlerini önceden tahmin ediyor olmalısınız. Bunun yanında fixie bana çok daha ciddi bir kontrol sağladı trafikte, çünkü doğal bir motor freni olduğu için özellikle yavaş hızlarda çok daha kontrollü oluyorsunuz. Ben genelde ayağımı yere koymuyorum, 5-6sn rahatlıkla ufak hareketlerle sabit durabiliyorsunuz.
40cm lik gidon genişliği ise ayrı bir artı tabiki. Her boşluktan geçebiliyorsunuz :)
Kas hafızası çok hızlı öğreniyor. İkinci günümde aylardır fixie sürüyormuş gibi oluyorsunuz merak edilecek bir şey yokmuş. Ama kaldırım zıplamaları biraz sıkıntı yaratabiliyor çünkü ön tekeri kaldırmadan önce pedal açısı ayarlıyamıyorsunuz. Ama çok kaldırımla işim olmadığı için sorun olmuyor.

Yokuşlar sıkıntı ama orası artık bacak kasına kalıyor. Ama kalkışlar çok iyi, direkt sabit dişliden başladığınız için torkunuz yüksek :)
Burada önemli nokta ön fren. Zaten onu kullanmaya başladıktan sonra niye arka frene gerek var diye de sorguluyorsunuz, olsaydı dediğim hiç olmadı. Ama kaliteli bir fren takmakta fayda var, nihayetinde hayatınız sadece ön frene bağlı.
Kilit pedal olmazsa olmaz. Önceden alışıksanız sıkıntı yok, aynı alışkanlığa devam ediyorsunuz. Şahsen kilit pedalsız bisiklet kullanmayı bile artık garipsiyorum. Shimano'ya her gün dua ediyorum. Eğer kilit pedal yok ise kalpiye kullanmakta fayda var, yokuşlar üzer yoksa, bir de devamlı dönen bir mekanizmadan ayağınızı kaçırmak istemezsiniz, zira ayağı tekrar koymaya çalışırken pedalın hızından ötürü yaralanmalara yol açabilir.
Skid yapmadın, yapmam da. Dizlerimi seviyorum ve hayatımın sonuna kadar da sağlıklık kalmasını istiyorum. Skid dizlere aşırı yük bindiriyor veya öğrenmeye çalışırken çok hatalı açılarla yapıldığı için tedavisi zor sorunlar oluşturabiliyor. Sevmemi sevene de karışmam.

Genel itibariyle çok memnunum, böyle de devam etmeyi planlıyorum. Ama bu aralar motosiklet sevdası sebebiyle biraz kafam karışık. Bisikleti satılığa koydum ama halen devam ediyorum. Strava'dan takip edebilirsiniz :)

Merak ettiğiniz başka ayrıntılar varsa yardımcı olmaktan çok memnun olurum. Fixie güzel bir kültür ve çok güzel "basit" bisikletler insanın hayatını baya kolaylaştırıyor. Lastik değiştirme, şişirme 5-6 dakika falan işte.

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.562
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Çok fazla video izlemiştim bisiklet almadan önce dedim " kesin fixie almam gerek " ama alamadım mevcut bisikletimi satayım ilk işim fixie

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Başlığı gördüğüm gibi "Allah yazdıysa bozsun" demem bir oldu.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@volkan Öz
Aynen abi ya nefret ediyorum. Şu havalı kornalardan takacam sonunda korkarlarsa korksunlar. Onlar beni daha çok korkutuyor.

ÖzgürÇobanoğlu

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Focus
Yayalar bisiklet başkenti şehirlerde bile aynı problem merak etmeyin. Benim de merak ettiğim hep yayaların bu kadar çevrelerinden bi haber hareket etmeleri. Bugün bisiklet kazasından kılpayı kurtulan yayaya iki adım sonra araba çarpacaktır. Sonuçta yola bakmadan hareket edenin sonu malesef budur. Ben azami dikkat ediyorum. Sonuçta bende kask var ama yayada yok. En ufak kazada yere yuvarlanıp başına zarar verebilir. Buna sebep olmak istemem doğrusu. Ama bisikletçilerin de yayayı önemsemeyip yüksek hızla sağından solunda geçmesi, çok yakın temas yapması, baksaydı dikkat etseydi yaya kafasıyla hareket etmesini de anlamıyorum.
Çok görüyorum malesef bunu, unutmayın bunu yaptığımızda dolmuşu üstümüze süren büyükbaşlardan hiçbir farkımız kalmıyor. Önce saygı algısını kendimizde değiştireceğiz ki onu başkalarından bekleyelim.

Benim için bisiklet bir ulaşım ve egzersiz aracı. Sporcu değilim ama bol hareket etmeye çalışan biriyim. Birsürü farklı bisiklet denedim ve rotama, kullanım amacıma en uygun fixieyi buldum. Almadan önce bunları değerlendirin sonuçta çok ucuz aletler değil kaliteli birşey almak istiyorsanız. @Sinan A. @samet akkaya Premium Rush filmine çok aldanmayın, çok yanılırsınız :)

Genelde solo takıldığım için çok foto yok elimde ama instagram(instacugami) da ara ara paylaşıyorum.

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.562
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@ÖzgürÇobanoğlu o filmlede gaza geldiğim doğrudur ama şu elemanı takip ediyorum filmin gerçek hali gibi (link)

ÖzgürÇobanoğlu

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Focus
@samet akkaya haha, istanbul trafiğinde normal bir günü anlatmış. Emin ol ben ondan daha heyecanlı anlar yakalıyorum. Bir türlü action cam alamadım. Alsam ne videolar ortaya cıkacak :)

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@Sinan A.
Joseph reyiz arkayı sala sala gidiyor filmde :komik:

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@ÖzgürÇobanoğlu
Bu konuda size katılıyorum. Şahsen bisiklet üstündeyken yayalara zil çalmaktansa frene basıp kenarı çekilmelerini beklerim.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fiksi var dediler geldik :kahve: Yok mu bir fotoğraf... Fixie bisikletler ilgi çekici ancak fren olayı alışılabilir gelmiyor.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
Ben single speed kullanıyorum kadıköy Üsküdar Çamlıca Göztepe Caddebostan Bostancı ve illa ki içerenköyde devamlı trafiğin içindeyim. Mesele görüş mesafeni değil de azcık da geleceği görerek hareket etmek. Not: frenim sadece göbekten. Ön fren kullanmıyorum. Çelik kadro ve 9.5 kg bisikletim.