Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

trafikte can güvenliğimiz yok. ( bisiklet konusu içermez )

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bu gün izmite otobüsle gidiyordum ve en ön koltukta yolu güzelce seyrediyordum.

bizim şöför / 4 şeritlik yoldan soldan 2. şeritte seyir halindeyken. en sağa 4 lüleri yakarak yavaş yavaş geçmeye başladı. ardından korna sesi duyulmaya başladı arkadan ve hiç kesilmeden sağımızdan fişek gibi bi araç geçti.
    yol ayrımından biz sağa girdik. diğer araç yol ayrımına girmeden sağda durdu. bizim otobüste o ara durmuştu tabi. adam arabadan inip hemen bizim bulunduğumuz otobüse saldırmaya başladı. camlara vurarak...
    bizim şöför her ne kadar... ben 4lüleri yakmıştım. niye bağırıyordun. tmm kusura bakma özür dilerim. desede karşı taraf pek oralı değildi. araca vurmaya devam etti. bizim şöförde olay büyümesin diye bastı gaza yola devam etti.
    ama benim yol ayrımı dediğim otobüslerin yolcu alması için girip gene aynı yola çıktığı yer. otobana gene girdiğimizde malum araç arkamızdan selektör yakarak takip etti. ve 1 km kadar gittikten sonra önümüze geçip
    tüm yolcuların canını tehlikeye atarak otobüsü hızlı bi şekilde durdurmaya çalıştı.

otobüsün içinden 6-7 kişi. kaptan aç şu kapıyı şu adamı iyice bi dövelim bizim canımızı nasıl tehlikeye atar... diye herkes ön kapıya yüklendi... ben ayaklanmadım tabi. ama kapı açılsayı bi tekmede ben atabilirdim :)
    ama kaptan kapıyı açmadı. malum araçtan 2 kişi inda bi sağa bi sola gelip var güçleriyle camlara vurmaya başladılar.... sağdan soldan başka araçlar durdu da adamları yatıştırıp yollarına koydular. tabi bu 3 dakika sürdü...
    kaptan dahil bi kaç kişi bu olayı polise ihbar etti. gereğinin yapılacağından emin olmayarak gereğinin yapılacağını umut ediyorum....

yani ben şunu bir kez daha anlamış oldum ki... trafikte ölmediğimiz ve zarar görmediğimiz her bir gün için Allaha şükür etmeliyiz. çünkü böyle olaylarda karşı taraf direk silahla bile saldırabiliyor.

2. Eren Can Güldalı

Eren Can Güldalı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    şoför sabırlı adammış ben oturduğum yerden sinirlendim orda olsaydım olacakları tahmin edemiyorum

Can_517 bunu beğendi.
  3. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    şöför vukaatlıymış. 48 gün daha olaylardan uzak durması gerekiyormuş. molada biraz konuştuk

Max Torque ve Can_517 bunu beğendi.
  4. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu ve benzeri durumlarda hukuk çaresiz. Bahsettiğiniz olay tatsız bir anımı hatırlattı. sabaha karşı manyak bir era peşime takıldı. sorun yok tamamen maganda. kasti 160 la gittim era nın yaklaşık max hızı tampon tampona bildiğim viraja gelmeden hızımı 200 el alıp çizgimde girdim era hırsından yavaşlamadı caddeci işte kaydı kesin yaralamalı belkide ölümlü kaza yaptı. kendi sorunu. ertesi gün haberlerde bulamadım. Şayet kaza yapmasa durduğumuz yerde arabalardan inseydik hiç tartışmadan belden aşağı yaralayacaktım. işte o zaman ruhsatlı silaha rağmen al başına belayı mahkeme koridorları.

chnkrmz bunu beğendi.
  5. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tesadüfen avrupa da kazalar olur. Türkiye de ise tesadüfen yaşıyoruz demişti geçen bir amca..

suat akman, Sey_Yeah, VolkanS ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok doğru demiş.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Otobüs şöförü hatalı. Dörtlüleri yakarak şerit değiştirirseniz diğer arabalar ne yaptığınızı anlamaz ve kaza yaparlar. Şerit değiştirirken sinyal vermeli ve arkaya iyice bakmalı. Zaten otomobil şöförü de buna tepki göstermiş. Gerçi abartılı bir tepki olmuş ama sonuç ne? Otobüs şöförü hatasını fark etti mi? Sanmam. Çıkıp özür dilese olay bu noktaya gelmezdi.

Şöförlerin çoğu dörtlü ışıkları yanlış kullanıyor.

8. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Birinci köprü yolunda normal kalabalık bir trafikdeyiz. Arkamda bir kadın sürekli beni taciz ediyor. Sonunda bir kavşakta garip bir şekilde bana hareket yaparken bariyerlere girdi. An be an aynadan olayı izledim. Bu kadar salakça bir kaza görmemiştim. Ben Taksim'e gittim işimi gördüm. Dönerken baktım, kenara çekmiş hala orada yardım bekliyor.

KaanG bunu beğendi.
  9. S. Onur

S. Onur Yeni Üye

Adı:
    Onur SÜSLÜ
    Seviye:
    Murat hocam arkadaş şoförün özür dilediğini ve kusura bakma diye devam ettiğini zaten yazmış.
    4 lü yakıp şerit değiştirilmez o konuda katılıyorum tabi ki .

10. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Konuşmaya bakılırsa dilediği özür çok içten bir özür gibi gözükmüyor. Dörtlüleri yakarak şerit değiştirdiğini söyleyerek güya kurala uyan bir hareket yaptığını ifade etmeye çalışmış. Bu ifade karşıdakini daha fazla sinirlendirmiştir.

11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Ankara'da yanyana iki AVM var cepa ve kentpark diye birinden diğerine geçmek için ikisinin arasındaki yolu kullanmak zorundasınız. bu da yaya geçidini kullanmanız demek. dün gece karşıdan karşıya geçerken otomobilin birisi ben yoldaken benim üzerime sürdü ve eziliyordum. refleksle geri çekilip ne oluyor manasında ellerimi iki yana açtım, öndeki yolcu da ne var manasında ukala bakışlarla bir hareket yaptı. bende arabanın sağ arkasına elimin ayasıyla ses yapacak şekilde vurdum ve diğer avm ye geçtim. araç sürücüsü üsşenmemiş arkamdan avm içine girmiş ve sol koluma yapıştı. arabasına nasıl vururmuşum, polise gidecekmişiz. sesimi yükselttim. yaya geçidinden geçen biri varsa durmak zorunda olduğunu söyledim. yaya geçidinde kimse yoktu dedi. 95 kiloluk benim gibi tosunu göremeyecek kadar da kör üstelik. bekleyen arkadaşım olmasa bu adamla poliste uğraşmak isterdim açıkçası ama ben ülkenin kolluk kuvvetine olan güvenimi de yitirdim epey. adam kolumda tutup çekiştiriyor dağ başı sanki. trafikteyiz hepimiz ve zaten başımızdan geçen maceraların tamamına yakını trafikle ilgili. pek azımızın başından köpekbalığı saldırısı, kaplan kovalaması, leopar okşaması gibi maceralar geçmiştir ama hepimizin bir trafik magandası macerası en az bir tane kesin vardır.

12. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ehliyetim yok ve trafik kurallarını pek bilmem. belki bizim şöförde hatalıdır. ama adamın tepkisi şöyleydi
    ... yolda yürürken telefona bakarak yürüyorsun ve adama omuz atıyorsun. omuz attığın adam seni yere yatırıp yumruklamaya başlıyor... adam bukadar abartı yaptı resmen...

4lüleri yakma nedeni de belki otobüslerin bekleme yerine gireceği için yakmış olabilir.

13. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dörtlü ışıkların kullanımını kim kime nasıl öğretiyorsa, bu işte bir yanlışlık olduğu kesin.
    En basit anlamı ile acil bir durum var demek değilmi,
    yoksa dörtlüleri yaktım diye;

istediğim yere park ederim,
    istediğim şeritten istediğm şeride istediğim zaman geçerim,
    Her an herşeyi yapabilirim benden uzak dur,

anlamına geldiğini falan mı sanıyorlar. O zaman hepimizin arabasında var, hepimiz yakalım dörtlüleri olsun bitsin.

Murat B. bunu beğendi.
  14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Belki değil kesinlikle otobüs şöförü hatalı. Şerit değiştirmenin kuralı belli, sinyal vermeli.

15. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    doğru galiba. şöför kesin hatalı. ama sonuç olarak karşı tarafın tepkisi aşırı. adam neredeyse silah la saldıracaktı. yani trafikte emanet yaşıyoruz.

16. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Karşı tarafın tepkisi aşırı olabilir ama tepkinin kaynağı otobüs şöförünün kuralsız davranışıdır. Mesela sen bu yazının başında otobüs şöförünün hatasını bilmiyordun. Hepinizin hayatını tehlikeye atıyor. Hiçbiriniz sen ne biçim sürüyorsun dediniz mi?

Barış TURAN bunu beğendi.
  17. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sonuç olarak genede trafikte emanet yaşıyoruz yani :)

18. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cihan geçmiş olsun. Allah daha beterinden saklasın.

chnkrmz bunu beğendi.
  19. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Dörtlü flaşörlerin kullanımı konusunda söylenenlere katılıyorum, şoför yanlış kullanmış belli ki. Ancak kendimi bu şekilde davranan bi otobüsün arkasında ilerlerken düşünüyorum, dörtlüleri yanan bi otobüs önümde gidiyorsa ilk aklıma gelen bi problemi olduğu ve bir an önce durmak için sağa yanaşacağı olur. Böyle bi durumda dörtlü kullanımına kimse bi şey demezdi sanırım. Hatta siz de çok iyi bir sürücüyseniz bu durumda otobüsün arkasında yavaşlayıp, hatta durup aracınızdan inip yardım etmek için yanına gidersiniz. Ha problemi olmadığı halde bu hareketi yaptığını düşündüğünüz takdirde de doğru davranış otobüs şoförünü uyarmak olmalıdır, hatasını anlayıp anlamaması sizin tasarrufunuzda değil.

Bu olayda arkadan gelen aracın sürücüsü madem otobüs şoförünün hatası karşısında bu denli delirecek kadar tehlikeli bi durum yaşamış, demek ki en iyi ihtimalle soldan 3. şeritte hızlı bi şekilde ilerliyordu, ki bu daha tehlikeli bi kural ihlalidir kanımca. Yani olayın tek sorumlusu otobüs şoförü değil bence, ancak bu kadar büyümesinin tek sorumlusu kesinlikle otomobil sürücüsü. Klişe olacak ama, eğitim şart.