Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafikte bisikletliye saygı!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ufuk Şahin tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk Şahin

Ufuk Şahin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bilmiyorum sizinde başınıza böyle şeyler geliyor mu ama ben çok karşılaşıyorum böyle olaylarla. Geçen gün yola çıktım arkadaşıma gideceğim ve çorluda oturanlar bilir bulvar yolunu, geniş ve işlek bir bulvardır. Yolda tüm kurallara uyduğum ve araçlarla aynı hızda gittiğim ve dikkatli olduğum sürece hep arkadan korna sesleri, çekil yolumdan gibi cümlelerle karşılaşıyorum. Yolun kenarından gitsem parketmiş araçlar yada trafik sıkışık olunca karşıdan karşıya geçmeye çalışan ve aniden karşına çıkan yayalar. Bu seferde yayalarla sorun yaşıyorsun. Kaldırıma çıkıyorum (ki bunu yapmayı hiç sevmem) bu seferde herkes size tip tip bakıyor ne işin var burda yaya yolu burası bize çarpçaksın gibi cümleler. Biz nerde bisiklet kullanalım Allah aşkına! buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Trafikte karşılıklı saygı olması gerekiyor:eek:

Yusuf Sandal ve Furkan Yavuz bunu beğendi.
  2. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kesinlikle haklısınız beni de geçenlerde bi otobüs sıkıştırdı doğrusu korktum çünkü 1-2 cm farkla kapısından içeri girmekten kurtuldum. yol bomboş ilerde yeşil ışık yanıyor saniyesi az kalmış yetişmeye çalışıyor beni sağ kaldırıma doğru sıkıştırdı adam bir de daha ne zorluyorsun demez mi iyice sinirlendim

3. Hakan Durmuş

Hakan Durmuş Kıdemli Üye

Seviye:
    iett otobüsleri olsun hatlı minibüsler olsun hiçbirinde bisikletlilere karşı bir saygı yok.hatta yayalarda bile yok yoldan geçerken arabayı bekleyip aşağı yukarı arabayla aynı süratte gelen bisikletlinin önüne atlamaktan çekinmeyen yayalar daha da tehlikeli olabiliyor.

4. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    walla arkadaslar ben kolayını buldum yolun en sagına geciyorum pedalıma basıyorum mp3 umu acıyorum kimseyi takmıorum ne korna ne bisey eger onume falan kırmaya kalkarsa elektro sok aleti tavsiyemdir ...

Samet SERTER bunu beğendi.
  5. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    otomobilin yolu var şeridi belli nereye gideceğini tahmin edebiliyoruz ama yayaların ne yapacağı hiç belli olmuyor. en çok korktuğum da çocuklar..

6. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    dogrusu Gaziantep'te ben hatalı olmadıgım surece boyle bı olayla pek karsılasmıyorum. (Antepte sehırıcınde kasklı dolasan tek ben oldugum ıcın saygı duyuyorlar sanırım :D) haksızsam da zaten sesımı kesıp gerekırse ozur dıleyıp yoluma devam edıyorum. ama hem suclu hem guclulere karsı hep ayaktayım.

sızın yerınızde olsam arkamı hızlı bı sekılde kontrol ettıkten sonra eger arkada hakıkaten bır arac yıgılması varsa ya kaldırımdan ya da baska bır yoldan gıderım ama tek bi arac dalgasına sıkıstırıyorsa sakın sakın yavaslarım gecmesıne ızın vermeden. (dogrusu bunu pek uygulama fırsatım olmadı boyle bı durum ıcın. cunku solda yeterınce gececek yer oluyor.) ama ara sokaklardan cıkan veya park halınden harekete gecenler ıcın uyguluyorum;)

tmm da bunun ıcın bıraz gec olabılır. tekere en ufak surtmede kendınızı arabanın altında bulabılırsınız.
    bu arada ben bıber gazını onerırım guvenlık ıcın (ama boyle durumlar ıcın degıl tabı daha cıddı durumlar ıcın)

7. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Eskiden çok sıkıştırıyorlardı da artık biraz cesaretlendim çizgimi bozmadan gidince sıkıştırmıyorlar. Birde yolun en sağınden gitmiyorum, tecrübelerim ne kadar sağdan gidersem okadar sıkıştırıldığımı öğretti bana. Yolun sağ kenarlarında olan çizginin hemen üzerinden gidiyorum fazla sıkıştıran olmuyor. Sonuçta bana çarması durumunda başının hayli ağrıyacağını biliyor. Ama yinede yakından geçen araç olduğunda sağa kaçarak kendimi kurtarma şansım oluyor.

8. Ufuk Şahin

Ufuk Şahin Üye

Seviye:
    cevaplarınızdan anlıyorum ki bunları yaşıyan bir tek ben değilmişim :) bugün yine alper abimin söylediği gibi bir kaza yaşıyordum. Dar bir sokakta ilerliyorum ve park halinde bir minibüs, aynadan benim gelmemi görmesi rahmen ve hiç sinyal vermeden direk yola çıktı. Gidonu direk sola kırdım frene asıldım ve bi evin bahçesine girmeden zorla durdum :) sonra yetiştim arkadan nabiosun heyy dedim şöyle bi baktı gayet soğuk kanlılıkla hiç umursamadı sonrada bastı gitti! Bu yakınlarda çok başıma geliyor böyle olaylar bakalım daha neler olacak...

9. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trafik-Bisiklet-Saygı bizim ülkemize ters durumlar :(

Ufuk Şahin bunu beğendi.
  10. Ufuk Şahin

Ufuk Şahin Üye

Seviye:
    ''Trafik-Bisiklet-Saygı bizim ülkemize ters durumlar''
    Kesinlikle katılıyorum. adeta bütün herşeyi özetleyen bir cümle ama şunu da düşünüyorum acaba başka ülkelerde de böyle mi acaba?

11. grikartal

grikartal Forum Demirbaşı

Seviye:
    bukonu hakkında hepımız bıcok kez degısık platformlarda sorunu dıle getırdık,sonuç:?sadece hiç,tek bır çözüm var,oda özellıkle minibüsçüleri bir kazana koyp su ılave ettıkten sonra kazanınaltını yakmak tır.minibüse bınmektense yürümeyi tercıh ederım bısıkletım yoksa altımda tabıkı,bunlara ceza kesmesni öğrenmemiz lazım,ama inşallah bu cezayı devlet bırsekılde keserde aç kalırlar,devlet derken,gerek metro ve metrobüs hatları çoğalmasıyla alakılı.ıkı hafta basımdan gecen bır olay,arkadas ısrar ettı minübüsle bakırköyden zeytınburnuna gıdelım dedı,bır bayan yolcuya yakışık olmayan bır davranış sergıledı yolda,bende zeytınburnu askerlık şubesı önunde ındım,ve hemen karsısında bu hattakı arabaları denetleyen bırileri var,yanına gıttım şıkayetımı sundum,adamın sarfettıgı cümle karsısında şaşırdım.aynen şu:beyfendi,bu adamlar bir bayanla konuşabşlecek bir kapasitede olsaydılar zaten minübüsçü olmazdılar,diyecek söz bulamadım,sonra plakayı ona ve trafik polisine verdim,gerceklesen olayı anlatarak.....

12. can demirel

can demirel Aktif Üye

Seviye:
    Geçen hafta tren yolundan geçerken sağ tarafta arabaların geçmesini bekliyodum arkadan gelen bir araba(arkadaşımın bisikleti ile) ARKA TEKERİMİN ÜSTÜNE ÇIKTI sonra adam camı açıp altındakini araba mı sandın lan dedi bende sinirlenerek cevap verdim bu altımdaki senin külüstürden daha değerli sonra adam basıp gitti bu olanlar kenarda dururken oldu

13. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    anlaşılan ben buraya her gün bir mesajla yazarım:) bugün de hızlı olduğumdan kaldırımı tercih etmedim YOLda yaya başıma bela açıyordu gözüme baka baka önüme atladı zor kurtardı frenlerimi yeni ayarlamıştım adamın sadece montuna dokundum durdum...

14. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    valla beni saymayanı ben de saymam... eğer geçiş hakkı bana aitse yayaysa üstüne sürerim, arabaysa önüne çıkarım... sıkıyorsa gelsin çarpsın... geçen sene öyle bir olay geldi başıma, yer eryaman tbmm caddesi, 3.etap kavşağı; herif kırmızı yandığı halde üstüme üstüme sürüyor, hiç sallamıyor! bisiklet anasını satayım ne yol verecem diyor herhalde, ben de geçmeye devam ettim karşıya... aniden bastı frene tabi... gittim yanına, "bana şu durumda çarparsan sen haksız çıkarsın, ölürsem dünyan kararır, yaralanırsam tazminat davası açar evini, arabanı alırım altından, soyunu sopunu kuruturum" dedim... zönk diye kaldı herif, hiçbir halt yapamadı, kusura bakma dedi bastı gitti :) sadece bisikletli iken değil yaya olarak da aynı şeyi yapıyorum, kırmızı yanıyor mu yanıyor, atıyorum kendimi yola, erkekse gelsin çarpsın bakalım! evet ben manyağım biraz :)))

15. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    abı sen de bıraz abartmıssın genelde ben de bunları yapmaya megıllıyım ama once karsımdakı 1-2 sn verıyorum eger hatası anlayıp ozur fln dılerse onemlı degıl der yoluma devam ederım. trafık bu her zamanlar rıskler var . ( sonucta ınsanız hepımız hata yapabılırız ). ama asıl iş hatasını bılmeyen hanzolarla baslıyor hele bır de kornaya asılmazlar mı...:boese157: :mad:
    hay ben senın...:27: :)

16. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    selamlar arkadaşlar
    şunu farkettim ki bizler kasklarımız ve tebdili kıyafetlerimizle bir ciddiyet oluşturuyoruz. sayımız bulunduğumuz şehirde artınca trafikteki bu delilerin farkımıza varma oranıda yükseliyor.
    ve en önemlisi bazen bisiklet denen bu aygıtın yavaş gitmeyen bir şey olmadığını uygulamalı göstermek gerekebiliyor.
    bazen yokuş aşağı 50 km üzerine çıkınca yandaki şoförün yüzünü görüyorum
    adamları solladığınızda da aynı etki oluyor.(çok denenmemeli tabi)
    sizin varlığınızı öğrenmeliler, mevzu bu...

mziyaeddin bunu beğendi.
  17. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bikaç yıl önceydi geçiş hakkı bana ait yaya geçidinden geçerken polis otosunun altında kalıyordum...böyle memlekette hak ararken adaletin altında eziliyoruz ne diyeyim...benzerini bisikletle çok yaşadım sinyal yok önümden dönmeye çalışan adamlara az mı laf saydım. altlarında afedersiniz at arabası varmış gibi kullanıyorlar

18. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Normalde ben de çoğu zaman karşıdan gelene öncelik verme taraftarıyım tabi ki ama kırmızı ışık saniyelerden beri yanarken gözümün içine baka baka hala üstüme gelen bir hanzoya yol vermem, kusura bakmasın valla... isterse gelsin çarpsın, kendi bilir valla :) Özellikle Ankara'da kırmızı ışığı sallamayan bir çok sürücü var, bile bile yapıyorlar, sanki haklarıymış gibi ışık yandığı halde halen bastıra bastıra gelen sürücüleri hemen her yerde görebilmek mümkün, yayalar olarak ve bilinçli sürücüler olarak bu kendini bilmezleri durdurmak biraz bize düşüyor, aslında bu görev polisin ama polis de hangi birine yetişsin, hangi biriyle baş etsin Allah aşkına...

tuninger_haa bunu beğendi.
  19. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konyada bisiklet sürücülerine karşı bir hayli düşük özellikle toplu taşıma araçlarının ( dolmuş otobüs vb...) trafikde 1 lira için bisiklet sürücülerinin hayatlarını riske atıyorlar konyada bisiklet sürüpte küfürbaz olmayan az kişi vardır sanırım :D

20. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    biri benim herhalde:D:D