Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafikte bisikleti düzgün sürelim

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Osman Tuğrul tarafından paylaşıldı.

1. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:

Youtube'de videoları karıştırırken gözüme ilişti, izleyeyim dedim. Demez olaydım. Bu videoyu Mumin Çavuşoğlu adlı kişi paylaşmış, ve böyle bisiklet sürmenin çok keyifli olduğunu belirtmiş. İki dakika kırk üç saniye boyunca, hiçbir kurala uymadan, trafiğin arasında dalarak, araçların arasında sıvışıyor. Bu kişinin yaptığını görünce dedim ya bu kişi bisiklet sürmüyor, yada ben sürmüyorum. Şu bir gerçek ki Türkiye'de bisikletliye saygı çok az, bazen kişiler yol veriyor, işimi kolaylaştırıyor durup gerçekten teşekkür ediyorum. Biz bisikletli kişiyiz. Lütfen bu şekilde kullanan kişiler var ise yapmayın gözünüzü seveyim. Bu keyifli sürüş videosu değil, hızlı ve öfkeli 7 (Bisiklet versiyon) filmi gibi. Şöyle bir durum da söz konusu yol dümdüz, buna paralel olarak alt yollarda aynı düzlemdedir. Böyle bir ANA YOL'u neden kullanır insan, o kadar da işlek olduğu halde, arkadaş kural için elini kaldırmıyor videoda yandaki araçtan geri gitmesi, ışık yanında biraz geç kalkması için rica ediyor. Artık diyecek bir şeyim yok yorum sizlerin.

2. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben yolda surmeye bile korkuyorum. Aynaya bakmadan kapi acip sinek gibi yapistirmalarindan korkuyorum. Duran araclarin yanindan hizlica gecmekte riskli icinde birisi varsa kapiyi acabiliyor.

Mr. Potato bunu beğendi.
  3. Osman Tuğrul

Seviye:
    @ismail.yüksel Evet benimde büyük korkularımdan biri, daha bir hafta önce başıma geldi, akşam üstü saatleri okuldan dönüyorum belki bilirsiniz DAL lisesini oradan geçerken sağda araç park halindeydi yeni park etmiş görmedim, sonra içinde birinin olduğunu ineceğini sezdim ve mecburen daha da hızlandım eğer yavaşlasam frene bassam kapıyı açınca çarpacağım, soldan da bir araç geliyordu sağ tekere mimle kapıyı açtı adam bana dokunsa yola savurabilirdim. Artık dağ tepe süreceğim yere arabayla gidip, bisikleti orada binmek gerekecek. Böyle kişiler, aman aman kimsenin başına gelmesin...

4. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    İki dakika kırk üç saniye boyunca hiçbir kurala uymuyor demişsiniz,hangi kurallar bunlar?

sedat_slave, Edip Dinçer ve eren cerciz bunu beğendi.
  5. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Duran arabalardan yol istemesi,iki arabanın ne kadar yakınlaşacağını bilmeden arasına girmesi hariç ben pek fazla hata göremiyorum.

6. Osman Tuğrul

Seviye:
    Hiçbir şekilde kol haraketi görmedim ben, siz?

7. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Çok abartılacak bir durum yok gibi geldi bana, ne yani trafik var diye ben bisiklet sürmeyeyim mi? Süreceksem de zırt pırt durup her arabaya yol mu vereceğim, her sağdaki aracın arkasında mı bekleyeceğim? Araçlar ben bisiklet sürerken benim hayatımı tehdit ediyor ama ben sürerken onlarınkini tehdit etmiyorum, burada bence benim nasıl sürdüğüm beni ilgilendirir. Riskli midir? Evet, riskli ama bu benim aldığım bir risk ve beni ilgilendirir. Türkiye'de kim hangi kurala uyuyor ki, ben elimi açıp sinyal falan verecekmişim de falan da filan da... Geçiniz efendim, herkes kendi bildiğini okusun.

Klasikci, justbasicfacts ve emre özbay bunu beğendi.
  8. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bazen mecbur kalınca araçların arasında kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Fakat videoda benim en çok dikkatimi çeken duran araçların arasından o kadar hızlı geçmesi oldu. Her an bir kapı açılabilir, araçlar durduğu için karşıdan karşıya geçen bir yaya çıkabilir. Özellikle duran araçların arasından duramayacak kadar hızlı geçmesi tehlikeli, kazaya davetiye çıkartıyor adeta...

9. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Trafikte bisiklete binmek zaten aşırı dikkat isteyen bir durumdur. Ben Trafikte kullanmayı zorda kalmadıkça önermiyorum. Çok daha kötülerini çok daha hızlı giden yarışçıları ana yolda bir çok kez gördüm. Araba kullanırken motorsikleti bile göremeyebiliyorsunuz kaldı ki kimse bisikleti sallamaz. Bir de böyle giderlerse daha da zor.. ZAten saçma sapan gezen paketçilerle bisiklete binip de kendini araba zanneden yaşlı amcalarla uğraşıyoruz. Ben doğru bulmuyorum, ha, kendi hyatın çok değerli değilse o başka tabi...

o arkadaş soldan gelen bir kapı açılması ya da dolmuştan inen biri yada sola birden yanaşan biri ile orta refüje devrilebilir, üstünden de sağdan gelen bir araba geçebilirdi.

10. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @taner07 Bu video için yazmıyorum ama herkes kendi bildiğini okusun ile biten yorumunuz hiç de bisiklet sever bir insana yakışmamış,
    Kurallar işlemiyor diye daha da kötüye gitmesine yol açacak şekilde davranmak d neyin nesi ?

Umarım böyle kullanmıyorsunuzdur siz de ve Allah korusun umarım olmaz trafikte başınıza bir şey geldiğinde de kendi bildiğimi okudum diyebilirsiniz.

11. Osman Tuğrul

Seviye:
    Evet bu konuda haklısınız, ben kurala uymadım, siz uymadınız, o uymadı... bu işin sonu ne olur sizce? Şunu da belirteyim, herkes fikrini beyan edebilir, birbirimize cephe almamıza gerek yok. İyi kötü, doğru yanlış.

12. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dediğiniz kadar abartı bir durum yok bence. Sürücü genelde sağdan gitmeye çalışmış, parkedenler, parkedecekler ve sağa dönecekler nedeniyle zaman zaman sağ şeridi bırakmış. Bir tek sonda biraz iç şeritlere kaymış ama bilemiyiz belkide sola dönecekti vazgeçti. Bence sizi yanıltan biraz da kameranın açısı.

13. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bence gayet normal sürmüş aşırı yanlışı yok, ne bekliyorsunuzu trafikten kurtulmak için biniyoruz siz ne diyorsunuz.

14. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Araçların arasından o şekilde geçmesi tehlikeli, ben o şekilde yoğun trafikte en sağdan 15-20 gibi bi hızla gidiyorum ki biri kapı falan açarsa durabileyim diye, videodaki arkadaşın yaptığı gibi de gidilebilir, sonuçta yapacağı hata kendinden başka kimseye zarar vermez, tercih meselesi :)

15. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    burada hiçbir terslik öyle kullanmak istediğimiz için değil öyle kullanmak zorunda olduğumuz için kullanıyoruz. Evet,tehlikeli ama bu tehlike bisikletli değil zaten trafik yaratıyor.

16. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Hata ben de mi bilmiyorum ben ama pek de yanlış sürdüğünü düşünmüyorum bisikleti arkadaşın.Tamam belki biraz fazla girdi araçların arasına falan ama trafiğe ayak uydurmak gerek sonuçta.Kol hareketi olarak da gideceği yönü gösterdiği gördüm ben videoda.Kamyon'un arkadasında dururken.Ben böyle sürmüyorum ancak pek de yanlışlık göremedim videoda.

17. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Çetin ŞAHİNÖZ bisiklet sürerkenki kurallara uyarak bir gelişim kaydedebileceğimizi düşünüyor musunuz? Araçlar kurallara dikkat etmeli, ederlerse zaten kimse böyle kullanmaz. Benim böyle kullanmam hiçbir şeyi daha kötüye geçirmez, hatta belki düzeltebilir bile. Ayrıca ben zaten sorumluluğu aldığımı söylüyorum, daha önce de çok ucuz atlattığım ölümcül kazalar oldu ve gidip de kimseyi suçlamadım, böyle kullanıyorum riski de alıyorum diyorum :)

18. Onur İlker Gündoğdu

Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

Adı:
    Onur
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Benim uyuz olduğum video şuydu,

Benim uyuz olduğum video şuydu,

19. Osman Tuğrul

Seviye: