Trafikte bisiklete saygı sürüşü...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
topiği çok önce açmış idim.
bu zaman zarfında istanbul ahalisinde ,trafikte saygısızlığın değişmediğini görmek üzücü,bunun nedenlerine iner isek,

1- ya kredi kartı borcu vardır aracın
2- adam sabah sabah kavga ile çıkmıştır evden
3- minibüsleri kullananlar,çalıştıkları hatta fazla adam taşımak için acele eder ,çünki cebe fazla girecekte ondan, zırt pırt adam almak için sağa yanaşır, ha orada bi bisikletçi varmış adamın gözünü para bürümüş kim takar bisikletliyi,
4- bağdat caddesinin ışıklarını mesken yapmış bir alay taksiciye karşı hiç bir trafik kuralı işlemez ,adamlar cezayı verir gene durur ,ama kurallar daha sert olur ise trafikten bir yıl men bakalım bi daha duracakmı o taksici ışıklarda ,ha bu adamlar paramı kazanamıyor o vakit devlet bakacak onların bu durumuna ,

daha nedenler olabilir bu istanbul ahalisinin trafikte birbirlerine olan saygısızlığına dikkat ettim ,bizde öncelik tanımak yok ,önce ben diyor sürücü ,kırmızı ışıkta geçen yayamı ararsın ya da araç ,hem yaya hem sürücü suçlu,bu istanbul halkı velhasıl şehirli olamadı ,bakalım ne zaman şehirli olacak .

Scudo
Tepki
7
Bisiklet
Cube
Görüşüme ve hayat tecrübeme dayanarak, bu tip kültürel gelişim genelde ülke veya şehirlerin refah seviyesiyle orantılı oluyor şeklinde düşünüyorum.Ayrıca işim gereği sürekli İstanbul içi seyahat halindeyim, araçta iken öncelikli geçiş, prensibime göre hep karşı tarafındır diye düşünür ve uygularım.Bu durumda yaşadıklarımdan bazıları ;
-Yayaya yol verme ; arkadan çarpılmak suretiyle yaralanmasız trafik kazası sebebi
-Yayaya yol verme ve yaya bayan ise ; asılmaya çalışılıyor iması ile bakışlara maruz kalma
-Yayaya yol verme ve yaya bayan ise ; "bizde bey' e yol verirler" şeklinde tepkiler alma ve ısrarla araca yol verme
-Yayaya yol verme ; Plajda gezintiye çıkmış edasıyla salına salına karayolunu işgal ederek karşıya geçme saygısızlığına maruz kalma
-Bisikletliye yol verme ; el kaldırmak, baş ile selam vermek şeklinde sorunsuz yol paylaşımı :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Taksilere, minibüslere, dolmuşlara ve halk otobüslerine para kazandırdığınız, ve en azından yakınlarınızın da kazandırmasına engel olamadığınız müddetçe bir milim yol ilerleyemeyeceksiniz. Türk milleti kadar kalitesi düşük, insana saygısı olmayan, ne verirlerse eyvallah diyen, koyun sürüsü bir millet var mıdır merak ediyorum. O taksi şöförü (veya minibüs şöförü denen haysiyetsiz) yolcu varken o sigara zıkkımını yakmayı aklına bile getirememeli. Ama insan değil koyun taşırsan sigara da yakarsın rakı da açarsın, kimse bişey demez. Bisiklete saygı konusuna gelmeden önce bu konuları halletmek gerek.

Ben mi? Ben her gün bunlara binmemek için kıçımı kaldırıyorum metroya 3 km yürüyorum. Ama kıçını kaldıramayan zevat, kkapının önünden geçen tıklım tıklım minibüse atlarken, ziyan olmasın diye zıkkımın son dumanını iyice içine çekip sonra izmariti sokağa fırlatıyor, nereye gelirse.