Trafik Kazası ve Bisiklet Sevdası

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Aşağıda görüldüğü üzere bisikletimle 35 km/s hızla tek yön yolda ilerlerken sağda duran taksinin solundan geçmeyi planlıyordum. Arkamdan da taksi benim takip ediyordu. Öndeki taksiye 20 metre kala birden sol kapı açıldı ve bir bayan çıktı, düz gitsem ona çarpacaktım. Hızımı azaltmadan taksinin sağından geçeyim dedim. Epey bir boşluk vardı, rahat 2 bisiklet geçerdi. Ama taksiye 3 metre kala birden sağdaki kapı da açıldı ve kapıya vurmamak için frene asılıp gidonu sağa kırıp kalan aralıktan geçmek istedim. Kapıyı tahminen 10 cm. ile çarpmadan sıyırdım fakat yolun en sağında yağmur sularının ilerlemesi için yapılan su kanalına girdim. Ön tekerden sonra arka teker de girdi.

Ön teker taksinin önüne doğru(sola) çıktı fakat arka teker hızdan ve denge kaybından dolayı kanaldan çıkamadı. Çıkamayınca da bisikletin arkası sağa doğru, önü sola doğru yanlamasına kaydı. Ben de bisikletle beraber yerde 10 metre kadar kaya kaya ilerledim. Yerde 3 saniye bekledikten sonra kalkıp elimden bırakmamış olduğum bisikletime baktım hemen. Etraftan koşuşan insanlar birşeyimin olup olmadığını sordular. Ben iyiydim; solkol ve bacağımda ufak sıyrıklar vardı sadece; ama aklım biiskletteydi. Olay 00.40 sularında meydana geldi. Yani etraf karanlık olduğundan inceleyemedim.

Aynakoldaki zincir araya sıkışmıştı, hemen kurtarıp yerine oturttum. Vites sapasağlamdı. Çevredekilerin verdiği bir bardak suyu içip evimin yolunu tuttum. Eve gelip bisikletimi detaylıca inceledim. Sonuç: sol pedalda ufak tefek çizikler haricinde hiçbir yerinde çizik yoktu! Bisikletle yer arasında resmen bir yastık görevi görmüştüm. Hem kazayı ucuz atlattığım için hem de bisikletimde hasar oluşmadığı için çok sevindim. Bu olayı anlatmamın sebebi, duran araçların yanından geçerken mutlaka yavaşlamanız ve mümkünse her zaman kapıların açılacağını hesaplayıp uzağından geçmeniz. Umarım aynı şekilde kimse kaza geçirmez. Kazasız pedallamalar...

https://i.hizliresim.com/m6nJN8.jpg

Scudo

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Geçmiş olsun Halil.. Hemen her gün bisikletle Balçova - Alsancak (git-gel 24.2 km) yol yapıyorum. Bu tip sıkıntılarla sıkça karşılaşıyorum. Henüz kaza geçirmedim ama geçirirsem de herhalde bu sebepten olur. Aniden kapı açılıyor, şoför kapısının daha da solunda geçiyorum, arkadan gelen araç teğet geçiyor. Tekrar geçmiş olsun ve uyarı için teşekkürler.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Biliyorsun işte buraları Çağatay. Şoförler zaten dikkatsiz. Hal böyleyken taksiden veya araçtan inen yolculardan ne derece dikkat beklemek gerekir sen düşün. En iyisi kimseye güvenmeden her zaman tetikte olmak. Ben ucuz atlattım, başkasının başı yanmasın. 40 km/s hız limitini kimse geçmesin araç olan yollarda...

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun ucuz atlatmışsın Şansına 2 kapının açılması kötü olmuş her zaman dikkat etmemiz lazım duran taksilerden ani kapı açılması oluyor.Benim korktuğum park eden araçların solundan geçerken mesafe bırakmama rağmen aniden sol kapının açılması
be adam bir kapıyı aralada veya aynandan bak gelen var mı?

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Sağından geçmeniz bence hata olmuş 25km hızı v fren bile kısa sürede yavaşlatır.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Biliyorum fakat mecbur kaldım. Soldan geçmeye çalışsam arkadaki taksi bana çarpacaktı, durmaya çalışsam belki kurtarırdım. O an en mantıklısı sağdan geçmekti, o da hüsran oldu...

• Beğen
Tepkiler: gok

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçmiş olsun... Allah beterinden korusun

olay yeri krokisi harika ;)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bazen yazılar olayı anlatmada yetersiz kalıyor. Görüntü ile beyin daha hızlı ve iyi kavrıyor. Elimden geldiğince karaladım işte :cool:

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@refah terzi

Bisikletin üzerindeyken kafası kanamadığına göre?..

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Görenler bu hususta daha dikkatli olup onlar da önceden tecrübe edilmiş kazaları yaşamasın diye...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
İstanbul gibi yerlerde bir şeye daha dikkat edilmesi gerekiyor.Benim 2 kez bizzat yaşadığım (18 li yaşlarda)dolmuş kapılarının kapısı ve kapının yaz aylarında açık bırakılması.şehir içi trafikte kapı açık olduğu için dur kalklarda bazen durak harici inmek isteyen yolcu oluyor.Bende trafikten dolayı duran araçların sağından giderken dolmuşun kapısından bi anda adam bi indi.Ben o hızla adamla birlikte yere serilmiştim.Adamın pantolonu yırtıldı benim gidon oynamıştı vs.Adam harbi adammış ki direk bana bir şeyin varmı dedi.Aynı şekilde birde kadına çarpmıştım.

Arkadaşımda benim o bisikletimle yüzüne aynı seninki gibi kapı açılmıştı hastenelik olmuştu.Çenesinde çatlak vardı.Çenesini sabitlediler,1 aya yakın meyve suyuyla beslenmişti.Adamla mahkemelik oldular ama olan benim bisiklete olmuştu.Sadece yaşayan bilir diyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Felaket tellalı gibisin maşallah :) Ben ucuz atlattım çok şükür. Çok dikkat etmek gerekiyor. Öyle hayallere dalanlar var bisiklet kullanırken görüyorum. Yapmayın öyle şeyler, hayalinizi uzandığınız yerde kurun diyorum...

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
323
Geçmiş olsun.En mantıklı hareketi yapmışsın.Benimde başıma böyle bir hal geldi.Yol dardı.Yolda sağ tarafta kaldırım kenarında duran araba vardı. Aramızda 30 metre civarı mesafe bulunuyordu,seyir halinde 30 km hızla sürüyordum.Arabanın tam yanından geçerken,mübarek insan sanki benim gelmemi beklermiş gibi kapıyı birden sonuna kadar arkaya bakmadan açtı.Sol tarafa direksiyon kırsam yol dar olduğu için, arkadan hızla gelen arabayla çarpışacaktım.Direk adamın üzerine doğru fren sıktım zar zor durdu.Nihayetinde ucuz atlattık:D.Her olasılığı düşünerek,özellikle arabaların ani kapı açılmalarında sol tarafa direksiyon kırarken 2 kez düşünmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: Halil EROĞLU

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
siz otomobil olsanız o kapıyı açmazlardı tabi bisikleti dikkate alan yok

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
Halil Kardeşim geçmiş olsun!.:( Aynen tedbirli olmak gerekir,bilgileriniz için çok Teşekkürler..
Bende ilk kazamda sıyrıkları unutup Bisikletimin derdine düşmüştüm?.:( Allah cana vermesinde,mal da canın yongası.:)

Hoşça Kalın...

• Beğen
Tepkiler: Halil EROĞLU

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Araçların yakınından bu hızlarla (bisiklette 35 km/h yüksek bir hız bence) geçmek çok tehlikeli. Bu ülkede kimse kapısını açarken ya da yola çıkarken bisiklete falan bakmaz. Aman dikkat.

Geçmiş olsun.