Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafik Ihlalleri ihbarları nasıl yapılır?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Onder.Eren tarafından paylaşıldı.

1. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dün veliefendi bisiklet yolundan dekathlona çıkarken sık sik yola tecavüz eden araçlar gördüm. Genelde taksi. Bir tanesini fotoğrafladım plakasıyla birlikte.
    Bu saygısız kural tanımaz insanları nasıl şikayet edebilir, ceza yemelerini sağlarız?

2. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  3. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    O veliefendide bisiklet yolunda ne görüyorsam ya sövüyom ya çiziyom yada vuruyom. Hiçde demeyin bisiklet camiasına sporcuya böyle şeyler yakışırmı diye. tırssınlar arabamı çizerler diye park etmezler daha

4. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben genelde 155i arıyorum sağolsunlar ilgileniyorlar.Öyle bi durumda arayın 155'i araçların çekilmesi talebinde bulunun çünkü bu bisiklet yollarını kullanmak bizim hakkımız.Kaldırımlarda bisiklet yollarında ve yaya geçidi üzerinde duran araçları polis eşliğinde yarım saatte temizlerler.

5. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    genelde polis gelene kadar kaçma refleksine sahip, sürekli etrafı kolaçan eden taksiciler oluyor bunlar. resim çekip ceza kesilmesini sağlamak en doğru çözüm gibi duruyor, en üstteki linki deneyeceğim sonucu buraya yazarım

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Maalesef fotoğraf çekmek çözüm olmuyor. Kanunda şöyle bir şey var (yaklaşık olarak) "Polis fiilen tanık olmadığı bir olaya ceza yazamaz". Zaten iem.gov.tr'ye şikayet etseniz de aynı cevabı veriyorlar.
    Fotoğrafla ihbar için bir çalışma vardı ama sonuçlanmadı sanırım. O çıksa zaten benden kurtuluşları yok, kaldırımları tertemiz yapacağım :).

Sonuç olarak, eğer arabanın içinde şoför yoksa 154 (Alo Trafik)'ü arayıp şikayette bulunabilirsiniz. Ama polis gelene kadar orada beklemelisiniz.

7. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yolda bağırıp, kaçanların plakasını alsak da aynı işleme mi tabi tutuluyor ?

8. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen katılıyorum arkadaşlar tepki vermezsek hiç aldırmazlar

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Onu bilemiyorum. Muhtemelen öyle olabilir. Denemek lazım :).
    Ama atıyorum ticari bir araç (bir firmanın aracı olabilir, iett otobüsü olabilir, vs.) sizi sıkıştırdı hemen arkasında şikayet numarasını arayın.
    İETT otobüslerine çok yaptım. Bir tanesinin daha önce suçu varmış, hakkında işlem başlatıldı diye mail geldi. Bir tanesinin ise ilk olayıymış gelen mail şu;

Ne kadar Polyannacılık olsa da ben yazanların gerçekten uygulandığını düşünmek istiyorum :).

10. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şikayet no su olmayan araçları plakaları ile 155 e mi şkayet edeceğiz? bugün bi transit arkamda kırmızıdan kalktı ve 2 defa acı fren yaparak sıkıştırmaya çalıştı

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dediğim gibi akan trafikte nasıl bir süreç izleniyor bilemiyorum. Eğer plakası hala aklınızdaysa 154 Alo Trafik'i arayıp ihbar etmeyi deneyebilirsiniz.
    Sonucu bizimle de paylaşırsanız hepimiz öğrenmiş oluruz :)

12. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ben de cuma günü sakaryada birisi ile takıştım arabası ile önümü kesti ne yapıyorsun deyince bide üstüne küfür edince. bende adamın ağzını burnunu kırdım ve kaçtım.

13. Oğuz Özgenel

Oğuz Özgenel Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İnsan ister istemez çok sinirleniyor.Çok çabuk sinirlenen biri iseniz kavga kaçınılmaz oluyor.Keşke öfkenizi yutsaydınız.Adam artık nerede bisikletli görse bir kötülükyapacak.İnşallah öyle olmaz.Pompa takılan yere acaba Beyzbol sopasımı taksak :) (şaka bu )

14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şiddete gerek yok böyle durumlarda. Eğer durum oraya gidiyorsa basıp gitmek en iyisi.
    Zaten bisikletlilerin çok da sevilmediği bir ülkedeyiz bunu daha da negatif hale çevirmeye gerek yok.

Ben genelde sakince anlatıyorum.
    Örneğin biri bana karşı tehlikeli bir hareket yaptıysa; "Abicim sen bana çarparsan hissetmezsin bile. Ama bana bir şey olursa sen onun vicdan azabıyla yaşayabilir misin?" diyorum.
    Genelde "O zaman sen de kaldırımdan sür" diyorlar. Cevabı da basit "Trafik Kanununda yolun sağı bisikletindir. Lütfen Trafik Kanunu okuyun, öğrenin" diyorum. Şu ana kadar buna cevap veren biri çıkmadı :).

Veya kaldırıma çok yakın sürüyorlarsa "Yolun %90'ı zaten sizin, şu kenarda bana 5 karışlık yer ayırsanız ben oradan rahatlıkla geçerim" dediğime neredeyse hepsi özür dileyip çekiliyorlar.

Yani demek istediğim şiddetten ziyade iletişim yoluna gidilmesi daha doğru olur. En azından insanları da bilgilendirmiş olursunuz :).

15. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ya başta döndüm gidiyordum ama adam anneme küfür edince şarteller attı. O densizde azıcık akıl olsa zaten baştan ne diyeceğini bilirdi.

16. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bunu aklımda tutacağım, iyi oldu gerçekten. Teşekkürler :)