Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafiği tıkamıyoruz, trafik biziz

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında bayramtok tarafından paylaşıldı.

1. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Sizce bu kuralları bilen ve uygulayan kaç kişi vardır. Ya da bisikletlilerin bu hakkını,dört tekerlilere karşı öne sürecek kadar kanun arkamızda mı? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mıdır aramızda?

2. kürşat koçboğa

kürşat koçboğa Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Diğer sürücüleri bilmem de dolmuş şoförleri bunu okusa gülmekten katılır ve bisikletlileri daha fazla sıkıştırmaya başlar.

ender özkan bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eğer yol üstü park etmiş araçlar varsa sağ şeridi ortalayıp giderim.. Arkamdaki küfretmiş, korna çalmış hiç umrumda dahi olmaz.
    Benim canım mı önemli adamların küfretmesi mi..

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  4. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aşağıdaki 3 durum bizim kanunumuzda yok. Kanun bunu desteklemez diye düşünüyorum. Tabii hukukçu değilim, belki kanunun maddelerinden böyle bi çıkarım yapılabilir ama direk olarak bu haliyle kanunda yok bunlar. İngiltere'de var mesela. İngiltere'de bir bisikletli gerek gördüğü halde şeridin tamamını kullanabilir. Araçların yanından tehlikeli kadar yakın geçeceğini düşünüyorsa şeridi ortalayabilir. Bisiklet yolu olsa bile bisiklet yolunu kullanmak zorunda değildir, vs. ,vs. Ama bu ülkemizde ne kadar uygulanabilir onu düşünmek lazım. Sağ şeridine araçların park ettiği iki şerit gidişli bir yolda sizi geçerken aranızda 1.5m kalmayacak diye sol şeridi ortalayıp araçların sizi takip etmesini bekleyemezsiniz. Veya iki şeritli gidişi olan bir yolda sağ şeritteki araçların sizin 1.5 m uzağınızdan geçme şansı olmaz. Bu yüzden sağ şeridi ortalayacam derseniz trafik tek şeride düşmüş olur, trafik aksar, kuyruk oluşur.

İngiltere'de bisiklet yolu çok yaygın, bi çok yerde olduğunu tahmin ediyorum o yüzden orda bu kurallar uygulanabiliyordur. Eğer ülkemizde bisiklet yolları yaygın olarak bulunsaydı, akışın çok olduğu tüm ana yollarda bisiklet yolu olsaydı, o zaman bisiklet yolu olmayan tek tük ve tenha yollar için bu 3 kural uygulanabilirdi ve sorun da olmazdı. Şu haliyle ülkemizde bu kurallar kanuna girse bile uygulanabileceğini düşünmüyorum. Uygulansa trafik tıkanır.

Bana 50cm bıraksalar o da yetecek ama onu yapmayan da var. Sağ şeritte araçlar park etmişse, sağ şeridin en solundan giderim araçlar da sol şeritten yanımdan geçerler. Eğer sağ şeritte yan yana parketmiş araç varsa o zaman kısa süreliğine sol şeridi ortalarım, artık ona da tahammül etmeleri lazım araç sürücülerinin.

yigitkirca ve bayramtok bunu beğendi.
  5. celalettin turan

celalettin turan Yeni Üye

Seviye:
    Türkide ana yolda şeridi kaplayarak bisiklet kullanmak hayal. bisiklet yolu yapılsa araçlar otopark olarak kullanır. Önce zihniyetlerin değişmesi lazım. Hala yolda bisikletli görünce, yanından geçerken bağıran bişeyler atan mahluklar varken bu kuralların uygulanması biraz zaman alıcak :D

Osman D. bunu beğendi.
  6. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletliler açısından, trafikte güvenli ve rahat bir seyir için, büyükşehirlerin yogun trafigini rahatlatma açısından, Deli Dumrul vergileri ile yapılan yollarda biz bisikletlilerin de trafikte saygı duyulması gerekir. Ve artık bisikletin de bir taşıt oldugunu bütün yaya ve taşıt sürücülerine bir şekilde idrak ettirilmesi için kapsamlı bir kanun düzenlenmesi gerekiyor.

Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum bir çok konuda. Ama bana kalırsa ortada elle tutulur bir kanun olmadıgı dogrudur. İnsanız, hali ile, canımızı tehlikeye atmadan, trafişkte ezik olmadan tırsmadan kendimizi ortaya koyabilmeliyiz. Örneğin, yol boyunca araçlar uygunsuz bir şekilde park yapmışsa, biraz daha kendimizden emin bir şekilde, yol genişleyinceye kadar yolu ortalayarak gidebiliriz, arkadan çalan kornaya fazla aldırmadan seyrimize devam etmeliyiz. Aksi halde daracık yolda senin canını hiçe sayarak sollamak istiyorlar ve bu çok tehlike. Benim yaptıgım bir başka tedbir; trafik aşırı yogunsa, özllikle kırmızı ışıklarda bekledikten sonra, yeşil yanınca kendime sakin bir yer bulup yogunlugun azalmasını bekleyip daha sonra yola devam ediyorum.

7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
  8. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    bizim trafiğimizde? bunlara uyulacak? :) çok zor dostum. o otobüsçü ve minibüsçüler yokmu ya yanımda varya 6-7 cmlen sıyırıp geçiyorlar arkadaş hiç mi korkup çekinmiyor bu adamlar. üstelik büyük araç sesi duyunca kaldırım kenarına yapışıp önüme çıkan ilk köşe biyere girmeye çalışıyorum. yine de şoförlerimiz çok anlayışsız bazı konularda. ha şunu demedn de geçemeyeceğim. iyi şoförlerde var. otobüsün teki beylerbeyi sahil yoluna giderken arkamdan geliyor valla adam geçebileceği halde geçmedi resmen beni bekledi. bende ilk araya attım kendimi yol verdim. öyleleri de var böyleleride. onun için kurallara güvenip iş yapılmaz bizim trafiğimizde:)

9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    motorlu taşıt sürücülerinin gözünde bizler fazlayız trafikte.

10. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    araç kullananların beyni şuna göre çalışır bisiklet yolu yoktur otomobil yolu vardır ve bu yolların tamamı bize aittir kafamıza göre basarız gideriz kimseye yol vermeyiz acelemiz varsa önümüzde ağır gidene küfür ederiz bizim acelemiz yoksa arkadan korna çalanı araçtan indirir döveriz bisiklette kimmiş yol bize bile yetmiyorken ...
    bu sebeble ne olursa olsun dikkatli olun haklarımız için elbette mücadele edelim ama özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde mümkün ise yavaş yavaş en sağdan dikkatli bir biçimde ilerleyelim ki sorun yaşamayalım trafikte bizde varız diyoruz her ayın son cumartesi gününde ayrıntılar burada inceleyebilirsiniz

https://www.facebook.com/groups/146102265436390/

Ahmet A. bunu beğendi.
  11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    PAB ankara güvenpark ta 3 kez bulundum. izlenimlerim şöyle. evet bir şerit bizim. 2 bisiklet yan yana gidebilir. kimse birşey diyemez. ama 2 sıra kaldırımda yayaların arasında slalom yaparsa, 2-3 genç bisikletin ön lastiğini havalandırır gezerse, laflama için 3. ve 4. sırayı yaparsa, burada tepki çekersiniz.

12. Onur07

Onur07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tişörtün arkasına resmi bastırıp bisiklet sürerken giymek şart. ;)

Bilgilendirme için teşekkürler :)

13. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Türkiyede araç kullananlar tamamıyla özetlenmiştir.
    Teşekkür ederiz :)