Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trabzon'da Bisiklet Faaliyetleri

Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında fatih alver tarafından paylaşıldı.

1. fatih alver

fatih alver Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sevgili dostlar,

İş gereklerim sebebiyle yaklaşık bir ay önce Trabzon'a yerleştim. Daha önce İzmit'teydim, o bölgede yoğun ve güzel faaliyetlerde bulunduk. Şu ana kadar burada herhangi bir faaliyet yapamadım. Şimdilik çevreyi tanıma ve alışma safhasındayım. Ramazandan sonra kısmetse tur aktivitelerine başlıyorum. Yollarda arabayla geçerken tek tük bisikletçi arkadaşlara rastlıyorum ancak henüz kimseyle tanışamadım. Civarda nerelere gidilir ne yapılır bilmiyorum. Buraları bilen dostların rehberliğine ve arkadaşlığına ihtiyacım var. Kimseyi bulamasamda ben turlarıma devam ederim ama amerikayı yeniden keşfetmek ve yalnız olmak istemem. Katılmak ve bu cennet coğrafyayı beraber yaşamak isteyen bisikletçilerle turlamaktan mutluluk duyarım.

Linki sık sık güncelleyeceğim, turlarımı buraya koyacağım. Umarım sesim birilerine ulaşır ve güzel organizasyonlar yaparız...

2. sebo

sebo Üye

Seviye:
    Tanışırız kardeş. Forumda Trabzon'lu takipçiler vardır. Ramazan ertesi buraların en güzel mevsimidir. Boş durmaya gelmez..

fatih alver bunu beğendi.
  3. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İnşallah tanışırız. Evde tıkılı kalmak ciddi anlamda bunalttı. Ramazan sonrasını bekliyorum

4. Eren Yoloğlu

Eren Yoloğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba,ben KTÜ öğrencisiyim,şuan izmitteyim,10 gün içinde Trabzon'da olacağım.Trabzon'da görüşmek üzere.

5. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ufak tefek antrenmanlarım dışındaki ilk Trabzon turuma bugün çıktım. Nereye gideceğimi tam bilmiyordum. Sahil yoluna çıkmadım, çünkü bayram tatili dönüş trafiği olduğunu bildiğimden yoğunluğa girmek istemedim. Ne zamandan beri evimin penceresinde karşı tepelerde görünen devasa havalı binaya gitmeye karar verdim. Araştırdım Sivriburun tepesi imiş. Biraz geç, yola koyuldum. Bikaç sorup soruşturma sonucu yolu buldum ve başladım tırmanmaya. Fotoğraf makinemi almayı unutmuşum :( DÜşük pikselli cep telefonu kamerasından...

Daha ilk dakikalardan duvar gibi yokuşlarla başladım. Ramazandan sonra iyi geldi, özlemişim :in:

Eğim zaman zaman yüzde 14-15'leri buldu. Sürpriz olmadı çünkü kendimi herşeye hazırlamıştım. Ee nede olsa buna alışmalıydım. Artık burdayız.

Hedefim karşıda, nerdeyse geldim. Artık aynı irtifalardayız.

Gayet güzel bir çevre düzenlemesi. Ve karşıda henüz faaliyete geçmemiş restonan binası.

Restoranın ön cephesi, sol tarafı denize diğer yönleri dağlara ve yemyeşil bir coğrafyaya bakıyor. Tesis Akçaabat Belediyesi'ninmiş

Binanın çevresinde kurulmuş piknik yerleri. Gayet muntazam

Uçarcasına

Gıda molası. Girişte mekan görevlisinden birazcık ekmek istemiştim, sağolsun oda yanına domatesi katık edip verdi. Ama ne domates. Mis gibi, hormonsuz ve yerli tohum üretimi, özlemişim valla. Kebapı aratmadı desem yeridir.

İrtifa yüksek ve akşam olmak üzere. Dönüş vakti. 700 metre inilecek ve yolum biraz bozuk.

Akşam 8'de evde oldum. Yalnız ve keyifli bir tur oldu. Umarım bidahaki turlara Trabzonlu pedalşörlerle çıkabilirim.

Yakında Sümela...

Nuri Kongur bunu beğendi.
  6. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sevgili Eren. İzmitte karşılaşmak kısmet olmadı, umarım burda göüşürüz, selamlar

7. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Trabzon'da rota o kadar çok ki hangisini anlatsam bilemiyorum. Harita, Google Earth ve mapmyride üçlüsüyle bulunmayacak delik yok. Ben gezi paylaşımlarımda artık rota detayını da veriyorum ki insanlar kabaca da olsa bulsunlar aynı yolları.
    Kondüsyon durumunuz da fena değil, tadını çıkarırsınız oraların.

ilk bir sümela patlatın, sahile 45 km, rakım 1200m son km'lerdeki çok dik yokuşlar hariç tatlı rampadır.
    sonra bir zigana geçidi yaparsınız. son 20km %7+ eğimdir ama müthiş yoldur. Başlarda terminalden otobüsle de Ziganaya çıkabilirsiniz. Sabah 7'de Erzurum arabaları var, olmadı 8-8:30 civarı ufak Bayburt otobüsleri var. Daha geç olsun derseniz 10'da da Erzurum otobüsleri var. Ufak bir ücrete sizi 50dk sonra Zigana tünelinin girişine bırakırlar. Ben yorgunken dinlenme sürüşü için giderdim öyle.
    Sonra aşağıya geze geze inersiniz, özellikle eski yoldan hamsiköy güzergahını takip edebilirsiniz. Yeni yolun inişi rüzgarsız zamanlarda (kışın, yazın sabah erken veya akşam üstü, yağışta) çok ciddidir, 80-85 km/s görürsünüz. Sollamaları dikkatli yapın, virajların eğimleri kötüdür bir de.

neyse sonuç olarak bisiklet açısından çok çok şanslı ve zor bir coğrafyada bulunuyorsunuz.

Nuri Kongur ve fatih alver bunu beğendi.
  8. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    :)

Öyle bir anlatmışsınız ki yaşar gibi ve özlemiş, resmen hissettim bunu.

Tavsiyeler için teşekkür. Google earth'den fazlaca yararlanırdım, ama burada google'dan bölgeye bakınca karmakarışık birbirine dolaşık bisürü yol görüyorum kafam karışıyor kapatıyorum. Gözle görerek çevreye bakmaksa tam karmaşa, arazi engebeli, her iki tepenin arasında bir dere var, köprü bulmak zorundasın. Tepelerin her biri 400-700 mt. Bu tepeden diğerine geçmek tam bir kabus olur herhalde. Sanırım turlar denize paralel (doğu-batı yönüne) değilde içeri doğru (güney-kuzey) dikine yapılmalı. Oturduğum ev bile denizden 350 mt yukarda. Tekrar teşekkürler, Bölgeye gelirseniz umarım görüşürüz...

9. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bölgede 60 bin km'den fazla bisiklet sürdüm hala da fırsat buldukça sürüyorum.
    dediğiniz gibi turları genelde kuzey-güney hattında yapmak gerekiyor. Denize paralel geçişler çok zorlu rotalar oluyor, hem bu yönde ilerleyen direk yollar yok, orman yolları, mahalle arası yolları vb kullanıyorsunuz hem de ciddi iniş çıkışlar oluyor. Bir de bölgede yerleşim çok dağınık olduğundan her eve bir yol yapılmıştır. Bir evin önünde biten çok yol vardır yani. Ana yolu bulma hissiniz zamanla gelişir. Tabii bu sahile yakın 1500m ve altı için geçerli. Özellikle 2000m den sonra yani yaylalarda sırtlardan denize paralel ilerleyen yollar da bolca bulunuyor. Önce haritada net belli olan ana yollarla başlayıp kafanızda bölgeyi şekillendirdikten sonra bu anayolları birbirine bağlayan rotaları geçmek daha kolay olur. Örneğin önce sümela ve zigana rotalarını yaptıktan sonra bunları birbirine bağlayan yayla yoluna sıra gelebilir. Tüm ilçelere gitmekte faydalı olur. Kondüsyonunuz yeterince arttıktan sonra köy yollarını boşverip direk dağ yollarını hedeflemek daha iyi. Zira nemden dolayı 1500m altı pek çekilir olmuyor. Elbette oraları da gezeceksiniz ama asıl olay dağlarda.
    Benim paylaştığım turlardan rotalar hakkında fikir de edinebilirsiniz.
    bu sezonu karadeniz için kapattım ama önümüzdeki sezon da oradasınız, denk gelirsek süreriz beraber.

10. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hüseyin kaptan biliyu bu işi ;) bende ekim sonu gibi sis dağına ve ziganaya gidebilirim ;)

11. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Uygun olursam beraber çevirmek isterim. Zigana'ya yakın zamanda çıkmayı düşünüyorum. Ama Sis dağı planlamamıştım. Kısmett...

12. sebo

sebo Üye

Seviye:
    Sivriburun'a birkaç defa çıkma fırsatım oldu. Hatta o yoldan Hıdırnebi bile yapmışlığım vardır. Ama hayalim yaylaları doğu-batı yönünde geçmek. Nasip artık. Başlangıç için bu mevsimde gidilebilecek ve gezilebilecek Çal Mağarası' nı da tavsiye ederim.

13. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aklımdan aldınız ;) Akçaabat civarında geçerken sürekli tabelasını görüyorum ve dikkatimi çekiyordu. Bu hafta sonu orayı düşünüyorum. Çok fazla hava muhalefeti olmazsa c.tesi Çal mağarasındayım. Bakalım beni neler bekliyor.

14. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben ikinizlede pedalladım gördüğüm kadarıyla iyi anlaşacağınıza eminim hem performans hemde kafaca. fatih fotoğraflar için teşekkürler. anlaşılan yeni turlarını buradan takip edeceğiz...

15. EYÜP CAN EYÜBOĞLU

EYÜP CAN EYÜBOĞLU Kıdemli Üye

Seviye:
    fatih özelden mesaj attım sana bi bakarsan sevinirim...

16. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    :)

Evet hocam, yeni turlarımızla burdayız napalım. Mekanlar ayrı olsada gönüller bir. Şu varki buraların coğrafyası daha sert diyebilirim, şimdilik pedalları alıştırma safhasındayım. Ama güzel mekanlar. Vakit ayırıp izliyorsanız ne mutlu bana. Gözümün bir kenarıda sizde. İzmit sayfasına hep bakıyorum ama pek hareket yok.

Selametle hocam, İzmite selamlar

Nuri Kongur bunu beğendi.
  17. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Domates ekmeğin tadını ben bile aldım fotoğraf için teşekkürler:) Çok şanslısınız herşeyiyle(Doğa,rampa,manzara,tarih,deniz v.b) mükemmel bir yere taşınmışsınız.

18. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Evet şanslıyım galiba. Teşekkürler ilginize, ancak cep tlf. kamerasından ancak o kadarını yansıtabildim. Fotoğraf makinem olaydı daha net görünebilirdi. Gözlerin gördüğü halini yansıtmak ve hissettirmek ise imkansız. ...ve bunlar başlangıç. Selamlar..

19. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sevgili dostlar,

11 Eylül 2011 günü Akçaabat-Yıldızlı'dan çıkarak Düzköy-Çal mağarası bölgesine yaptığım geziyle ilgili detay ve fotoları ilginize sunuyorum. Mağaraları severim, ne zamandır yolda tabelasını görüyordum, merakımın peşinde düştüm yollara...

Rota ve güzergah bilgileri;

http://www.sports-tracker.com/#/workout/fatih71/eg3cqenfj897ha6v

("Data view" ile yükseklik ve hız bilgilerine ulaşılabilir ;), start ve finish noktası aynıdır.)

Saat 10.30 itibariyle yola koyuldum. Hava ve şartlar güzel bir tur için oldukça müsait. Yolumun hemen üzerinde Akçaabat Olimpik Atletizm Stadı. Yaklaşık 40 gün önce yapılan Avr.Gençlik Olimpiyatları için yapılan bir tesis. Birkaç hafta kullanıldı ve şimdilerde boş. Malum, ülkemizde futbol haricinde hiçbir spora kıymet verilmemediğinden akıbeti meçhul.

Ağız tadıyla hızda yapamıyoruz. 70'den yukarı çıkmayayım bari ;)

Gitmeye çalıştığım mağara karşı tepelerin koynunda. Yaklaşık bu civarlarda yolda karşı istikametten gelen iki yol bisikletçisi arkadaş gördüm. onlar yokuş iniyordu, selamlaştık, hızlı olduklarından durmadılar. Merak ettim kimdi onlar.

Yükseldikçe manzara güzelleşiyor

El-classico

Geldiğim yol aşağıda kaldı

Yağmur yok, rahatım. hava hakikaten çok uygun. Güneşi sevmem. O açıdan buralar benim için cennet.

Çal köyündeyim. Bebeler.

Çocukların geneli böyle renkli gözlü. Bu da kendi dünyasının güzeli.

Civarda mağara benzeri oluşumlar var. Ama benim aradığım orada değil.

1150 metrede buldum seni. 3 saat sonra mağaranın girişindeyim. Fazla kalabalık değil ama yinede ziyaretçisi var.

Giriş 5 tl. Umarım değer. Ufacık haşlama mısır 2 lira :eek: organikmiş, yersen. Yalan yok tadı güzeldide pahalı be ya.

ve başlıyoruz. Burası bir su kanalı imiş. Bu kadar nizami ve rahat ilerlenebilir olması güzel. Bilinen ve ulaşılabilen derinliği 8 km. imiş. Ziyaret için gerekli çalışmalar yapılmış, ama hiçbir karadeniz turu destinasyonunda burayı programda görmedim.

Ahşap yürüme platformu ıslak ve son derece kaygan. Ayağımdaki spd'li sert tabanlı ayakkabılarım yürümek için hiç uygun değil. Bikaç yerde kıvrak denge hareketleri yapmak zorunda kaldım :in: yer yer yukardan damlaya sular var, ama sarkıt ve dikit oluşumu yok, denecek kadar az.

Milyonlarca yılı hisset :eek:

Bazı yerler genişliyor ve koridorlara ayrılıyor.

Piyanocular görse kesin konser veresi gelir, oluyoya onların öyle garip içsel dinamikleri. Onu bilmemde yönetmen olup şurada bi korku filmi çekesi geliyor insanın :cool:

Ee gireli 200 mt. olmamıştıki yol bitti. Verin len 3 liramı.

Biraz ilerliyeyim dedim ama ayağımdaki ayakkabılarla ne mümkün. Tüh asıl muhabbet ilerdeydi. Karanlık, kimsesiz ve adrenalin :eek:

Dikkatli bakınca görünen küçük bir mağara sakini

Biri mumları açık unutmuş;)

Yeniden dışardayım

Dönerken yapma bari, yine yokuş.

Masaüstü.

Bulutlardan ve arkamdan yaklaşan yağmurdan kaçarak geldiğim aynı yoldan denize kadar indim. Eve girdiğimde bir yağmur başladıki, evden huzurla seyrettim.:)
    Detaylar :

Toplam mesafe : 78km.
    Tekerleğin döndüğü süre : 5 sa. 17 dk.
    Max.İrtifa : 1160 mt.
    Max.sürat : 60 km.
    Ortalama sürat :14.7 km.

İlginize teşekkürler, selamlar... Pedallayın...:in:

Nuri Kongur, Hamdi Özdemir ve FG42 bunu beğendi.
  20. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    bu pazar yani 16.10.2011 beraber hidirnebi yapabiliriz.ben merkezde oturuyorum.Grsrz.