Tourneyden kurtulmak.

orhun1071

Üye
Tepki
0
arkadaşlar benim eski bisikletteki tourneyleri söküp altus takmak istiyorum vites fren kolu olarak.. ancak benimki 21 vites alacağım ise 8 li yani 24 vites olacak .. sadece rubleyi dğiştirmek 24 vites olmasını sağlarmı?? arka göbeğide değiştirmelimiyim.. ayrıca parçalar elime geldiğimde takarken nesere dikkat etmeliyim.. kollar 8 li ruble 7 li olsa olurmu(yani yine 21 vites olsun ama kolar 8 li klasın) şimdiden teşekkür ederim..

Scudo

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Arka rubleyi 8 li yapacaksan eğer tabiki de göbeği de değiştirmen gerekli. 8 li ruble çıkartılıp 9 lu ruble takabilirsin ama 7 li ruble çıkartıp 8 li takamazsın.

Parçalar eline geldiğinde bisikletçiye götür, o taksın. Rubleyi sen sökemezsin, farklı bir aparatı var onun. Hem daha sağlıklı olur.

8 li kolla da 7 li ruble çalışır. Bir kademe boşta kalacak tabiki ;)

Bu arada, Altus değil de, üzerine bir miktar daha para koyup Acera al bence.

Daha kapsamlı bilgi için, (link) tıklayabilirsin ;)

frustrated

Aktif Üye
Tepki
81
aynı dertten ben de müstaribim.. sedona 711 bisikletimi 21 den 27 vitese çıkartmak istiyorum ama anladığım ve sorduğum kadarı ile astarı yüzünden pahalıya geliyor.. vitesle ilgili bütün parçaların değişmesi gerekiyormuş.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
frustrated arkadaşımız haklı eğer dişli büyültmek istiyorsan bütün vites olrganlarını değiştirmen gerekir bence bisikletin yeniyse şimdilik idare et biraz kullan daha sonra seviye atlar gibi olur senin için

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@frustrated

Sedona`nın başlangıç modellerinden birisi de 711. O yüzden arka ruble 7 li megarange kullanılmıştır. Çünkü başlangıç modellerini, genelde bisiklete yeni başlayanlara, uzun süre kullanmamışlara tavsiye ederler. O yüzden 8 li veya 9 lu kullanılmamakta.

21 den 27 ye geçmek için, arka göbek, zincir, aktarıcı ve vites kollarının değişmesi gerekir. Aynakol da uyumsuzluk yaratabilir. Bu da sizin söylediğiniz gibi astarı yüzünden pahalı hale geliyor :D