Tourney yerine deore olurmu?

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@murat cömez

10 lu aktarıcılar da ne gibi bir farklılık var ? farklı olarak nasıl bir çalışma sistemi var yani ?

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@tuna karahan
10'lu sistemde vites kolunun kablo çekme oranı farklıdır(diğer viteslere oranlara daha fazla). Bu sebepten doğru vites geçişi olmaz. Ayrıca ön aktarıcı, zincir ve ruble de muhakkak değişmeli. Ön aktarıcı 9'lu dahi olsa zincir aynakoldan atlama yapacaktır. Vs. vs...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU

daha fazla mı ? daha az mı ? ruble genişliği değişmiyor 8-9-10 da aynı genişlikte diye biliyorum ruble. dişliler arasında mesafe azalıyor. ama kablo daha çok çekiliyor ? daha az yol almak için daha çok gerilmesi pek mantıklı gelmedi. farzedelim ki öyle bu arka aktarıcının oranı değişmedikten sonra pek önemli değil. arka aktarıcı 1 e 2 oranda hareket eder. yani sen teli 2 cm çekersen aktarıcı 1 cm yer değiştirir. firmalar yeni standartlar yaratmak yerine bu oranları koruyorlar bildiğim kadarı ile. vites sistemi de kolun germe miktarı ile değişiyor.

6 lı tourney, 8 li dura ace ve 10 lu apex ön aktarıcıyı 9 lu 34-50 aynakol da rahat rahat kullandım bu arada. belirteyim dedim :) 6 lı tourney biraz zorlamıştı gerçi. boyut olarak büyük olduğu için.

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Olursa olur olmazsa olmaz. Arkadaş bilgi eksikliğini gidermek için bir şey sormuş. Birimiz olur demiş birimiz olmaz demiş almış polemik gidiyor. Birimiz de sanki tam devirli narenciye sıkacağı var elinde forumun suyunu çıkarmış. Elin şeyi için tartışıyorsunuz. Arkadaş bir şey sormuş, herkes fikrini söylemiş. Saygı göstermek lazım.

Arkadaşım tourney yerine deore olur ama nasıl olur? Arka dişlileri verimli kullanmazsın. Atıyorum, rublede 4. dişliyi boş geçer. Sen 5' takarsın o 6. dişliye geçer. Neden dersen, her ne kadar 2 -1 tel çekme oranı olsa da 7li sistemde ayağın hareket mesafesi ile 10 sistemde ayağın hareket mesafesi farklı. Önemli olan ilk ve son noktanın iyi ayarlanarak zincir atma yaşanmaması. Olur ama performans alamazsın.

Benim tavsiyem, madem eline deore geçti, forumda kaliteli sorunsuz ikinci el malzemeler mevcut. Buralarda araştırarak 9 ya da 10 ruble ve değiştirici kol temin edip 27 - 30 vitesin keyfini sürmen.

Not: Herkesin fikrine saygı gösterin.Lütfen sataşma olmasın.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Neyse sizler daha iyi bilirsiniz. Kim ne yaparsa yapsin ama yanlis bilgiler üzerine bos yere paralar harcanmasin. Biraz google de arastirma yapilarsa 10lu neden 9lu aktarici ile degismedigini görürsünüz yada wikepedia bu konu hakkinda cok iyi bilgi vermis. Ayarlamalarda basarilar ve bol sanslar ayrica kyfli pedallamalar size.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@murat cömez

büyük ihtimalle 10 lu sistemi de 9 lu aktarıcı ile değiştirebiliriz. ki şu an mevzu o değil zaten. 10 lu aktarıcıyı daha düşük sistemlerde çalıştırmak istiyoruz. 9 lu da sorunsuz çalışıyor gördüğümüz kadarı ile. daha düşük sistemlerde çalışması için zincirin arka aktarıcı içinden geçmesi gerek. sistem düştükçe zincir kalınlaşıyor. geçer mi bilemem. geçerse çalışır ama.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tamam siz yapin biz de görelim ve ögrenelim, ama hic bir parca degistirmeden sadece arka aktariciyi 10lu deore takarak lutfen. Cünkü arkadas sadece aktariciyi degistirmek istemis, bizim yorumlarimizda buna karsilikti. Ha bu arada elindeki aktarici 10lumu 9lumu bunuda bilmiyoruz. Bu dediklerimiz sadece elindeki aktarici 10lu sistem ise gecerlidir.
Insallah basarili olursunuz. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bekliyoruz, olur demek sadece lafda kalmasin lutfen.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Ömer İlker

ruble arka aktarıcı ön aktarıcı aynakol zincir vites kolları bunların hepsi 10lu vites ile uyumlu olması lazım 7 li vites koluna 10 lu ruble takmak gibi olur yoksa vites 1 ve 2 ye geçmez 8 9 10 a geçmez...

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@İsa İhsan Akdoğan

Adamda 7li ruble ve 7li vites kolu var zaten, 8-9-10 na geçmesini beklemiyor. Sadece arka aktarıcıyı deore(8-9-10) yapsam olur mu diye soruyor.

• Beğen
Tepkiler: yoğurtcu

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
@Yılmaz Adıgüzel

kesinlikle olur, hiç bi şeyi değiştirmene gerek yok, zaten 7'li zincir kalın 8/9'lu deorenin makaraları zaten ince, kalın zincir çok rahat eder, önce aktarıcının H(igh) / L(ow) sınırlarını belirlemelisin sonra sorun yok

hatta zincirini hg50'ye yükseltebilirsin

PIERzig

Üye
Tepki
16
Deorenin makarısı ince değil mi arkadaşlar deore de ince zincir tourneyde kalın zincir kullanılıyor.
Nasıl uyumlu olacak ben de anlamadım .Ben de tourneyle uğraşıp duruyorum şu günlerde eğer denenip oluyorsa hiç uğraşmayım ikinci el bi deore alıp takayım ;)

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
790
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu biraz farklı bir soruyla hortlatalım.
Bisikletimde deore set var ön aktarıcının değişmesi gerekti ve tamirci sormadan tourney takmış. 3x10 vites makine. Tourney 7 vitesler için bildiğim kadarıyla. Biraz kullandıktan sonra ön vites geçerken zorlamaya başladı. 1 den 2 ye geçmiyor. ayarla oynayınca bu sefer ya 3 e geçmiyor ya 2 den 1 e inmiyor. Yani ayar tutmuyor bi türlü.
Şimdi deore alıp takacam ama bilmek istediğim şu: gerçekten arka 10 vites olduğu için mi ayar tutmuyor yoksa ben mi yapamıyorum? Bir de tourney için max diş 44 yazıyor benim ayna 48 li. Yani uyumsuzluk olması mı lazım normalde?

Tepki
106
İsim
İlker Durmaz
Bisiklet
Bianchi
Bisikletimde deore set var ön aktarıcının değişmesi gerekti ve tamirci sormadan tourney takmış. 3x10 vites makine. Tourney 7 vitesler için bildiğim kadarıyla. Biraz kullandıktan sonra ön vites geçerken zorlamaya başladı. 1 den 2 ye geçmiyor. ayarla oynayınca bu sefer ya 3 e geçmiyor ya 2 den 1 e inmiyor. Yani ayar tutmuyor bi türlü.
Şimdi deore alıp takacam ama bilmek istediğim şu: gerçekten arka 10 vites olduğu için mi ayar tutmuyor yoksa ben mi yapamıyorum? Bir de tourney için max diş 44 yazıyor benim ayna 48 li. Yani uyumsuzluk olması mı lazım normalde?
Ayarla olacak iş değil. 6-7-8li sistem zinciri 10lu sistem zincirinden kalındır. Haliyle aktarıcılardaki çektirme ve hareket miktarları da farklıdır. Sisteminize uygun bir aktarıcı almalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Yeşil Mavi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Birincisi set uyumsuz ikincisi ise aynı aktarıcılar bile kendi içlerinde 44-48 dişli diye ayrılıyor.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.867
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@a.erkan Shimano dağ serisi ön aktarıcılar genelde 42 dişe kadar destekliyor. Şehir serisi bir ön aktarıcı bakın şunun gibi;

(link)

• Beğen
Tepkiler: a.erkan

Roman79

Üye
Tepki
0
İsim
Ümit
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar. Carraro big 727 27.5 tourney 21 vites donanımlı bisikletimi aynakol değişmeden sadece arka aktarıcı ruble ve vites kolu ile alivio ile güncelleyebikir miyim? Hangi özellikte donanımlar gerekir.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Roman79 Merhaba, eğer göbeğiniz vidalı ise -ki %99 öyledir- onu da kaset göbek ile değiştirmeniz gerekir.

Tepki
0
İsim
Ömer
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim eski bisikletim 18 fitesti aktarımı kırıldı 7 li aldık oldu hattta turney çok iyiydi tabi slx sin anında nokta kaldı ama sınorlandırmayla bence 9 lu rubleye 10 lu takılabilir sınırlandırmayla olur bence