Tour of turkey 2013 - 49. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cömert özen

Cömert bey tam yerine denk gelince manzarayı koymuşsunuz. Bende aynı sorunun cevabını merak etmekteyim. Deyim yerindeyse bisiklet tam anlamıyla bir beyaz sporuna dönüşmüş. Bir zamanlar Evropalıların tenisi kendilerinden görmeleri ve bu büyüyü Williams kardeşlerin bozması gibi bisiklette nerdeyse kıta avrupasında beyazların koştuğu bir spor görünümü veriyor. Ben hiç bir organizasyonda şimdiye dek bir siyahi sporcuyla karşılaşmadım. Elmalı turunu birinci bitiren eritre li sanırım bir ilk oldu. Türkiye turunda başkada gözüme çarpmadı. Oysaki uzun mesafe mukavemet ve fizik güç bakımından daha bir avantajlı duruyorlar. Demekki bizim bilmediğimiz bir durum var. Bununda açığa kavuşturulmasını bekliyoruz.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
O twitter yorumları arasında Ilhan Kilic isimli kişinin yorumuna gönülden katılıyorum,

"Trt1 de bisiklet yarisi izliyorum rezillik dedim ne igrenc bi ülke her yer bina bi tane yeşillik yok megersem Turkiyeymis lanet olsun!"

Hangi etaptı hatırlamıyorum ama bir etapta yolun sağında solunda inşaatlar, yarım kalmış binalar, molozlar...
Herhalde reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünüyorlar..

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@yucel gulesenoglu

Evet, cok dogru yorumlamissiniz, hosaftan anlamayanlar!

Zavalli Türkiye' nin durumunun aynasi bu insanlar!

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Havayı düzeltelim biraz .Polonyalı bisikletçi Mateusz , turu 3.etapta terk etmesine rağmen yolların kapanmasını fırsat bilip araçların arkasında antreman yapmaya devam ediyor . Finişe 1 saat önce geldi

http://i39.tinypic.com/f3ey5t.jpg

Katusha'nın Canyon marka bisikletleri
http://i44.tinypic.com/aourh3.jpg

Sour Sojasun - BH marka bisikletleri
http://i41.tinypic.com/5lnp82.jpg

Bu resimlerden bile takımların çalışma sistemlerini anlamak mümkün . Alman , Fransız , Ruslar ; bisikletleri hemen temizlemeye başlarken ; İtalyan , İspanyol , Kolombiyalılar işlerini İstanbul'a bırakıp lak lak yapmaya başladılar :)

Argos Shimano mekanikeri Amerikan İngilizcesi konuşuyordu. Bisikletleri çok üstünkörü siliyorlar , soldaki bisikletleri yıkarken , sağdaki kurulayıp , yağlıyordu . Bir bisiklet toplasanız 7 dk'da hazır hale getiriliyordu . Yağlama konusu ise çok dikkatimi çekti . Zincire yağı tabiri caizse boca edip pedalı çevirirken yağı parmakla yayma şeklinde bir sistemleri var . Bence çok yağ sürüyorlar , çok felaket derece çok. Dakikalarca bu adamları seyrettim , nasıl bakım yapıyorlar kapmaya çalıştım .
http://i40.tinypic.com/1ypcp2.jpg

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şunu anlamakta zorluk çekiyorum. Yukarda yazan twitleri okudum. Ağza alınmayacak küfürler, kavgada söylenmez. Neymiş efendim beylerin gününü berbat edip keyfini kaçırmışsın. Birtakım lüzumsuz tipler kantarın ölçüsünü kaçırıp bisiklete olur olmaz laflar saydırmışlar.
Nedense bunca küfür İstanbulun göbeğinde maçtan çıktıktan sonra ortalığı savaş alanına çeviren maganda ve futbol müsabakaları için edilmiyor. Şimdiye kadar bisiklet sporunda seyircilerin nümayiş yapıp insan öldürdüklerini, kaldırım taşlarını otobüslere attıklarını görmedim.
Aman türkiyenin acayip tanıtımı olacak diye 300 milyon tl ye bir işe yaramayacak formüla pisti yapılıyor, 1 haftadır Türkiyenin öyle veya böyle bedava tanıtımının yapıldığı bisiklet turnuvasına 2 saat tahammül edilmiyor.
Patatesçilerin bu tavrını inanın anlayamıyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@cömert özen

Bir çift ayyakkabı, hatta ayakkabısız bile koşu antrenmanı yapabilirsiniz. Kimdi o habeşli koşucu, postacılık yaparken koşa koşa gidermiş, antrenmanının en büyük bölümü oymuş!
Bisiklet sporu, herşeyden önce mali olanak meselesidir. Ayda 100 Avro ile yaşayan ailenin çocuğuna herhalde çocuk 50 yaşına gelince ilk bisikleti alabilirsiniz!:) O da eğer 50 yaşına kadar yaşarsa, ya da nası babası o kadar yaşamaz.
Bazı Afrika halklarının jenetik farklılığının yanında, yüksek yaylalarda yaşamaları bir avantaj gibi görünse de, iktisadi zorunluluklar bu tip sporların yapılamsını zorlaştırıyor. Fakat son yıllarda Habeşistan, Eritre... gibi ülkelerde sayıları arttı ve dünya çapında bisikletçiler çıkmaya başladı.
Siyahi bisikletçi görmedim diyorsanız, pelotona daha dikkatli bakın!:)

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@yucel gulesenoglu

Bu Ülkenin en büyük sorunu ''çekememezlik''. Maalesef işin özü bu. Ben yapamıyorum o da yapmasın zihniyeti. Sanırım genlerimizdeki en kötü miras. Yorumda bulunanların gözleri dönmüş ellerine bir bisikletli geçirseler linç edecekler o derece kin kusmuşlar. Yazık gerçekten çok yazık.

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
@Tuncay Üner
3-5 bardak kahve içip yarışa girsen bile doping düzeyinde kafein kullanmışsın diye diskalifiye ediliyorlar.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Şikayet tiviti atanlardan birisi de Elif Dağlı.
Popülerliği Tıp dünyasından onun da.Çocuk GÖĞÜS hastalıkları profesörü!Sözleri ve yöntemleri ile duayen diyebileceğimiz bir hanımefendi.
Göğüs hastalıkları ile ilgili bu yetkinlikte bir insanın,bu spor dalı ile ilgili şikayetleri oldukça düşündürücü.Onun sitemleri her ne kadar trafikle ilgili olsa da bu konuda bence sınıfta kaldı.
Sokaktaki adamı siz düşünün...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Eray Geçay

Bu olayın çivisi çıkmış.

Ozaman dopingi serbest bırakın, herkes yapsın. Daha kolay olur. :D

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İhtiyara açık mektup
İhtiyar buradamısın beni okuyormusun bir ses ver. Bilmem hangi ülkedesin nerde ikamet ediyorsun. Bir en mürekkep yalamış, purofların yazmış olduklarını oku da Türkiye ye geleceksen, kesin dönüş yapacaksan ona göre kararını ver. Bisiklet medeniyettir dedik tüm medeni dünya böyle düşünüyor. Sonra Tokyo valisi Ortadoğu toplumları için gayet yerinde tespitler yapınca vay efendim bize hakaret ediyor oluyor.
Dönmek istiyorsan dönme, hatta kesin dönüşsüzlük yap. Şu ahir ömründe gelipte mutsuz olma. İnan ruh dünyamız 30 yıl önce senin bıraktığın gibi hiç değişmedi.
Geleceksende Gelme, gözünü seveyim gelme...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Dün akşam bir abimizle biraz beyin fırtınası yaptık. Bana gördüğü bir linki attı. Oradaki değerlere göre bana söylediği şu;

"Mustafa ya dopingli ya da geçen seneden bugüne bakarsak seneye Fransa Turu'nu alacak"

Mustafa'nın 6. etap Meryemana tırmanmasında 5.27 km. watt değerleri 66 kg: 13:51dk, 22.83 Km/s, 1677 mt/sa, 6.33 W/kg. 418watt ortalama...

Michele Ferrari , Contador dopinglidir diye kesin konuştuğunda çıkan rakamlar 20dk. bir tırmanma için 6.78 w/kg, 420 watt ortalama idi.

Mustafa hepimizi utandır... Ben senin çok iyi bir bisikletçi olacağını biliyordum, daha küçükken geldiğin MTB yarışlarında. İyi bir sporcu da oldun. Umarım daha da iyi olacaksın.

Rakamları hepimize yuttur...

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@mehmetsunu

Benim annanne olayı anladı.Kendisi 90 yaşında."İstanbul'da kimse izlemiyor,umursamıyor.Yarış gelmiş ayaklarına izlemiyorlar" dedi. Bunun üzerine yorum yapamam.

İstanbul etabı kaldırılsın.Ben zaten karşıydım.Türkiye'de başka şehirlerde var.Eğer İstanbul'da sevilseydi,güzel bir TT etabı yakışırdı. Köprüden manzaraya doyardı seyirciler.Aero bir şekilde pedallayan bir sporcunun köprüden geçerken ki görüntüsü mükemmel olurdu.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@Sertaç EKİCİ

Istanbul etabı kaldırılmasın... Istanbul 16 milyon nüfus ve çok önemli bir destinasyon..Şehri felç etmeyecek bir rota yapılabilir. Bu kriteryum ısrarı hiçbir işe yaramıyor. Köprü'de TT'de mantıklı değil. O da ana arteri felç ediyor.

Esas skandal şudur ki, köprü 12.30'da kapanacak denildi ve 11.30'da kapatıldı. Millet yollarda mahsur...

Alın size alternatif rota 132Km. yol; iniş çıkışları sersem edecek baraj etrafı rotalar, orman görüntüleri ve Formula 1 pistinde finiş.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Fotografları gecikmeli de olsa yüklüyorum.Devamı geliyor.İyi seyirler:
Turumuzu izlemeye gelen ve bisikletiyle etapları geçen 2004 Paris-Roubaix Şampiyonu Magnus Backstedt."Yolların kendine has bir zorluğu var,çok sevdim.Yarışmak isterdim"dedi konuştuğumuzda.
https://www.bisikletforum.com/a/img607/8148/img0006mg.jpg
https://www.bisikletforum.com/a/img42/3910/img0090ddn.jpg