Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tour of Almaty...Ben de varım. YARDIM.

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Raşit S tarafından paylaşıldı.

1. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Gelecek hafta yapılacak olan Tour of Almaty nin "amatör, acemi, lisanssız, hobici, vs" bölümünde koşmak üzere ben de kayıt yaptırıyorum.
    42 yaş ve 94 kg ile bir iddiam yok. Her gün yol kenarında bu yarışa hazırlanan tığ gibi çiroz sürücüler görüyorum. Bugünkiler S works ve Cervelo kullanıyorlardı.
    Yol planını aşağıda veriyorum. Gidilecek ve oradan aynen geri gelinecek. Yani 17+17 yaklaşık 34 km uzunlukta.
    Yol son derece temiz bir asfalt. Çoğu zaman kullandığım ama trafik yüzünden en sağdan gittiğim, virajlarda yavaşlamak zorunda kaldığım bir güzergah.
    Asıl zorlayacak olan dönüş yolundaki ilk 6-7 km lik rampa. Bu rampayı bir kaç kez çıktım ama terden gözlerim tamamen ıslanınca dinlenmek zorunda kaldım. Teri halletsek bir şekilde 18 km nin altına düşmeden tırmanabiliyorum.
    Forumdaki arkadaşlardan istediğim, yarışla ilgili tüyo vermeleri.
    Nereye kadar gurupla gidip nerelerde kopmalı?
    İlk dönüşe kadar son gücümü harcarsam dönüşte biter miyim yok ekonomik gidersem diğerleri arayı açar mı?
    Yolu görmeden, diğerlerini bilmeden verilecek cevaplar zor olabilir, farkındayım ama "siz benim yerimde olsanız nasıl yarışırdınız?" sormak istiyorum.
    Su matarası tek almam yeterli olur mu yoksa ikinciye ihtiyaç duyar mıyım?
    Fransa da gördünüz, adam tam su içerken yanındaki takipçisi atağa kalkmıştı, lan ne oluyor derken, matarayı yerine koyarken diğeri 7-8 sn fark atmıştı rampada.
    [​IMG][/url][/IMG]

2. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Yardım istememin nedenlerinden birisi de, yol bisikletlilerin toplu startından iki dakika sonra MTB gurubu çıkacak.

İki dakika fazla değil, hani yakalanıp rezil olmayalım diye :D

3. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben olsaydım eğer bir iddiam yoksa fazla gerilmeyip sadece tadını çıkarmaya bakardım. :)

4. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Kaancım, zaten sonuncu gelince ben de böyle söylemeyi düşünüyordum. "İstesem alırdım ama kasmadım, zevkine gittim" :)

5. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Eğer kondüsyon imkan veriyorsa, parkurun ilk 17km bölümde normal tempo ile, ikinci 17km bölümde limite yakın tempo ile gitmeye çalışın. MTB grubun sizi yakalamasını dert etmeyin, yarışın tadını çıkarın. Hatta mtb grubun hava koridorundan yararlanabilirsiniz.

Almaty hava sıcaklığı çok yüksek değilse, 34 km mesafe için tek suluk yeterli olur, ekstra suluk ağırlık yapacaktır. Yarış parkuru yol kenarında bir arkadaşı takviye suluk veya jel için nöbetci yapabilirsiniz. Selamlar, kolay gelsin.

6. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler Yılmaz Bey.

Yarış saat 8 de başlayacak. 7 gibi toplanmamızı, son kontrollerin yapılmasını istiyorlar.
    Biraz erken kalkıp kısa bir ısınma turu yapmayı planlıyorum.

İlk gidiş ağırlıklı olarak iniş, çıkış bölümleri ise inişten yakalanan hızla belli bir kısmının geçilebileceği yerler ama çok zor değil. Kırmızı bölge bir battı-çıktı geçidinin bitimi ve biraz dik, normalde canımı çıkartıyor 200-300 metrelik bu kısım. Ancak yol trafiğe kapalı olacağından o kısmı önceden alacağım hızla aşmayı planlıyorum. Dönüş yerine 45-50 km ortalama hızla varılabileceğini sanıyorum.

Dönüş yolundaki ilk rampa ciddi bir yokuş ve uzun. Yarışın can alıcı yeri burası zaten. Müzik ve kulaklık yasakmış, aslında olsaydı bana yardım ederdi.

Ben normalde 25-30 km durmadan sürüp, su içmeyebiliyorum, sorun dudakların kuruması. Eğer ağzımı fazla açmazsam bunu önleyebilirim sanıyorum ve hiç su almayabilirim yanıma. Ana sponsorlardan birisi A'SU olduğu için belki yol kenarında su dağıtabilirler, onu da içip şişeyi fırlatabilirim :)

Herkes bireysel ve acemi olacağı için guruptan mümkün mertebe uzak durmayı düşünüyorum, çarparız falan belli mi olur.

Peki, terleyip göze kaçmasını önlemek adına kask altına bandana takmak harici etkili bir yöntem var mıdır?

7. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Bu arada, UCI takvimindeki Continental seviyedeki Almaty Tour, yaklaşık aynı parkurda koşuluyor. Tabi onlar 6 tur atıyorlar aynı güzergahta.
    2013 şampiyonu Kazakistan takımından Maxim Iglinskiy olmuştu. (şu an Astana pro team üyesi)

8. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Büyük ihtimalle yarış çok uzun değil iyi kondisyonlu ve yarı profesyonel biri ilk anlardan kaçıp yarışı kazanabilir siz en iyisi keyfini çıkarın ( mtb'lere yakalanmadan :) )

9. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Yüksek sıcakta ter ve güneş koruması icin buna benzer yazlık bandana kullanıyoruz. Buff benzeri yazlıklardan daha kullanışlıdır.

Tek turun km ortalama hızı ve dakika süresi nedir?

10. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Bu bandana iyi fikir, Vinokurov un mağazasında 5.000 tg idi, bu akşam alacağım.

Geçen seneki 186 km lik yarışı Maxim 3.23".01 le koşmuş. Bu da demektir ki yarış ortalaması 54.97 km/h :eek:ha:

Tek tek tur hız bilgisini bulamadım ama anlaşılıyor ki ilk turlar 60 km/h altında değilmiş. vay anasını...

11. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Tolga, verdiğin anti-moral ben de hırs etkisi yaptı, söyliyeyim.
    Ayrıca ilk girişte yazdığım amatör lisanssız bölümü tam öyle değil, lisanslılar da girebiliyor sanırım. Doldurduğum formda yeri var...böhhüüüaaa

Ben de kendimi "40 yaş üstü" arasında derecelendiririm.

Baktın olmadı "40 yaş üstü ve Scott kullananlar" olarak,

Yine yemezse "40 yaş üstü, Scott kullanan ve adı R ile başlayanlar" arasında...:)

12. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer yarışa girmeden, yarışın kaç km/h ortalama hız ile geçeceğini az çok öğrenebilir, tahmin edebilirsen,
    bir gün aynı parkuru tek başına yaparsın ve kendi ortalamanı görürsün ve oturur kıyaslarsın, "rezil olur muyum? olmaz mıyım?"
    bir hesap kitap yaparsın için rahat eder :)

13. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Rezil olmak işin esprisi arkadaşlarım, ben turu bitirebileyim, gelir burada Tour dö Fransta "sarı mayo" almışçasına havamı atarım :)

Aksilik, sezondayız, işler çok yoğun. Yarın dahi çalışmayı düşünüyorum. Yoksa parkurda bir deneme yapmayı istiyordum.

14. yusufturkovic

yusufturkovic Yeni Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Raşit bey öncelikle böyle bir yarışa katılıyor olmanız çok güzel umarım istediğiniz gibi tamamlayabilirsiniz. Sorunuza gelecek olursam anladığım kadarıyla amatör bir bisikletçi olarak cevaplamak isterim.
    Yarış yokuş ile başlıyor zaten 'tığ gibi' olan bisikletçiler yokuşun başına kadar yüksek bir tempoda kaçacaktır. Ben o arkadaşları kovalamakla uğraşmaz kendi tempomu oluşturur mesafeye dikkat ederek giderdim. Büyük ihtimalle bu yarışın kopacağı nokta dönüşteki ilk uzun tırmanış. Bence oraya önde gelebilmek önemli ve kırmızı bölgede gücümü biraz kullanıp fedakarlık ederdim. İniş sırasında dinlenip uzun tırmanış için kendimi ve nefesimi ayarlamaya çalışırdım. Sonrası artık size kalmış.
    Ben olsam önce bu tarzda kendime uygun bazı planlar hazırlar ve uymaya çalışırdım. Önce kendimle yarışır bunu tamamladıktan sonra ise toplam dereceme bakardım.
    Bence böyle bir yarışa katılabilme fikri bile büyük cesaret, tebrik ediyorum. Önceliğiniz güvenlik olduktan sonra büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Sonuçları ve fotoğrafları detaylı bir şekilde bekliyoruz. İnşallah kazasız belasız bir yarış tamamlarsınız ve bizimle tecrübenizi paylaşırsınız.

15. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Çok teşekkürler Yusuf. Yaklaşık olarak aynen söylediğin taktiği uygulayacağım.

Ancak foto için söz vermiyorum, belki telefonu yanıma almayabilirim.

İlk sayfadaki bandana kalmamış, ben de kask altı şapka aldım, yine resmi Astana proteam ürünü.

Yarın işe bisikletle gideceğim. Sabah trafiğin az olacağını varsayarak bir deneme yapacağım. Yol zaten işyerinin güzergahı, hergün arabayla geçtiğim.

16. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Iglinskiy' nin sonucunun kaynagi varmi? 54 bana fazla geldi. 44 daha mantikli... Tabii ki bunlar belli olmaz, ama 54 km/h bir sattlik TT icin bile yüksek bir deger....

17. sonersoner

sonersoner Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    raşit abi keşke bisikletinize kamera takabilseniz yarışıda çekmiş olrsunuz komple mükmel olur hem size bir anı hemde bizlerde izliyebilriz

18. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    http://www.procyclingstats.com/mob/race.php?id=137687
    http://touralmaty2013.com

Bülent abi, inişte bunlar 70-80 nin altına düşmüyordur. Çıkışta 40 desek ortalamaları bu rakamlara gelebilir. Yarışın videosunu koymuşlar linke.

Not: bir fanclup sayfası yarışı 155 km gibi vermiş, o zaman hız 46 km lere düşer ama resmi sayfadaki bilgi 186 km daha doğrudur diye düşünüyorum.

19. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Soner, ben de düşündüm dün. Hatta evde eskiden kalan bir olimpus vardı, ferrari modeli. Onun alt şarj beşiğiyle gidona bağlama denemeleri yaptım, olmadı. İçinde de 512 mb kart var, 22 dakika kayıt yapıyor, daha fazlasını desteklemiyor. pro kameram yok maalesef.
    Ama olur da birileri çekerse, yerel forumlardan arar bulurum onu.

20. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Sizler uyurken ben sürüşümü yaptım, işe geldim. işte değerler...

[​IMG][/url][/IMG]

41.32 km ortalama tutturmuşum ilk 15 km lik dilimde. Oradan geriye dönmeyip işe devam ettim. Sonuçta 38 ortalamayla 30 km deki işe vardım. Ama ikinci 15 km yi antreman havasında geçtim. Yol düz veya biraz yukarı eğimliydi.

Kırmızı bölge yine zorladı, geriden kaptırıp geçme planı işe yaramadı zira kaptıracak yeterli güç kalmamıştı. Ondan sonraki 300 metrede de kendime gelemedim, 20 hızda takıldım. Gelecek sefer sakin şekilde düşük viteste deneyeceğim.

Su kesin gerekliymiş, belli oldu. Ama tek matara yetecek, yetmeli. Hava sıcak, sabah bile 30 derecelere hemen ulaşıyor. Ama İstanbul gibi nemli düşünmeyin, yayla burası.

Kask altı şapka teri tutmada yeterli gelmedi. İlave bandana kullanacağım.