Tour de France 2017

Turu kim kazanır?

• FROOM

• DUMOULIN

• CONTADOR

• PORTE

• NIBALI

• QUINTANA

• PINOT

• FUGLSANG

• ARU

• BARDET

• SÜRPRIZ BIR ISIM :))

• Toplam katılım
    163
  • Anket kapanışı .

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Atilla G.
Ben de Giro yu seviyorum,yollarda ki o manzara başka hiç bir turda yok:harika::harika:

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow
Scudo

Yusuf_AZE

Üye
Tepki
221
Bisiklet
KTM
@İlker_Yılmaz merhaba. Cok tesekkur ederim verdigin degerli bilgiler icin. Aslinda ben Peter Saganin en önemli avantajinin sprintici olmasinin yaninda diger sprintilerle kiyasda daha iyi yokus cikma ozelligi var diye biliyorum. Ve oyle izledim.

Verdiginiz bilgileri degerlendirdigimde hakikaten Sagan pek ön siralarda degil. Ama ben gene de Sagan diyorum :) sirf daha sempatik guleryuzlu ve eglenceli kimliginden dolayi :)

@niyazi akarken tesekkur ederim hocam. Ben de ayni duygularla izliyecegim turu. Ama ben Peter Sagan icin. :) bana digerlerinden daha sempatik, daha eglenceli geliyor bu adam. Ayni zamanda robot gibi kumandayla calismiyor. Tamamen icgudusel yarisiyor. Ataklari. Yarismasi. Dogaclama oldugu icin seviyorum bu adami :)

• Beğen
Tepkiler: hucumkedi

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Formda bir Cavendish bütün sprinterleri yer :)

Bkz : Geçen sene :D

Bu sene Sagan klasik sezonunda umduğunu bulamadı,tamamen buraya odak bir biçimde geliyor. En az 2 etap kovalar.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@Yusuf_AZE sagan kısa yokuşlarda varlık gösterebiliyor tabi, ama uzun yokuşlar için fazlasıyla yapılı. art arda çok uzun yokuşlarda sırf güç basarak 3 haftalık bir yarış kazanılamaz.
kısa zamana karşılarda ya da sprinterlerin büyük çoğunluğunu döken bir yokuşun ardından biten düz etaplarda sagan'ı önde görebilirsiniz, ama 2000 metrelik tırmanışta beyaz bayrağı çeker.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf_AZE

Tüfekci

Aktif Üye
Tepki
95
İsim
Mustafa
Bisiklet
Carraro
Lige bende kayıt oldum. Bakalım benim adamlar ne iş yapacak sürprizi bol bir takım

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
@Yusuf_AZE
Thinkoff takımı artık yok sahibi olan Rus iş adamı artist Oleg Thinkov bisiklet sporunun maddi getirisinin olmadığını gözeterek geçen sezon takımı kapatacağını açıklamıştı ve öylede oldu...Bu sebeple zaten Contador, Sagan, Krauzeger gibi isimler çeşitli takımlara dağılmış durumdalar...;)

@Emre Yönlüer
Tour de France ilk etap 01.07.2017 'de TT etabı olarak Almanya / Düsseldorf 'tan başlayacaktır...2.Etap yine Düsseldorf 'tan başlayıp Liege'de son bulacaktır..;)

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
@niyazi akarken @Tolga Çelebi Cavendish hastalığı tam olarak atlatabildi mi acaba, ben bu soru işaretinden dolayı takıma almadım. Soru işareti vg yönetiminde de olmalıki sadece 10 puan, yoksa Cav hiç 10 puan olur mu?:)

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
Mark Cavendish 'ten açıkçası ben bu TDF'dan pek umutlu değilim...Bu sezon hiç adam akıllı yarışmadı ve yarış temposu antrenmana göre çok daha önemli...Dahada önemlisi rakipleri oldukça formda....Bu sebeple etap kazanması benim için büyük süpriz olur o_O

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Abdullah07 @İlker_Yılmaz

Cav geçen senede forma değildi ki :) Adam Rio'ya antrenman için geldim dedi ve 4 etap aldı,bence Cav takımda olmalı ne olursa olsun. Sprint trenindeki arkadaşlarıyla uyumu mükemmel zaten. Bernard Eisel ve Mark Renshaw yetiyor bile :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tolga Çelebi Cavendish'i ben de çok severek izledim geçen sene ama bu sene sanırım Boasson Hagen'e yardım amaçlı geliyor sadece. O yüzden Greipel ve Kittel'i tokatlamalarını çok göremeyiz bu sene maalesef.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğmamış çocuğa don biçilmez..Kim tahmin ederdi Giro yu DUMOLIN , Dauphine yi FUGLSANG alacak ?
Son haftaya kadar kimbilir neler olur.Bunun kazası var,hastalığı var,takım formatının bozulması var, v.b..
Zaten beklediğimiz; çekişme ve rekabetin en üst düzeyde yaşanacağı,son iki turda yaşadığımız üzere finiş gününe kadar heyecanın sürmesi.Umarım öyle de olur..

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@cazci

hocam bisiklet pek mucizeye yer vermeyen bir spor. dumoulin'in zayıfladığı biliniyordu, yanlış hatırlamıyorsam 70-80 km'lik de zamana karşı koyulmuştu. 2015 vuelta performansını da göz önünde bulundurarak şok edici bir sonuç olmadığını söyleyebiliriz. ha, oropa'da yaptığı çok ekstraydı, ama yokuşları hesapsız ataklarla geçirmemesi farkı ortaya koydu.

fuglsang konusunda son derece haklısın ama. sonuçta porte'u bitirmek için uğraştılar son gün, adam sıyrılıp turu aldı. ama şu da var, fuglsang da iyi form tutmuştu.

kristoff çok formsuz, cavendish zaten uzun süre rahatsızlık yaşadı. yanlış hatırlamıyorsam greipel de ufak bir mide rahatsızlığı geçirdi geçenlerde. sagan yine mayoyu alır ama demare, kittel ve matthews etaplar alacaktır.

umarım froome'un kopardığı bir yıl olmaz. bugün ekşi'de bir yorum okudum, onu da eklemek istiyorum, çok güzel yazmış yazar. yazının tamamını da bir solukta okudum. çok güzel bir 3 hafta bizi bekliyor.

...
bisiklet yapısı gereği romantik bir spor olduğundan dolayı bu geri plana itilen isimlerle biz izleyiciler arasında dialektik bir bağ oluşur; hiç kazanamasalar bile onları destekleriz, iteklemeye çalışırız. bu yüzden ben bisikleti ‘kazanamayanların da iz bırakabildiği’ yegane spor olarak görürüm. hatta öyle ki bisiklette limitlerini zorlayıp kazanamamak, bazen kazanmaktan çok daha sükse yaratır. bisiklette diğer sporların aksine kazananlarla beraber sevinç göz yaşları dökmezsiniz, kaybedenlerle beraber ağlarsınız, içlersiniz.

çoğu hikayenin sonunda bir kazanan olsa da hikayeler genellikle kaybedişlerle başlar. (link) godot’yu kaybeder, onu beklerken bir döngüye tutulur. bizlerde öyleyizdir. içten içe neyi kaybettiğimizi bilemeden hayatlarımız döngülere tutulur, sürekli bir bekleyiş vardır. hayatınız kaybeden bisikletçiye öykünür, kendi hayatınızdaki bekleyiş, unutuş, kaybediş hayat bulur… bisikletin romansı da buradan gelir. bu noktada peloton ters bir ışık prizması gibidir, yan yana dizili renkler prizmaya çarpar, tek renk olarak hayatlarımıza öykünür; bekleyiş, kaybediş, döngü.
...
son haftaya doğru yarış üzerine yorum yapacak, tahminde bulunacak kıvama geldim. tabii bunu sağlayan o güzel anlatıcılardı. o hoş muhabbetleri ile bu kadar yabancısı olduğum bir spor dalına beni bağlamasalardı asla direnemez öğrenemezdim. her gün yarış üzerine konuşuluyordu, ama konunun boyutu yarıştan çok daha başka yerlere dokunuyordu. kaybedenler, savaşanlar onurlandırılıyordu. kaybedeceğini bile bile takım arkadaşı için uğraşan isimsiz kahramanlar görmeye başladım. 200 bisikletçinin 199’u ay sonunda kaybedeceğini biliyordu, ama ara satırlardan çıkan hikayelerin değeri paha biçilemezdi. çekilen acıdan ise bahsetmemek büyük haksızlık olur. bisikletin çok garip bir spor olduğunu o satır aralarından öğrendim. insanın kaybedeceğini bile bile acı çekiyor oluşunu gördükçe bisiklet ve hayatım daha çok birbirine sürtünmeye başladı. artık büyülenerek bakıyordum ekrana. atak yapıldığında yerimden zıplıyor, geriye düşen bisikletçilere tezahürat yapıyor, olsun diyordum. bisikletteki bu tarafsızlık hissine kapıldım. beni hemen ele geçirdi. her hangi bir takımı desteklemeden, her hangi birini tutmadan, kendi milletinizden bir insan dahi olmadan tamamen tarafsız bir şekilde yapılan işi onurlandıran başka bir alan var mı bilemiyorum. sanırım bisiklet sporu karşısında beni en çok büyüleyen şeylerin başında bu hissiyat geliyor.
...
(link)

Tepki
64
Hangi sprinterler hafif yokuş çıkılıp son 1km si veya daha fazlası düz olan etaplar da iş yapar. Aklımda olan sporcular şunlarda tam emin değilim, bouhanni, kristoff, degenkolp, demare

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hashus1099 kardeşim katkın ve alıntıladığın naif betimleme için teşekkür ederim.Bisiklet sporcusu diğer tüm profesyonel sporculara kıyasla en bahtsız,emeğininin hakkını güç bela aldığı,ölüm yada sakatlıkla kolkola ve kısacık bir kariyerle bu sporda parlayıp sönen yazgıya sahiptir.Onca zorluk içinde 40-50 kişilik elit ve takımı garanti bisikletçiden arta kalan kadrolara girebilmek için tüm sezon didinip durur..Yeni ve güvenli bir yıl için herşeyini ortaya koyar.
Tabi kaçı bunu başarır,kaçı büyük turlarda boy gösterir?Ancak % 1 belki 2 si..
Şimdi ve burada; Bu yılın form grafikleri bize bir referans noktası sağlıyor.Kendi gözlemlerimiz de aşağı yukarı aynı.
Düşük bütçeli takımlar (SUNWEB), sosyal sorumluluk projeleri üreten takımlar(DIMENSION DATA),devlet desteğini alan (ASTANA) bence medya kartelleri ve talih oyunları takımlarından daha değerli.O anlamda genç ve yetenekli sporcuların bu rekabetin içinde olmasından yanayım.Internetin olmadığı 80 li 90 lı yıllarda video kaset yada uydu dan izlediğim turları anımsıyorum.Dönüp dönüp izlenmesi gereken zamanlardı.Şimdi yorumculuk yapan ağır topları o zaman etaplarda görmek başka bir duygudur.
TDF nin etaplarındaki izleyiciler bile çoğu iyi bisikletçiyken biz burada yorumcu,takım,sporcu bulmakta zorluk çekiyoruz.,
Hepimize doyurucu gelen bir tur olması dileğiyle,esen kalınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
TDF haberlerini gezerken buna denk geldim çok güldüm :D maalesef ingilizce.

(link)

İlker_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
600
Bisiklet
Canyon
Takım kuracak arkadaşlar için ;
Lotto Jumbo takımından Primoz Roglic ismini dikkate alabilirler...TT etaplarında ve tepeli kaçış grubuna yarayacak etaplarda tehlikeli bir isim ;)

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Karaca