Tour de France 2007

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Çok sağlam ve güvenilir bir kaynaktan duyduğuma göre Vinokourov, bu yıl kendisine akıl almaz bir ilaç uyguladı, ilaç endüstrisi gerçekten çok sıkı çalışmış ve öyle bir şey icat etmişlerki denek farelerde inanılmaz değişiklikler görülmüş.Vino da bunun için 300.000 dolar para ödemiş.

Scudo

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Acaba yaptırımlar caydırıcı değil mi de,sporcular yakalanacağını bile bile doping kullanıyorlar...?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diğer sporcularda ilaçlara dünya para veriyorlar.Zaten başka türlü o performansları gösteremezler. Kan değerleri testesteron seviyeleri limitlerde. En ufak bir yanlışlıkta dopingli çıkma riskleri var.

Fakat vinokourovun yaptığı olay ciddi doping. Yani başka bir insandan alınıp alyuvar sayısı arttırılmış kanı etaptan önce vinoya enjekte etmişler. Bu durumda vicuttaki alyuvar sayısı artıp kanın oksijen taşıma kapasitesi artıyor ve yaklaşık %10-%15 lik bir performans artışı yaşanmış oluyor. Fakat riski çok büyük ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.Bende anlamıyorum bile bile nasıl bunu yapıyorlar.Sonuçta belli olucak ve ihraç ediliceksin...

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim bildiğim başka birinden değil kan örneği. kendisi yüksekte antrenmen yaparken belli bir zaman sonra alyuvar sayısı artıyor. kendi kanını uygun koşullarda saklayıp gerektiğinde!!! geri enjekte ederek kullanıyor. zaten testte bulunan alyuvarlar yeni ve eski olarak ayrımı yapılmış durumda yaşları arasında fark varmış.

buarada bugunkü startta bazı takımlar bu olayı protesto etmek için yaklaşık 5 dakika boyunca yolu kestiler ve geç start aldılar.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuonela

Bahsettiğiniz türde kan dopingleri de mevcut fakat Vinokourovun yaptığı başkasından alınmış kendi kan grubuna uygun ve rh faktörü uyumlu bir kanın alyuvarlarını arttırarak kendisine tekrar enjekte edilmiş olması.

Ayrıca sadece kendisine zarar vermekle kalmadı. Takımda toplam 65 kişi çalışıyormuş. Astana nın turdan çekilmesiyle bu 65 kişide işsiz kalmış oldu. Bu seneki diğer turlardanda çekilme kararı almışlar...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@oxsySanırım şu açıdan bakıyorlar: Zamanında doping yaptığı halde turu kazanmış sporcular var önlerinde. "O yaptıysa ve yakalanmadıysa, ben de yaparım" diyor.

Riis gibi...

• Beğen
Tepkiler: Oxsy

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yaptıkları son test en son uygulamaya koydukları bir testmiş. Ocak ayında açıklmaışlar yapılacak diye....

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
kimsenin günahını almayalım fransa turu organizatörleri bu hususta çok titiz davranıyor. sporcunun ve antrenörün otel odasına geceyarısı baskın dahi yapıyorlar .şu kesin kullanıyor yada kullanmıyor demek bence çok da doğru değil biz uzaktan sadece kulaktan dolma haberleri azıcık da abartarak yorumluyoruz .zamanında bizde sporcuyken çok tartıştık bu konuları ama yabancılar çok titizleri, doping testi sadece kanda da yapılmıyor bildiğim kadarıyla laktik asid ler ,kalbin performansı ,vücuttaki alerjik reaksiyonlar falanda filan bu testler için yüzbinlerce euro harcıyorlar yani kolay kolay kimse doping yapamaz diyorum ben yapanda tespit ediliyor zaten.

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@Bülent ÖZER
@oxsy

Bülent'cim- Oksal'cım bence bunların gözlerine hırs perdesi iniyor:cool: kazanmak dışında hiç birşey düşüne miyorlar:eek: . bilebile .. belki bir ihtimal yakalanmam diye yapıyorlar .. Adama sen bak bunu yaparsan turu kazancaksın ama karaciğerin iflas edecek desende . yemişim karaciğerini ver kardeşim şu ilacı diyecek kadar gözleri dönüyor bence. ..
Bu kadar teknolojide- bu zamanda bu kadar önde olan sporcuların bu işi yapmalarının başka açıklaması yok :( ...

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
bu turda tüm ümüdini kazadan sonra kaybetmek üzereydi ülkesi pndan çok şey bekliyordu. Büyükbir baskı altında idi ve böylesi talihsizliğe bulaştı. Ama ne dopingmiş uçmuştu valla o etapta.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@edi55

işte dediğim gibi kullanan kaçamıyor mutlaka yakayı eleveriyor indurain içinde öyle demişlerdi.bir gazeteci yada spor adamı tam hatırlamıyorum 90 ların başıydı "indurain'i değil doktorunu tebrik ederim" demişti. :D :D :D

ayrıca hakan abi sana sonuna kadar katılıyorum

gunerli

Üye
Tepki
66
Kim ne derse desin, bisiklet sporu son yıllardaki doping olayları ile ciddi mânâda kirlenmiştir.Hafızam beni yanıltmıyorsa, bu kadar yoğun doping skandalllarının yaşandığı ve ayyuka çıktığı başka bir spor dalı hatırlamıyorum doğrusu.Son derece üzücü bir durum.Umarım, en anlamlı spor dalı olan Bisklet Sporu Dünyası'nın derhal kendini temize çıkarması için gerekli önlemlerin alınmasının şart olduğu nu düşünüyorum.Yazık yaa...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sarı mayonun adı Rasmussen. İnanılmaz bir performans ile son dağ etabını da kazanmayı bilen rasmussen artık sarı mayoya çok yakın(bence aldı bile).

Daha önce söylemiştim eğer ilk time trial sonunda sarı mayoyu çıkarmamışsa parise sarı mayoyla girecektir... ki öyle oldu time trial sonrası sarı mayo hala Rasmussenin üzerindeydi...

Bu günde son 800 m yaptığı atakla nekadar güçlü olduğunu ve sarı mayoyu nekadar çok istediğini ortaya koymuş oldu. Hatta oun uğruna polka dot jersey( kırımız benekli mayo) den vaz geçti

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Rasmussen yarıştan çekilmiş. gerekçe olarak da takımına antrenman yaptığı ülke hakkında yanlış beyannat verdiği gösterilmiş.Bence bu hiç de inandırıcı bir neden değil Rasmussen de doping tesleri pozitif çıkan bisikletiçlerden çekinmiş olabilir.En son bir Cofidisli yarışçıyı polis tutukladı.

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
Ben de Rasmussen'in takımının isteği üzerine yarıştan çekildiğini az önce öğrendim. Ortalıkta yine doping söylentileri var. Bu seneki Fransa Turu teröre ve dopinge karşı olma sloganıyla başlamıştı, ama bu sene de tur yine doping olaylarının gölgesinde kalacak gibi.

Yani burada anlayamadığım bir şey var. Bu adamlara her yarışta doping testi uygulanmıyor mu? Doping yapan illa ki yakalanıyor, bu adamlar bunu bilmiyorlar mı? Yoksa bu doping olaylarının altında başka sebepler mi var? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirsinler lütfen (İsmail, sana diyorum!:D ).

Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: lidda_tr

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Bir tip ilaç yok ki milyon tane değişik ilaç var; bisikletçilerin doktorları öyle yeni şeyler icat ediyorlar ki o yeni ilaçı bulabilecek bir test henüz geliştirilmemiş oluyor onlar da buna güvenerek bu ilaçları kullanıyorlar.
Ama testlerin gelişimi de hiç de sanılan kadar yavaş değil, uygulanan testler de sürekli gelişiyor.

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@ultegrax

Antrenman programı ve yerlerini vermeyişinden belliydi zaten anlaşılan sıra ona da gelecek diye kormuş ..

yazık yazık .. böyle tarihe geçiyorlar :(

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
@Hasan Hakan Koç

gerçeken bu resmi görüpte bisikletle sporla az da olsa ilgilenen bir insanın üzülmemesi, içinin burkulmaması mümkün değil.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ohaaaaa diyorum. yeni uyandım ve Rasmussenin çekildiğini gördüm. Bu ne ya. Böyle şey mi olur. Siz 3 haftanızı verin bütün gün izleyin herifler bir bir dopingli çıksın, yada kural hatası diye turdan çekilsin. Kesin işin içinde başka birşeyler var...Turda sporcu tutklamışlar adamlar spor mu yapıyor suç mu işiliyor ?