Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Total Immersion Turkiye'de...

Konu, 'Triathlon' kısmında Levent Topcu tarafından paylaşıldı.

1. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar,

Yurtdışında özellikle triatlet'ler arasında çok popüler olan, hatta Joe Friel'in kitaplarında bile yüzmesini geliştirmek isteyenlere doğrudan tavsiye ettiği Total Immersion yüzme ekolünü bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Özellikle "yüzmede verimlilik" üzerine odaklanmış bir ekol olduğu için uzun mesafe yüzerken yorulmamayı sağlıyor. Ayrıca, ayakları minimum kullandığı için de bisiklet ve koşu öncesi sağlam bacaklarınız oluyor. Bu nedenlerle de tabii ki yurtdışında triatletler arasında çok popüler.

Ben zayıf bir yüzücü olarak çeşitle antrenörlerden programlar aldım şimdiye kadar ama hiçbirinden istediğim verimi alamamıştım. Geçen Kasım ayından beri sadece Total immersion videolarındaki alıştırmalar sayesinde uzun mesafede 50 metre ortalama kulaç sayımı 49-50'den 36-38'e indirdim. Hatta geçtiğimiz Cuma günü 27 kulaçta geçtiğim bile oldu. Yani neredeyse yarı yarıya. Dolayısıyla kendi tercübeme bakarak bana çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Geçen ay iş için yurtdışına çıktığımda bir eğitimine katılmak istemiştim ama tamamen doluydu.

Ama inat ettim, eğitmenlerle uzun uzun yazıştım ve sonunda Coliseum Spor merkezi'nin de projeye sahip çıkması ile bu eğitimi Türkiye'de ilk defa organize etmeyi başardık.

Tarih: 17-18 Nisan 2010.
    Detaylı bilgiye:
    http://www.coliseum.com.tr/haberler.asp?t=223
    adresini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Gelen eğitmen şu an 2012 olimpiyatlarına sporcu da yetiştiriyor. Bildiğiniz yüzme eğitimlerinden çok farklı bir yaklaşım var. Su altı video çekimleri, bire-bir eğitim, kulaç analizi, vs. değişik bir olay. Neyse, yüzme öğrenmek değil ama yüzmesini geliştirmek isteyen ve 1500 metre derecesi 20dk'nin üzerinde olan herkesin çok faydalanacağı bir eğitim olacağı kanaatindeyim. Ders bire-bir yapıldığı için katılımcılar arasındaki seviye farkları çook mühim olmayacaktır.

İlk kurs için kontenjan 10 kişi ile sınırlı. Aslında bildiğim kadarı ile 5 kişilik kontenjan şimdiden doldu. Bu projeye önayak olmak dışında, ticari olarak hiçbir bağlantım olmadığını da eklemek istiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen. Faydalı bir ürünün Türkiye'ye getirilmesine aracı oldum sadece, ilgim bundan ibarettir.

Balık gibi yüzmek isteyenlere duyurulur...

2. scientist

scientist Üye

Seviye:
    Ben de total immersion ile ilgili bulabildiğim birkaç videodan epey yararlandığımı söyleyebilirim. Türkiye'de böyle bir organizasyonun yapılmasına ön ayak olduğunuz için teşekkürler. Ben de istanbul'da yaşıyor olsaydım katılmayı düşünebilirdim. Bu arada siz de elinizdeki videoları ilgilenen arkadaşlarla paylaşabilirseniz seviniriz.

3. Levent Topcu

Seviye:
    scientist bunu beğendi.
  4. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    İstemek ve başarmak.KArarlılık ve neticesinde böyle güzel sonuçlar da almak mutluluk vericidir.Yüzme sporu diyince benim yeğenimde yarışlara giriyor ve bayağ birinciliği var.Umarım o da sizin gibi kararlı ve başarılı bir sporcu olur.
    Videolar içinde ayrıca tşk ler..
    Konuyuda dağıttım ise kusuruma bakmayın.İyi forumlar.

Levent Topcu bunu beğendi.
  5. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürer,ancak sıkıntı şu ,bu zaten bilinen bir metod,yeni, değil ,antrenmandada uygulanbilirliliği var iş ancak yarışa gelince otomatik olarak bir hızlanma oluyorki ,sorun orada başlıyor,amaç yarış şartlarına uyarlıyabilmek,bir gündede o nekadar olur bilemem.ama faydasını tartışmıyorum.

6. Levent Topcu

Seviye:
    Yarış şartları demişken, TI ekolünü geliştiren kişi olan Terry isimli amcanın kocaman göbeğine rağmen Newyork yüzme maratonunu kazandığını da hatirlatmak isterim :)

7. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    demek istedğim bunu başarabilen değil zaten ,yarışa uyarlamak zor,zaten uyarlayabilen kopup gidiyor,bizler uyarlıyamıyoruz,belki sorun bizde.göbek olayına gelince,yüzme farklı bir olay hiçbir branşla karşılaştırılamaz.çok teknik bir olay biraz teknikten uzaklaşınca herşey berbat oluyor,anladığım kadarı ile sen başarmışsın tebrikler,artık senide yakalama çalıştığımız grup arasında göreceğiz,desene işler her sene daha zorlaşıyor,alttan gelen genç dinamik ve yüzmesi iyi grub zaten ayrı bir sıkıntıyken.

8. Levent Topcu

Seviye:
    :)
    yok abi nerde, daha basaramadim. 30dk'nın altına indim ama daha cok var. O yuzden kursa da gidicem insallah, videolardan seyrederek bi yere kadar oluyor. İlk elden bilgiyi alip hala yapamazsam, o zaman ya sorun bende, ya da yeteri kadar antreman yapmıyorum demektir zaten :)

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kendi adıma söyliyeyim haftada bir yüzmekle ancak yüzmeyi unutmuyorum,imkan bu kadar yapıcak birşey yok.mesafe zaten şart,mesafe olmadan gerisi hikaye zaten,sana başarılar....

10. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    levent çabalarından dolayı seni gerçekten tebrik ediyorum
    ben benzer bi test eğitim olan phelps in de antrenörü olan mr. G nin eğitimine katılmıştım, bizim sporcuları test etmişti
    verdiğin tarih maalesef antalya triatlonu ile çakışıyor
    ama gerekli video vs. yi bizimle paylaşabilirsen süper olur
    20dk altı 20dk üstü yüzsek de farketmez her zaman geliştirebiliriz, ki özellikle benim de çok kulaç atma problemim var...

Levent Topcu bunu beğendi.
  11. Levent Topcu

Seviye:
    Duygun, videolarin linkleri yukarida var. Oralardan indirebilirsin...

Sizin yaris ile cakismasina uzuldum, ama yazismalar sonunda taraflar bu tarihe karar verdi, ben karismadim o kisima...

12. Levent Topcu

Seviye:
    bugun ogrendigim kadariyla yer kalmadigindan kayitlar bitmis.. hadi hayirlisi bakalim..

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    levent sen katıl bakalım ,sonrada sen bize düzenlersin artık ne yapalım ,dayanışma içinde olmak gerek.

14. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    aynen :)))

15. Levent Topcu

Seviye:
    abi ne yaptiniz!! ben nasil duzenleyeyim :)
    belki talebe göre ileriki tarihlerde bir kez daha yapilmasina araci olurum tekrar...

asil ben yuzmeyi 27'lere cekemezsem o zaman yandım demektir :)

Fırat Dizman bunu beğendi.
  16. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet levent ,anlat bakalım nasıl geçti,detaylar?????

17. burak_ilter

burak_ilter Yeni Üye

Seviye:
    Ben de merakla bekliyorum detayları.

18. Levent Topcu

Seviye:
    ya sorma valla, havaalanlarının kapalı olması nedeniyle gelemedi. iki hafta sonraya ertelemek durumda kaldılar. Mayıs başı insallah :)

19. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    2 mayıs mı?

20. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    daha ne yüzüceksin?yüzüceğini yüzmüşşün zaten bırakta diğerleri yaklaşsın biraz,yoksa zevksiz bir sene geçirirsin ,yarışlarda tek başına bisiklet çevirirsin!