Tota Dağı ve Şeytan Dağı kampları( Trans-toros bisikletli gezi 3. ve 4. gün) -giriş-.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Sütçüler' den sonra Belen den geçmiş ve ondan sonra kilometrelerce hiç bir insan yüzü görmemiştik yol üzerinde kendimizinkilerden başka.
Total kilometrem 130, rakım henüz 1463 metrelerde yol ise oldukça taşlı ve kırıcıydı.
Sedir ve ladin ağaçlarının arasında yolculuk yapıyorduk.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya210.jpg

Yüce Toros Dağları bildiğimiz dağlara benzemiyordu. Her biri sanki büyük bir kıta gibi dikiliyordu yolumuzun önüne ve her birini bisikletle aşmak yarım günümüzü alıyordu neredeyse...
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya254.jpg

18.09.2006 daa saat 18 i gösterdiğinde rakım 1595 idi ve Tota dağına yaklaşmıştık.

Tota dağı Orman işletmesinin dinlenme tesislerinde gecelemeye karar verdiğimizde ortalık iyiden iyiye kararmaya başlamış ve serinlemişti. Bazı dağların başı yağmur bulutlarıyla dertteydi sanki.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya286.jpg

Yağmur yağacağa benziyordu. Ortalık ıslanmadan önce ben de kendime uygun bir çadır yeri buldum ve yerleştim. Başka bir tabirle bir orman masasının üzerine tünedim de diyebilirim.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya245.jpg

Çadırımın 5-6 metre ilerisindeki tatlı su pınarına su almaya gittiğimde pınarın içinde bir kurbağa gördüm ve su almaktan vazgeçip beton misafirhane binasının içindeki çeşmeye yöneldim. Tam bu sırada Köy hizmerlerinde baş usta olan ama bir su tesisatı inşaatından dolayı yatılı olarak bizimle aynı kampta kalmakta olan Mehmet Usta çıkageldi elinde matarasıyla yanıma. Durumu anlattım.
-”Su olan her yerde kurbağa olur. Zararı olmaz” deyip matarasını daldırdı suyun içine.
-“Yok usta sen doldur istersen ama ben tesisten su doldurmaya gideceğim” deyince de
-“o değirmenin suyu nereden geliyor zannediyorsun?” demez mi.. Bu durumu arkadaşlarıma söylemeyi düşündüm ama öte yandan da başka su kaynağı olmadığı için kararsız kalmıştım bu durum karşısında.

Kurbağalı sudan birlikte içtikten sonra sanki kanka olmuştuk ve sonra oturduk bir kayanın üzerine yan yana ve başladı koyu bir sohbet Mehmet Usta ile..
Bir yandan da kasvetli gökyüzünde gittikçe kararan ulu akçam silüetlerini izliyorduk birlikte.. Hem izliyorduk dünyayı hem de çekiştiriyorduk dünyanın gidişatını..
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya232.jpg

Bir önceki gece kampın alt tarafından geçen 8-10 adet yaban domuzundan bahsetti Mehmet Usta. Tabancayla ateş edip onları kaçırmaya çalıştığını anlattı. Acaba bu gece de gelecekmiydi domuz sürüsü kampa?

Hava iyiden iyiye kapanmaya başlamıştı.

http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/egirdirantalya231.jpg

Tota dağı ve Şeytan dağı hikayesinin devamını bekleyiniz. Yakında bu sayfalarda..

Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
mesut abi bana bu güzel fotoları gösterince oruçlu oruçlu uzun yola çıkasın geliyor yaa gerçekten müthiş bir gezi olmuş yaw. bu arada çadırı kurduğun yer çok hoşuma gitti:D

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Abicim fotoğraflar harika. Günbatımı fotoğrafların gerçekten müthiş. Ellerine sağlık.

Geziniz çok zevkli devam ediyor. Ahhh hayat ahh. Sende gez tek başına Erzincan'da. Bak insanlar neler neler yapıyorlar nerelerde geziyorlar. İmrenerek izliyorum abicim. Herbiriniz ayrı ayrı harikasınız. Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.

Sevgiler...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Serkan Taşdelen

Serkan selamlar.
Şüphesiz ki gezi ekibimizdeki her kes oldukça eğlenceli kişiliğe sahipti ve bisiklet işini bilinçli yapan bireylerdi.
Ancak kişinin kendi başına yani senin gibi yanlız olarak yaptığı etkinlikler bence insanın hayatına ve kişiliğine daha çok katkıta bulunur diye düşünüyorum. Yani yanlızlığın tadını çıkarmaya bak. Nasıl olsa birgün peşine takılan birileri olacak;)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@çağatay_çankaya
Çağatay selamlar,
oruçluyken uzun yol olmaz ama günübirlik aperatif turlar atılabilir.
Evet, çadırı kurduğum yer benim için de minik bir icat değerindeydi. Sadece yağmur selinden ve domuzlardan biraz uzak olmak istemiştim. Ama ranzadan düşme alışkanlığı olanlar için de güvenli bir yer. Farkındaysan yere bir hamlede düşülmüyor. önce oturaklara oradan da ikinci hamlede yere intikal ediyorsun ki bu da şayet düşen olursa yeryüzünün ilk darbe şokunu biraz keser sanırım. :D
Yorumun için Teşekkürler..

bulentesk

Üye
Tepki
40
@Mesut Girgiç

Serkan,
Mesut ağabeyimize katılıyor ve sonuna dek destekliyorum; yanlız tur yapmanın, emin olmalısın ki kendine has bir tadı, bir kokusu vardır. Ve bu tadı ancak ekip halindeki turun güzelliğindeki farkta anlayacaksın. Sevgiler...

bulent YILDIRIM

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
fotoğraflar büyüleyici. hayran kaldım. bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197
fotolar için ellerinize sağlık
pedal pedal bu güzel yerleri bizlerle paylaştığınız için ayaklarınıza sağlık
isteyip de gezip göremediğimiz yerleri bizlere bu konularla gezdiriyorsunuz..
teşekkür ederiz
kazasız-keyifli ve bol pedallı günler
saygılar :)

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
çok güzel gezi olmuş fotoğraflar da muhteşem pedalınıza kuvvet

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Mesut merhaba

Gene güzel resimlerine ve güzel anlatımına teşekkür ediyorum. En mantıklı ve güzel yere çadırını kurmuşsun. Ve sende çoğu kişinin pek bilmediği , ama hepimizin hergün çeşmelerinden içtiği kurbağalı suyu görünce biraz şaşırmışsın.

Tabi evimizde akan çeşmelerdeki suya mikrop öldürücü ilaçlar ve içindeki tortuları tenizlemek için çökeltme havuz ve süzme işlemleri yapılıyor ama sonuçta doğadaki açıktan geçen suları içiyoruz. Çoğu yerde.

Ben mesela benzin istasyonlarında ikram edilen, cafe, çay , su,(çeşmelerinden akan su ile yapılan) kesinlikle içmem . tanıdıklarıma da pek içmelerini tavsiye etmem.
Nedenine gelince: Ben Antalya' da Unesco dan ödül almış bir benzin istasyonunda müdür olarak yaklaşık 2 sene çalıştım. Su, temiz akan bir sudan büyük borularla istasyona taşınıp, büyük bir yüzme havuzu büyüklüğündeki , üstü açık havuza doldurulur, ordan borularla, istasyonun altındaki süzme işlemi yapılan kazana taşınırdı. Burda süzüldüğü temizlendiği sanılan su çeşmelere, soğuk su dolabına ve çay yapılan , daha doğrusu çeşmenin kullanıldığı her yere ulaşırdı.

Ben çalıştığım müddetçe parayla satılan pet şişe suyu içtim.
Diyeceksin su süzülüyor. Ben işe başladım ve ayrıldım , kimse bu su süzme işi yapılan kazanı temizlemedi. ben de kimseye temizletemedim. Sadece bunu imal edenler gelip periyodik temizlik yapılabilirmiş. Ben 2 sene, ne gelen gördüm ne de giden . Aletin içi yosundan gözükmüyordu.

İşin en önemlisi havuz, aynı zamanda bahçedeki ağaçları da sulardı. İçi yılan kurbağa ve en önemlisi, çalışan bahçevanında yüzme havuzu idi.

Bunlar herkesin aklında olsun . Benzin istasyonlarının çoğu bu durumda. Ben , durduğumda, çeşmeden akan suyla yapılan birşey içmem.

Ya, sana teşekkür edelim derken , neler anlattık.

sana neşeli mutlu , bol pedallı günler dilerim.
Hoşçakal.

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
her zamanki gibi tur süper görünüyor mesut abi ikinci ve son resime bayıldım ben ama gezmeyi daha da çok istiyor insan bu resimleri görünce tşkler sizlere

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Gezi anıları ve fotoğraflar için teşekkürler.Ayrıca kurbağalı su muhabbetine gelince bunlar doğanın cilveleri.Ender abinin söylediklerine katılıyorum ama kapalı hazır sularıda sorgulamak gerekir diye düşünüyorum hazır sular ne kadar sağlıklı acaba...Mesut sana temiz sulu ve sağlıklı pedallamalar diliyorum.Yeni gezi izlenim ve fotoğraflarını bekliyoruz.

H.Can DEMİREL

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@bulentesk

Konu bu noktaya gelmişken şunu demem gerekiyor ki;
Ekibimizdeki tüm insanlardan çok memnundum. Gayet uyumlu bir ekipti Gezi boyunca bir kişi diğerine kaşını bile çatmadı ... (Ahmet ve Cüneytin satranç rekabetleri hariç:D ).
Yani ekiple gezmenin de tadı başka, ama tek gezmenin de zevki başka. Tek gezmenin tek handikabı; güvenlik meselesi..
saygılar.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Ender Alıcıoğlu

Abi desene kurbağalı su içmek daha mantıklı. Hiç olmazsa kurbağanın yüzdüğü su dolu pınar çukurunun içi pırıl pırıl ve billur gibi berraktı. Ne bir yosun ne bir böcek hiç birşey yoktu. Yani kurbağalar bizden daha çok dikkat ediyor sağlığına galiba:)

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@Mesut Girgiç

Benim açımdan önemli olan nokta işte bu.. Bu bölge için çok önemli. Allah büyük.. Yardım etsin bana...

Sevgiler...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@isoking

Selamlar.
Bisikletle gezmek foto çekmek için büyük bir avantaj. Öyle çok güzel kadraj yakalıyorsunuz ki..
Bisiklete binmeyen fotoğrafçılar çoğu zaman bizi kıskanıyorlar zaten.. :)
Ben de güzel yorumun için teşekkür ederim.

Kemal Tecimen

Daimi Üye
Tepki
305
mesut bey kardeşim merhaba resimler mükemmel bilhassa yağmur bulutları paylaşımın için teşekkürler devamını bekliyoruz sağlıklı bol pedallı günler hoşçakalın

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
Gun batımı muhteşem,resimler harika tebrik ederim...