Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tota Dağı ve Emeridin(Şeytan) dağı kampı. (Tüm hikaye)

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    18,09,2006 da Yazılı kanyondaki sabah kahvaltısından sonra 07:40 da ekip olarak yola koyuluyoruz. Kanyondan çıktıktan sonra 7 km boyunca yol ayrımlarından sürekli sağa dönerek yaklaşık 300 m irtifadan 635m irtifaya yükseliyor ve tam bu noktada Müezzinler, Sütçüler levhasını görüyor ve minik bir mola veriyoruz.

Aşağıdaki foto da, bu mola esnasında ironmanın Hakan Bey ve Ebru hanıma sanırım izotonik sıvılar üzerine verdiği brifingi izliyorsunuz.

Bu dağlarda tırmanırken Şafak Hocamızın görüntülediği bir foto var sırada. Kompozisyon konusu “yılkı atları”. Yani hammalıktan azat olup özgür yaşayanlar.

Kilometre saatim 10.5 km. gösterdiğinde irtifa da 765 mt. ye ulaşıyordu. Hava sıcaklığından dolayı su kaybı oranı fazla olduğu için ve yol üzerinde su kaynağı olmadığı için ekip bitap düşüyor.

ironman burada bisikletindeki eşyalar yetmez gibi bir de hatıra olarak çok güzel bir taş alıyor yanına..

Sonra iniş başlıyor ve Barsak deresi köprüsünden geçiyoruz.

Barsaklı kanyonunda 400 m irtifaya inen ekibimiz akabinde tekrar 890 mt ye tırmanıyor. Fotodaki Gürsel Beydir. Ustam resmen rampaları yiyor.

Bazı arkadaşlarımız da bisikletini hırpalamamak için yürüyerek tırmanıyor.

Aşağıdaki fotodan da anlaşılacağı üzere ekip yine zirve yapmış.

Sütçülere yaklaşırken.

22 km lik yolculuk ve 932 mt nihayi rakımdansonra saat 11:30 gibi Sütçüler kasabasındayız.
    Ayran ve soda molası.

Bizi sütçülerde Şafak Hocanın irtibata geçtiği Hüseyin Bey karşılıyor ve bize rehberlik ediyor.

Ekip ayrana ve sodaya doymuyor.

13:30 gibi tekrar yola koyuluyoruz.
    Önce biraz iniş vardı sanki.. Ama acısı sonraki yokuşlarla öyle bir çıktı ki. Hiç sormayın.
    Önce çok kısa bir iniş.

Ve tekrar tırmanış etabı..

Yol uzunca bir müddet toprak olarak devam ediyordu ve etap yıpratıcıydı.

Ispartaya bağlı Sütçülerdeki Tota dağı pek çok doğa anıtına sahip. Örneğin bu dağda; 450 yaşlarında 16 m boyunda 4.7 m çevre genişliğinde tescilli bir ardıç ağacı(juniperus excelsa Bieb) mevcuttur.

İronman bu dağda da kendine yük edecek bir hatıra odun parçası buluyor.

Ayrıca bu dağlarda 320 yaşlarında 10 m boy ve 3.4 mt çevre genişliğinde Yaz ıhlamur ağacı (Tilia plathphyllos scop.)190 yaşlarında 12 m boy ve 3.14 mt çevre genişliğinde Anadolu kestanesi(Castanea Sativa). Görmek mümkün . Ekip hem tırmanıyor hem ağaç manzaraları seyrediyor.

Artık siz eşi benzeri görülmemiş ağaç manzaranın güzelliğini tahmin edersiniz. (kaynak: http://www.endurocu.org/doga/tabiat_anitlari.htm)

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yokuşlar bitmek tükenmek bilmiyor.

İşte Toros zirvelerinden çeşitli manzaralar.

Durmak yok.

bir başka kare.

Dinlenmek yok.

Aşağıdaki fotoda ironmana eşlik eden diğer ironmanları görüyorsunuz.

Maksadımız hava iyice kararmadan Tota dağını geçmek.

Hava bir açıp bir kapayarak bizimle sanki oyun oynuyordu.

Sonunda ekip olarak zirveye ulaşıyoruz. Saat 18:00 ve rakım 1595 mt.

İri akçam ağaçlarıyla dolu Tota dağı dinlenme tesislerine yerleşiyoruz.

İşte arkadaşlarımızın kamp kurduğu bölge:

Başınızı nereye çevirseniz manzara süper.

Tota dağında Ebru hanımın bir hatıra fotoğrafı

Bisikletlerimiz de bu dağda dinlenme fırsatı buluyor (Foto: Gürsel Bey)

Tota dağı kampında bizim için domuz saldırısına karşı nöbet tutan Mehmet Amcanın ironmana hatıra olarak verdiği ağaç özünü görüyorsunuz. İronmanın bisikletinde taşıdığı ağırlık giderek artıyor.

internete yaptığım araştırmalara göre 09,06,2002 tarihinde M.Şirin UYSAL,Murat AKAY,Yücel BAĞATUR dan oluşan bireysel bir ekip te bizim gibi Eğirdir Antalya arasını bisikletleriyle geçmiş ve onlar da Tota dağını görmüşler.
    Şimdi kendilerinin yol notlarından sizlere kısa bir alıntı vereceğim.
    “1500 m. deki Tota dağı dinlenme Soğuksu dinlenme tesislerinin önünden geçip inişe geçiyoruz. Burası yolumuzun geçtiği en yüksek nokta. Sağlı sollu kiraz bahçelerinden nasibimize düşeni alıp inişe devam ediyoruz. Bir an Şirin in önümde fren yaptığını gördüm kaçmaya fırsat bulamadan adettendir deyip ( önceki turdada çarpmıştım ) yandan Şirin in bacağına çarparak durabildim neyse ki ortağımı sağlam adamdan seçmişim sol bacağında ön tekerimin izini bıraktımJ ama ciddi bir problem olmadı. Yol düşündüğümüzden daha güzel trafik yok ne karşıdan nede önümüzden gelen araba var. Kasımlar'a vardığımızda kendimizi kahvede çay içerken bulduk.”

Neyse, biz kendi gezimize geri dönersek. Tota dağında geceledikten sonra sabah Mehmet Amca Şafak hocama ve ironmana tabiat brifingi veriyor.

19,09,2006 günü sabah 10 da Kasımlar’a doğru yola koyuluyoruz. Kasımlar Köprülü kanyonun başlangıcı sayılıyor.
    Manzaralar yine çok güzel:

Seyret, seyret doyum olmuyor.

Başı dumanlı toros dağları.

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yol üzerinde Kesme de durup kekik çayı içiyoruz.
    Çoluk çocuk demeden halkla kaynaşıyoruz. Fotoda soldan itibaren sırasıyla Şafak hoca, Cüneyt bey ve Hakan bey’i izliyorsunuz.

Ekipcek kekik çayını beğeniyoruz. Bu noktaya kadar günlük kilometremiz 50 olmuş.

Yolda kimi zaman Ali beyin teknolojik araçlarından yararlanıyoruz. (telsiz ve uydu bağlantılı navigatör GPS cihazı)

Kimi zaman da yolun doğruluğundan emin olmak için yolda gördüğümüz herkesle diyaloğa geçiyoruz.

Kesme’den 15:15 gibi hareket edip Çukurca ya iniyoruz. Yol çok berbat. Yeni asfalt şerbeti dökülen yol bisikletlerimizi ve üzerimizi ziftle kirletiyor.

Öte yandan da sıcak bunaltıyor. Arkadaşlarımız nerede gölge bulacaklarını şaşırıyorlar. Bazılarıise şaşırmayıp en koyu gölgeye saklanıyor.

Asfaltın üzerinden gidemeyince yol kenarından tırmanmaya başlıyoruz.

Ama doğanın ve manzaranın güzelliği tüm çileleri unutturuyor sanki.

Hedefimiz Köprülü kanyona varmadan önce Yeşilbağın ikizpınar mahallesindeki balıkçı Osman amcayı bulmak. Yol bir müddet toprak olarak devam ettikten sonra tekrar asfalta dönüyor.

Yavaş yavaş Yeşilbağa yaklaşıyoruz. Aşağıda görülen dağ Emeridin(şeytan) dağı.

Ve İkizpınar alabalık üretme tesislerindeyiz.

Tesisin işletmecisi Osman amcadan bir bisiklet ekibi olarak çok memnun kalıyoruz. Osman amca bizimle her şeyini paylaşıyor.
    Mesela ben onun evinin damına çadır kuruyorum.

Osman amca ziftlerimizi temizlemek için bize tiner bile buluyor.

Akşam yemeğinde ve sabah kahvaltısında masalarımızın etrafında ailecek pervane oluyorlar.

Ayrıca yemek ücretlerinden de memnun kalıyoruz.

2002 yılında bizimle aynı güzergahtan geçen ekibin İkizpınar alabalık tesislerinin sahibi Osman amcayla ilgili olarak intibaları da bizimkilerler aynı. Bakın aşağıya ilgili diğer ekibin yol notlarını aynen alıyorum.
    “Yeşilbağ çıkışında İkizpınar alabalık lokantasında mola veriyoruz. Adını birbirinden biraz arayla kaynayan iki kaynaktan alıyor burası su tadı ve soğuklu ile müthiş hatta bize şöyle bir olay anlattılar bir Temmuz ayında lokantaya gelen bir turist suyun berraklığına hayran kalmış ve soyunup kendini suya atmış ama çıkması bir olmuş üzerine battaniye örterek adamı kendine getirmişler. Güzel bir alabalık ziyafeti çektik. Lokanta sahibi İstanbul'da bir süre çalışmış dürüst temiz bir adam çevrede bize merakla bakan gözleri farkedip mahalle sakinleri ile bir süre sohbet ettik borcumuzu sorduk gelen hesapta bir yanlışlık var deyip tekrar hesaplattık hayır hesap doğru idi İstanbul'da bir kişinin ödeyeceği parayla üç kişi doymuştuk.”

Bizim hikayemize geri dönecek olursak:
    Osman amcadan da hatıra olarak bir koçan çiğ mısır alıyorum.

Ertesi sabahki (20,09,2006) güzel köy kahvaltısından sonra tekrar yola koyuluyoruz. Hedef Köprülü kanyon.
    Kanyondan önceki son köydeyiz.

Köprülü Kanyonun başlangıcı.

Çaltepe istikametine doğru yola çıktıktan sonra Kanlı çay köprüsünün üzerinden geçiyoruz.
    Yolumuzun üzerine sık sık yüzlerce keçiden oluşan sürüler çıkıyor.

Çaltepeye 6 km kala sola doğru, yani Beşkonağa sapıyoruz. Bu yol bizi Köprülü kanyona götürecek. Bundan sonra sıra Köprülü kanyonda yaptığımız rafting ve trekking etkinliklerinde. Çok yakında hikayenin devamında görüşmek dileğiyle. Aşağıdaki foto Köprülü kanyona varmadan hemen önce çekilmiştir.

(NOT: Yukarıda adlarını bahsettiğim bizim rotamızdan 2002 yılında geçmiş olan diğer ekibin tüm üyelerine ayrı ayrı teşekkürü borç bilirim)

Köprülü kanyon, Selge, Rafting, Aspendos hikayelerini ve fotolarını bekleyiniz.

4. Tuğrul

Tuğrul Onursal Üye

Seviye:
    İşte bunu bekliyordum teşekkürler......Bir solukta okudum :)

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. hdeveci

hdeveci Forum Bağımlısı

Seviye:
    harikaymıs sagolasın tesekkurler

6. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    .
    merhabalar
    yıl sonu yaklaştıkca böyle harika turların
    sonlarını görme şansı yakalıyoruz.
    turda emegi gecen tüm arkataşlara
    canı gönülden TEŞEKKÜRLER...

7. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    tek kelime ile süper bir gezi olmuş çok güzel kareler yani fotolar çekmişsiniz sizede böyle güzel geziler yakışır anlatımda çok güzel teşekkürler

8. mkasımoğlu

mkasımoğlu Yeni Üye

Seviye:
    slm mesut abi, teknoloji yoksunluğunda sana ulaşamadım ama gördüğüm fotoraflardan şunu söyleyebilirim performans olarak bizim ekipten biraz uzaklar :D
    tadın yenmez bi gezi olmuş valla,tebrikler.

9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Tüm ekibe sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Harika bir gezi, çok güzel bir etap. Çıkışlar, inişler, köyler, insanlar hepsi birbirinden harika.

Sevgiler...

10. efeugur

efeugur Üye

Seviye:
    hepiniz harikasınız çok güzel fotograflardı onlar ve anlatımı sanki bende biran düşünüp zizinle gibiydim. elinize kolunuza ayagınıza saglık.:)

11. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de bir solukta okudum :)

12. Mustafa_Temizel

Mustafa_Temizel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet yazının devamı merakla bekliyoruz.geziniz ve yazınız mükemmel olmuş teşekkürler

13. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    mesut bey kardeşim mükemmel bir gezi mükemmel ekip resimler süper elinize ayağınıza sağlık bizleri imrendiriyorsunuz böyle gezlerdeki dostluklarda pekişir paylaşımnız için çok teşekkürler

14. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bizim pedalşörlerden sonra,Sizin pedalşörlerde ve herşeyde çok güzel.haydiii.. Devam. Hepinize sağlıklar ve sevgiler..

15. Hakan Kayisligil

Hakan Kayisligil Aktif Üye

Seviye:

16. Guldal

Guldal Yeni Üye

Seviye:
    Herkese Merhaba,,,

Ben Pazar günü döndüm. Sizlerden ayrıldıktan sonra Antalya Olymposta devam ettim tatilime. Super geçti. Arada 1faranjit oldum ama olsun tuzu biberi oldu işte :) atlattık geçti gitti. Olymposun en güzel zamanıymış meğersem...:in:

Ben herkese teşekkür etmek istiyorum. Hoş sohbetliği ile, yardım severliği ile (Mete Abi teşekkürler! O ayağınla bizleri bırakmadın. Umarım iyileşmişsindir.) ve doğa dostluguyla... Herşey harikaydı. Ne güzeldi oralarda olmak! Benim için unutulmayacak 1tecrübe oldu.
    Umarım tekrar bu tarz 1org. 1araya gelebiliriz.

Selam&sevgiler! :)

Hakan Kayisligil bunu beğendi.
  17. Ömer VATANSEVER

Ömer VATANSEVER Yeni Üye

Seviye:
    Mesut Hocam,
    Ben okumaya zaman bulamadım. Sen bunca şeyi nasıl zaman ayırıp hazırlıyorsun !!!
    Ellerin dert görmesin...
    Saygılar.

18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ömercim sağolasın. Bu işi biraz seviyorum ama inan ki zaten meslek icabı çok az olan uyku ve istirahat vakitlerimden çalıp bu yazıları hazırlıyorum. Ekipte başka talip çıksaydı seve seve bu işi ona devrederdim. Zira ayrıntıları hatırlayıp yol notlarımı tek tek analiz ederek taşları yerine oturtmak bazen saatlerimi hatta günlerimi alıyor.
    Ali beyden yol rotalarını bekliyorum ama henüz gelmedi. En iyisi her şey tazeyken ben hatırladıklarımı yayınlayayım dedim.
    Takdirlerin için tekrar teşekkürler..

Teşekkürler abi sağolun varolun. :)

Abi sizlerde süpersiniz, sizlerin bu güzel mesajlarıyla insanın transTürkiye yapası geliyor valla:)

19. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Güldal hanım Olympos'un sizin tarzınızla bire bir örtüştüğünü tahmin edebiliyorum. İyi bir bisikletçisiniz;)
    Farenjitinize de geçmiş olsun. Sizin gibi bir sporcu bayana bir şey olmaz, ben farenjitinize acıdım:D

20. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Hakan Kayisligil bunu beğendi.