Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toroslar'ın Etekleri Zil Çalıyordu! (1.Gün)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    1. Gün: Eğirdir – Yazılı Kanyon

“Kaderimde Yazılı’ymış!”

Yola çıkar çıkmaz “Düz git” dediler. Yol, iz bilmeyeni en öne geçirdiler. Ne bir haritaya baktım ne de ön çalışma yaptım. Belki de nereye gittiğimi bilmiyor olmam ilk pedal basışımda heyecanımı ikiye katladı. Şehir imajını veren gürültüden, binalardan, araçlardan Yazılı Kanyon tabelasından sağa kıvrılarak kurtuluyoruz. İşte tur şimdi başlıyor!

Hızımız 25 km/s’ in altına düşmesin diyerek başlangıçta tempo tutuyoruz. Ekipte yavaş yavaş kopmalar başlıyor. Sorgulamaya başlıyorum! Deli gibi pedal basıp önümdeki bisikletlinin sırtını mı izlemek istiyorum? Yoksa yemyeşil ağaçların arasında nazikçe kıvrılan mis kokulu yolların akışına kendimi bırakmak mı? Karar verir vermez en yakın gölgeye bisikleti çekip arkadan gelecek olanları bekliyorum. Nasıl olsa mola yerinde görüşürüz diyerek ilk fotoğrafları çekmeye başlıyorum.
    “Bu koku ne?, mmmmm” diye içime çekerken arkadan “ıhlamur” diye bir cevap geliyor. “İğde de olabilir ve ya hanımeli.” Belki de hiç bilmediğimiz bir bitki ama muhteşemdi içimdeki etkisi. Mevsimi tam tutturamamışız diyoruz dallardaki ham meyveleri görünce. Dut, kiraz, erik, yenidünya ve aklınıza gelebilecek daha birçok meyve ağacıyla dolu yollar. Yol kenarındaki bir aile bahçesindeki erik ağacına buyur edene kadar tadamıyoruz hiçbir şeyi. Hani şehirdeki gibi kirli mi temiz mi diye düşünmeden, etrafınıza bakıp yıkayacak çeşme aramadan dalından kopardığınız gibi avucunuzda ovuşturup ağzınıza atarsınız. İlk kütürdeme sesiyle eriğin tatlı, taze çekirdeğini bile yediğinizi fark edemezsiniz. Belki de bizi buralara sürükleyen şey; çocukluğumuzda sahip olup da kıymetini bilmediğimiz, şimdi özlemini duyduğumuz, o zamanlarda aklımız erseydi hiç bitmesin diyeceğimiz bu özel anlardır.

Uzun zaman sonra ilk bulduğumuz çeşmede elimizi, yüzümüzü yıkamanın, tenlerimizdeki tuzu giderip kana kana su içmenin bizi ne denli mutlu ettiğini anlamanız mümkün değil. Anlayamazsınız! Çünkü güneşin altında kavrulduktan sonra yedekteki matarada su olduğunu bildiğiniz halde kaç kilometre sonra karşınıza çeşme çıkacağını bilmeden o suya dokunamamanın ya da yudum yudum sadece ağzınızı ıslatmak için idareli kullanmanın ne olduğunu yaşamalısınız.

Akşama doğru Isparta Sütçüler’e bağlı olan Yazılı Kanyon’a varıyoruz. Kanyonda bulunan kayaya kazınan Hür İnsan üzerine yazılmış şiirden alıyor adını. Şairi tüm insanların tek bir tanrıdan geldiğine inanan hümanist filozof Epiktetos’tur. Epiktetos köle, esir anlamına gelir, ismi değildir. M.S 100’lü yıllarda yazılan bu şiir hala geçerliliğini korurken kayanın arkasında hazine vardır diye dinamitle patlatarak yazıyı deforme eden insanların hırsları ise bize tarihten tanıdık gelmektedir.

Hür insan üzerine şiir

Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek :
    Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir
    Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur
    Ve kararında içtenlikliyse hür kişi ,
    Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi
    Ve bununla yücelir hür kişi hatalarla değil.
    Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tat almaz o :
    Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran
    Zeus'tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna
    Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini
    Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
    Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
    Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır
    Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
    Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu
    Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)
    Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan
    Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

Suyun şırıltısından birbirimizi duymayalı, ayağımızı buz gibi suya sokup “oh bee!” demeyeli, bakalım en çok kim dayanabilecek diye yarışmayalı, kıyısında bir bardak değil demlikle çay keyfi yapmayalı ne kadar da çok zaman geçmiş. Yetişmek zorunda olduğum bir otobüs yok ya da akşam yemeğine bekleyen birileri. Aradım ama telefonu açmadın diyecek birileri de. Telefonlar kapalı, muhabbet alıcıları açık. Konunun ne olduğu ya da yarısını duymayıp anlamadığımın hiçbir önemi yok. Farkındayız milyonlarca insandan ne kadar daha şanslı olduğumuzun. Muhabbette zorlanmaya başlayınca öyleyse patlatalım bir fasıl diyerek akşam eğlencesine başlıyoruz ta ki yatana dek…

İşte Tur Ayrıntıları;

Sabah 7:30’da Eğirdir’e iniyoruz. Midelerimizden gelen gurultuya aldırmadan bir daha uğraşmamak için güzelce bagajlarımızı yerleştiriyoruz. Bu işler oldukça zamanımızı alıyor.

Nurettin Abi eski bir arkadaşını görmeye gittiğinde biz de kahvaltı için uygun bir çay bahçesi arıyoruz. Göl kenarında güzel bir yer bulduk derken, işletme bizimle ilgilenmeyince çayı hazır olan başka bir yer arıyoruz.

Karınlarımızın doyduğu, çayların keyifle içildiği mutlu anlarımızdan sadece başlangıç![​IMG]

Yoldan geçerken bizi fark eden bir abimizle muhabbet ediyoruz. Kendisi Triathlon antrenörü Kadir Can. Forumlardan aşina olduğunu söylüyor. Çevreyi çok iyi bildiğini sürekli antrenmanlara çıktığını söyleyince Müfit Abi’ye rotamıza alternatif rampaları kıracak başka bir yol tarif ediyor.

Aramıza Eğirdir ve Zonguldak’tan katılacak olan arkadaşları beklerken biraz dolanıyoruz. [​IMG]

Ve işte onlar da tamam. Saatlerimiz 10:30’u gösterdiğinde pedallarımız dönmeye başlıyor.

Yazılı Kanyon tabelasından döndükten sonraki yol muhteşem. Sessiz, sakin, yeşil ve mis kokulu.

Yol kenarında kendilerince oyun oynayan iki kız çocuğu görüyorum. Çok şekerler. Onlara cici tokalar armağan ettikten sonra bir de fotoğraf çekiyoruz anısına.

Neneleri selam veriyor durumu görünce. “Aleykümselam teyzecim” diyorum coşkulu bir sesle. “Buyurun meyve yiyin” diyor ağacı göstererek. Dalından toplanan taze meyveye kim hayır diyebilir ki! Bir de bu kütür kütür tatlı bir erikse. Topluyoruz avuç dolusu yolda giderken eşlik etsin diye.

Önden gidenler gölgeye ve suya bizden önce kavuştular ancak muhteşem erikleri kaçırdılar. Sadece tadımlık bakabildiler.

Kova’da Gölü’ne varıyoruz.

Yol kenarında koca bir otobüs ve içinden çıkarılan birçok bisiklet. Dikkatimizi çekiyor, yavaşlıyor ve duruyoruz. Arkadaşlar da bizim gibi bisiklet meraklıları. Göl etrafında ve yakın civarları gezmeye gelmişler. Zirve Dağcılık’tan olduklarını öğreniyoruz. İçlerinden biri (ismini unuttum kusura bakmasın) beni tanıdığını ve yazılarımı Pedal Sesi’nde okuduğunu söylüyor. Beğendirebildiysek ne mutlu efendim. Nice karşılaşmalara nice dostluklara…

Öğle yemeği molamızı burada vereceğiz. Ne ile mi? Kayısı, fındık, fıstık, çantaya neler depoladıysak.

Mis gibi kokular çekiyorum içime. Dağlar beni kucaklıyor ben de onları…

Gölge ve yemek molasının ardından tekrar yola koyuluyoruz.

Yolda çiçekler, çimenler eşlik ediyor bize.

Yollar kıvrıldıkça rüzgarın yönü değişiyor tıpkı bizimki gibi!

Müfit Abi;

Nurettin Abi;

Emre-Serkan

Her zaman söylediğimiz gibi; “Önemli olan varmak değil yolda olmaktır.”

Yazılı Kanyon’a çok az bir yolumuz kaldı.

2. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Ve işte Yazılı Kanyon’dan fotoğraflar;

Yazılı Kanyon denilmesinin sebebi kayaya kazınan işte bu Hür İnsan şiiri,

Kana kana su içmek,

Bir yandan hoplayan zıplayan alabalıklara bakıyorum, bir yandan da acaba ben de mi suya komple girseydim diye düşünüyorum.

Buz gibi suda yıkanan, karnını doyuran temiz, tok ve mutlu insanlar.

Bu da güne damgasını vuran olay! Su yanında bir demlik çay içilirken yanında da kabuklu bademle muhabbet tatlandırılır. (İşletme sahibi abimiz burayı yeni devralmış. Eşi de kendisi de çok iyi insanlar. Kendilerine buradan teşekkür ediyoruz.)

Bir sonraki günde görüşmek üzere hoşça kalın...

Tur Bilgileri

Tarih: 16 Mayıs 2009 Cumartesi
    Mekan: Eğirdir – Kovada Gölü – Yazılı Kanyon
    Mesafe: 30+37 = 67km
    Tırmanış: 405 m
    Tur Zamanı: 3:57
    Başlangıç ve Bitiş: 10:30 ve 16:30

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Hocam selamlar.

bizim kaderimizde hep iş, güç, mesai yazar
    seninkinde bisiklet, gözleme, yazılı kanyon yazar.

Değişelim bari şu yazıları be hocam.. :)

Güzel gezi ve fotolar için çok çok teşekkürler.. selam ve saygılar.

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  4. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Yo yo yo hayatta değişmem. Ancak kafama göre tura çıkabileceğim güzel bi işim olsa ne güzel olurdu. Hayalim gerçekleşmeyecek kadar mı imkansız! Neyse hakkımızda hayırlısı.

Selamlar, sevgiler...

RECEP İŞLEK ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    O anların içinde o suların içine ayaklarımı sokmak o eriklerinde tadına bakmak o güzellikleri yaşamak isterdim.Yaşamamış olsakta paylaşımınızla bunu azda olsa yaşadık. güzel bir paylaşım olmuş. emeginize ve ayaklarınıza sağlık.

RECEP İŞLEK, serself ve KevSerSeri bunu beğendi.
  6. İsmailYetişir

İsmailYetişir Aktif Üye

Seviye:
    bisikletin hakkını vermek diye buna denmeli...

7. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yazılı Kanyon gerçekten büyüleyici.
    Fotoğrafların devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
    5 dakikalığına da olsa bilgisayarın başından o güzel mekana ışınlandığımı hissettim doğrusu.

8. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Doğanın,yeşilin,ağacın,çimenin,çiçeğin kokusunu duyduk sayenizde,teşekkürler.

9. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Vayyyy beee ..
    Demeden geçmek istemiyorum.
    Yollar gidişinize,dağlar duruşunuza hasta bol pedallar.
    Yeni resimleri merak ile bekliyoruz kevser abla.
    Kendinize dikkat edin ...

10. semeket

semeket Aktif Üye

Seviye:
    Kevser abla gerekten çok güzel yerleri gezmişsiniz içim gitti... gelemedi hala bir türlü :D bol pedallı günler allaha emanet olun...

11. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    ilk fırsatta gitmek istediğim güzergah, harika bir gezi olmuş tebrik ederim....

12. dbr

dbr Üye

Seviye:
    Sadece turu değil,çok güzel karelerde yakalamışsınız .Ellerinize ayaklarınıza sağlık .Bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Daha nicelerine.:in:

RECEP İŞLEK ve KevSerSeri bunu beğendi.
  13. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel hareket bunlar.Başka yorum yok. Ayaklarınıza sağlık

14. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    kevser abla muhteşem anlatımınla muhteşem ülkemin en muhteşem yerlerinden biri olan içinde birçok anımı saklayan Eğirdir'deydin demek..bu güzellikleri yerinde yaşamak kadar güzel bi duygu daha olmasa gerek..gören gözlerine pedal çeviren ayaklarına ,yazan parmaklarına sağlık..

15. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel turlardan birine imza atmışsınız gene kıskanmamak elde değil

16. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gezi de sunum da harika. Kevser hanım güzel açılışlarınızın devamını beklerim. Sağlıcakla kalın

17. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Anlatım mı daha güzel fotoğraflar mı insan ikilemde kalıyor. Harika bir tur ayaklarınıza sağlık.

18. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    2 - 3 gün önce resimlere bakmış, tüm yazıları okumuştum. Güzergah çok hoşuma gitti tekrar bakmak istedim. Ancak 40 cıvarındaki resimleri göremedim. Silinmiş. Veya benmi açmasını bilemedim, bilemiyorum. Özellikle - GELİNCİK VE PARMAK İZİ - Bukadarda net resim çekilmezki. Tüm dünyaya parmak izi şifrenizi deşifre etmişsiniz. Tüm paylaşımlarınız için teşekkürler.

19. bilaldincer

bilaldincer Üye

Seviye:
    çok güzel. umarım bir gün beraber pedallarız...

20. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler beğenmenize sevindim. Önemli olan parmak izim değil ardımda bıraktığım izdir! Umarım insanlar beni değil bu izleri takip etmeyi seçer... ;) :in:

RECEP İŞLEK bunu beğendi.