Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tork rehberi...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bilindiği üzere bisikletlerin çoğunluğu alu yada karbon yada benzer diğer malzemelerden mamul. Yani bunlar sıkıştırmaya mukavemetleri sınırlı olan malzemeler.
    Bisiklet üzerindeki vidaları sıkıştırırken her birinin ayrı ayrı yerine göre önerilen tork(sıkıştırma sınırı gibi ifade edilebilir) değeri var.
    Bazı tork değerleri kadronun bazıları da bisiklete takılacak malzemenin üzerinde vidaya yakın bir konumda yazılı. Ama çoğu yerde ise kullanıcı kafasına (pardon eline) göre sıkıştırıyor.

Bu tork değrelerinin toplu olarak yazılı bulunduğu bir kaynak biliyormusunuz?

d.berkay bunu beğendi.
  2. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Dediginize benzer birkac derlemeye rastlamistim ancak cok kullanisli degillerdi.
    Tork degerleri, ekipmanlarin marka modellerine gore degistigi gibi yenilendigi senelerde de degisebiliyor. Onun icin tavsiyem kullandiginiz ekipmanlarin web sayfalarinda bulunan teknik dokumanlari incelemeniz olacak..
    Yalniz burada dikkat edilmesi gereken cok onemli nokta, ozellikle bazi hafif! karbon malzemelerin max. tork toleransinin, uzerine monte etmeyi planladiginiz herhangi bir malzemenin min. tork toleransindan da dusuk olabilecegidir. Bu durumda onceligin, dusuk olan degere verilecegi unutulmamalidir.

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bir arkadaşımın özelden gönderdiği iletisinden "parktool" un kendi sitesinde böyle bir döküman olduğunu öğrendim ve inceledim.
    Umarım arkadaşım orijinali ingilizce olan belgeyi Türkçe ye çevirerek burada herkesle tekrar paylaşır.

Bence bu konu eli anahtar tutan ve bisikletimi kendim tamir ediyorum diyen herkes için önemli bir konu.

Bora ve Bugsbunny bunu beğendi.
  4. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ritchey'nin karbon gidon ve boğazları için Tork anahtarı mevcut. 5Nm (newtonmetre) ye kadar sıkma sağlayan bu anahtar, karbon parçacıkların kırılma sınırı altında sıkma sağlayarak komponentleri koruyor. Yurtdışından 16-17 euro gibi bir fayata satın alınabiliyor. Bazı amerikan sitelerinde de fiyat aynı ama tabi usd cinsinden.

Bir de yine sıvı tork (liquid torque) denen bir uygulama sıvısı var. Sitelerdeki açıklamalara göre sıkıştırılacak 2 yüzey arasında %30 daha fazla sürtünme oluşmasını sağlıyor. Bu sayede özellikle karbon malzemelerin aşırı sıkılmasını ve bu nedenle kırık ve çatlak oluşumlarının önüne geçiliyor. Uygulama alanı sadece karbon ile kalmayan bu sıvıyı aluminyum ve çelik alaşımlı malzemelerde de kullanabiliyorsunuz.

Bisiklet donanımları için tork değerlerine ilişkin bir tablo var ise buradan paylaşırsak değerli bir teknik bilgiyi siteye kazandırmış olacağız. Park Tool 'un sitesinde çok geniş bir tablo var ancak değerler Nm değil inch-pound cinsinden verilmiş. Tablonun altında da dönüşüm değerleri tablosu verilmiş.

http://www.parktool.com/repair/howtos/torque.pdf

5. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ritchey'in tork sivisini ilk kez goruyorum, burada satisi var mi?

Parktool'un da gercekten kaliteli urunleri mevcut, ben de tork anahtarlari ile birlikte bisiklet icin urettikleri 3/8" setini kullaniyorum. Icerisinde centerlock ve kaset sokmeye yarayan 1" olcuden tutun da en kucugune kadar gerekli tum soketleri barindiriyor.. Bisikletini sevip ozen gosteren herkese siddetle tavsiye ediyorum..
    Kullandigim anahtarlar 5-30Nm ve 20-110Nm araliginda, 1-5Nm araligini da arastiriyorum ancak simdilik rastlamadim.

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Rithchey in sıvısı "Schraubenfest" denen. Vida sabitleyici kimyasal. Sanayi sitelerinde, perşembe pazarında uygun fiyatla bulabilirsiniz. Bunların 2 çeşidi bulunuyor, bir çeşidinde vidayı sökmek imkansız oluyor. Diğerini alın.

Ben küçük tork anahtarı yerine de ucuz çözüm olarak yaylı terazi kullanıyorum.

Bunun için anahtarın ucuna yeraziyi takıp tam 90 derece tutup çekerek üzerindeki ağırlık göstergesiyle kullanacaksınız.

Önce kullanacağınız yere yakın bir ağırlıklarla teraziyi kalibre edin. Mesela 5 kg lık bir ağırlığı tartarak kaç gösterdiğine bakın ve üzerindeki skalayı düzeltin. Daha sonra anahtarın uzunluğu (yayın takılı olduğu yerden vida merkezine) ve N/ kg dönüşümü ile yayın göstergesinde görmeniz gereken miktarı belirleyin.

Örnek: 10Nm gerektiren bir vida ve 15 cm uzunluğunda anahtar kullanıyorsam:

10 / 9.81 = 1.02

100 / 15 = 6.67

6.67 x 1.02 = 6.8kg -> Terazide görmem gereken ağırlık

bu durum için teraziyi 5 ve 10 kg lık ağırlıklarla 2 noktadan kalibre ederek skalasını düzeltmek iyi olur.

Terazideki ağırlığı okurken anahtarın (vida merkezi ile terazinin takılı olduğu noktanın arasındaki çizgi) yaylı terazi ile tam birbirine dik olmasına dikkat edin!

Bora bunu beğendi.