Toplumda bisikletlinin dışlanması

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@Decsan
Bizimkiler de müge anlı izlesin, esra erol izlesinler.bu benim stilim izlesinler.Ben bilmem beyim bilir desinler.Kendilerine ait bir fikirleri dahi olmasın.En az 100 sene lazım bize

Scudo

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@fahritus
Bu mavi t-shirt li antik çağ hayvanı tek başına bir s.... yiyemez.Grup psikolojisi ile destek alır, birden bire erkekleşir.Kendi bilek gücüne de güvenemez, hemen pala der,bıçak der,sopa der.

Delikanlılar ya?! AKÇ ları:acpsnr:

Tepki
13
İsim
Muhammed Tutuş
Bisiklet
Sedona
Bence sorun bisikletten değil. Aynı problemi motosikletler de yaşıyor. Sorun büyük ve pahalı olanın daha makbul olması.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ya aslinda sesimizi duyurabilmek, kendimizi gosterebilmek ve haklarimizi savunabilmek adina Istanbul icinde her iki yakada Bisikletli Ulasim Platformu'nun organize ettigi turlara katiliyoruz.
Ancak bu turlarda 80-100 bisikletli anca oluyor. Ve karbon bisikletli, orijinal formali, biraz ust duzey (!) arkadaslarimiz bu aktiviteleri coluk cocuk isi gorup katilmiyor. Ben bircok eylemde yanimizdan performans yaparak gecen ve platformun etkinligine dahil olmak istemeyen gruplar ve bisikletli arkadaslar goruyorum. Yahu arkadas biz bu eylemleri tum bisikletliler icin yapiyoruz.
Boyle bir kucumseme, coluk cocuk hesabina alma halleri falan.
Oysa platformun kurucusu Yigit Guneli, bisikletli ulasimin artmasi ve guvenli hale gelmesi icin yerel yonetimler dahil her alanda mucadele ediyor.
Katilimlar artmali...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne yapak yani toplumdan dışlanıyok diye üüüühhhhhh üüüüüüühhhhhhh diye ağlayakmı. Yani toplum kültürel, ahlaki, estetik, sanatsal, bilimsel açıdan tekamül etmişde bizmi geri kalmışız. Yani toplum denilen amorf kitle dünyada olağanüstü bir örnek haline gelmişde bizmi batağa düşmüşüz. Daha bugün bmw 7 serisini düğün arabası yapmış bir sığır sürüsü caddeleri velveleye vererek camı açmış onlukları yirmilikleri kayseri yollarına atıyordu. Öküz başı düşünmüyorki yola bu sahte parayı almak için bir çocuk fırlasa canından olacak. hadi onuda geçtim OÇ o paranın üzerinde bu ülkenin kurucu babasının resmi yer alıyor ag. Şimdi ortalaması bu olan zengin fakir farketmez lümpen toplumdan dışlandım diyemi bunu kafaya takacağım. Hadi canım sende....

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
Valla ne söylerlerse söylesinler. Benim liseden beri hayalimdi yol Bisikleti. Almak üniversiteye nasip oldu. Normalde aylık 300 e yakın sigara masrafım vardı. Sigarayı bıraktım. Şu anki hedefim o 300 leri her ay köşeye koyup yazın da çalışarak seneye bu zamanlar Merida Reacto 400 veya o zamana kadar değişen zevkime göre o Muadil bir bisiklet almak.
He benim çevremdeki arkadaşlar okuyan, belirli kültür düzeyindeki insanlar. O kadar para mı verilir diyen olmadı ama tayt olayına çoğu kişi ön yargılı. Gerçi ben bile hala tayt üstüne şort giyiyorum. Kilo verip kendime yakıştırdıktan sonra güzel bir takım alıp giyebilirim tabi ki.

• Beğen
Tepkiler: baykuş97

SalihYLDRM

Üye
Tepki
12
İsim
Salih
@Isabado Allah herkese istediği bisikleti almayı nasip etsin bende ileride downhill yapmak istiyorum tabii başlayıp ilerleyebilirsem :/

• Beğen
Tepkiler: Turan

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
@SalihYLDRM aynen kardeşim. bisiklet pahalı bir spor. yaparken sabrın gelişir, eğer öğrenciysen yapmayı planlarken de gelişir:)

• Beğen
Tepkiler: SalihYLDRM

SalihYLDRM

Üye
Tepki
12
İsim
Salih
@Isabado istanbulda MTB yeteneğini geliştirecek yer pek olmadığı için downhill ancak hayal olur :D en azından enduroya kadar gelişmek isterim :)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
ellerindeki bir işe yaramayan 2000 tl lik telefonlara para verirken acımazlar sana faydası olan bisiklete apra verince o kadar para ona verilirmi derler ...

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bir süreç. Çıkıp kendimizi bol bol göstermemiz gerekiyor. Zamanla alisacaklar bisiklete, kaska, tayta, eldivene. Göz asinaligi yarattikca daha akilda kalici olacağız. Yilmak yok. Görsellik onemli. Su gercek ki insanoglu bilimsel olarak, görmediği hicbir şeye alisamaz.
Yilmak yok, mucadeleye devam.

• Beğen
Tepkiler: baykuş97

Dilay Gül

Üye
Tepki
12
Geçen günlerde gittiğim Kocaeli İzmit civarındaki her yerde bisiklet parkurları, bisiklet sürmek için özel alanlar gördüm ve çok sevindim. Keşke güzel yurdumun her şehrinde her park yerinde merkezinde çarşısında bu imkan olabilse.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sadece kiskanclik dostum .havamız seklimiz var. Onu cekemiyolar

apeironur

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Onur
Bisiklet
Cube
Toplumda çoğunluğun yaptığına dahil olmayan ne dışlanmıyor ki?

• Beğen
Tepkiler: emrahozkan

Volg

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Hüseyin Eren Kurt
Bisiklet
Diğer
Konuda anlamadığım tek şey; herkesin arabalara yüklenmesi. Şoförlerinden bahsetmiyorum. Arabaların kendinden bahsediyorum. Ben her zaman arabayı da sevmişimdir, bisikleti de. Ayrıca araba aldığı için suçluyorsunuz insanları veya daha iyi araba almayı hayal ettikleri için. Bu hatalıdır. Nasıl bu forumdaki herkes en iyi, en hızlı bisiklete sahip olmak istiyorsa. Onlarda en iyi,en hızlı araca sahip olmak istiyor. Ayrıca söylemeliyim ki; Siz insanları değişime götürmedikçe değişmezler. Ben Malatya'da oturuyorum. Aslında çok tutucu olmasa da tutucu bir şehir. Daha kask forma ve tayt giyemedim ama şehrin her türlü yerinde bisikletimi kullandım. İnsanlar "uzaylı" görmüş gibi bakmadı daha. Araba şoförleri konusuna gelirsek. Önünüze kırıp fren yapan olursa tam hızınızla olmasa da çarpın adama bir 400-500 liralık boya masrafı çıkarın. Hatta mümkünse polis de çağırın ceza da yazsın. Dolmuşçular konusuna gelirsek. Onların plakasını alıp şikayet etmek en mantıklısı. Nereye şikayet edeceğim diyorsanız. Polise şikayet edin sizi aşağıladıysa nefret söylemi diyebilirsiniz. Eğer önünüze falan kırmayı denediyse, sizi kıstırdıysa. Öldürmeye teşebbüs suçundan şikayet edebilirsiniz. Şimdi bazıları diyecek ki "Öldürmeye teşebbüs biraz fazla değil mi?". Evet fazla olabilir ancak yaptıkları o trafik bu arkadaşlar şakası olmaz. Mümkünse her zaman aksiyon kameranız olsun. En azından deliliniz olur.:D

Tepki
5
Bisikletime laf edenlere verdigim cevap
1. Elindeki telefona 2 bin lira candy crush oynamak icin mi verdin yazik diyorum.
2. Si ise bin bi tur anlatsin neden para verdigimizi diyorum.
En son kuzenime eski bisikletmle 1 tur verdigimde (kron xc 250 oyle cok iyi bi bisiklet degil) anladm simdi neden insanlarin bisiklete bindigini dedi. :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

selam mehmet dostum
o sığır sürüleri ne hikmet ise bize yollarda mesafe koyuyor,bunun nedeni formalar aynı ,esnaf lokantasına bursada girdiğimizde ,adam formadan ismimi okuyor,yav isimler bile var diyor,riva dönüşü zerzevatçı köyde insanlar saygı gösteriyor ,takım olunca işin rengi değişiyor ,yaşa varol tekel diye bağırdılar bi ara tekelin bisiklet takımı var galba ,
bu istanbulda ne kadar grup var ise bence takım oluşturmalı ,gezi amaçlı olabilir performans amaçlı olabilir,tabi ehli kişilerin bu işi götürmeleri gerekir,trafik kurallarına uyma vs vs.bu arada inatla mert arsan face 'de saysür etkinliklerine devam etmekte ,kutlamak lazım .onun anlayışı gezi amaçlıda olsa asla aşalamamak lazım,gruplar arasında hizipleşmelere gerek yok tabi.

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Maalesef halen var olandır. Geri kalmışlığın belirtisi.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu fena hortlamis, en son 9 yil once yazilmis basliga birseyler, okuyorum da bu surecte degisen hicbir sey olmamis insanlarin bakis acilarinda.

Ama su konuya deginmeden de gecemeyecegim, trafikteki araclarin bakis acisi (apaci style şahinler hariç) degismeye basladi. Otomobiller yol veriyor, araclar yakin gecmemeye calisiyor, önüne kıran surucu sayisi azaldi, tum bunlar gosteriyor ki trafikte bariz bir degisim var.

Tabii bunda kask, ışık vs guvenlik ekipmani kullanan bisikletlilerin artmasinin onemli bir payi da var. Siz dogru ekipmanlar kullandiginizda işini dogru yapan ve kendi hayatina değer veren bir kisi olarak algilaniyorsunuz ve bu deger goruyor. Bunlar trafikte goruluyor ve ben bunu surekli trafikte olan bircok otomobil kullanicisindan da bizzat duydum.

Isin garip tarafi, ayni zamanda otomobil surucusu olan ve yilin yaklasik 250 gunu trafikte bisiklet kullanan ben bile guvenlik ekipmani kullanmayan biri ile kullanan birini trafikte ayni sekilde degerlendiremiyorum. Ozellikle gece vakti isiksiz ve kasksiz bisiklet kullanan kisilere gıcık bile oluyorum. Bu kisiler kendi hayatlarini riske attiklari yetmiyormus gibi trafikteki baska suruculerin de sagliklarini tehlikeye atiyorlar.

Surekli bisikleti asagilayan, cok pahali ve gereksiz bulan, yaptigimizin sacma oldugunu dusunen tayfayi ise ciddiye almayin lutfen. Onlar sadece bizleri degil, kendi kafalarinin basmadigi hicbir seyi begenmiyorlar zaten. Muhattap olup sinir bozmaya degmez. Bosverin gitsin.

49 yasindayim, haftanin 5 gunu, gunde 10 saat ayakta ve aktif yogun calisiyorum, gunde en az 15-20 km surmeye gayret ediyorum, gucun kuvvetim yerinde ve bu sanirim uzun bir sure daha boyle devam edecek. O tayfa ayakta duracak gucu bile bulamayacak halde iken biz hala bisiklet surmeye, tirmanmaya, uzun surusler yapmaya devam ediyor olacagiz.

Vazgecmeyin, umudunuzu kaybetmeyin, inanmaya devam edin, mucadeleyi birakmayin. Dunyayi degistirmek bizler gibi inancli ve inatci insanlarin elinde. Utanmayin sikilmayin, aldiris etmeyin ve çıkın, trafikte taytinizla, formanizla, kaskinizla boy gosterin.