Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplu Taşıma Araçlarında Yolculuk Kuralları ve Ücretleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Serhat ÖNAL tarafından paylaşıldı.

1. Serhat ÖNAL

Serhat ÖNAL Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Ulaşım A.Ş. ile bisiklet ile yolculuk konusunda yazıştık. Yazışmamızı aşağıya aynen ekliyorum. Ulaşım A.Ş. Halkla İlişkiler Uzmanı Sema Hanım Toplu taşıma araçlarından faydalanmamız için geçerli olan saatleri de belirtmiş.

------------------------------------------------------------

Sayın Önal,

Toplu taşıma hizmetlerinden yararlanan yolcularımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti sağlanabilmesi için yolcularımızın da uymaları gereken kurallar oluşturulmuştur. Yolcularımızın istasyon ve tren vagonlarında bu kurallara uymaları kendi konfor ve güvenlikleri açısından zorunludur ve oluşturulan kurallar tüm yolcularımız içindir.
    İstanbul Ulaşım A.Ş. Yolcu Taşıma Talimatına göre; yanında 50 kg.'dan fazla veya boyu 150cm.'den uzun veya eni 100 cm den geniş eşya ile seyahat etmek isteyen yolcularımız, sabah 07:00 - 09:00, akşam 17:00 - 19:00 saatleri dışında eşyaları için fazladan 1 geçiş bedeli ödeyerek araçlarımızda yolculuk edebilirler.Bu bilgi, www.istanbul-ulasim.com.tr web sayfamızın Yolcu Hizmetleri - Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer almaktadır.
    İstasyonlarımıza konuyla ilgili bir uyarı levhası veya bilgilendirme amaçlı bir tabela asılması yönündeki isteğiniz, ilgili birimimize aktarılmış olup değerlendirilecektir

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

SEMA ÖNCÜ
    IBB Ulasim A.S.
    Halkla Iliskiler Uzmani
    Tel: 212- 568 99 70- 2115
    Faks: 212- 568 99 70-2155
    E-mail: soncu@istanbul-ulasim.com.tr

-----Original Message-----
    From: Serhat ONAL (ONGUL) [mailto:serhat@ongul-tr.com]
    Sent: Friday, May 25, 2007 6:35 PM
    To: HALKLA ILISKILER; info
    Subject: YOLCULUK KURALLARI ve BEDELLER HAKKINDA

Sayın Yetkili,

24 Mayıs 2007 Perşembe akşamı Bakırköy Hızlı Tramvay istasyonunuzdan Kartaltepe-Kocatepe’ye gittim. İstasyona bisikletimle geldim. Yolculuk Kuralları sayfanızda yayınladığınız bilgilere dayanarak şunu söyleyebilirim ki bisikletim eşyalar ile ilgili maddeye aykırı değil; boyu 1.50 civarı, eni 50 cm (sadece gidon kısmı) ve ağırlığı 12 kg’dır. Bilet gişesindeki yetkiliye bisiklet ile seyahat edip edemeyeceğimi sordum. Buna karşılık görevli memur beyefendi yine aynı ofiste arka masada oturan başka bir görevli memur arkadaşına dönüp bu konuda fikrini aldıktan sonra neticede saat yoğun bir saat olmadığı için bu seferlik seyahat etmeme izin vereceğini söyledi; tabi 2 jeton ücreti 2.60 YTL benden tahsil edildikten sonra.

Ben istasyonunuzun herhangi bir noktasında bu konuyla ilgili bir uyarı levhası veya bilgilendirme amaçlı bir tabela vs. göremedim. İstanbul gibi bir Metropolde bisikleti ile seyahat eden sayısız insan olduğunu hatırlatarak bunun yanlış ve ilkel bir uygulama olduğunu düşündüğümü bildirmek isterim. Lütfen bu konuda bizleri aydınlatınız.

Saygılarımla

Serhat ÖNAL

2. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir konuya değinmişsin tebrik ederim.Bende Belediye otobüslerinden şikayetçiyim bu konuda :)Elemanlar kafalarına eserse alıyor esmezse almıyor.Gittiğim saatlerde incin top oynuyor.Özellikle iş çıkış saatlerine getirmeyipde genelde son otobüse binmek istiyorum ama yok diyorlar. :)

3. Özgür Kayalar

Özgür Kayalar Yeni Üye

Merhaba,

Ulaşım AŞ'nin verdiği bilgiye dayanarak bisikletimle metrobüs'e binmeye çalıştım ama öğrendim ki ULAŞIM AŞ sadece raylı sistemlerden sorumlu imiş. Metrobüs, otobüs vs, IETT'ye bağlıymış. Dolayısı ile binemedim.

Toplu taşıma araçlarına bisiklet kabul edilip edilmediğini topluca anlatan bir yer var mıdır? Toplarlamak gerekirse;

- Raylı sistemler: Yoğun saatler dışında 1 ekstra ücret karşılığı mümkün (http://www.istanbul-ulasim.com.tr/default.asp?page=yolcuhizmetleri&category=yolculukkurallari)

- Deniz otobüsü: Ücret karşılığı mümkün (Şu sayfada 3TL olarak belirtilmiş: http://www.ido.com.tr/index.cfm?page=SubPage&kapsam=223&textid=311&ln=TR)

- Şehir Hatları vapurları: Bedava (http://www.sehirhatlari.com.tr/Sikca_Sorulan_Sorular-content-m-57-57.html)

- Üsküdar Beşiktaş motor hattı: Buna da bedava alıyorlar.

- Metrobüs, otobüs: ??

- Başka ??

Teşekkürler

Şafak Başlar ve Didem Üstünol bunu beğendi.
  4. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    metrobüse ise sadece boş saatler ki ben sabah 6 da binmiştim ozaman sadece orta kısım boştu, ekstradan bir bilet ödemiştim. otobüs ise biraz daha bireysel ;)

5. oguzhan koc

oguzhan koc Üye

Seviye:
    Sirkeci Halkalı hattında da pek bir problem yaşanmamakta, girerken herhangi bir beyanda bulunmasamda güvenlik görevlileri ile de birkaç defa karşılaştığımda bir problem yaşamadım...

6. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Serhat bey sizin gibi insanların sayısının artmasını dilerim.. Gerçekten ilgili ve duyarlı insanlar oldukça daha rahat yaşanılır oluyor bu şehir .

7. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Umarım emeğinizin karşılığını alır ve en kısa zamanda gerekli tabelalar yetkililerce gerekli yerlere konur ve biz bisiklet severler refaha kavuşuruz . Çünkü kış geliyor ve yollar bizim için zorlu olacak. Yeri geldiğinde toplu taşıma araçlarından faydalanmamız gerekecek.

8. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bazen katlanabilir bir bisiklet alıp inadına yolculuk yapmayı çok istiyorum ki bu toplu taşımalarda çok fazla istenmediğimiz için gıcık olduğum bir haldir...

Hele bir de en az bilet parası kadar ceza (para) alırlar da adeta caydırmak isterler, azıtmayalım diye. Ceza diyorum çünkü bunun anlamı taşıma bedeli değil ki! Düşünün feribot gibi koca vapurda bile 5 TL kesiyorlar. Bisikletin ne önemi var ben de taşıyorum her gün 5 kata sırtımda...:)

Belediye otobüsleri artık pet'leri (evcil hayvanlarımızı) kafesinde bile almıyorlar. Üstelik hiç bir duyuru da yapmamışlar, kafalarına göre karar alıp uyguluyorlar...:(

O yüzden bir gün bisikletle vapurla yolculuk edemezsek şaşırmayın...

9. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bugün bir şey dikkatimi çetki. Malum vapurlarda kış tarifesine geçti. Adalara fazla sefer olmadığı için Mavi Marmara ile seyahat yapılırsa 3+3 TL vermeniz gerekiyormuş...:(

Sadece bisiklet mi, başka taşınan şeylere de ayrı bir tarife söz konusu. Şaşırıyorum ya, milleti soyacak yer arıyorlar...

10. özgün uygun

özgün uygun Üye

Seviye:
    güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler