Toplu taşıma araçlarında ücret ve saat kuralları için imza kampanyası

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

 1. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.544
  Beğeniler:
  1.735
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  İzmir insanı gün geçtikçe bisiklete aşık olmaya başladı. Gerek Büyükşehir belediyesinin yaptığı Bisim, Karbis gibi çalışmalar, gerek şehir insanının ortak olarak eğlenmek için oluşturdukları gruplar İzmir insanını devamlı bisiklet sürmeye teşvik ediyor.

  Gün içerisinde kısa mesafelerde rahatça bisiklet sürebileceğimiz uzun bisiklet yollarımız var ancak şehrin uzak noktalarına gidebilmek için ya otoyolları kullanmamız gerekiyor ya da metro ve İzban araçlarını.

  Otoyol ve çevre yolları bisikletli insanlar için tehlikeli olduğundan, mecburiyetten bisiklet ile ulaşım için metro ve İzban’ı kullanıyoruz. Fakat sadece sabah 09:30 – 11:00 ile akşam 20:00’de sonra binebiliyoruz metroya. Yani işe, okula gitmemiz imkansız.

  Bisikletli ulaşımın gerçek anlamda işe yarar hale gelebilmesi için bu saatlerin daha esnek hale gelmesi ve günün her saati toplu taşımayı kullanabilmemiz gerekiyor.

  Esnek saat uygulaması ile beraber, bisikletlerimiz için ek ücret ödemek istemiyoruz. Nasıl ki havaalanına valizleriyle giden biri, ya da bebek arabasıyla seyahat eden bir ebeveyn bunlar için ek ücret ödemiyorsa bisikletler için de ek ücret alınmaması gerekiyor. Oysa şu anda hem kendimiz için hem de bisikletimiz için Kentkart’ı iki kez basmamız gerekiyor.

  İzmir’in gün geçtikçe daha da güzel ve yaşanası bir şehir olması için bisikletli ulaşım olmazsa olmazdır.

  Hep beraber daha güzel bir İzmir için bu adımı atabiliriz...

  Kampanya linki : https://www.change.org/tr/kampanyal...-kurallarının-değiştirilmesini-talep-ediyoruz