Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

toplamakmı daha karlı yoksa toplu halde almakmı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Emre bilgiç tarafından paylaşıldı.

1. Emre bilgiç

Emre bilgiç Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ufak bi sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. bir kaç yerde bisikletinin kendi toplayanları gördüm aklıma şu soru geldi "bende mi kendim toplasam?" :D ama bütçe olarak 1000 tl gibi bir bütçem var sıfırdan bir bisikleti bu fiyata toplasammı daha karli olur yoksa toplu bir b'sklet' hazir almakmi? yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Yücel Demirkılıç

Yücel Demirkılıç Forum Bağımlısı

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Seviye:
    Bence toplamak biraz masraflıya çıkar. Ama elinizde parçalar varsa belki olabilir ya da tanış firmalarınız ( ucuza parça alımı için ) varsa olabilir. Toplamak birazda bilgi , tecrübe istiyor. Karar sizin ama bence 1000tl için toplamaya değmez :)

3. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence bisiklet toplama işi çok paran olmadığı sürece 5000-6000 gibi zor olur. Mesela ben de toplamaya karar verdim ama pahalı değil. Elimdeki bisikletin kadrosunu değiştireceğim , fren alacağım , vitessiz olacak vs. Ucuz yani :)

4. Emre bilgiç

Emre bilgiç Yeni Üye

Seviye:
    elimde hiç parça yok dediğim gibi sıfrdan toplayacam ama mantıklımı topladığım zaman istediğim donanıma sahip bir bisikletim olur tabi aynı donanıma sahip bisikletin hazırı mı daha karlı olur yoksa benim topladığımmı

5000-6000 :D

MehmetAliB. bunu beğendi.
  5. Emre bilgiç

Emre bilgiç Yeni Üye

Seviye:
    güncellllllllllll

6. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    1000 liralık bir bütçe ile "bence" bisiklet toplamaya değmez.

Olay sadece parçayı beğenip parasını bastırmak ile bitmiyor. Bir de bu parçaların birbiri ile uyumu söz konusu. Farkında olmadan, elindekiler ile uyumsuz bir parça alırsan ne olacak? Onun değişim/iade olayı sana zaman, sinir ve moral kaybından başka bir şeye neden olmaz. Hadi tüm parçaları birbiri ile uyumlu seçtin diyelim. Montaj meselesi var bu sefer. Elin bisikleti söküp takmaya, kurulumu yapmaya yatkın mı ya da çevrende bu işi üstlenebilecek bir tanıdığın var mı? Cevabın hayırsa, bu sefer devreye bir profesyonelin yani bisiklet ustasının girmesi gerekecek ki bu da elindeki bütçeye bir de işçilik hanesi eklenmesine neden olur.

1000 lira ile toplayabileceğin parçalarla yapacağın bisiklet ile aynı fiyat limitinde, hazır halde satılan bisikletler arasında donanım açısından pek bir fark göremezsin diye tahmin ediyorum (olsa olsa kadrosu, selesi, elcikleri falan istediğin renkte olur o kadar). Uğraşacak takatin ya da zamanın yoksa toplama bisiklet işine hiç el atmamanı tavsiye edebilirim.

Ömer KARAN bunu beğendi.
  7. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşım toplama için bir bisikletçiden teklif aldı. 1500TL'ye, piyasada 800 900'e bulunabilecek bir bisiklet anca çıkarmış. Düz maşa, altus komponent filan.
    Toplamayla uğraşmayın. Orta halli bir bisiklet alın, gereksinim duydukça parçaları yükseltirsiniz. En sonunda da farklı kadroya geçiş yaparsınız.

ToffieBoi bunu beğendi.
  8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Düşük bütçe ile, toplama her zaman daha masraflı oluyor.
    İlk olarak çok fazla seçeneğiniz yok. Özellikle Türkiye piyasasında.
    O nedenle bazı parçaları mecburen daha üst seviye almak zorunda kalıyorsunuz.

Eğer iyi bir bütçeniz olsaydı, alacağınız bisikletler istediğiniz seviyede olmayacaktı. Parça değişimleri vs. daha pahalıya gelebilecekti. Ama sizin durumunuz farklı.

9. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  10. Atalay Mete

Atalay Mete Kıdemli Üye

Seviye:
    Emre, sorunun cevabı, "mass market" kavramıyla ilgili. Büyük üreticiler geniş kitlelere hitap eden ürünler geliştirmek için ar-ge departmanlarında sıkı çalışıyorlar; model çeşitliliklerini, rekabet şartlarını gözeterek sürümden kazanma projeleri gerçekleştiriyorlar. Konfeksiyon sektörü gibi. Onlarla rekabet etmek rasyonel değil. Bisiklet toplamak, o üreticilerin yaptıklarını yapmak değil, senin özel isteklerine göre bir bakıma "butik" iş çıkarmak.
    Ana parçaları (kadro gibi) sana en uygun bisikleti alıp zaman içinde isteklerine uygun şekilde yükseltmek bana en gerçekçi seçenek gibi geliyor.

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    " bisiklet toplamak " insanın sinirlerini bozuyor en başta.
    bende giriştim böyle bi işe yarıda bırakıp aldıklarımı satmaya başladım.
    bisiklet bu ne varkı diyorsun toplamakta ama çok ince yerleri var parçalar birbirini etkiliyor.başını bulsan sonunu bulamıyosun,sonu denk gelse başka yeri çozurtuyo falan falan.
    yani tam anlamıyla sinir harbi.
    hiç bulaşma

12. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tabi ki hazır almak mantıklı

13. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    2011 yılında hazır bir şekilde aldım Merida'mı örneğin, ardından komponent yükseltmeye başladım. Yani sende bir bisiklet al, kadrosu içine sinen ardından yavaş yavaş başla komponent yükseltmeye. :)

14. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sadece bu başlık için değil, bisiklet toplamaktan çekinen tüm arkadaşlar için genel bir cevap yazmak istiyorum;

Ben bisiklet toplamanın başlı başına bir sanat olduğunu düşünüyorum. Bu iş sadece parçaları bir araya getirmek değil elbette. Haftalarca, belki aylarca süren parçaları seçme süreci, bunları yurtdışı dahil en iyi fiyat performansı sunan farklı farklı lokasyonlardan satın almak, kargolanma ve gerekirse değişim süreçlerini takip etmek ve sonrasında ince ince bisikleti inşa etmek gerçekten yüksek bir konsantrasyon ve adanmışlık gerektiriyor. Bunun yanında tabi biraz da zekaya ve beceriye ihtiyaç var :) Bazı arkadaşlar bisiklet toplamayı duyduklarında, atomu parçalamayı tahayyül ediyorlar. "Aman sakın bulaşma" veya "Orjinali varken ne gerek var toplamaya?" gibi argümanları bu yüzden sıkça duyabilirsiniz. Sanki bu "orjinal bisiklet"in kadrosu Scott ise tüm parçalarını da Scott üretiyormuş gibi.

Haftasonu hobi kullanıcısı için geçerli değildir tabi ama ciddi bisiklet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı bisikletlerini kendi toplar. Çünkü bisiklet hayatının gerçekten önemli bir parçasıysa, istediğin kadroyu, seleyi, jant setini, gidon boğazını ve hatta istediğin iç lastiği az çok biliyorsundur. Bunları hazır bir bisiklette bir arada bulabilmek imkansız. Bisikletinizi kendiniz topladığınızda "Şurası da şöyle olsaydı" diye bir düşünceniz kalmaz.

Kısaca, eğer böyle bir niyetiniz varsa, oturun iyice araştırın. Elinizdeki bütçe ile aklınızdaki parçalar alınabiliyor mu? Önemli olan bu. Yurt dışı siteleri bu konuda başlıca kaynağınız olmalı. Neden? Çünkü talebin hızla arttığı Türkiye bisiklet piyasasında, yerli esnafımız yüzünde pek iyi niyetli olmayan bir sırıtma ile ellerini ovuşturmakta. Ancak çoğu insanın da yurt dışından alışveriş fobisi var. Benim sadece geçen sene boyunca, içinde karbon kadro da bulunan belki 15 ayrı yurt dışı siparişim oldu. Kurallarına göre oynadığınızda korkacak hiçbir şey yok. Ebay, CRC, Wiggle, Evans gibi başlıca sitelerin yanında, derya deniz internet aleminde istediğiniz parçayı makul fiyatlara bulabilirsiniz. Yeter ki araştırmayı bilin. Baktınız, parçaları mevcut bütçeniz ile toparlayabiliyorsunuz, o zaman bu işe soyunabilirsiniz. Ürünler arasında kalırsanız veya montaj kısmında işin içinden çıkamazsanız, internet yine rehberiniz olsun. Trilyonlarca kullanıcı yorumu, forumlar ve montaj videoları işinizi görecektir. Baktınız yine olmuyor, bir bisikletçiye veya bu foruma danışmak zor değil. Okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye erinmediğiniz sürece, bisiklet toplamak atla deve değildir :)

Ömer KARAN bunu beğendi.
  15. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kendi bisikletini kendi toplayan biri olarak çok güzel bir yazı yazdığınızı belirtiyorum. Arkadaşların dediği gibi bisiklet toplamak sıkıntılı bir süreç olabilir. Herkes de altından kalkamayabilir. Ancak topladığınız bisiklet istediğiniz malzemeleri alırsanız size cuk oturur. tüm beklentilerinizi karşılar nitelikte olur. Neyi nasıl istiyorsanız öyle yaparsınız. Şurası şöyle olsa daha iyiydi böyle kötü olmuş vs derdiniz olmaz. Ayrıca size özel olur. Ve toplayıp o sıkıntılı süreci bitirdiğinizde sıfırdan bir bisiklet yaratmış olursunuz. Toplama işleminin bittiği o aşamadaki heyecanı zevki gidip mağazadan aldığınız hiçbir bisiklet veremez.

Arkadaşın sorusuna gelecek olursam bütçenize göre bisiklet toplamaya çalışmak zor olacaktır. Daha masraflı olabilir. Çünkü malzeme aldıkça kargo ücreti ödeyeceksiniz elcikler vites fren telleri vs ufak tefek şeyleri hesaba katmayacaksınız ama onlar içinde ödemeler yapacaksınız. Ayrıca parçaların uyumu, montaj teknik bilgisi gibi tecrübeler gerektirir. 1000 lira bütçeyle bisiklet toplamanıza değmez açıkçası. hazır bir bisiklet alıp beğenmediğiniz parçaları değiştirmek biraz daha mantıklı görünüyor bence. Ayrıca bir bisikletin bir kaç parçasını değiştirmek bisiklet toplamak değildir. Buna genel olarak upgrade diyoruz. Parça değişimi model yükseltmek vs. Ama bisiklet toplamak tüm parçaları bir şekilde temin edip baştan bisiklet oluşturmaktır.

16. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet toplamak bilgisayar toplamaya benzer; hiç bir farkı yok anakart=kadrodur,vites sistemi=remler'dir,ekran kartı=bisikletin görselliği ve görünümü'dür vb.. işi bilen için sorun yok;ama bir yerden başlayın kimin ne dediğine bakmayın kendi yapamayan'lar başkasıda toplasın bu işi becersin istemez kolay gelsin.

17. Emre bilgiç

Emre bilgiç Yeni Üye

Seviye:
    yorumlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten :) bende sizler gibi düşünüyorum aslında hani bu iş çok zor bile olsa kendim için yapacağım için korkacak bir şey yok en kötü ihtimalle tecrübe edinmiş olurum bu iş bence tecrübe işi zaten yani ben öyle düşünüyorum.

bu seferki tecrübe olsa diğerinde çok daha iyi bir iş çıkarabilirim :)