Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplama & marka

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erdi Altınyay tarafından paylaşıldı.

1. Erdi Altınyay

Erdi Altınyay Üye

Seviye:
    Merabalar ;

Anket nasıl açılıyor bilmiyorum ama merak ettiğim bir konu bisiklet alırken toplamakmı gerekiyor.Yoksa markamı tercih edilmeli.Lütfen herkes buna evet yada hayır olarak katılsın.Tabikide yorumlarınız çok değerli...

Toplama:2

Marka:0

2. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    başkaları ne der bilmiyorum ama benim fikrim toplanmasından yana.çünkü herşey gönlünüze göre oluyor.toplu halde alınan bisikletten biraz daha pahalıya geliyor ama parça parça topladınmı hem içine siniyor hemde dilediğin gibi oluyor.

Ercan Bayram ve UMUT ALAÇİÇEK bunu beğendi.
  3. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Toplama nasil oluyor marka nasil oluyor?
    Zaten alinan her bisiklet toplamadir ,siz butun her seyiyle shimano olanbir bisiklet alamazsiniz ,yada giant ,yada scott...Kadrosu baska bir marka ,suspansiyonu,pedallari ayanakolu,vitesi v zaten toplanmistir....

d.berkay ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  4. UMUT ALAÇİÇEK

UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

Seviye:
    bencede toplama en iyisi marka aldınmı belli bir sürede parçalarını değiştirmek istiyorsun mesala ben scott aspect almıştım 24 vites 27 vitese geçiçem bide sana bi uyarı sele ve sele borusu gidonu karbon al daha hafif olur marka alırsan onlarıda değiştirmek isteyeceksin

5. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Marka olarak bakarsak firmanın belirlediği belirli ürünlerle toplanan bisiklettir.
    Model numaralarına göre ekipmanlar düşer yükselir..

Tüm ürünlerini kendisi üreten bir bisiklet üreticisi olursa tamamen marka olucak :)

Benim fikrim de toplamadan yana ama bu işi kendiniz yada iyi bilen birilerinin yardımını alarak; uygun ekipmanları, ölçülerinde seçerek, hata yapmadan kullanım şeklinize göre seçerseniz size en uygunu olıucaktır..

Kendi bisikletimi kendim topladım memnunum ama bilmeyenler için göründüğü kolay olmayabilir.

Mesela ufak bir ses gelse hangi parçadan geldiğini bilirim çünkü; hangi vidayı ne kadar sıktığımı, hangi parçanın ne durumda olduğunu iyi biliyorum... :in:

d.berkay ve murty bunu beğendi.
  6. oquxx

oquxx Üye

Seviye:
    Bence de toplama

7. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ha o zaman soyle diyebiliriz ,toplama demek "benim kendi renk ,zevk ve performans ucgeni icerisinde belirledigim en uygun ucret araligindaki nokta"

Cumleye bakarsak benim Turkce yi katlettigim acikca gorulebilir :)

8. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaş zaten bu bağlamda dememiş, üreticinin topladığı veya bizim topladığımız şeklinde bir ayrım bu. Mesela bugün ünlü bilgisayar markalarına bakarsanız da aynısı geçerli. Apple ve IBM gibi geniş üretim bandına sahip markaların bilgisayarlarının içini açarsanız, Seagate, Kingston, Samsung, IBM, Nvidia gibi etikletleri görürsünüz. Yalnız göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek daha var; büyük üretici bir ürünü toplarken performans kriterinden daha çok uyum ve stabilite ye önem verdiği için marka olarak aldığınız bilgisayarlar da garip problemler yaşama şansınız çok fazla olmaz. Benim parça bilgim süper, en az onlar kadar stabil hatta daha iyi bir sistem toplarım diyebilirsiniz amaaa :) mesela Samsung'un Apple'a verdiği RAM lerin performans değerleri, Nvidia'nın verdiği GPU ların yük altındaki ısınma değerleri OEM olarak piyasaya sürdüklerine göre biraz farklı olabiliyor :) Yani büyük üreticiye sağlam mal verme gibi şeyler de var malesef :)

Şimdi gelgelelim bisiklet sektörüne. OEM ürünlerde bilgisayar parçaları gibi kalite farkı olacağını zannetmiyorum, belki çok nadiren vardır. Yalnız bazı markalar en üst modellerini oem olarak sunmuyor bunu biliyorum. Çok fazla bu işten anlamayanlar için toplama çok avantajı değil. Bu işten anlayıp ama gidip piyasa parçaları ile toplayan insanları da ben pek anlamıyorum :D Madem sen toplayacaksın, gideceksin ya çok sağlam, veya çok hafif yada el yapımı özel bir kadro bulacaksın, burada yedek parçası cartı curtu yok diye :) gidip bir Shimano XT fren seti almayacaksın mesela :) piyasada neler neler var.

d.berkay, murty ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  9. Erdi Altınyay

Erdi Altınyay Üye

Seviye:
    Sanırım fazla açıklayıcı olamadım.Sormak istediğim şu;

Bisiklet alırken toplamamı yoksa markamı

Bisiklet aldıktan sonra değil ?????

10. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Iste demek istedigimiz su ki herkesin zevki ,maddi durumu farkli ,siz once tam olarak ne seviyedesiniz ,bisiklet alirken aklinizda bir fiyat araligi varmi ,once bunlari yazin sonra diyelimki : bak su bisiklet tam sana gore yada bak madem maddi durum iyi gel sana su parca parcalardan bisiklet "toplayalim " kadrosu su olsun ,vitesi su olsun freni su olsun vs.

Param varsa parca olarak ust seviye alirim,param SINIRLI ise ona gore toplanmis hazir bisiklet yada parca parca kendim alirim(alt seviye) ,ama bu konuda hangisi iyi hangisi kotu diye ayrim yapilamaz "bence"

11. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Örnek vererek açıklamak istiyorum. Scott scale 70 kadrolu bir bisiklet toplayalım. Kadromuzu 500€ ya alıyoruz. alt sınıf komponentler ile bu kadroyu toparladığımızda 800€ civarı bir tutar karşımıza çıkıyor. Fakat bu bisikleti hazır alırsak fiyatı 700€ ya geliyor. Şimdi sorulması gereken ilk soru: Scott scale 70 kadro almasak daha ucuz olmaz mı? Olur ama bence bisikletin en önemli parçası kadrosudur.Unutulmamalıdır ki, iyi bir bisiklet iyi bir kadro üzerine kurulur.

murty bunu beğendi.