Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplama bisikletmi?Hazır bisikletmi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında bqunduz tarafından paylaşıldı.

1. bqunduz

bqunduz Misafir

Merhaba arkadaşlar bisiklet seçimi konusunda kararsız kaldım kendim bir bisikletmi toplayayım yoksa hazır bir bisikletmi alayim?
    Toplama bisiklet için uygun ve iyi parçalar için önerilerinizi bekliyorum.

2. E.GURCAN

E.GURCAN Kıdemli Üye

Adı:
    Erol
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Eyer toplarsan

-2 el parçalar vede indirimdeki parçaları takip edip bisikletini daha ucuza mal edebilirsin.

-Elindeki parçaları değerlendirebilirsin

-Kendine uygun parça seçimi yaparbilirsin.

-Toplarken fatura toplamak zordur. Ayrıca aldığın parçalar garantili parçalar olmayabilir.

Eyer 0 bisiklet alırsan.

-Varsa herangi bi indirim kesinlikle kaçırma derim. Çünkü bazen çok uygun bisikletler oluyo.

-Garantili bisiklet alırsın. Parçalarda veya bisikletde herangi bi sorun çıkarsa garantisi ile bu sorunu giderebilirsin.

-Aldığın bisikletdeki parçaların zamanla sana uygun olmadığını anlarsın vede değiştirmek istersin.

Vb 2 sininde + - yönleri var karar sana kalmış.

Ben ilk başlarken 0 bisiklet aldım sonra onu kendim topladım.

3. ns06

ns06 Üye

Seviye:
    Bu konuda ben de çok düşünmüştüm ancak bir arkadaşın bir yazısı beni bütçeye göre hareket etmek konusunda etkilemişti. O arkadaşın söylediğine göre 2000 TL ve üzeri bütçe ayırabilirsen toplama yoluna başvurmalısın. O miktardan aşağıya zaten bisiklet üreticileri ellerindeki malzemeleri en iyi şekilde orantılayarak müşteriye sunmaya çalışıyorlar. Ortalama 2000 liradan aşağı bir bütçeye sahipsen şu markanın şu parçası bu markanın bu parçasını alıp birleştirmeye çalışarak atıyorum 700 liraya piyasada satılan 600 liralık bisiklet kalitesinde bir bisiklet anca toplayabiliyormuşsun.

Toplama bisikletin bilinen olumsuz yönü 2000 lira ve aşağısı bütçeyle elde edilen bisikletin, kendisiyle eşdeğer kalitede olan bir bisikletten biraz daha pahalıya mal olması. Olumlu yanlarının başında ise parça kalitesini yükseltilebilir kılmak başta geliyor. Topladığınız bir bisiklete kaliteli pahalı bir kadro alıp, diğer parçaları biraz daha düşük kalitede tutarak, zamanla ihtiyacınız doğrultusunda onlarda da bir iyileştirmeye gidebilirsiniz. Ancak hazır bisiklet ortalama bir seviyedeki kalitede parçalar ve malzemeler kullanarak elde edildiğinden, kalite yükseltme işlemi sırasında toplama bir bisiklete göre daha fazlaya mal olabilir.

Ben 500 lira civarlarında bir hazır bisiklet alacağım. Bir kaç sene aldığım şekilde kullanacağım. Eğer ilerde yükseltmeyi düşünürsem de bisikletimi tanıdığım birine verip kendim yeni baştan inşa edeceğim. Ben kullandığı malzemeleri kendim inşa etmeyi seven biriyim. Şu an odamda bulunan masam, kitaplığım, hatta abajurum bile kendi imalatım. Böylesini daha çok seviyorum ancak şu anki bütçem buna elvermiyorsa mantıklı davranıp önce ihtiyacımı karşılamak taraftarıyım. İlerde inşallah sıfırdan bir bisiklet inşa ederim.

4. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Toplama bisiklet her zaman pahalıya gelir. Çünkü bir kadro kulağı için 40 lira ile 70 lira arasında bir harcama yapmanız gerekiyor, bunun gibi incik,cincik parçalarla bisiklet baya bir pahalıya geliyor. HAzır bisiklet her zaman ucuza gelir.

Ama ikinci el sağlam ve kullanılmış parçalar ve güzel bir kadroyla toplama yapıırsa tabii ki hazı bisikletin yarısından daha aza bile gelir.

5. kocak04

kocak04 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bütçeniz el veriyorsa toplayıp zevkinize ve kullanım amacınıza uygun bir bisiklete binmek en iyisi..

6. efe ALBAYRAK

efe ALBAYRAK Yeni Üye

bende bu konuda çok kararsızım..:(

7. yusuf bekar

yusuf bekar Forum Bağımlısı

Seviye:
    toplama her zaman iyidir