Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Titreşim sorunu?

Konu, 'Frenler' kısmında basche tarafından paylaşıldı.

1. basche

basche Yeni Üye

Seviye:
    merhabalar, hidrolik disk fren kullanıcısıyım ve bir sorunum vardı.
    bisiklet sürüşlerimde biraz hızlı kullanırken fren sıktığımda titreşim oluyor ve direksiyonum rahatsız edercesine titreşiyor. nasıl bi sıkıntı acaba sizce bu?
    birde zaman zaman fren sıktığımıda arka diskten gıcık bi ses geliyor. bunun çözümü nasıldır?

2. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Rotor'un seklinden kaynaklaniyor olabilir.. Ne kullaniyorsunuz?
    Bunun haricinde furs bosluk yapmis olabilir, mandal dogru sikilmamis olabilir..

3. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    maşa ne kullanıyorsun?
    kaç kilosun?

4. CaPKıN_52

CaPKıN_52 Yeni Üye

mrb. bende avıd elixer 5 hidrolik disc fren kullanıyorum ayını sorun bendede vardı. bu sorun rotorlardan kaynaklanıyor. shımano rotor vardı 160 lık onun yerine xt rotor taktım 160 lık ses ve titreşim tamamen gitti ama frenlerin markası neyse onunla aynı marka rotor tak :)

5. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tekeri düzgün taktığından eminsen ilk kontrol etmen gereken yerler, kaliperlerin ve adaptörlerin bağlantı vidaları, rotorun 6 vidası. Bu vidaların cidden sağlam sıkılarak en ufak bir boşluğa müsaade edilmemesi gerekiyor.
    Arkadan gelen ses ise, muhtemelen zincir v.s. başka yerden yağ vb. bir madde gelmiştir. Balta spreyi ile hem kaliperleri hem rotoru temizle sıkıntı kalmaz..

6. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ses balatalardan gelir diye biliyorum o sarsıntıya gelince ben de çok yaşıyorum genelde furç yatağındaki boşluktan oluyor. bir de ben ön göbek bilyalarını her ay mecburiyetten değişiyorum (çok kırıyorum)kırık bilyalar uzun süre kalınca yatağı bozdum artık o titreşimi hep yapıyor ancak furç yatağındaki boşkuk kadar değil.

7. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Yanlışlıkla balta spreyi yazmışım :) Balata olduğu anlaşılmıştır herhalde. Kaliperi temizle derken komple balataları da kastetdim.Kaliperin kenarından balatalara doğru sıkarsanız oradaki metal tozlarını falan hepsini inidiriyor. Furç yatağındaki boşluk veya göbeklerdeki bozukluk sanırım frenlemedeki titreşimden önce farkedilmeli. Yoksa senin de şu an yapman gerektiği gibi yatak ( göbek ) değiştirmek zorunda kalınabilir.

8. emreli

emreli Yeni Üye

Adı:
    Hüseyin Emre Öztürk
    Bisiklet:
    Bianchi
    vites yüksek geldiği zaman yada düşükte ama genellikle yüksek viteste sanki çapraz kullanıyormuş gibi bir hissi var acaba neden kaynaklanıyor bisikletçiye götürdüğümde vites ayarın bozulmuş dedi yaptı birşeyler ama hala devam ediyor

Bisikletim: BİANCHİ Touring 713

Şimdiden cevaplarınız için teşşekür ederim

9. QEXEC

QEXEC Aktif Üye

Adı:
    Nurettin
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @emreli Zorlama vites sisteminden kaynaklanıyor mesela Acera 24 e kadar sorun yok ama üste geçince sorun olmaya başlıyor.