Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Titayum vida

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Murat Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bisikletteki ağırlık azaltma konusunda hepimizin idealindeki parçalara ulaşıp belli miktarlarda para ödediğimiz söz konusu. Peki ya sökülebilir bağlantı elemanları? Normal olarak bir civatanın ağırlığını ölçmedim ama elime aldığımda belli bi ağırlığı ve akabinde tüm sökülebilir bağlantı elemanlarının bisiklette epey ağırlık unsuru oluşturduğunu gözlemledim. Bir dağ bisikletinde ortalama 25-35 arası vida bulunuyor, deneyen varmıdır bilmiyorumda bunları titanyumla uprage etsek ağırlık açısından ne kadar kazanırız? Sonuçta aynakol olsun jant olsun kıyıp alıyoruz. Bu ağırlıkları az fiyatları yüksek olan parçalara birde bu tarz bağlantı elemanları kullansak daha stabil olmaz mı? Fikrimce bi yüz yada yüz elli gram atar diye düşünüyorum. Sizce?

Saygılarımla, iyi forumlar.

2. ilkercom

ilkercom Bisiklet İnsanı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    jant setini ve diğer dönen parçaları hafifletmedikçe çok bi esprisi yok. hatta mtb de nerdeyse hiç esprisi yok. bir makale okumuştum sürtünme direnci ve hava direnci daha çok yük oluyor. xt gibi donanımların sürtünmesi çok az. eğer 1 beden küçük mtb topladıysan dik duruşun yüzünden ciddi bir verim kaybı yaşıyorsun. bisikleti 1 kg hafifletmek ciddi para iken bence çok mantıklı değil. hele amatörsen ahmaklık seviyesine geliyor. Bir miktar istismar edilmeden anlamıyor insan bunları :)

3. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Amatörüm evvel allahta, aerodan daha çok ağırlık konusundan yakınmıştım ben. Dönen ekipmanlara gösterilen ilgi kadar bağlantı elemanlarınada da ilgi göstermelimiyiz sorusuna cevap arıyordum, siz epey uzaktan yaklaşmışsınız konuya. Profesyonel değilsem, binmiyeyim mi bisiklete? :)

Arayışım hafifliği maddi açıdan min. seviyelerde bulmak. Birde ver parayı al değil olay, yoksa diz xtr 2013 serisini yine amatörüm de? Saygılarımla. :)

4. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    en son iş vidalar. benim 20" mtb pedalsız 10.750 kg. iken ben bile henüz vidalarda sorun görmüyorum :)

5. Onur Gençoğlu

Onur Gençoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Murat bir ara netten buluruz vida ağırlıklarını hesaplarız :D

6. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Forumda önceden birisi yapmıştı sanırım 100 gram civarı fark ediyordu diye hatırlıyorum.

7. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bende hemen hemen aynı şeyden bahsediyorum Samet bey, teşekkürler.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar konu bazılarınıza saçma gelebilir bunu konunun altına yazarak dile getirmenize gerek yok bir daha okumazsınız olur biter.İnsanları rencide etmeden olumsuz eleştiri tabiki olabilir.

Murat bey siz de olumsuz eleştiriye açık olmalısınız her eleştiri yazanı terslemenize gerek yok.

Son olarak konu içerisinde "Bu forumda nedense çok bilen var, ama paylaşım sıfır" yorumunu yazan Tahsin bey siz de bu forumun üyesisiniz, siz konular açıp paylaşımlar yapıp bizleri bilgilendirebilirsiniz bu kadar üyesi olan bir forumda yazdığınız gibi genelleme yaparak insanları kötülemek hiç hoş değil.

Bahse konu mesajların hepsi kaldırılmıştır lütfen forum kurallarına uygun devam edelim......

konuya yorum açısından da eklemek istediğim bu çeşit bir çalışmada kazanılan hafiflik ve fiyat oranı oldukça başarısız diyebilirim.Aşağıdaki linkte titanyum civata fiyatları var elde edilecek kazanç 100 gram ise bence değmez.Kişiye göre değişir.

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=43469

Onur Gençoğlu ve Murat Yavuz bunu beğendi.
  9. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ferhat bey belkide siz haklısınız, o linki pek anlamadım ama 4-5 civatanın bisiklette kullanılabilecek boyutta olanlarını 10-15$ gibi görmüştüm ebayda. Ufak bi hesapla 150 tl gibi maliyete denk geliyor. Denemeden bilinmiyecek şey orası ayrı. :)