Titanyum

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
Yabancı kaynak çevirili yazılarda okuduğum şekilde titanyum kadrolar iyi özelliklere sahipler ama, hiçbir yarışçı titanyum kadro kullanmıyor. Bunun nedeni malzeme veren firmaların karbon trendini bozmaması yada gerçekten titanyum kadroların yarışlarda iyi birer tercih olmadığımı?

Scudo

Özcan Çömez

Aktif Üye
Tepki
19
belki titanyumun öz kütlesi daha ağırdır. çünkü çok sağlam bir metal

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
karbon kardolarin catlama gibi bir guzelligi var. titanyumun olmayabilir. ben de kadro firmasi olsam evladiyelik kadro uretmek istemezdim, kapiya kilit vurmamak icin. bir de titanyum oldukca pahali bir metal.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
Pro bisikletciler sponsor ne veriyorsa onu kullanir. Karbon titanyuma gore daha rijit bi materyal, orumuyle istediginiz gibi oynayabilirsiniz. Bence dahada onemlisi yuzlerce karbon kadro yapmak titanyumdan daha kolay. Bir kere kalibiniz hazir oldumu hizli bir sekilde seri uretime gecebiliyorsunuz. Buda buyuk sirketler icin onemli bir nokta. Adamlar cinde, taywanda fazla egitim gerektirmeyen ise para yatiriyor, kaynakci yetistirmek kolay is degil :)

Titanyum kadro yapan sirketler genelde size birkac ay bekleme suresi veriyor, arti kaynak isciligi sanirim diger materyallere gore daha zor ve uzun suruyor. (link), (link) meshur amerikan ureticilerinden kadro fiyatlari 2000$ civarindan basliyor. Bende bir sure arastirip titanyum cyclocross kadrosu yaptirmaya karar verdim, 8 ay oldu hala bekliyorum. Toparlayabilirsem fotolarini paylasirim :)

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Söylenebilecek her şey söylenmiş.

@dodeve