Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tırmanışda Dans Tekniği

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Mehmet_Gürsoylu tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar merak ettiğim konu,yol bisikleti yarışlarında sürekli tırmanış yapan sporcular ayağa kalktığı zaman spiker ''dansa başladı'' diyor mesela Alberto Contador dans etmeye başladı diyor.Dikkat ettim bu tekniği yaparak hiç oturmadan 1-2 km kadar tırmanabiliyorlar.Ben denedim 300 metre gidemeden bacaklarım yandı.Bu işin tekniğini bilen yada eğitici bir video bulabilen bana yardımcı olabilirmi ?

2. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Vallahi ben de bilmiyorum...:)

Ancak bir şey biliyorum, biz bisiklet ile bütünleşebiliyoruz. Yani lastik patlayıp dışarıdan biri iteklemediği müddetçe (gerçi o olduğunda da uyum sağlayıp biz de devriliyoruz) adeta yerdeki her taş parçasını bile hissedebiliyoruz. Rüzgar nasıl esiyorsa, eğim ve merkez kaç nasıl etki ediyorsa, o şekilde dengemizi sağlıyoruz.

Uzun süre ayakta gitmek (sprint mi diyorlar ben anlamıyorum!) kapasite meselesi. Ama dans etmek, yukarıda sıraladığım nedenlerden dolayı herhalde bir tabir olsa gerek. Bisiklet bir uzvunuz (kol, bacak veya ayakkabı) gibi oluyor. Hatta ikinci bir şahıs ile dans etmekten farklı. Dedim ya bütünleşmek....:)

Özetle biz işin doğal akışıyla hareket ederken artık dışarıdan ne şekilde görülüyorsa, o; belki bazısı sevişmek diyecektir!

3. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sprint, son 200 bazen 400 metrede, Bisikletçinin yani sprinterin son patlayıcı gücünü ortaya çıkardığı zaman ki atağa denir.

Bahadır Gürel ve Salih Dinçer bunu beğendi.
  4. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Dans dediğiniz nedir bilmiyorum ama bu uzun tırmanışlarda,Eğer omuzlarınız güçlü ise, ara ara vücut ağırlığınızı bacaklarınıza değil kollarınıza ve omuzlarınıza verip bacaklara sadece pedal çevirmek için yüklenirseniz... belli bir oranda devamlılığı arttırabilirsiniz...

Bir de ayakta giderken önemli şeyler var, bir kere kilitli pedal şart eğer harbiden tırmanış yapacağım diyorsanız, pedalla bütünleşik olmak lazım, ki pedal sizi değil siz pedalı kontrol altına alın... sürekli güç bindirmeyin bacaklara... Yani siz belli bir viteste tırmanırken kendinizi iyi hissedersiniz ama çevirdikçe kadansınız artar bu reflex...Sürekli bunun bilincinde olup kadansı bir yerde sabitlemek gerekiyor ki böyle yapınca atıyorum ilk pedalınızda 10 watt güç uyguluyorsanız ikincisinde pedal daha rahat döneceği ama siz de kadansınızı arttırmadığınız için daha az bir güç uygulayacaksınız... ara ara parlamak yerine belli bir ortalama hız her zaman kazanıyor yokuş tırmanışlarında..

NOT:Bunlar kendi kendime edindiğim deneme yanılma ve tecrübelerim + izlediğim video ve yarışlardan çıkardıklarımdır...
    Hiç birinin doğruluğu verilerle kanıtlanmamıştır...

5. Erdem Akcan

Erdem Akcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    spikerin dans ile kastettiği şey contador un yokuş çıkma tekniğinden başka birşey değildir. ayakta kullanışı her bisikletcinin değişkenlik gösterir ve contadorun çıkışıda biraz farklıdır. bu yüzden yokuş çıkarken contador a arkadan bakıldığında sanki dans ediyormuş gibi bir hava verir...bunu bir videodan ada birinden öğrenemezsiniz.bu sizin zamanla kondisyon kazanarak nabzınızı kontrol altına alarak ve diğer deneyimleri kazanarak oluşacak ibr durumdur ....bu arada bu adamlar günde en az 6-8 saat pedal basıyorlar

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Çünkü o Alberto Contador, sen Mehmet Gürsoylu'sun :)

7. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu dans vidyosunu paylaşır mısınız? Ben de merak ettim şimdi...:)

8. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Arkadaşlar sprintin son metrelerde çekilen atak olduğunu biliyorum bu dediğim yarışın başında ortasında sonunda tırmanış olan her yerde alberto contadorun yaptığı birşey.Arkadaş da sen mehmet gürsoylusun diye şakaya vurmuş ama belli mi olur belki bizde bir gün alberto contador gibi oluruz:eek: O zamana kadar bunları öğrenmem gerekli :) Facebookdan bisiklet sevdası/bike love adlı sayfadan birçok dans videosunu bulabilirsiniz ordan atamadım ancak bunu buldum spikeri anlamaya gerek yok zaten :)

Bakınız neredeyse oturmuyor paso ayağa kalkıp duruyor:in:
    http://www.youtube.com/watch?v=6QIyd0eiQNU&feature=related

Salih Dinçer bunu beğendi.
  9. cengizhan bekir bayram

cengizhan bekir bayram Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    harun bey , adam dans diyor. hiç bir sprinter dans eedemez... bu ssadece yokuscular için gecerli bisey. en iyisini yapan da contador. sprint te yokus kadar dans olayı yok. ama en iyisi cavendish ve tom boonen...

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  10. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Evet ikisi baya farklı şeyler zaten adam 60 70 km hızda dans etmeye kalksa sonuç facia olur :) Hala sorumun cevabını aramaktayım yok mu bilgisi olan

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yokuşu ayakta çıkmak oturarak çıkmaya göre daha yorucudur. Nabız yükselir, vücut daha çok yorulur. Fakat daha hızlıdır.

Alberto Contador, onu Alberto Contador yapan nedenlerden ötürü o durumdayken çok uzun süre devam edebiliyor pedal çevirmeye. Sen ise, yeterli performansta olmadığın için, ayağa kalktığın zaman kısa süre sonra bitiyorsun.

Daha önce de o Contador, sen Mehmet'sin diyerek açıklamaya çalışmıştım kısaca :)

sonEr´´ ve Salih Dinçer bunu beğendi.
  12. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben dansı hala göremedim ya da dans olarak söylenen şeyi anlayamadım. Yani şu bahsedilen vidyoyu izledim ama yokuşlarda ayağa kalkıp güç arttırıyor. Bu mudur dans? Yani ayağa kalkınca bisikletin sağ sola esnemesi doğal bir süreç diye düşünüyorum.

Ayrıca bu amcaların en basit atakları var ya bizim için sprint gibi! Aralarında olduğumu hayal ediyorum da herhalde kısa sürede gerilere düşerdim. O sarı formalı ile öndeki Contador arasında sanki deli bir çekişme oluyor. Sonra ne oluyorsa (sanırım ıslak parkurdan kıç atıyor?) direksiyon hakimiyetini kaybedip gerilere düşüyor.

Bu arada sayfaya üye oldum, peki oradaki hangi vidyolarda dans görünmekte?

13. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Dans diye bahsedilen olay spiker arkadaşımıza özgü bir tabir.
    İspanyolca veya İngilizce'de bunun için farklı bir kelime kulllanıyor olabilirler, ya da sadece "ayakta atağa kalktı" da diyor olabilirler, ya da hiçbirşey demiyorlardır, bilemiyorum. Tamamen bisikletçinin tarzı ve götüntüsü nedeniyle yapılan bir yakıştırma.
    Yani bu "dans" sprint gibi evrensel bir kelime değil, sadece spiker arkadaşımızın bir tabiri.

Barış Kılınç bunu beğendi.
  14. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Belki de sizin dediğiniz gibidir.Ama yabancı spikerler de ''dancing'' kelimesini kullanıyorlar dikkat ettim hepsine.Peki bu bir stil diyorsunuz da ordaki çoğu adam ayakta çıkıyor yokuşu bu da mı stil.Oturarak çıkmak dediğiniz üzere daha az yorar bacakları.Bu adamlar yüzlerce km yolu çok hızlı şekilde gidiyorlar doğal olarak enerjilerine çok ihtiyaçları var bu rampaları ayakta çıkarak güçlerini tüketmiş olmuyorlarmı ilk gündeki rampada atak çekiyorlar ayakta ama 20. gündeki rampada da güçlerinden hiçbirşey kaybetmiyorlar.İnsan vücudu bu robot değil bir yıpranma olmalı bence still değil teknikle alakalı diyorum belkide bisikleti o şekilde sağa sola esnetince enerji korunumu oluşuyordur ?

15. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    http://www.fundyextreme.com/training/hill_training_bike.pdf

Dancing Technique (Dans tekniği)

Böyle bir teknik varmış evet. 4. sayfada 2. maddede bundan söz ediyor. Yeni deneyen için başlangıçta bunun zor olacağını, ayaktayken kalçayı selenin ön tarafına doğru tutmak gerektiğini söylüyor. İlk deneyişlerde denge sağlayamayabileceğinizi fakat bunu denemeye devam etmek gerektiğinden söz ediyor. Sonra şöyle devam ediyor.

Bunu bir ustalık haline getirdiğinizde, bundan sonraki hedefiniz bunu 2-5 km aralıksız yapmak olmalı. Bu zordur çünkü doğal olarak oturmak isteyeceksiniz. Kollarınızı normalden çok daha fazla kullandığınızı göreceksiniz. Ertesi gün kollarınız ve omuzlarınız ağrırsa şaşırmayın. Aynı zamanda daha fazla kas grubunuzu çalıştırdığınız için bu normal sürüşten daha zordur.

16. turist

turist Kıdemli Üye

Seviye:
  17. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mehmet Bey,

Contador gibi onemli tirmaniscilarin kullandigi ayakta yokus cikma teknigine dansor teknigi denir.Aslinda bu yabanci kaynaklardan tercume edildiginde karsimiza cikan bir kavramdir.Ayakta suren bisikletcinin govdesini sabit tutmak ve pedala daha fazla guc uygulamak icin bisikletini saga sola dogru atmasindan meydana gelen goruntunun dansa benzetilmesinden dolayi o sekilde yerlesmis bir kavramdir.

Bu teknikte sureklilik icin guclu olma ideal kilo boy oranina sahip olmak ve teknigi cok calismis olmak gereklidir.VErilere gore profesyonel bir bisikletci antreman ve yarislarda dahil olmak uzere yilda 30.000 km civarinda yol yapmaktadir.Bu durumda teknigin cok cok gelismesi kacinilmazdir.

Umarim yardimim olmustur:)

18. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cok guzel ve faydali bir yazi.Cok tesekkurler:)

krankmili bunu beğendi.
  19. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya arkadaşlar,

Bu teknik denen şey bizim ayağa kalktığımız sırada bisikletin (doğal olarak) bir sağa bir sola yatması değil midir? Mesela ben bunu uyguladığım zamanlar hızlanmak istediğimde, örneğin, ışıklarda durduğumda ve araçların sıkıştırmaması için ayağa kalkıyorum onlar daha ikinci vitese geçmeden (sprint mi diyorlar?) ben basıp gitmiş oluyorum...

(Burada dandik motorlu araçların ivmelenmesinin ne kadar kötü olduğunu bir bisikletin geçemesinden anlıyoruz ki sonra da onlar beni geçiyor tabi...:D )

Gerçi bunu düşük viteslerde yapmakta zorlanıyorum. Çünkü krank mili hızlı dönmek istiyor ve ayakta yüksek kadans atamıyorum. Belki 2-4'de olabilir ama genelde aynakol 3. dişlide olması gerekiyor. Bu arada yarışçılar bu tekniği hangi vites kombinasyonlarında kullanıyormuş, bilen var mı?

Sevgiler, saygılar...

20. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bilenleriniz vardır belki ben yine de paylaşayım. dağ tırmanışlarında kullanılacak tekniklerle ilgili bu ve benzeri birçok video var. anlatım görsel olduğundan o durumu yaşamak daha etkili oluyor.

http://www.youtube.com/watch?v=xlnxfys29VM

örneğin dizlerin içeri kapatılması, gidonun ortasından tutulması, kollara yüklenilmesi, selenin gerisine doğru oturulması, ayaktayken pozisyonunuzu bozmadan bisikletin sağ-sol hareketi, otururken ağırlık merkezini ön tarafa almak için eğilmek vb. bir çok konu görsel anlatılıyor.

Salih Dinçer bunu beğendi.