Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tip 1 Diabetli Bisikletçiler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Özkeser tarafından paylaşıldı.

1. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhabalar ..

20 yaşındayım ve 11 yıldır insüline bağımlı tip 1 diyabet hastasıyım. Yürümeye başladığımdan beri bisiklet kullanıcısıyım. Son 1.5 senedir ise işi biraz daha ciddi yapıyorum. Son haziran ayında 5 günlük 623 km ilk turumu gerçekleştirdim. Hem Türkiye'den hem dünyadan aynı rahatsızlıkla bu işi yapan insanlarla tanışmayı çok isterim :) Özellikle uzun yolculuk tecrübesi olan insanlardan öğreneceğim çok şeyin olduğunu düşünüyorum.

Cem

2. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bir tek ben olamam :) Yok mu hiç kimse? :)

3. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle azminiz için tebrikler... Tip 1 diabete sahip olup bisiklete binen elbette vardır ancak sizin kadar ciddiye alan sayısı çok azdır.. Hiç bir rahatsızlığı olmamasına rağmen binmeyenleri düşünürsek..

Cem Özkeser bunu beğendi.
  4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Turlarda nasıl beslendiğiniz konusunda bilgi verirseniz çok seviniriz . Özellikle diyabet hastaları en sağlıklı ve titiz beslenen insan grubu . Bizim gibi sağlıklı beslendiğini iddia edenlere de örnek olursunuz . Geçmiş olsun

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bizim gurupta bir kardeşim var dı Can.2 senedir turlara gelmiyor.Tip 1 hastasıydı insülin ile gelirdi turlara .Çok fazla konuşmadık o konularda Can zaten beden eğitimi fakültesi okuyordu kısa mesafe 100 metre koşucusuydu .Tip 1 hastaları beslenme konusunda çok uzman oluyorlar Can da öyleydi ne zaman ne kadar insülin vuracağını hesaplar tur molalarında yemekten önce o işi hallederdi.Yanında acil durumlar için sürekli şekerli birşeyler taşırdı çünkü spor aktivitesi şekeri düşürüyor performanslı kullanım ise çok fazla düşürüyor sürekli bir şeyler yiyordu benim izlediğim.Çok zorlu tırmanışlar da yaptık düz yol sabit hızlarla saatlerce kadans çevirdiğimiz de oldu sıkıntı çektiğini görmedim dediğim gibi çok bilinçli bir sporcuydu zaten .Özel olarak merak ettikleriniz varsa faceden hala görüşüyoruz sorar size dönüş yapabilirim.

Cem Özkeser bunu beğendi.
  6. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

gerçekten te hiç bir rahatsızlığı olmayıpta bisiklete binmeyenlere ne demeli sizi takdir etmek lazım ,gerçekten az ve nadir olan insanlardansınız keşke eli ayağı tutanlar sizi bilsede utansa, köprücük kemiğini kırdığımdan beri dahada hırs geldi bana bisiklete binmek için bunlar benim için hiç bi şey değil köprücük kırılır ayak bileği kırılır, kırıldı diye vazmı geçeceğim bisikletten, insanlarımız duyarsız ve tenbel ,sporu sevmiyor hobilerini spor olarak asla düşünmüyor bir ailede 4 araba var öyle semtte oturuyorum artık beni tanıdılar arabam yok 200 km lerden bahsedince şaşırıyorlar bunda şaşıracak ne var acaba,ufku dar olan insanlar bisiklet ile uzun mesafelere zati soyunamazlar,evet benim en büyük hastalığım uzun yollara uzun km lere soyunmak zamana karşı yaşımın bana tanıdığı imkanlar dahilinde 58 yaşında çok daha iyi adamlar var benden hızlı ama sonuçta hepimiz kendimiz için yarışırız zamana karşı uzun yollarda,
    uzun yolculuklarım 2008 den sonra arttı yalnız kilitli pedalın faydası var uzun etaplarda ,haziran-temmuz-ağustos aylarında uzun etaplar bence sakıncalı tabi sıcağa karşı dayanıklı olanlar için sorun değil ama genede aşırı su kaybedilir...ve protein almak şarttır yani ara öğün...ben power gel barı emdiğimde sanki 100 km gitmemiş kadar kendimi her zaman dinç hissettim 20 dakikada bir su içerek gel in etkisi bende devam etmiştir ,ikinci gel almam ama yerine bi adet enerji protein barı almak faydalı bu da emilir....yollarda et yenecekse bir saat sonra sele üstüne geçmekte fayda var karın dolu iken sele üstünde sorun olabilir nitekim bi arkadaşımız 10 baklava yedikten sonra ilk rampada şişti ve fenalık geçirdi....abartmamak lazım tabi...aşırı su içmekte mide krambına sebebiyet verebilir sizin durumuz bence kontrollü olmalı yüklenme yaparsanız rampada kalbi zorlayabilirsiniz temkinli olmakta fayda yalnız sizin normal tempo sürmeniz bence daha emniyetli aşırı sürat bence gereksiz sizin için ,,,
    bi dostumuzu kaybettik kendisi yol bisikletçisi idi ve yüksek tansiyona bağlı olarak ilaç kullanıyordu saat 10.30 lara kaldı o gün aşırı sıcak var idi gruba yetişmek için basınca fenalaşarak tuvalete giriyor orda kalp krizi geçiriyor düşerken lavobaya sert bi şekilde kafasını vurunca orda yaşamını kaybediyor bu olay beni çok üzmüştür 44 yaşındaki dostumu bu şekilde kaybetmek bana çok koymuş idi..dikkat edeceğiz tabi ,tabi bende yaş 55 artık...

emre daran ve Cem Özkeser bunu beğendi.
  7. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Güzel ve cesaretlendirici yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. :)

Maalesef dediğinizde haklısınız. Tembel, hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam ile hayat kalitelerini kendi elleriyle düşüren insanlar görmek üzücü.

İlk turum olduğu için benim için de iyi tecrübe oldu. Benim öncelikle dikkat ettiğim günün hep aynı saatlerinde (sabah, öğlen, akşam) aynı miktar kalori almak oldu. Bu şekilde insülinle olan dengeyi de sağlamak kolay oluyor. Hiç çok yemedim. Ağır ve yağlı şeyler yemedim. Genellikle kahvaltı tarzı idi hep. Yediklerimin çoğunluğu kaşar peynir, beyaz peynir, omlet, ayran, kuru meyveler, taze meyveler gibi şeyler idi. Sadece şekerimin düşme durumunda abur cubur yedim. Susuz kalmamaya dikkat ettim. 5 -10 dk'da bir birkaç yudum aldım en azından.

Bu düzenim en doğru ve sağlıklı olan olmayabilir, çok uzmanı değilim elbet. Genel sağlıklı beslenme kurallarından çok da fazlasını yapmış olduğumu düşünmüyorum açıkçası :)

Mesaj attım :)

Size de geçmiş olsun hocam. Umarım bana da uzun ve sağlıklı ömürler nasip olur da uzun yıllar bu sporu icra edebilirim sizin gibi :).

6 ülke gezdim, bizim insanlar kadar özel araba kullanan yok. İnsanlar toplu taşıma kullanıyor, gerektiğinde yürümeye ve bisiklete binmeye de üşenmiyorlar. Şehirlerin toplu taşıma ağlarının gelişmişliği de etkili tabiki. Ancak insanlar ne talep ederse o yapılır. Biz toplu taşıma ve bisiklet gibi araçlar kullanmak istiyoruz derse insanlar, şehirler ona göre inşaa edilir. Bizim göbekli Türk insanını arabanın o rahat kolduğundan kaldırıp seleye oturtmak.. bilmiyorum nasıl olur. Hele bir de arabalarımız bu denli sosyal statü göstergesi ve ego tatmin aracı olmuş iken..

Ve elbette herşeyin başı sağlık. Sporumuzu icra ederken gerekli tüm sağlık kurallarına uymak zorundayız, aksi durumda verdiğiniz acı örnek gibi durumların yaşanması mümkün maalesef.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Mesajına karşılığı yolladım Cem oradan ulaşamaz isen telefonunu da veririm.Dediğim gibi bir yıldır görüşemiyorum telefonu değişmemiştir umarım....

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Amerikada Team Type 1 bisiklet takımı var . Bu konularda araştırmalar yapıyorlar .İnternette ingilizce bilgi bol