Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tiagra vites kolları

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Mert Dönmez tarafından paylaşıldı.

1. Mert Dönmez

Mert Dönmez Üye

Seviye:
    Bisiklete karar verdim arkadaşlar yardım eden herkese teşekkür ederim.Okadar teorik şey biliyorum.Fakat pratik hiçbişey bilmediğimi farkettim Tiagra sistemini baz alarak hangi kol ne işe yarar yani vites yükseltir küçültür tarzında söyleyebilirseniz sevinirim.

2. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Freni sag sol yaparsan kuculur frenin altindaki kolu sag sol yaparsan buyur gerce benim on degisik sora freni sag sol yapinca buyuyor ama alistim yoksa dogrusu bumu bilmiyorum :)

Samsung Galaxy S2 Telefonumdan Tapatalk Kullanılarak Gönderildi.

3. Mert Dönmez

Mert Dönmez Üye

Seviye:
    hocam sağdaki fren galiba arka dişliyi soldaki frende ön dişliyi küçültüyor değilmi ?

4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sağ iç kol arka vitesi büyütür, sağ dış kol(fren kolu) arka vitesi küçültür,
    Sol dış kol(fren kolu) ön vitesi büyütür, sol iç kol ön vitesi küçültür. Diye biliyorum ancak sormanıza gerek yok bunu 1 dk. içinde çözebilirsiniz sistemi deneyerek.

5. Mert Dönmez

Mert Dönmez Üye

Seviye:
    Aslında haklısınız.Fakat merak ettim şimdi sol dış ön vitesi küçültür deseydi tam diyecektimde sağ dış küçültürken sol dış neden büyütür anlamış değilim vardır heralde bir bildikleri :D

6. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dağ bisikletinde de öyledir. Sağ ön kol arka vitesi büyütür, sol arka kol ön vitesi büyütür.

7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şöyle düşünürseniz aklınızda kalması daha kolay olur sanırım; sağ tafaftaki kollar arkadakilere, sol taraftakiler ise öndekilere kumanda ediyor (hem vites hem fren). Her iki tarafta da iki kol var, büyük olanı aynı zamanda fren, kendinize doğru çektiğinizde freni sıkıyor. Aynı zamanda fren olan büyük kolu içeri ittiğinizde vites büyük dişliye geçiyor (bazı grupsetlerde iyice içeri iterek 2-3 vites birden değiştirilebilir), frenin altındaki küçük kolu içeri ittiğinizde vites küçük dişliye geçiyor.

8. ÖMER BİÇİCİ

ÖMER BİÇİCİ Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Shimano Tiegra yada STI sistemlerde sağ taraf arka fren,sol taraf ön frendir.Sağ taraf ruble sol taraf aynakol a endexlidir.İç kollar dişlileri küçültür dış kollar büyültür.

9. Mert Dönmez

Mert Dönmez Üye

Seviye:
    Herkese teşekkürler merak ettiğim birşeyde kolun iç kısmında küçük bişey var onedir acaba ?