THY bisiklet taşınması

Scudo

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Deniz Baklacı Ben baya bir şanslıymışım ozaman, biliyorsunuz bisikleti büyük eşya diye en son kargo görevlileri getiriyor. Benim bisikletim geldiğinde koli yan yatırılmış en altta duruyordu ve üzeri bebek arabasından koliye, koliden valizlere kadar bir yığın eşya ile doluydu sonuç olarak havalimanının her köşesi benim bed sesimi duymuştur..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Tunç Tuncay
Aslında check-in yapan yer personelinin bilmediği iki nokta var. Birincisi bagajınızda ne taşıdığınızı araştırmaya, bavulunuzu açıp bakmaya falan yetkileri yok. Bisiklet kolisinde ayakkabı veya bisiklet çantasında gömlek taşıyor olabilirsiniz, bu durumda neye dayanarak bisiklet taşıma ücreti talep ediyorlar?

İkincisi de spor malzemelerinin farklı bir ücret tarifesinin olmasının amacı, bunları taşıyanlardan daha fazla değil, daha az para almak. Havayolları; "spor malzemesi taşıdığında göre çok zenginsin, biraz daha para ver" değil, "spor malzemesi taşıdığın için bagaj hakkını aşıyor olman normal, sana indirimli bir tarife uygulayayım" diyor aslında. Mesela Almanya'dan Türkiye'ye fazla bagaj ücreti normalde kilogram başına 7€, ancak çantası ile beraber 15-20kg olan bisiklet için sadece 30€ talep ediyorlar. Bisiklete göre daha hafif olan golf ve kayak takımları ise ücretsiz taşınıyor.

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Benim anlamadığım konu, thy yurtiçinde ücret alıyor mu? Ben taşıdığımda almamıştı, yurtiçinde sadece thy kişisel bagaj hakkını geçmiyorsa almıyor diye biliyorum.

DeReM

Üye
Tepki
23
İsim
Selçuk E.
Bisiklet
Salcano
Bebek arabası taşırken almıyorlar, bisiklete de alınmasa olabilir. Valiz teslimde 10kg bebek arabasını verince poşetleme işlemini de onlar yapıyor ve kaç aktarma olursa olsun taşınıp en son harici olarak getirip teslim ediyorlar, hiç bir ücret alınmıyor. Bisiklet için özel çanta ve ya farklı kargo taşıma şekli oluşturabilirler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat B.

1- Kolinin içinde ne olduğunu soruyor.
2- Bagajı açıp bakamaz ama şüphelenirse polisi çağırıp açtırıp baktırabilir. Hatta polis çağırmadan önce yolcuya açmasını söyleyip gözü ile kontrol edebilir. Yolcu açmazsa polisi çağırır.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@clubber
bunu neye dayanarak yapacak? uçuş güvenliğini ilgilendiren hususlar dışında soru soramaz, bavulu açmanızı falan da isteyemez. Polis veya hava alanı güvenliği de eşyalarınızı arayacaksa (Türkiye'de tüm eşyalar terminal girişinde x-ray'den geçiyor zaten) bunu başkalarının görmeyeceği bir alanda yapar.

• Beğen
Tepkiler: mfmayliba

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat B.

Kurallara göre yapıyor. Herhalde seyahat etmedin.

x-ray'den geçme olayı havalimanı güvenliği ile ilgilidir. Aynı valiz uçağa girmeden bir daha x-ray'den geçer ama onu bizler görmeyiz. Avrupa'daki havalimanlarında havalimanı girişinde x-ray taraması yoktur. Bu adet bize 80 ihtilalinden kalmıştır.

Yurt dışından getirirken sadece güvenlik değil gümrükleme açısından da sorular sorabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Murat.Bagci

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
Saçmalık. Diyelim ki bisiklet çantamıza sigdi , Ben para mi verecem bunun için , anlamassa ne olacak ? Thy sitesinde açıklamayı yapmış para alıyor. Ki bide paketletip veriyoruz . Onlar paketlese belki.

Потому что я черкес

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben THY ile iki defa kadro taşıdım para almadılar. Toplam taşıma ağırlığını geçmedikçe para almıyorlar.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Deniz Baklacı

Once size alinti yapma sebebim olan paylasimlarimi yapayim, Pegasus ile bisiklet tasima islemi (biletler Turkiye'den alinirsa) 30 €, ekstra ucret alma sebebi olarak sigorta islemi yaptiklarini belirttiler. Kaybolan valiz ile kayip/hasarli bisiklet icin ayni derecede tazminat odenmedigini acikladilar.

Geçen sene Almanya'dan aldığım yol/yarış bisikletini tatilimin sonuna kadar yanımda (kiralık araç ile) taşıdıktan sonra Belçika'dan getirdim. Bruksel/Charleroi havaalaninda Pegasus ile donus yapiyordum ve buyuk esya/valiz bolumunde Kenan isimli Turk gorevli arkadas sayesinde gayet basarili bir sekilde bisikletim tasindi. Uzerine Velo Carbone ve dik koyulmali (arti yukariya ok yonu simgesi) yazilari yazdik ve bu sayede sikintisiz gelmisti kargom.

Kenan ile bir sure muhabbet de edebildik ki o donem Belcika sinirlari icerisinde OHAL sureci yasanmasi sebebiyle tum valizler ve koliler didik didik araniyordu. Sadece Pegasus degil yabanci tum ucak firmalarinin buyuk esya valizleri icin ekstra ucret aliniyordu ve hatta bunlarin kilo asiminda odenen rakam cok cok daha fazlaydi.

Ayrica gectigimiz eylul ayinda ailecek Roma/Italya'ya uctuk. Bebek arabasinin bir tekerlegi kaybolmustu ve bu da Pegasus'un degil Italyan yer hizmetleri sirketinin kusuruydu. Tutanak tutturdum ve dondugumuzde benim beyan ettigim ucreti odediler. Herhangi bir fatura ya da makbuz da istemediler.

CeyhanV

Üye
Tepki
112
İsim
Ceyhan
İmzaladım. Çevremi de haberdar edeceğim.

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
689
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B. Bagajınızın içinde genel olarak ne var diye soramaz ancak detay vererek; bagajınızda kesici, delici alet vb. bir şey var mı? Bagajınıza sizden başkası bir şey koydu mu? şeklinde sorular sorabilirler, güvenlik sorularıdır ve bir çok havayolunun manuelinde mevcuttur.

Bu arada konuyu imzaladım ancak olumlu bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Sonuçta hava yolunun yaptığı illegal bir durum söz konusu değil. İnternet sitesinde belirttiği kurala uygun davrandıkları sürece yolcunun bir hak iddia etme durumunun olacağını sanmıyorum. (Bisikletin zarar görme durumundan bahsetmiyorum)

Her hava yolunun spor ekipmanlarının taşınması ile ilgili kural ve ücretlendirmeleri farklı olabiliyor. Örnek verecek olursak; Qatar Airways, British Airways ve Etihad bisikleti yolcunun bagaj hakkı dahilinde taşıyabileceğini ve kilo aşımı durumunda kg başına ek ücret (excess) alacağını belirtirken, Türk Hava Yolları, Air France, Lufthansa gibi hava yolları da bisikleti spor ekipmanları kategorisinde değerlendirerek belli bir sabit ücrete tabi tutuyor.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gokhantig Bisikletinizin sıkıntısız taşınmasına ve her hangi bir problem yaşamamanıza sevindim. Ancak genel kanı şu ki, Pegasus müşteri memnuniyetinde sabıkalı bir şirket. Allah işimizi düşürmesin, bisikletlerimize de zeval gelmesin.

Konu hakkındaki düşünceme gelince: Eğer bisiklete herhangi bir zarar gelmesi durumunda müşteri mağdur edilmeyecek ise MAKUL bir ücret alınmasında bence sıkıntı yoktur. Burada tekrar THY'yi tebrik ediyorum. Zira benim durumumda: bisikletimdeki zararı eve geldiğimde fark ettim. THY hava alanında tutanak tutturmadığımı bahane edip durumu kestirip atabilirdi. Ki zar zor biriktirdiğim para ile ancak bisikleti almış iken, tekrar kocaman bir masrafa girmek zorunda kalacaktım.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

gokhankoc

Aktif Üye
Tepki
469
İsim
Gökhan Koç
Bisiklet
Specialized
Spor malzemelerinden ücret alınması enteresan bir konu ve hiçbir somut dayanağı ve mantığı yok gibi. Kızım ok atıyor ve malzeme çantası yaklaşık 110 x 35 x 20 cm boyutlarında yani kayak boyutlarına yakın. Havayolu firmaları muhteviyatta okçuluk malzemesi var derseniz listelerinde olmamasına rağmen çoğunlukla ücret talep edebiliyorlar veya çok düşük ihtimalle de olsa talep etmeyebiliyorlar. Bunun yanında artık konuda uzmanlaştığımızdan muhteviyatın pentatlon malzemesi olduğunu söylemeye başladığımızdan beri hiçbir havayoluna hiçbir ücret ödemedik :) kaldı ki pentatlon malzemesi yay ve oklardan çok daha fantastik malzemeler. Bunun yanında bir kere THY ile İtalya'dan bisiklet, bir kere THY ile Almanya'dan Liebherr puro dolabı, bir kere de yine Almanya'dan kendi yaptığım kadroyu normal bisiklet kutusunda getirdim ve hiçbirisi için de ücret ödemedim. Dolabın ambalajlı boyutları yaklaşık 70 x 50 x 50 gibiydi ve ağırlığı yaklaşık 35 kiloydu yani her halükarda ağırlık veya boyutları için ücret alınmalıydı.
@Tunç Tuncay destekliyorum sizi ve kampanyayı imzaladım.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@CeyhanV ilginiz için teşekkürler

@Melih Demir Melih Bey detayda orada THY bu konuda bir kural belirtmiş değil , tek parça spor ekipmanı kişisel bagaj hakkıdır değildir diye kesin bir bilgiye ulaşılamıyor. Ayrıca Air France bilmiyorum ama Lufthansa'da yanınızda sadece tek parça spor ekipmanınız var ise kişisel bagaj olarak kabul ediyor.

@gokhankoc Teşekkürler bende çok yere bisiklet taşıdım bu kampanyayı açmamdaki neden ise bir yerden gelirken para talep edilmiyor ama başka yerden gelirken para isteniyor. Ben bu güne kadar çok yere bisikletimi taşıdım. Ancak New York ve Jakarta'da 60 USD aldılar , Sicilya dönüşüde kavga dövüş ödemedim. Ama bunun yanı sıra Danimarka , Almanya , İsveç ve Finlandiya dönüşlerimde bir para talep edilmedi. Zaten aydınlığa kavuşmasını istediğim detay da tam bu neye göre kime göre ücret talep ediyorlar yada etmiyorlar.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Deniz Baklacı

Tutanak olmadan işlem yapmaları gerçekten de güzel olmuş..

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
689
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tunç Tuncay Tunç Bey merhabalar, önceki mesajda vermiş olduğum bilgiler hava yollarının sitesindeki bilgilere dayanmaktadır. (link)
(link)

Spor ekipmanları konusunda hava yolları genel olarak kuralları belirlemiş olsa da (ucu açık yerler de var malesef), check in işlemlerini yapan kişilerin bilgisizliği ve zaman zaman kafalarına göre hareket etmesinden kaynaklanan problemler yaşanabiliyor. İşlem yaptırdığınız yere göre de değişebiliyor ayrıca ücret ödeme durumu. Aynı hava yolu için A şehrinde kilo aşımı, spor ekipmanı ücretlendirme konusu çok ciddiye alınırken, B şehrinde çok önemsenmeyebiliyor ki yaşanan sorunların ana kaynağı da bu zaten.

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
Bence olay su : spor ekipmanı denirse ozenle taşınması lazım bu yüzden ek ücret alıyorlar . Eskiden Havaalanında emniyet müdürü(yanlış yazmis olabilirim kusura bakmayın )olan amcama sordum kiloyu asmaz ise sıkıntı olmaz dedi.

Потому что я черкес

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@Melih Demir eklediğim fotoğrafda lufthansa sitesinden tek parça spor malzemesi başka bir bagajınız olmadığı durumda ücretsiz taşınmakta yani. Bu fiyatlar bagajınız ve buna ek olarak spor ekipmanınız var ise uygulanmakta.
lufthansa.jpg

• Beğen
Tepkiler: amd ve mfmayliba