Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

thule freeway 968 den seyir anında bisiklet düşmesi

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında İbrahim Eren tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Ben de 23.08.2013 tarihinde henüz 4 ay önce aldığım sedona 321 bisikletimle yaşamış olduğum bir olayı anlatmak istiyorum. Bisikletimi tatilde kullanmak ve festivallere katılmak amacıyla almış olduğum thule freeway 968 arac arkasi bisiklet taşıyıcı ile yola çıktım ve 2500 km sonra bisikletimin arkada olmadığını fark ettik ve baktık ki bisiklet arka taraftan yerde surunmus on tarafı tutuyordu. bisikleti tutan lastiklerden bisiklet siyrilmis ve arka tarafi yere dusmus. Arka teker, arka jant, jant teli,, arka aktarici, brooks sele, arka lamba, arka çanta kullanılamaz duruma geldi. on tekeri masanin oldugu yerden bisiklet tasiyiciya iple bagladigim icin on taraf dusmedi sanirim. ALLAHTAN bisikletim başka bir arabanın üstüne düşmedi veya başka bir aracın kaza yapmasına neden olmadi. Buna da şükür...
    Bisikletimın garantiden yapılması için bisikleti ve arka tasiyiciyi aldigim aldığım bayiye başvurdum ama benden kaynaklanan bir hata oldugu için garantiye girmediğini ancak yetkili bayi ile görüşerek kaza anındaki hasarlı parçaları maliyetine tedarik edebileceklerini belirterek yukarıda belirttiğim parcalar için (jant çemberi, jant teli, maxiss kevlar dış lastik, ic lastik, selle royal marka sele, zefal sele altı çanta, alüminyum bagaj) 315 TL ödedim. Thule yi aradım onlar da freeway 968 modeli kullandığım linea aracını desteklemediği için hak tazmin edemeyecegimi beyan ettiler.
    Anlayacağınız yaptığım kazadan sonra bütün hasarı tek başıma karşıladım. Siz siz olun bisikletinizi taşırken çok dikkatli olun. Tedbirinizi alın. Yoksa en ufak bi kaza anında maddi ve manevi tüm sorumluluk size yüklenmiş oluyor.
    Tamamen bilgi amaçlı ve örnek olay olması ile yazılmıştır. Hiçbir şahıs veya kurum karalama amaçlı değildir...

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    http://www.thule.com.au/images/product/file/968_hole_position_list.pdf

Şurada da aracınıza uyumlu olmadığı görülebiliyor fakat bu belgenin, yerli sitelerin ürün açıklamalarında neden bulunmadığı merak konusu. Çünkü Thule resmî sitesinde bu belge ve iki PDF belgesi daha ürün açıklamasında mevcut.

http://www.thule.com.au/details.php?p_id=60

Kendi sitesinde "Bisikletleri birarada dengeli şekilde tutmak için kullanılan kayışlar,ürüne dahildir. Hatchback,Sedan ve Wagon tipi araçlara montaj yapılabilir." şeklinde bir ibare mevcut değil. Fakat bu ibare Erdoğanlar Bisiklet, Aktif Pedal gibi firmaların sitelerinde mevcut. Ne kadar saygı duyuyorlar yaptıkları işe, imrenmemek elde değil. Satmak için her yol mûbah.

3. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    - oldu mu acaba?
    - oldu abi ya, tamamdır. herkeste böyle zaten. standart.

muhtemelen böyle bir mevzu geçer, satıcı ile müşteri arasında.

4. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Thule Turkiye distribitoru cenk bey ile konuyu detaylı konuştuk. Thule freeware 968 modelinin sıkıntılı bi model olduğunu, genelde yanlardaki kulplardan kırılma şikayeti aldıklarını söylediler. Ayrıca bu model guvenlik aciklari sebebiyle avrupada güvenlik testinden gecememis. Yani bisiklet arka tasiyicisinin kullanıldığı araçlar listesinde değilse aracınız asla almamanizi bayilere de bunu tenbihlediklerini söylediler. Tabi benim aldığım bayi sedansa uyar sıkıntı olmaz demişti. Bana tavan üstü taşıma verelim dediler sizin aracınıza uygun, 900 TL deyince fiyatını vazgeçtim. Simdi izin dönüşü 1500 km yol yapacağım , bu taşıyıcıya nasıl güvenip yola çıkacağım bilmiyorum. Bisikletimin her tarafını iple iyice bağlayıp yarım saatte bir durup kontrol etmeyi düşünüyorum şimdiden. Resmen psikolojik baskı oluştu üstümde...

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yapmayın lütfen. Aracınıza uyumlu bir model alın ya da bununla trafiğe çıkmayın, başka bir yol bulun. Kendiniz yazmışsınız, bisiklet düşse başka bir aracın kaza yapmasına sebep olabilirdi diye. Siz yarım saatin sonunda kontrol için indiğinizde, birileri için çok geç olmuş olabilir.

Ayrıca Cenk Bey dediğiniz kişi, bunu size satan bayiye nasıl bir yaptırımda bulunacak, çok merak etmekteyim.

ersen t. bunu beğendi.
  6. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hiçbir yaptirimda bulunacağını sanmıyorum. Üstadım haklısın da 900 lira çok para ya. Güvenlik tedbirlerini artırıp o şekilde gideceğiz artık. Başka çaresi yok...

7. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Aracinizda kullanabileceğiniz tek araç üstü taşıma sistemi thule değil.fiat da dahil olmak bir çok uretici var, gerek tavan barlarında gerek bisiklet tasiyicilarda. Ben fluence için 400 kusur liraya 3 bisiklet taşıma kapasiteli araç üstünü kurdum ki şimdi yapacak olsam daha ucuza mal ederim. Biraz arastirmanizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

8. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ben linkteki ürünü kullanıyorum, sanırım fransız yapımı.. askıyı 6 noktadan sabitledikten sonra bisikleti astığım yuvalarda da lastikler var onu da sıkıştırdıktan sonra son bir önlem daha eklemişler, ortadan kırmızı kayış ile bisikletin kadrosundan dolayıp sıkıştırıyorsunuz.. yani bisikletin düşmesi imkansız içim rahat çıkıyorum yollara.. siz o askıyı aldığınız yere götürüp "uyumsuz olduğunu bile bile yanlış ürün sattınız" diyerek iade etmeyi deneyin bence.. geçmiş olsun bu arada!!!

http://www.decathlon.com.tr/Rider-Plus-Bisiklet-Tasiyici,PR-27339.html

9. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisikleti ve arka tasiyiciyi aldigim bayiye konuşmalarımız arasında ürünü iade edip başka bir urun alabilir miyim dedim ama beni bu fikrimden vazgeçirmeye yönelik laflar sarf ettiler. İşte daha az hız yaparsınız sık kontrol edersiniz 2500 km yol yapmissiniz bisey olmamis bundan sonra da bir şey olmaz tarzı laflar. Ben de ustelemedim açıkçası..

10. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Eyüp bey hangi marKa ve model kullanıyorsunuz rica etsem belirtir misiniz???

11. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun :(
    ,
    Ramazan Bayramı dönüşünde Kangoo aracımın arkasında piyasada satılan standart taşıyıcılar ile 700KM (Ankara Gaziantep) Ortalama 100-110Km hız ile taşıdım. Yaklaşık her 100Km'de bir kontrol ettim. Ayrıca gözüm hep aynadaydı. Taşıyıcının silikon ucunun camda temas ettiği noktaya aynadan görebileceğim bir işaret koydum. Her 100Km'de bir cm kadar aşağıya kaydı.

12. murat atay

murat atay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tek bisiklet tasiyorsaniz kesinlikle Saris Solo derim.Thule vs markalarin cogunu kullandim ama sarisi tek gecerim .Arabaya montaj sureniz 1dk altinda sokme ise 10 sn ...3 sene oldu ne bir yipranma nede bir ariza yapti..Siddetle taviye ederim..

13. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçmiş olsun dilekleri için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bisikletim tamirden çıktı nihayet. Taşıyıcıyı da şimdilik değiştirmeyeceğim. Daha sıkı bağlayarak ve kontrolleri artırarak ilave tedbirler alacagim. Umarım böyle üzücü bir olay yaşamam bir daha. Keyifli forumlar.

14. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    forum 2. elde bu ürünü satan bir arkadaş va.
    Şimdi bu ürün sedan araçlara uygun mu değil mi ?

15. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun, benim dandik taşıyıcımda da bir çok yerden bağlamama rağmen bir kaç kancasının çıktığını çeşitli gezilerimde farkettim. Ki ben 70km yol gelmiştim, demek ki modelin arabayla uyumuyla ilgili olması da çok önemliymiş. Bilgilendirme için teşekkürler , fotoğraf da olsaydı çok daha etkili olabilirdi ancak siz bahsedince içimiz acıdı.. geçmiş olsun