Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Thompson orta yatak ya da tornacı sorunumu çözer mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Osman Kıtay tarafından paylaşıldı.

1. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Arkadaşlar Whistle Miwok 1052 MTB bisikletimin orta yatağı gevşemişken 2 hafta görmezden gelip sürmemin mükafatı olarak, Orta yatak dişlilerini bozdum. Metin bisiklette geçici bir çözüm ile eski tip bilyalı göbek takılarak bisikletimi şu an için kullanıyorum. Doğal olarak bana kadromu değiştirmem tavsiye ediliyor. Ancak dün eminönünde bianchi bayii bana bir yöntem önderdi.
    Oradaki arkadaş thompson orta göbeğin vida yataklarına ihtiyaç duymadığını, ve MTB ye uygulanabileceğini söyledi.
    Ayrıca başka bir bisikletçi iyi bir torna ustasının o bölgeyi traşlayıp yeni bir orta yatak monte edebileceğini de söyledi.

Sizce bu durumlar ne kadar gerçekçi? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum.

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Bizim milletce basimiza ne geliyorsa bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan gelmiyor mu zaten? Osman Bey o zat her kim ise bisikletci olmasina karsin torna ile dahi thomson gobegin normal gunumuz bb yataklarinin dis capindan dahi genis capta oldugunu ogrenememis mi? Kendileri anlamaz, bir de ogrenmeye acik insanlari da bu sekilde yalan yanlis yonlendirirler.

Murat B. bunu beğendi.
  3. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Peki sizce nasıl bir çözüm geliştirilebilir?

4. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yapılmak isteneni tam anlamamadım biraz daha açıklarsanız size daha yardımcı olabilirim marmara üniversitesi ressamlık okuyorum teknik site mezunuyum eğer ölçülerini veririseniz size cnc torna kodlarınıda yazarım (cam programında) hassas işlenir

5. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Ramazan bey sıkıntım bisikletin orta yatağının vida yuvalarını yalama yaptım. Bir rivayete göre torna ya da cnc tezgahında tekrardan yapılabilme ihtimali varmış. Gezegen bisiklet grubundan bir arkadaş bu işlerle uğrasıyor. Hatta kendisi bazı bisiklet parçaları da imal etmişti. Eğer bu işin oluru varsa onunla görüştükten sonra size de dönüş yapabilirim. İlginize teşekkür ederim.

6. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yataktaki yalama yapmış dişin durumuna göre değişir ama biraz zor dişi tekrar açmak mesele değil kaşısın gelen vidanın oraya oturması birde diş çekilirse kadronun göbek kısmı zayflar yani incelir yinede siz bilirsiniz (tornacı kadroyu tornaya nasıl bağlayacak anlamadım sizin bisikletiniz karbon kadro ise baya zor)

7. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yanlış anlamadıysam tornacı göbeğe boru geçirecek sonrada diş açacak yanlış anladıysamda affola ama hertürlü bir tornacıya danışmanızı öneririm

Osman Kıtay bunu beğendi.
  8. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Anladığım, çok zor ile imkansız arası bir şey :) (Kadrom aluminyum)

Cüneyt bey benimde mantığıma yatan o. Ama yuvanın et kalınlığı yeter mi ya da içine boru eklemesi olunca içine takabileceğim daha ince göbek var mı onu bilemiyorum. Yabancı sitelerde bu konu hakkında dünden beri tarama yapıyorum. Ayrıca Benim sıkıntım sadece kendimle ilgili değil. Bisiklette bir çok parça değiştirilirken. Göbekten kaynaklı bir sıkıntının kadro değiştirmeye neden olması üzücü. Bunun bir yolu yordamı olması gerekli.

9. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Büyük ihtimal daha önceden orta göbek takılırken diş kaydırılmış ve hazneye zarar verilmiştir. Bu da gevşeme,yalama yapar. Takılan göbekte aslında doğru yöntem değildir. Traşlama yöntemi yerine tahrip olan hazneyi tekrar tornacılarda klavuz yardımıyla düzeltiliyor. Tekerlek göbek milimi torna tezgahında ezilen yerleri tekrar düzelttirdim. Shimano bb un kare mil rulman orta yataklar var. Aynakoluna uygun orta yatak hangisi ise numune olarak işin ehli birisine vererek ona uygun tekrar hazne yapılması gerekir. Klasik ve yeni orta göbek söküp taktığım için orta yatağa düzgün şekilde elle sıkılması,sorun yoksa aparat yardımıyla sıkılıyor. İlk başta kaydırmamaya çok önem vermek gerekiyor. Ustanın dediği gibi yeni kadro almaya kadar gidebilir. Kullanılan gereçlerde önemlidir. http://www.deltabisiklet.com/?_args=Catsel,47 aldım. Bazı yerel bisikletçilerde eski sistem çalışıyorlar. Metin bisikletin işçiliği hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamam. Söyledikleri aslında doğrudur. Orta göbeğin ne durumda olduğu görmeden bir şey söylemek yanlış olur.

Osman Kıtay ve ramazanedis bunu beğendi.
  10. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    siz en iyisi birkaç tane fotoğrafını çekip yükleyin ona göre size cevap verelim (mili ve yalama yapmış yatağı)