Thermo İçlik

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Arkadaşlar. Yaz ve kış bisiklet kullanırken karşılaştığım en büyük sorunlardan birisi de aşırı terleme. Yazın bu pek büyük bir sorun olmuyor ama kış günlerinde terlemek sağlık açısından büyük bir tehlike arz ediyor. Geçen gün Metro Market'in spor malzemeleri kataloğunda Kayak malzemeleri başlığı altında aşağıda resimlerini gördüğünüz Thermo içlikler dikkatimi çekti. %70 Polyester, %30 viskon içerikli bir kumaştan imal edilen bu içliklerin vücudu kuru, vücut ısısını sabit tuttuğu, nefes alma özelliğiyle teri dışarı attığı ve kayak sporu için tavsiye edilen teknik bir malzeme olduğu iddia ediliyor. İçinizde bu tür içliklerden kullananınız oldu mu? Tavsiye eder misiniz? Ya da soruyu biraz daha genişleterek şu şekilde sorayım: Kışın üşümeden ve terlemeden konforlu bir sürüş yapabilmek için ne tür bir giyim tavsiye edersiniz?

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
terleme ve üşüme...evet kışın 2 zorluğu..üşümezseniz, terlersiniz..terlemezseniz, üşüyorsunuz demektir.. bu ikisi arasında tercih yaparsak sanırım terlemeye razıyım ama üşümeyeyim en makul çözüm olur..

sorun terlemek değil aslında..terlediğimizde vücudumuzun ıslak kalması ve ıslaklığa bağlı olarak gerek rüzgar ve gerekse mevcut soğuk hava nedeni ile bizim hissettiğimiz hava ısısının yaklaşık olarak ölçülenden 5 derece düşük olması..

bu durumda üşümemeliyiz...yani terleyebiliriz..terlediğimizde sorun olmaması için de bu türden ara katman giyecek kullanmak şart..terlediğinde vücudunu kuru tutacak bir şeyler yani..pamuk bazlı olmasın da polyester de olur yün de olur...

velhasıl bu tür bir ürün kullanarak terlesen dahi, terlemeye bağlı üşüme sorununu ortadan (kısmen, hatta büyük ölçüde) kaldırabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Sentetik içlikler kışın en temel demirbaşıdır bisikletçi ve sporcunun, bu içlikleri en alta giyeriz ve teri vücudumuzdan süratle uzaklaştırırlar üstüne forma en üste rüzgarlık yağmurluk giyilir ihtiyaca göre. Eskiden yün içlik kullanırdık ancak dayanıksız ve konforsuzdular.

• Beğen
Tepkiler: H.Can DEMİREL

Orkun Oskay

Aktif Üye
Tepki
165
Arkadaşlar,

Genel olarak en önemli konu, ya rüzgarın içinize girmesini bir şekilde engelleyeceksiniz, yada vücudunuz teri dışarı atarken kıyafetinizin teri uzaklaştırmasını sağlayacaksınız.

Bu iş için en güzel ürünler piyasada satılan Wind-Stopper yada Gore-Tex tarzı ürünler. Biri rüzgarı durduruken diğeride derinin hava almasını ağlıyor.

Vücudumuza ilk kat olarak giyilen malzemeler genelde thermal içliklerdir ve bunları spor yaparken kullandığınızda teri belli oranlarda dışarı atarlar. Üzerine giyilen forma kullanıcı ve hava sıcaklığına göre farklılık gösterir. Bazıları üşür bazılarıda üşümez. Ama soğuk veya rüzgarlı havalarda kesinlikle wind stopper tarzı ürünler hem vücudunuzu hemde sizi hastalanmaktan korur.

Bu tarz ürünleri mağazmızda bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ovalaf

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Hakan bey merhabalar. Termal içlik ile ilgili verdiğiniz Kanyon firmasının sitesini inceledim. Ürünler ve özellikle termal içlik ve şapka fiatları çok uygun.Fakat online satışlarının olup olmadığı konusunda bir bilgi edinemedim. Ben ve benim gibi birçok arkadaşım İstanbul dışında yaşıyoruz. İlgili firma İstanbul dışına satış yapıyormu eğer bu konuda bilginiz var ise bizlerle paylaşırsanız çok memnun kalırım. Paylaşımınız için teşekkür ederim...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
İçliğe para vermek istemeyenler benim bulduğum çözümü uygulayabilirler. Bisiklet mayosunu çıplak vücuda giyip üzerine de kalın bir yün kazak geçiriyorum. Ağır yağmur hariç her koşulda tamamen sorunsuz bisiklete biniyorum.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bende kamplara giderken kullandığım içliklerimi kanyondan almıstım gerçekten çok ucuz. Ayrıca bu yaz da bisiklete binerken kulladıgım polyester tişörtlerimi de ordan aldım ve 3 tişört sadece 10 ytl idi. Bence gerçekten komik bir rakam. Çok kaliteli oldugu söylenemez ama parası olmayanlar için (mesela ben) ideal bir yer.

• Beğen
Tepkiler: Tugfox ve felis911

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Yeri gelmişken,geçen hafta Yeşilbisiklet'den bahsi geçen ürünü aldım. Bu içliğin üzerine direk bisiklet montunu giyiyorum. Gerçekten enteresan (biraz gürbüz olduğumdan dolayı, normalden fazla terlerim) sırılsıklam olmasına rağmen kesinlikle üşütmüyor kaldı ki çok kısa bir zamanda kuruyor.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Merhaba H.Can bey, malesef online satışları hakkında bilgim yok, Bu ürünler genelde diğer bisiklet mağazalarında da bulunuyorlar, İstanbul dışındakiler online satış yapan diğer bisiklet mağazalarından edinebilirler, bildiğim kadarıyla Yeşil bisiklet de bu tür içlikler ve daha birçok çeşit mevcut, onlardan da temin edebilirsiniz...
Selamlar

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
O ürünlerin az defolu olanları tek olarak 5 ytl. Defosuz olanlar 10 YTL. 3 ad defolu alınca 10 ytl'ye veriliyor.. Fiyat farkları defoların büyüklüğüne göre değişebiliyor..

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Arkadaşlar... Konuyu ilk açtığımda bahsettiğim ürünü incelemek için mağazaya gittim. İki ayrı marka ürün var. Bir tanesi Active marka thermo içlik. Diğeri ise Thermoform markasıyla piyasaya sunulmuş bir ürün. Active marka içliği gözüm tutmadı. Bildiğimiz pamuklu iç çamaşırlardan fazlaca bir farkı yok gibi ama Thermoform marka içlik güzel ve fonksiyonunu fazlasıyla yerine getirebilecek gibi bir izlenim bıraktı bende. Alıp deneyecektim ama ne yazık ki Ankara'mızın "çılgın":) kayakçıları resmen talan etmişler reyonu. Bedenime göreseni bulamadım. Ürünün paketinde firmanın hazırladığı web sitesinin adresi vardı. Siteyi inceledim. Geniş sayılabilecek bir ürün yelpazesi var. Ayrıca kış sporlarına yönelik güzel bir giyim rehberi de vermişler.

• Beğen
Tepkiler: nuriaktürk

Efe18

Üye
Tepki
0
İsim
Efe
Bisiklet
Sedona
İyi akşamlar ortalama 1 haftadır oturduğum şehirde havalar soğudu özellikle akşam sürüşlerinde sıcaklık gayet düşmeye başladı geçen senelerde ben yaz bisikletçisiydim havalar soğur soğumaz bisikletimi kaldırır bahara kadar çıkarmazdım ama bu sene kışın da aktif bi şekilde kullanmak istiyorum geçen günlerde yaptığım bi sürüşte birkaç şeyi fark öncelikle herkeste olduğu gibi terliyorum ama bi esinti çıktığında veya ben yokuş aşağı inmeye başladığımda atletimin emdiği ter soğuk bir rüzgarla karşılaşıyor gerçekten bu şekilde bu iş olmayacak anladım forumda yaptığım araştırmalara göre benim bir alt üst içliğe bide windprof bi cekete ihityacım olduğu kararına vardım internetten fiyatlara baktığımda ise tahminimden daha fazla olduklarını gördüm şimdi sizlere şunu sormak istiyorum ben ne tarz bi içlik almalıyım sizin kullandığınız önerebileceğiniz var mı? İçlik için tek üst en fazla fiyatım 70 TL. Ceket olarak da (link) bunu düşünüyorum. Şimdiden teşekkür eder imla ve yazım için de özür dilerim.