Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Thames Yolu ve Crayford

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında philamelian tarafından paylaşıldı.

1. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Bugün Londra'dan çıkıp şehir dışına gittim dönüşte Thames bisiklet yolunu kullandım. Buradaki fotoğraflar Londra'nın doğusundaki bir kasaba olan Crayford'dan başlıyor. Son üç resim Greenwich'den bugünkü gezimi bitirmek zorunda kaldığım yer fakat fotoğraflar iki hafta önce eşimle yaptığımız bir geziden.

Burası Crayford ve benzerinden bizdeki kahve kültürü gibi binlercesi olan publardan birisi. Güzel ve otantik bir bina. Arkada da Thames'e doğru devam edeceğim Perry Caddesi.

Perry Caddesindeyim. Londra'da tepe yokuş pek olmadığından İstanbul'da edindiğim tırmanma deneyimimi kaybetmeye başlıyordum ki bugünkü gezi ilaç gibi geldi. Çamlıcayı pek aratmayan bir yokuş vardı iki fotoğrafın arasında. İleride atların otladığı çayır ve arkada yine Crayford.

Uzun bir E5 benzeri yolu aştıktan sonra Thames kenarına geldim. Yukarıda bisiklet yolu tabelaları var. Nehrin bu bölümü endüstriyel bir alan. O nedenle değişik yapılar var etrafta.

Üstteki fotoğraftaki küçük rampayı çıkınca duvarda güzel bir mozayik karşılıyor.

Yel değirmenlerinin bulunduğu bir saha ve değişik şekillerde ahşap iskele benzeri şeyler.

Aynı noktadan farklı bir açı fakat arkada bir gemi süslüyor.

Arıtma fırını yapısı. Güzel bir mimarisi var.

Nehrin biriktirdiği miller. Büyük bir alanda toplanmış birikinti ve aralarını dolduran suların oluşturduğu harita gibi görüntü. Fotoğraf oradaki görüntüyü güzel ifade edememiş.

Thames yolu üzerindeki bisiklet yolu tabelalarından ilginç biri. Ortada "National Cycling Route 1" , Sağda "Dover, Dartford" solda " Greenwich, Inverness" yazıyor.

Yolda gördüğüm erkedilmiş gibi görünen bir iskele. Girişi güvenlik nedeniyle kapatılmış.

Woolwich'de nehir kenarında heykeller. Ortam sanki bir film seti gibi ıssızdı. Büyük bir yol etrafındaki büyük binalar ve kimse yok.

Bu da o büyük binaların ne olduğunu anladığım an. Burası eski Kraliyet Askeri Akademisinin bulunduğu yermiş fakat akademi taşınmış. Binalar şuan ağır silahlar müzesi olarak kullanılıyor. O kadar büyük binanın ne kadarı bu amaç için kullanılıyor bilemiyorum tabi.

Nehrin üzerinde Thames Barrier ve arkadan görünen buranın maslağı diyebileceğimiz bir çok dünyaca önemli firmanının plazalarının bulunduğu Docklands bölgesi.

Thames Barrier'in yakından görüntüsü. Yapı şehrin taşkına karşı korunması için yapılmış. Gelgit burada nehir düzeyinde önemli farklılıklar yaratabildiği için büyük problemlere neden olabiliyor. Açıldığı zaman olan 1984den günümüze 100 defa kullanılmak durumunda kalınmış.

Greenwich sahilindeki meydandan şehrin alışveriş ve eğlence ortamına giren sokak. Ortam daha çok bir sayfiye yeri gibi.

Bu Greenwich'den nehrin altından yürüyerek karşıya geçmeye yarayan tünelin girişi. 1902 yılında yapılmış.

Bu da aynı tünel girişi ve meydan. Sağ tarafta da 2007 ylında yanan 1869 yapımı bir yelkenli ticaret gemisi olan ve bu amaçla son defa üretilen yelkenli olan geminin restorasyon alanı var. Geminin adı Cutty Sark.

Greenwich'e geldiğimde saat öğleni epey geçmişti. Birşeyler yeyip bir çay içtim. Çıktığımda oldukça yoğun ve sürekli kamerayla izlenen bir yere bıraktığım bisikletimin ön tekeri çalınmıştı. Ortamın yoğunluğundan dolayı yanımda taşıdığım ön teker uzatma kilidimi bağlamamıştım. Sonra doğru polise gidip durumu bildirdim fakat gitti giden. O noktadan da eve trenle dönmek durumunda kaldım.

2. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Gezi çok güzel olmuş.Bu güzel şehri bizlerle paylaştığın için teşekkürler.
    Ama gezinin sonu için üzüldüm.Umarım böyle birşey hiç kimsenin başına gelmez
    :( :( :(

3. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bir tur olmuş ama sonu için söylenemez londra gibi yerde ön teker çalınıyorsa burada çalınması normal ozaman

4. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu güzel fotoğraflar için teşekkürler.
    Ayrıca geçmiş olsun demek de gerekiyor, üzücü bir durum..

Fakat halil atalay'ın;
    görüşüne affına sığınarak pek katılmadığımı belirtmek istiyorum; maalesef zihniyet kötü olunca mekanların pek de önemi yok...

Saygılar.

AydınGünaydın bunu beğendi.
  5. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarına sağlık. paylaşım için tşkler.

6. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel tur ama kötü son. Paylaşım için teşekkürler. :)

7. ercanercanbjk

ercanercanbjk Yeni Üye

Seviye:
    tırcılık yapan bi abimin avrupa izlenimlerini anlatmak istiyorum aynen onun ağzından aktarıyorum.."almanyada hollandada tırın kapısını açık bırak bir ay sonra gel hiçbirşey olmamış gibi bulursun. ama ingiltereye park et tırı, tuvaletini yapmaya gidemezsin. bu millet kadar hırsız görmedim hayatımda..(sonra yollarıda eleştiriyor abim) çık almanyadan romanyaya kadar tertemiz gelirsin arabayla romanyadan sonra tozlanır hele bulgaristanı geçtiğinde çamurdan gözükmez tırın.." tedbiri elden bırakmamak lazım..fotoğraflar çok güzel paylaşım için teşekkürler.

sprint bunu beğendi.
  8. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Seviyorum Londra`yi...
    Cutty Sark`i goremedigim icin uzulmustum...
    Sanirim 2-3 yil surecek restorasyonu...

Dogrusu bisikletle gezmek icin cok ideal bir sehir.. Cok sanslisiniz.. Mesai bitiminde ne kadar da cok insan ulasimini sagliyor bisikletle.

Simdi yeni projeleri olimpiyatlarda insanlarin koye bisikletle veya yuruyerek gitmelerini saglayacak bir guzergah yapmak. Hedefleri de 0 arac... Bisikletlerin korunmasi icin ozel sistemler tasarlanacakmis vs...

Tekerlek icinse uzuldum...

9. elginoz

elginoz Üye

Seviye:
    Woolwich'de nehir kenarında heykeller. Ortam sanki bir film seti gibi ıssızdı. Büyük bir yol etrafındaki büyük binalar ve kimse yok.

konuyu hortlatmış oldum ama heykeller çok güzel, söylemeden edemiycem. terk edilmiş bir yer izlenimi vermişler bulundukları yere. bence ordaki ıssızlığı en güzel ifade eden şey olmuş.

ZekiAlper bunu beğendi.
  10. esoser

esoser Yeni Üye

Seviye:
    belgesel gibi anlatmışsın çok beğendim teşekkürler

11. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler..ön lastik çalma olayı çok yaşanıyor Londra'da..hatta çoğu serseri tenhada olan bisikletlerin jantlarını yamultuyorlar pislik olsun diye

12. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Evet bir sürü bisikleti cantlar yamulmuş olarak görüyorum hergün içim acıyor. Yani bağlamak da yetmiyor kimi zaman. Geçen gün de bir başka durum görmüş eşim. Parmaklıklara sıkı sıkı bağlı bir ön tekerden bahsetti. Sadece ön tekeri bağlama gafletine düştü bisikletin sahibi de bisikleti mi çaldılar acaba diye şüpheye düştük.

Ben ön tekeri çaldırdığımdan beri akıllandım artık gözümün önünden ayırmıyorum bisikleti :) Mazallah