Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

test

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fırat Dizman tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    forumdaki tüm ciddi anlamda antrenman yaparak yarışan ve dayanıklılık sporu ile uğraşan üyelere ve antrenörlerine sesleniyorum.Türkiyede bırakın sporcuları normal insanlar için bir kan değerleri üzerine istatistik veri sonuçlarını gösterir bir kaynak yok.sizlerden ricam bugüne kadar yapılmış kan değerleri üzerine hemogram, demir,demir bağlama,ferritin,serum demiri,b-12,folik asid vs vs yapılmış her türlü test sonucuna ihtiyaç duyuluyor,bu sonuçlar bir araştırmaya ışık tutma açısıyla gerekmektedir,tabi bu arada test alınan kişiden yaş cinsiyet haftadaki antrenman sayı ve saat sayısı,şiddeti,gibi bilgilerde eklenirse karşılaştırmada daha faydalı olacak
    saygılarımla

çirkin bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Dayanıklılık sporları yapanlarda en çok göze alınması gereken değerler, demir, hemoglobin, hematokrit oranları en başta bakılması gereken değerler. Gerek günümüzün sağlıklı olmayan hayat ve beslenme koşullarında gerekse de sporcu beslenmesine gereken önemin verilmemesinden dolayı, genellikle demir zaafının oldukça önemli bşr sorun olduğunu düşünüyorum. Geçen aylarda yeni çalıştırmaya başladığım bir arkadaşta başlangıç olarak demir ve hematokrit kan değerlerini ölçtürmesi tavsiyesi yaptım, test sonuçlarında demir ve hematokrit oranı oldukça düşük çıktı, süratle demir destek kürüne geçtik, yakında yeni test sonuçlarına bakacağız, ama şimdilik göstergeler 5-10 puan düşen sabah nabzı ve kuvvet dayanıklılık iyi hissetme şeklinde, yani oldukça iyi, kan testlerinden önce kan değerlerinin yükseldiğini tahmin edebiliyoruz.

3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    o kan değerlerini isim olmaksızın buradan veya özelden paylaşmanızda sıkıntı varmı ve tabi antrenman durumları,işleri yaşları cinsiyet .beslenme şekilleri vs.
    saygılarımla

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Test sonuçları şu anda elimde değil ama zaten test kağıdınızda yaşınıza göre sağlıklı değerler belirtiliyor genellikle ve bu sayede sağlıklı değerlerden ne kadar sapma olduğunu anlayabiliyorsunuz. Pratik bilgimle de hematokrit oranınız 39-40 veya altı ise oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. Bu arada demir değerleri çay tiryakileri açısından, fazla et hayvansal gıda tüketenler açısından gözönünde tutulması gereken bir değer.

5. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    test sonucu derken sporcularınızın aldığı kan değerlerindeki çıkan sonuçları kastetmek istedim örn wbc-hgb-mcv-mch-mchc gibi hemogram ve diğeleri nlamındaki çıkan veriler gibi

6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    siz sanıyorum beni yanlış anladınız ben kişilerin değerlerini alarak normal değerlerini bulmaya çalışmıyorum. zaten elimde çok sonuç var ,onları normal veriler bakmadan karşılaştırıp yorumluyabiliyorum ve tabi konuyla ilgili dr arkadaşımla sorun ağır spor yapanlardaki çıkan sonuçları değerlendirerek demir eksikliğine bağlı ferritin depolarının düşmesi ve anemiye neden olan bir konuyla ilgili araştırma.

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Anladım, ansak sanırım burada sorun, ağır spor yapanların takviye vitamin mineral alıp almadığı, doğal beslenmede nadir olan kuvvetli genetik yapılar mineral eksikliği yaşamıyorlar bu da onların besinleri daha efektif işleme kabiliyetlerinden doğuyor, diğer normal kesim ise zaten takviye yapıyorsa fazla düşüş kaydedilmeyecektir sanıyorum, sanırım burda denekler üzerinde labarutuar gözetiminde komple bir araştırma en iyi bilgiye ulaşmaya sağlayacaktır.

sadana bunu beğendi.
  8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tabiki olması gereken o ancak Türkiyedeki şartlar ve imkanlar malum,yapacak fazla birşey yok en azından hali hazırdaki verileri kullanmak ilk tercih :bir ayrıntı bu sonuçlar bir tez için toplanmamakta.genede bu forumda ilgi gösteren tek kişi olarak teşekkürler.

çirkin bunu beğendi.
  9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bir üyeden aynı zamanda takım arkadaşım olan denizden bir cevap geldi,kendisine çok teşekkür ederim ,kendim sorunun muhattabı olduğum için yazmıyorum . insanlar cevap vermek zorunda olduğu için demiyorum ,benimle paylaşmak ta istemeyebilirler ama iki şık var ya ilgilenip zaman ayırmak istemediler ki olabilir hakları yada bu güne kadar bir test yaptırmadılar ki sorun zaten bu bu: zamana kadar gerçekten spor yapıpta basit bir hemogram testi bile yaptırmayan sporcular!!! gerçekten bilgilerini veya antrenörlerin bilgilerini bir gözden geçirmeleri gerek diye düşünüyorum

Hakan Yazman bunu beğendi.