TEST: Sigmasport 1606 L DTS Cadance

Scudo

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
BC 2006 aldım ve Sigma'yla ilgili tek şikayetim "o-ring" denilen plastik halkaları gereğinden fazla yerde kullanmaları. Mümkünse biri Sigma mühendislerine, bu o-ringlerin sızdırmazlık vs. amaçlı kullanıldığını, €100'luk bir aletin, doğal kullanış amacı zor koşullara girmek olan bir bisiklete montajında kullanılmayacağını anlatsın. Neden bu cihazın ve kadansın bisiklete bağlantısı bu o-ringlerle yapılıyor? Bu kadar basit bir detay neden bu kadar KÖTÜ şekilde çözülüyor anlamıyorum. Basit bir kelepçe sistemini kullanmak bu kadar mı zor? Herhalde yeryüzündeki hiç bir Alman ürünü bu kadar kötü detaylara sahip değildir.

Bu detay dışında çok başarılı bir alet, bunu da belirtmezsem haksızlık etmiş olurum :)

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Sigmayı savundugumdan değil ama kisisel tecrübeme bakarsam, kablo bagı - pastik kelepce olarak gecen baglantı ekipmanlarının özelliği cok cabuk bozuluyor. kuruyor ve kırılıyor. O-ringler kablo baglarına göre cok daha uzun ömürlü. Kolay monte ediliyor. Zayıf mı ?? Evet zayıflar. Ama simdiye kadar o-ring koparıp sigmanın alıcısını veya saatini kaybeden tanıdıgım yok. Kelepce olsaydı özelliğini kaybettigi için kopması ve aletin kaybolması cok daha kolay olacaktı. Tabi sahsi görüsüm.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Vallahi Hocam, ben bu mesajı azdığımda BC2006'yı satın alıp eve yeni gelmiştim. Gelir gelmez heyecanla kutuyu açtım, o-ringli bağlantıyı görüp moralimi bozdum, yine de hadi bağlayayım deyip maşama bağlantıyı yaptım. Sonra yukarıdaki mesajı yazdım, yemek yedim, hazmettim ve akşam sürüşü için bisikletimin yanına geldim. İster inanın ister inanmayın ama o-ring kopmuş ve kadans yere düşmüştü. Bağlantıyı yapar yapmaz aşağıya inseydim kadansı kaybedecektim. Maşamın bacak kalınlığının 32mm lik olduğunu belirteyim. Sanki hissetmişim gibi (malum olmuş :D ) mesajı yazmış olmam da ya Allah'ın lütfu ya da mühendislik öngörüsü, takdir sizin..

Bu arada neden yukarıdaki mesajımdan sonra, bağlantının koptuğunu buraya yazmadığımı merak ediyorsanız, konuyu başka yerlere çekmek istemedim. Sonuçta kendime ait olmayan bir başlıktı. Şimdi siz yazdınız diye tecrübemi yazayım dedim :)

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Bu arada 32 mm dediğim kalınlık pistonların kalınlığı. Kadansın bağlandığı dışdaki tüpün çapı 40 mm. Düzelteyim dedim.

Tekrar belirtmek istiyorum. Bağlantı detayları hariç tutulursa sanırım 10 üzerindne 10 puanlık bir ürün. Kimse satın alırken çekinmesin. Sadece bağlantı detayın -bence- berbat olduğunu vurgulayıp, gerekirse Sigma'nın detayını kullanmayıp, kendiniz başka bir yöntemle bağlantı yapmayı tercih edebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. :)

dagci

Forum Demirbaşı
Tepki
584
açıklama ve paylaşım için teşekkürler

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Burda birseyi düzeltmekte fayda var. Firochromis kadans aparatını dusurdum derken hız sensorunden bahsetmiş sanırım. Zaten kadans aparatı masaya takılmıyor dogal olarak. Kadans aparatının montajı gayet güzel. Bir o-ring, iki adet de kablo bagı kullanıyor. Hız sensorun montajı kalın bir o-ringle yapılıyor ve Firochromis'in de belirttiği gibi zayıf.

Kadans Sensoru:
http://img524.imageshack.us/img524/8963/1007190og0.jpg

• Beğen
Tepkiler: Firochromis

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Bende 1606 L'nin kablolu modeli var. Ben buna kadans bağlamak istersem bağlantıyı nasıl yapmam gerekiyor. Km saatinin takıldığın parçada herhangi bi ek yeri yok. Kadansı kablosuz mu kullanmam gerekiyor. Yada benim ki kablosuza uyum sağlar mı ?

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Bende 1606 L'nin kablolu modeli var. Ben buna kadans bağlamak istersem bağlantıyı nasıl yapmam gerekiyor. Km saatinin takıldığın parçada herhangi bi ek yeri yok. Kadansı kablosuz mu kullanmam gerekiyor. Yada benim ki kablosuza uyum sağlar mı ?

Şu linkde anlatmışlar. Kadans sensorunun kitapcıgında da ayrıntılı yazıyordur. Anladıgım kadarı ile gidondaki aparatta bir baglantı yeri var. Normalde plastikle filan kapalı olabilir.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Burak Meşe

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@BoZCaN

Bugün km saatimi inceledim. Üst kısmında boşta olan 2 metal iletken var. Sanırım alacağım kadans kitini bunlara bağlıycam. Yarın gidip almayı düşünüyorum. Yardımınız için teşekkürler.

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
bendede 1606 dts var amma hata yaptim :( cadance'suz aldim...

mercbur birde ayri cadence almam lazim ... nerden ve kac para sizce ?

ustellik, evet dogru O-ring cok kalitesiz bi sey ! bende ilk gun koptu !

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
KABLOSUZ DTS KADANS'ı bu linkten bulabilirsiniz. Elektronik aksesuarlar bölümünde.

(link)

@Murat1978

• Beğen
Tepkiler: Murat1978

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Daha önce tartısılmıstı. Bir hatırlatma olsun diye ekleyim.

Sensor elektronikcilerde reed role adında satılan bir parca. Ankara konya sokakda bulabilirsin. Ama boy boy. Kendine uygun boyundan aldıktan sonra bir kablo uydurup lehimleyebilirsin. Yeni saat almana gerek yok. Saygılar.

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
bana birisi cadence sigma 1606'da ne ise yarar oldugunu anlatir mi ? cok mu onemli ? cadence neyi hesaplar ?

tsk'ler

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Cadance pedal devir sayacı anlamına geliyor. Dakikadaki pedal devrini gösteriyor. Saygılar.

Murat1978

Aktif Üye
Tepki
43
ahh ok !

o zaman onemli bi sey !

normalde 60 ile 80 icinde cadance olmali degil mi ?
cadance saniye saniye gosteriyor degil mi ?

tsk'ler

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Kadansı sürekli olarak gösteriyor. Normalde Dağda 80-90 yolda 90-100 kadans ile kullanırsan en verimli sekilde gidersin. Daha ayrıntılı bilgi için Hakan Yazman abimizin forumdaki konu ile alakalı yazısını okuyabilirsin.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
peki bi soru bozcan abi ilk yorumda yazmışsın kadans özelliği arazide giderken işe yaramıyor diye. acaba bu genel bir sorunmu yoksa modelden modele değişiyormu ?

toprakec

Daimi Üye
Tepki
69
arazide çkur çıkıyor tümsek çıkyor atıyorsun zıplıyorsun bu durumda belli bir kadansda gitmek çok zor hatta ayarlamyaı çalşpırm derken gşdemezsşn bence.

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Kadans en cok yol bisikletinde uzun sure sabit tempo verdiğinde ise yarıyor. Veya yol antrenmanında sabit tempo verirken. Arazide sartlar sürekli değiştiği için sabit bir kadans ile gitmek imkansız gibi birşey. O yüzden, yoksa calışma ile alakalı bir sorun yok. Saat her zaman güzelce gösteriyor.