Test: Replika yol kadrosu vs. Orijinal yol kadrosu

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Peki soyle dusunulemez mi ? Bir cok ust duzey bisikletin karbonlari cannondale de dahil tayvan da uretiliyor zaten...aynen nike , adidas v.s gibi markalarin urunlerini turkiye de urettirmesi gibi..mesela benim bir tanidgim nike a spor kiyafetler uretiyordu..insanlar on kati fiyatina magazadan aliyorlar...ben se 10 tl ye aliyordum...bu kadro olayi da boyle bir sey olabilir mi ? Tabiiko hepsi degil ama boyleleri de varmidir acaba ? ))))

• Beğen
Tepkiler: aknorl
Scudo

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
3500 euro ya satilan kadronun fabrika cikisi 400 euroyu gecmez..hbuyuk firmalar marka gucunu olusturmak icin basta cok para harcarlar sonra buyuk kar marjlari ile imparatorluk kurarlar...adim fibi eminim sworkun bire bir replikalari piyasada vardir..fabrika 400 euroya verir specilazed a ..ondan atiyorum 100 euro kazanir..ayninkadroyu kacak imal eder 600 e satar..rakamlar ornek sasece ama bir boyle bir sistem de var...yok degil..

Ayrica replika urunlerin asil markalarin reklamini yaptigi dusuncesi de cok yanlis dusunce degil...armani kot replika ama bir cok insanin ustunde...reklam demek bu...taklitler asillarini yasatirlar durumu..o yuzden firmalar savas acar gibi gorunurler ama istemem yan cebime koy durumudur bu biraz ))

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Sonu alışılagelen Murat B. didaktikliğine pek uymasada bilgilendirici bir yazı...

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@İsmail ATALI
Tabi tabi, şurdaki bisikletlerin tamamı çakma. Hatta donanımları da çakma.
Pardon ''replika''
(link)

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
@MehmetAliB.
Yabu ne alakasi var ..tabiiki degil..piyasada kacak urunler mutlaka vardir...demek istesigim bu sadece..konu o kacak urune rastlayip rastlamamak..ha bunu da bilemeyecegimizden replika sıkıntı .Insan guvenemez.ben diyorum ankara sen diyosun gozum kara ))

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
üst düzey markaların satış fiyatlarının, maliyetlerin kat kat üzerinde olması sadece çok fazla kar elde etmek için değli, aynı zamanda bu ürünlerin kolay ulaşılabilir OLMAMASI içindir.
bir marka yaratılırken piyasada ona bir konumlandırma yapılır, tüketici yelpazesinden hangi aralığı hedefleyeceğine karar verilir ve tasarımı, malzeme kalitesi, dayanıklılığı ve tabii fiyatı ona göre belirlenir.
aynı marka grubu altında farklı tüketici gruplarını hedefleyen alt markalar vardır bilirsiniz. arçelik-regal gibi.
adamlar tabii ki aynı ürünü daha ucuza piyasaya verip çok daha fazla satarak karını katlamayı en az bizim kadar akıl eder. fakat tercihleri bu yönde değilse kendi bilecekleri iş.
bir specialized tarmac ile s-works tarmac arasında; cannondale supersix ile supersix evo himod arasında karbon kalitesi olarak ciddi fark vardır evet ama maliyetlerine baktığımızda arada çok fark olacağını sanmıyorum. fakat fiyat ikiye katlanır neredeyse.
birkaç ay öncesine kadar specialized tarmac kullanıyordum ve haliyle bisikletimi üreten markayı merak ettim, zamanla s-works serisinin bu markanın mücevheri olduğunu gördüm ve hayalini kurmaya başladım.
ben sıfır almamıştım ama, arasında böyle bir imaj farkı olan iki ürünün fiyatları birbirine çok yakın olsaydı tabii ki s-works'ü tercih ederdim. amatör bir bisikletçi olarak bizim için çok farkedilir bir değişiklik olmasa da imaja para vermek adına buna heveslenir ve yemez içmez, yine de alırız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu replikaları verin Tom Boonen yada Fabian ın eline ilk 50 Km geçmeden parke taşlı yollarda kırmadık yerlerini bırakmazlar, bozuk yolları geçtim Nibali yada Sagan yokuş aşağı inerken 70 km hızla inerken bisiklet fazla titreşimde kırılırsa ne olacak ? Tamam biz o süratlere, basınçlara çıkmıyoruz ama yokuş aşağı inerken yada bozuk yollarda geçerken bu bisikletlerin kırılmayacağını kim garanti eder, kırılırsa tazminatı vs. maddi manevi miktarları hangi replika firma öder ? Bence hiç birisi ödemez ama Specialized kadroda boya çatlağı var diye bilmem kaç bin TL'Lik bisikleti geri alıp yenisini verebiliyor. E o kadar para verdik olsun değil mi diyorsunuz ? 3-5 Bin tl arası alüminyüm seviyesi bir bisiklet dahi alsanız firmalar aynısını yapacaktır. Ayrıca 2 bin TL replika kadro ucuz geliyorsa bilemem kırar kırar eskitir yine alırım diyorsanız karar sizin.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@aknorl

Replika kelime olarak dediğiniz gibi olabilir ama gerçekte öyle olmuyor.
Replika üreticisi marka sahibinden izin almış mı?, Hangi marka sahibi, al ürettiğin bir mala benim adımı koy, bunu millete sat para kazan diyebilir? Sizce mantıklı mı?
Firmalar sırf senelerini, harcamalarını arge çalışmalarında kullanıyor, hiç bir marka sahibi böyle bir riske girmez.

Marka sahibinden izin alınmadan üretilen her ürün, benim görüşüme göre taklittir.
Çok üretmek istiyorsa, kendi markasını oluştursun ve satsın.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@İsmail ATALI
Aman dikkat edin azizim, sizin Cannondale'de büyük kar marjlarıyla imparatorluk kuran devlerin piyasaya sürdüğü kaçak ürünlerden biri olmasın? :krktm:Kırılır mırılır
Kaçak ürün, çakma, gerçek, feyk, replika... Kafam bulandı şimdi. o_O
Yav ben test yazısı okuyup duruyordum. Bu komplo teorileri de baya eğlenceliymiş aslında.
Düşüncelerinize komplo teorisi dediğim için bana darılmayın.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taner James

Tasarım koruması bitmiş kısmı çok önemli. morgan örneği de tam anlattığınız örneğe uygun. Tasarım koruması bitti ve marka 30 yıl önce yok oldu ve türkiyede bir üretici bu arabayı yaptı dandirik bir ford motoru kullanarak . Cobra da ise durum farklı ford kendisi yaptı aynı arabayı. Yani tasarım tescil sorunu yoktu.
Diğer taraftan ticari veya marka ilişkilerini değil terimleri paylaşmaya çalışıyordum.

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
al 1284 tl bianchi karbon kadro: (link)
Replika alana kadar git en güzelinden alüminyum al yahu. Replika kadro ile profesyonellik olmaz zaten. Şekil için ölmeye gerek yok.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kişisel fikrim madalya peşindeki sporcu değilsen F1 arabasına gibi kadro almak gerçekçi değil. Ama insanların parasını nasıl harcayacağına hiç kimse karışamaz. Korsan ürün meselesi de bu ülkedeki pazarın şartları , vergi sistemi , milli gelir düzeyi ile ilişkilendirilmeden konuşulamaz. Korsan ürünlere saydıran arkadaşlar mp3lere ödeme yapmışlar mıdır sormak isterim.
Bindiğim dalı kesicem şimdi yani mesleğime ihanet edicem ama bence ürünü alırken doğru değerlendirme yapacak kadar yetkinseniz alın kullanın, para sizin, risk sizin. "At binenin kılıç kuşananın " gibi oldu. Korsan ürün kaliteden çalıyorsa, diğeri paradan çalıyor fahiş fiyat çekiyor. Aynı malzeme ile başka ürünler yaptığım için samimiyetle söylüyorum. Ya da gidin kendiniz yapın. Bu forumda kaç mb bilgi var.

Gece gece ters laf ettikse affola.

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Bi de swork ile atiyorum carraro nun karbonunu test etsinler ...salcanonun etsinler hadi gectim bianchi gavia yi etsinler...arada yine yuzde 11 fark cikar mi acaba ??? E cikmazsa carraro alalim biz swork u napicaz...??? ;)

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
bisiklette en önemli unsur esnememezliktir. hala yay gibi esneyen çakma kadroları savunan arkadaşlar var. ben bu kadrolardan kullandım, ne kadar esnediğini, ne kadar keyifsiz bir sürüş verdiğini gayet iyi biliyorum. maalesef bu kadrolara verilen para çöptür. yazık gerçekten.

ayrıca arkadaşların da demiş olduğu gibi: çakma kadrolara verilen para da, öyle cüzi bir miktar değil. yazık o paralara.
2000 liraya salcano xrs030 satılıyor mesela. emin olun daha rijit, daha keyif veren bir kadroya sahip. sırf pinarello veya sworsk yazacak diye 2000 liranızı heba etmeyin. insan sonradan çok pişman oluyor. benim gibi :) gerçi 2000 lira vermedim ama, yine de çok pişman oldum.

işin aslı; çakma kadrolardan bir şey beklememek gerekiyor. acaba gerçek sworsk gibi rijit midir, bana belki kalitelisi denk gelir diye de düşünmeyin. gelmez:)

ama şu look'un aero kadrosu da çok hoş duruyor, dur aliexpressden sipariş veriyim belki kalitelisi denk düşer:p

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Replika kadroyu savunuyorum gibi anlasiloyor saniyorum da benim soylemek istesigim baska bir sey. Swork un kullanimindan yizde 11 daha cok esneyen bir kadrodan bahsediyoruz burda..tum orta sebiye karbonlar..piyasada 4 bin bes bin tl verip 105 set ile alacahimiz tum original karbonlar bence swork um kullanimindan bu kadar farklidir...mantik kurjyorum sadece..eger bu kadar farklo degilse o zaman saork original almanin uc misli para vermenin bi mantigi yoktur..carraro karbon alip ayni esneklikle karsilasicagina bu replika karbonu alabilir biri..en azindan swork yazmis olur v.s...tercih meselesi bu...o kadar da yabana atilcak bir sey degil..ha ben guvenemem almam asla...ama alani da cok tuhafsamam..butun mesele budur ))

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Mustafa Y.

Aktif Üye
Tepki
331
Ya gerçekten merak ediyorum arkadaş bu dünyada her şey para mı ? Ne hale geldi memleketimin insanları son 30 senede anlamak zor.

Siz o kadronun üreticisi olsaydınız sizin isminizi kullanarak başkalarının satış yapmasını ister miydiniz ?

Bu sadece bisiklet için de geçerli değil ayrıca. Kitabın çakması, bisikletin çakması, telefonun çakması, say say gider bu böyle.

İyi o zaman herkes bir diğerinin emeğini çalarak iş yapsın dünyada. Bu tür firmaların bugün ayakta kalmasının tek sebebi bu firmaları destekleyen insanlar.

Bisiklet forum gibi bir forumda bile şu tartışılan şeye bak arkadaş. Etik denilen bir kavram var ya! Hani bu ülkede ölmeye yüz tutmuş olan.

İsmail ATALI

Aktif Üye
Tepki
192
Bisiklet
Cannondale
Hocam o baska bir konu haklisin tabiiki de firmalarin cogu replikalara reklam oldugu icin engel olur gibi gorunurler ama olmazlar.Boyle de bir durum var..Yoksa onlardan habersiz uretilemez bu urunler..Dunya devleri bunlar..Once de ornek verdim..Mesela Armani yi diesel i turliye de unlu yapan replikalari idi...bi replika satislari ile originalleri de simdi kapos kapis gidiyor.Her yer diesel magaza dolu...bu bi sgrateji de olabilir...

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
@İsmail ATALI
Yalniz siz ince bir ayrintiyi kaciriyorsunuz hocam. Murat b.nin demis oldugu gibi orjinal kadroda konfor icin sadece istenilen yer belli bir miktar esnerken, cakma kadroda butun yerler esniyor. Bu da esasinda %11 lik esneme payindan daha buyuk bir rakama tekabul eder.

o yuzden de surus keyfi yok. Insanda şevk birakmaz o derece :)

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
farklı yerlerde üretilen replika kadrolar var. bir kaçını denemek gerek. cidden kaliteli malzemeden üretenler de var. yabancı forumlarda replika R5 alan biri (ki boyasız karbon satıyorlar bunu) R3 ünü satmıştı mesela. tamamen aynı bunlar deyip. ben şahsen hongfu fm069 dan gayet memnunum. replika sayılmaz tabii bu.

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
Replika kadroyu savunanlar neden çin malı iphone6 almıyorlar görünüş olarak aynısı menü desen aynı biri 150 dolar diğeri 3000 TL...

• Beğen
Tepkiler: Taner James