Test: Replika yol kadrosu vs. Orijinal yol kadrosu

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Çağlar Çağlayan

Selamlar beyler hanımlar,
Bu iletinin başlığı bisiklet fetişi olsun uygun görür, müsade ederseniz. Aman yanlış anlaşılmasın bir nesne bağımlısı olarak kendimi hiç dışarda tutmuyorum, hatta lafın çoğu kendimedir.
Elimizde örnek üzerinden yazmaya devam edelim: esas ürün şahane mühendislik ile üretilmiş yaşlaşık 1500 gram ve 3500 euro (gramı 2eurodan pahalı ) arak alet ise yakın ağırlıkta 700 euro ve % 11 daha esnek . Esas ürün de esnek ama o tam kıvamında, Ankara simidi gibi . Ben farkı kabul edilebilir bundum çünkü bisiklet dediğimiz nesne başka malzemelerden de yapılabiliyor. Bambudan titanyuma kadar.
Fiyat değerlendirmeye dönersek esas oğlanı yapan mühendisler artık kaç adam saatte yaptılarsa elyaf planını yapmışlar arak bisikleti yapanlar ise kalıba basmışlar tekstili sonra dökmüşler reçineyi , olmuş bisiklet ama %11 daha esnek olmuş. Delamine falan olmamış , patlamıyor alet.
Neyse 100 000 adet üretilmemiştir ikisi de, 10 000 bile olamaz. Bence sayıları eşit kabul etmek bile kabul edilebilir 1000 adet diyelim. Malzemede spec farkı olabilir dolayısı ile fiyat farkı olmalıdır . İşçilik içinde 500 euro esas oğlana, 50 euro arak alete verelim. Hala adet bisiklet başına 2000 -2500 euro civarında fark , royalty(?) Reklam pazarlama ve mühendislik parası var. Hadi yarısı mühendislik olsun diyelim mi? 1000 euro x adet yapalım
Tek parça bir nesnenin mühendislik bütçesi ne olabilir. 1000×1000 euro mu?
Hesap saçma, kaba ve deli gibi kabullenmeler var , var gerçekten .
Sonuç olarak bisiklet gibi bilindik en verimli makineyi bir fetiş objesine çevirdiğimiz için bu fiyatları ödemeyi adil buluyoruz.

Scudo

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Taklit ürünleri, bu taklit üründür diye satan var mı acaba?

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Durumu özetlersek burada yapılan bir bisiklet uçak ya da araba değil. Hatta bisiklette değil sadece kadro, gerisi malum firmalardan toplanıp bir araya getiriliyor. Elektronik aksam, motor veya ısıtma, soğutma sistemi içermiyor. Sadece kadroya bu parayı bayılıp kazıklanıyoruz. Yanlış anlamayın bende çakma kadro kullanmıyorum ama acı gerçekle yüzleşmek lazım...

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Murat arkadaşımız başarılı bir şekilde açıklamıştı, kimse size burda çakma kadro almayın demiyor.
Ama iş o kadro ile performans yapacağınız zaman, Tırmanış yapacağınız zaman altınızda lastik gibi esneye esneye gittiğinde yokuş çıkarken uyguladığınız gücü sönümlediğinde ortaya çıkıyor. Sadece Cervelo 5w kazanabilmek için tüm yıl boyunca çalışma yapıyor. Çakma kadro ile kim bilir kaç W kaybedeceksiniz o yokuşta.

Tüm olay herkesin zannettiği gibi hafiflikte değil. yukarı da yazdığım gibi gerekli 50-60 Km'ye rahatlıkla çıkabilen aletler (Yokuş aşağı,Yol Bisikleti) bunlar.
ki yaşadığımız ülkenin yolları pek tekin değil nerede ne çukur olduğunu görmüyorsunuz. aldığınız bir darbe sonucu Altınızda ki kadronun çatlaması ve kaza yapma olasılığınız her zaman aklınızın bir kenarında bulunacak. En ufak darbe de acaba çatladı mı inip bir kontrol edeyim diye bakmakta cabası.

Ben Karbon fiyatları iyi demiyorum. ama Orjinal kadro ile Çakma kadronun bir kefeye koyulmasına da gönlüm razı olmuyor.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Örnekteki çakma ürün tesadüfen iyi olan tek ürün olabilir. Güvenilemeyeceği konusunda haklısınız.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Max Torque

Yokuş aşağı bisikletin üst borusuna yatmış bacakları ve kolları iyice içeri çekmiş şekilde kapanmış 60-70 le inerken birden önüne büyükçene bir çukur çıkarsa ve sağ yanında Hüseyin sol yanında araba yolu olduğundan dümdüz çotank diye girmek durumunda kalırsan çakma kadroyla allah muhafaza...

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Organik gıda ile GDO'lu gıda karşılaştırması gibi birşey bu. Gerisini siz düşünün...

Tepki
84
İsim
Çağlar
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bu replika konusunda benim de bir sorum var bizim ülkemizin Güzide markaları da Tayvan'dan Çin'den Kadroları getirip burada boyayıp bize satmıyorlar mı? Test mühendis vs bizim bisiklet üretiçilerimizde ne durumda? Bilmediğim için soruyorum arkadaşlar bizim buralarda nasıl oluyor bu işler?

• Beğen
Tepkiler: Ozgurama

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
@Ahmet Ayaz

Firma bu şekilde testler için ücretsiz olarak veriyor ürettiği ürünü.Test onlar için aynı zamanda bir reklam.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
@çağlar aslan
bizimkilerde mühendis falan çalışmıyor, test mest de yapılmıyor benim bildiğim kadarıyla. hatta dediğniz gibi kadroyu getirip boyayıp satmıyorlar. ordan boyanmış olarak geliyor sadece donanımı takıp satıyorlar. yerli markaların çoğunun boya/renk olarak tasarımlarının çok çok çok çirkin olduğunu düşünüyorum ben ayrıca. o konuda en iyi işi yapan sanırım sedona ve onların bile birçok kötü gözüken bisikleti var bence.

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Bunlardan satan biri (duran bisiklet sanirim, yanlisim varsa duzeltin) fakir edebiyati yapiyordu "ucuza yuksek performans sunuyorum, millete hizmet ediyorum" ve nihayetinde vatan millet sakarya tadinda. Cakma kullanan bisikletci en az kullandigi sey kadar cakma oluyor bana kalirsa. Zira anlamayan birine hava atmak disinda bi boka yaramayan kadrolar bunlar.

Cakma bu seyler icin kullanilacak en guzel tabir zira replika dersek mesru gibi duruyor hadise, insalarin kafasina iyi birseymis gibi yerlesiyor. Oyle olmadigi hatirlatilmali, ogretilmeli insanlara. Kafasi karisanlar icin tekrar edelim yine; Replika degil cakma!

@Taner James
Bunlarin ticaretini yapmak suc. Bunlarin ticaretini yapan adamlar bildiginiz adi suclu, uckagitci insanlar zaten. Yani cakma diye yanina belirtse bile satisi yasak. Diger taraftan bu forumun ikinci el sayfalarinda bile sattigi mal cakma oldugu halde bunu belirtmeyen yavsaklar olabiliyor.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kalıplamış olan: "hem ucuz olsun hemde kaliteli olsun" cümlesinin bu dünyada karşılığı yoktur.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@çağlar aslan

Uzak doğu ülkeleri ile üretim genelde iki şekilde oluyor. Ya tasarımına speclerine göre üretim yaptırırsın ya da gider tasarımı da mühendisliği de orada yapılmış ürünü olduğu gibi satın alırsın. Burada kritik karar bu tasarımın tüm haklarını satın almak yani sadece senin için üretilmesini sağlamak. Aksi halde aynı tasarımı başka müşteriler için de üretebilirler. Farklı ürün grafikleri yapıp yollarlar müşteriye. Bu arada bu adamlar istenen her kalite de üretim yapıyorlar yeter ki sen ödeme yap. Söylemeden geçmemek lazım çok kaliteli prototip hizmetini inanılmaz hızlarla sağlayabiliyorlar.
Bizim markaların durumuna gelince dediğiniz gibi argeleri yoksa gidip tasarımı satın alıyorlardır. Burada bir reklam ajanısına grafikleri yaptırmışlardır o kadar. Kron un 'Racing machine' gibi kötü grafikleri buradan gelir . Üç satın almacı 2 kalite sorumlusu , 5 satışcı ile yürütürsün işi.
Bisiklet sektörünü çok takip etmedim söylediklerim yanlış olabilir ama başka sektörlerde genel rota bu.
Küçük ev aletleri , mobilya, motorsikletlerde senaryo bunlar gibi gidiyor. Bizim çıkıp bu adamlar adam gibi iş yapmıyor deme hakkımız hiç yoktur çünkü dünya üzerinde ortaya koyduğumuz herhangi nesne yoktur ki işte bunu biz yaparız, biz biliriz diyebilelim.
(Taharet musluğu hariç)
sevgiler, saygılar

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link)

Çakma karbon veya fahiş fiyatlı fetiş karbon kadrolar yerine % 100 kişiselleştirilmesi mümkün göz nuru, alın teri kadrolar mümkün. 3d printer, prepreg kardon tekstil, bilgi ve beceri ister sadece. Bir kaç fiyat bilgisine ulaşırsam detay bilgi vermeye çalışırım . Ama bildiğim kadarıyla 3d printerin extruder'ı patent süresi bittiği için artık ucuz yani yerli printerler mümkün ve yüksek çözünürlük gerekmediği için orta kalite printerler yeterli olur. Esas araştırma konusu Preperg karbon nasıl temin edilir , zira malzeme soğuk saklanması gereken kaprisli malzemedir . Tahminim 3500euro altına inmek olasıdır.
Ve sanırım takip edeniniz vardır bu print konusunu, yakın gelecekte bakkalların azalmasına bağlı olarak bakkal kadar yaygınlaşacak.
karbon kaplma dışında zaten plastik türevleri basan veya doğrudan metal içerikli kompozit basan makineler mevcut. Burada karbon kadro konuştuğumuz için yazmak istedim.

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Replika çakma değilse nedir o zaman taklit mi? Taklitse , çakma ile arasındaki ince çizgi nedir?

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Replika; artık üretimi yapılmayan , tasarım tescil süresi bitmiş ürünlerin tekrar üretimine denir ve replika olduğu gizlenmez. Ford shelby cobra ya da morgan ı yeniden üretmek gibi. Taklit ve çakma illegal olarak aynısını üretip orjinaliymiş gibi satarak suç işleme işidir. Çakma lafı zaten argodur ve karadeniz bölgesinde kopye silah üretiminden gelir. Legal üretime geçilmesi ve Sarsılmaz gibi firmaların kurulmasından sonra çakma silah üretimi son bulmuştur. Bunu öğrenmeden önce çakma lafının çakma balata üretimden gelmiş olabileceğini düşünüyordum, ama değilmiş.

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Hmm saol dostum ben replika yi yanlış biliyormusum bilgi için teşekkürler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
700 küsür dolar ucuz da değil ki. O fiyata gayette iyi markaların karbon kadrolarını almak mümkün. Bu yüzden çakma kadro alanların fakir edebiyatını hiç anlamıyorum.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@aknorl
Replika bazen orjinal ürünün işlevsiz kopyesi için de kullanılıyormuş, silah reprikaları gibi. Bilmiyordum ben de şimdi yüce google dan öğrendim. eksik bilgi için özür dilerim