Tern katlanır bisiklet iyi midir, sepet takılabilir mi? Başka sorularım da var, yardım lütfen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kız arkadaşıma katlanır bisiklet bakıyoruz, şu anda en çok tern link b7yi beğenmiş durumda.

sorularım var, yardımcı olabilir misiniz?

1-tern de dahon gibi kaliteli bir marka mıdır? arıza, yedek parça vs. durumunda satan mağaza bize yardımcı olabilir mi(bisikletevi, izmir kess bike vs.) yoksa bu mağazalar sadece satış yapan, servisi iyi olmayan ya da hiç olmayan yerler midir? bana biraz öyle gözüktüler açıkçası.
2-bu marka-model yerine daha iyi bir tavsiye var mı? fiyat nakitte 1000-1100 civarı veriyorlar tern b7yi.
(link) bunun gibi yani.
3-hani normal bisikletlerde bizim olmazsa olmazlarımız var ya illa en az 9x3 vites olacak, açı ayarlı gidon boğazı olacak vs. diye. kız arkadaşımın iki tane olmazsa olmazı var, birincisi hafif olması, alternatif var mı bu fiyat için. diğer olmazsa olmaz ise sepet takılabilir olması:). bu bisikletlere sepet takılabiliyor değil mi gidonuna falan. mağazalardan biri b7nin yanında c7 diye bir model gösterdi, onun kadrosunun ön tarafıda sepet takılacak yer varmış. (link) b7de yokmuş. arkada da bagajı üstünde, lastiği de schwalbe marka. ama fiyat 100 dolar oynuyor. kız arkadaşım lastiği pek zorlamayacak diye düşünüyorum, bagajı da kullanmayacak hiç. sepet için alternatif çözüm var mı yani?
4-bu bisikletlerde de boy oluyor mu, m kadro l kadro gibi?

katlanır bisikletten zerre anlamıyorum ne yazık ki, yorumlarınız çok değerli bu yüzden. katlanırcı arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Scudo

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Katlabırlarda kadro boyu yok, gıdon boynuna dahon ve ternlerde sepet takmak için aparat alınabilir.
Tern ve dahonlar zaten ülkemizdeki en iyi iki marka diyebilirim.
Ancak alacağınız model giriş seviyesi.

Ağırlık 11 kg civarı olacaktır , bisiklet gezinti için uygun. Bisiklete oturup gıdon yüksekliğini bir bakın derim ayarlanamıyorsa ve alçak kalıyorsa rahatsızlık verebilir ve ayarlanabilir almak için en az 300 Tl harcarsınız...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozan k.
giriş seviyesi alacağız zaten, performans ile ilgili bir hedefimiz yok, izmirde bisim denen kiralanabilir 3 vitesli bisikletlerde vites değiştirmişliği yoktur kız arkadaşımın.:)
sepet içinse (link) böyle bir sepet monte edilebiliyor anladığım kadarıyla.

sleepy112

Üye
Tepki
56
İsim
Ozi
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tern D8 sahibiyim iki yıl önce aldım. Kışın rutubetli ortamda durduğu için fren borularında paslanmalar dışında bir sıkıntı yaşamadım. Genel olarak çarşıya alışverişe , gezinmeye basit işlerimi görmeye kullanıyorum. Sehpası olması ve gidon ile teker arasında fazla boşluk olması kullanım amacımı destekliyor. Yüksek hızlara çıkmak özellikle inişlerde sorun yaratabiliyor (ağırlık noktasının yukarda olması) fazla güven vermiyor.
Genel olarak memnunum. Gidon boyunun denenip alınmasını tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Hayır, sadece tern marka adaptör ve tern marka sepet tutabilirsin.
Tern. Com. Tır De vardır. Alacağın yere de sorabilirsiniz. Ben olsam internetten yurtdışından alırım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozan k.
(link) adamların sitesinde tek sepet bu gözüküyor, bu da güzel değil, hasır görünümlü falan. yanlış anlama yok değil mi, b7de bunun takılacağı yer yok c7de var. takma yeri mevcut olmayan b7 için başka bir tür aparat satılıyor mu, ya da başka herhangi bir bisiklete takılabilecek tipte sepet varsa -ki var diye anladım-, bu bisiklete takılamaz mı? ya da diyelim ki önünde sepet takma yeri olan c7den aldım, o hasır sepetten başka seçme imkanım yok sanırım.

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
@obezkirpi katlanabilir bisiklet olmasından dolayı, katlanma sonrası sökülebilir bir sepet olması gerektiğinden markanın kendi sepet aksesuarını kullanmanızı tavsiye ederim. Ağırlık olarak arkadaşlar ifade etmişler 11 kg civarı bir ağırlığı var.

Ancak tahmin ettiğim kadarıyla katlanabilir olmasının sizin açınızdan (katlayıp bir yerlerde muhafaza etmek, toplu ulaşımda kullanmak vb.) pek bir önemi olmayıp, sadece fiziki özellikleri (küçük kadroya sahip olması, yere yakın olması vb.) özellikllerle tercih ediliyormuş izlenimi verdi. Eğer katlanma özelliği kullanma gibi bir hedefiniz yoksa farklı alternatifler düşünülebilir.

Katlı halde sürüş için "landing gear" adında bir aksesuarı var. (Dahonlar için, Tern için de var mıdır bilmiyorum.) Bu açıdan katlanmış halde de ağırlığı pek dert etmeden (tabii elde sürükleme ağırlığıdır bahsettiğim. Asansör olmayan bir apartmanda 2 kat çıkarmak çok zor olacaktır.) tercih edilebilir.

Dugan

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet
Bisiklet
Tern
(link)
Eşimle (B7 kullanıyor) 20-25 km turlar yapıyoruz. şimdiye kadar ekipman olarak bir şikayeti olmadı ve sadece fren ayarı yaptık. Tek çıktığımda (D8) 40-50 km'lik turlar yapıyorum. ekipman olarak bir sorunum yok. Sadece bir kez vites ayarı yaptım. Vites sistemi tek kollu olması sebebiyle ayarlaması kolaydır. Bisiklet kurulurken bisikletçiye rica ederseniz, nasıl yapıldığını gösterir ve çok işinize yarar.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Pardon b7'de adaptör için yer olmadığını bilmiyordum. C7 alırsanız başka sepet çok var dediğim gibi yurtdışından bakmakta fayda var. Çanta sepet vs herşey bulursunuz. Dahon ile tern aynı olduğu için ikisinin de sepeti adaptörü uyar...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Baktığımız tern satılmış, biz de gidip dahon vybe c7a yı aldık. Bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler. Şimdi uygun bir sepet ya da arkadaki bagaj yeri için bir çanta bakıyoruz.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@obezkirpi isterseniz şu apartı alıp direk gidona klickfix özelliği olan tüm çanta ve epetleri takabilirsiniz
(link)
Yada şu aparatı alıp yine klickfix özelliği olan tüm çanta ve sepetleri kullanabilirsiniz.
(link)
Bende dahon kullanıcısıyım ve ikinci gönderdiğim aparatı kullanıyorum.

IMG_6894.JPG

• Beğen
Tepkiler: mdemirel

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Selamlar,
Geçen gün Dahon Vitesse D8 bisikletim için Decathlon Brandium şubesinden 40.TL ye ön sepet aldım. 12Litre hacim, 5kg kapasite ve su geçirmez kumaşdan katlanır bisikletler için yapılmış. Bisiklette güzel duruyor. Alternatif olarak düşünülebilir. İki farklı renki var.
(link)
Sepet.jpg

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Decathlondaki sepet gidona takılıyor, orijinali şasiye. Böylece orijinalinde sürüşe bir etki olmuyor, daha risksiz ve rahat.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sürüşe çok etki edeceğini düşünmesem de kadronun alnına takılan daha güzel görünüyor, kız arkadaşıma da gösteririm bulduğum çanta resimlerini, hangisini beğenirse artık, teşekkürler arkadaşlar çok yardımcı oldunuz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arkadaşlar, katlanır bisiklet nasıl kilitlenir, ne tür bir kilit tercih edilmeli? normal bisiklette kadronun içinden falan geçiriyoruz kilidi, bunun kadrosu düz boru şeklinde.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Bu sıkıntılı bir konu. Neresinden kilitlersen kilitle katlanırın bir parçasını alabilme ihtimali hep var. Ben bazen çok kısa süreli kilitlediğimde aklımda hep şu soru oluyor. Ya selemi alırsa.(Brooks) Makasla telleri fırt diye kesip gidonumu alırsa. (Benimki yükseklik ayırlı olduğu için) Kısacası katlayıp yanına alıcan mümkün mertebe. Yada katlayıp bir esnafın dükkanına bırakıcan rica edicen. Zaten katlanır alıpta gece dışarda bırakan pek yok gibidir.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
kilitlemeyi tavsiye etmem katlanır bisikletleri, ben kilit kullanmıyorum...

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Şaside küçük bir üçgen var oradan geçirirsiniz...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
gece dışarı bırakmayacağız zaten de cafenin birine 20 dk oturunca falan kilit lazım, yanımıza alırız biz de olmadı