Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

termal içlikler hakkında pek mühim sorular

Konu, 'Giyim' kısmında emir yakup bulut tarafından paylaşıldı.

1. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bisiklet dostları merhaba şu konularda merakımı giderirseniz memnun olacağım:
    1-termal içlik ile bisiklet formasının kumaş yapısı aynı mıdır? 2-pedli taytın altına iç çamaşırı giyilmemesi gerektiğini biliyorum peki formanın altına atlet giyilir mi yoksa bunların tenle direk temas etmesi mi gerekiyor? 3-sportif aktivitenin ardından termal içlik hemen çıkarılmalı mı yoksa bunun üzerine günlük kıyafetimizi giyebilir miyiz? 4-termal içliklerin teri dışarı atan kıyafetler olduğunu biliyorum peki dışarı atılan bu terin emilimini sağlamak içliğin üstüne pamuklu bir kıyafet giymeyi tavsiye eder misiniz? 5-termal kıyafetlerin sıcak ortamlarda kaşıntıya yolaçtığına dair yorumlar okudum bu bütün termal içliklerde yaşanan genel bir sorun mudur?
    cevap verme zahmetine katlanan herkese teşekkür eder bol pedallı günler dilerim.

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    1) Kumaş yapılarının tam aynı olduğunu sanmıyorum. Benzer özellikte olsalar da içlik ile formadan beklenen özellikler farklı.
    2) Sadece atlet değil, pamukluların tamamından uzak durmak lazım.
    3) Spordan sonra terden ıslanmış giysiyi çıkarıp yerine kuru bişeyler giymek lazım.
    4) 2 ile aynı..
    5)Benim giydiklerimde dalama problemi olmadı hiç, polyester olan içliklerde bu tür problem olacağını zannetmiyorum ama yün olan içliklerde bu problem belki olabilir.

3. Cengiz YÖRÜK

Cengiz YÖRÜK Aktif Üye

Seviye:
    öncelikle termal içlik ve forma çabuk kurur ve hepsi bir üst katmana teri atar kesinlikle içlik üzerine altına günlük kıyafet giymeyin giyim sırası mümkünse termal içlik en altta forma takım en üstte olmalı üzerine giyeceğiniz kışlık elbiseler de pamuklu olmamalıdır nefes alabilen ve kesinlikle gore tex astar kullanılmış ürünleri tercih edin dış katman olarak parası tuzlu ama en iyi performansı bu şekilde sağlarsınız

emir yakup bulut bunu beğendi.
  4. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de ekleme yapayım.
    Teri dışarı atan kıyafetler bir kaç dakikada tamamen kuruyabiliyor.
    Her hangi bir katta giyeceğiniz teri dışarı atma ve çabuk kuruma özelliği olmayan kıyafet bütün teri depolayarak ıslak kalacak bütün diğer özellikli katları da boşa çıkaracaktır.
    En alta içlik, üzerine forma, gerekliyse polar gibi bir ara kat,
    en dışa, yağmur altında değilseniz, gore-tex olmasa da rüzgar geçirmeyen ve nefes alan bir rüzgarlık (teflon kaplama vb. ekonomik ürünler var) işinizi görecektir.

emir yakup bulut ve İslam Gölge bunu beğendi.
  5. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Yan o zaman sırası ile önce içlik, forma , polar ve üzerine de rüzgar geçirmeyen birşey :) yada yağmur !!! doğru mudur ? çok kalın olmayacak mı ?

6. Serhan Çeki

Serhan Çeki Aktif Üye

Seviye:
    Kalın gelirse poları çıkarmak gibi bir tercih yapılabilir.

7. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ara katman olarak önerebileceğniz bir ürün var mı ?

8. ilker çelikcan

Seviye:
    Aslında kalınlık biraz kişisel, biraz da iklime bağlı.
    Ben zayıf olduğumdan fazla üşüyorum.

Ara katman olarak geçen hatfa herhangi bir polar almak üzereydim,
    bütün polarları ter tutmaz diye biliyordum,
    satıcı bana seçtğim ürünün ter tutacağını söyledi,
    daha ince ama ter atma özelliği olan birini aldım.
    Paraya kıyarsanız yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi gore-tex vb. astarlı, rüzgar geçirmez polarlar da var.
    Shoftshell olarak ararsanız bu tip ürünlere ulaşabilirsiniz.
    Bunlarında rüzgar geçirmeyeni, yağmura dayanıklısı.. ben pek iyi bilmiyorum ama bir sürü çeşidi var.

Şafak Başlar ve Cengiz YÖRÜK bunu beğendi.
  9. Ramiz Ersen Yılmaz

Ramiz Ersen Yılmaz Yeni Üye

Termal içliğin özelliği spor esnasında ısınan vücudu soğutmak için salgılanan terin tenimizdeki ısıyı almaması için tenimizden uzaklaştırmasıdır. İçine penye giyersek ıslanan pamuklu kumaş nemini atamaz ve üşümemize sebep olur. Onun için içine pamuklu hiç bir şey giymemeliyiz. termal iç çamaşırı kullanabilirsiniz. Terma içliğin dışına da bence goretex en uygunu. Bu arada termal içlik sadece hareket halindeyken etkili olur eğer spor yapmıyorsak ısınmak için yün içlik daha uygun olur.

kingoffuh bunu beğendi.
  10. Cengiz YÖRÜK

Cengiz YÖRÜK Aktif Üye

Seviye:
    kalınlık konusuna değinmek istiyorum normal günlük kullanım kıyafetlerim ve üzerine aldığım gore-tex performance shell motorcu montu (çok iyi bir indirimde) buldum kalın ve kesinlikle üşümüyorum.. daha termal kıyafetler ile deneme fırsatım olmadı ama bu şekilde bile terleme durumu yaşamadım.. bu durumu çok araştırdım polar + su geçirmez nefes alan mont alsam ucuza gelir diye ama çok soğuklarda teriniz sizi üşütebilir ve ben de ömürlük olsun diyere aldım...nefes alan tabiri satılırken çok kullanılır ürünlerde fakat gore-tex astara sahip ürünler varken nefes alan tabiri bana komik geliyor daha geçen arkadaşımın hyvent özellikli thenorthface marka su geçirmez nefes alan montu su geçirdi... tamamen kullanım alanlarınız koşullarınız ne ise ona göre seçim yapın kimisi evde trainer da çalışır kimisi dağda bayırda soğukta, kimisi işine giderken ve keyiflik turlara katılır, kimisi de profesyoneldir... hepsinin ayrı ayrı zaten giyimi teknik ve profesyonel anlamda bellidir.. kışın elinizi ve yüzünüzü çok iyi düşünün eldiven(kalitelisini) maske ve gözlük (( not:gore-tex delisi demeyin bana sakın :) ))

ilker çelikcan bunu beğendi.
  11. ilker çelikcan

Seviye:
    Gore-tex'i kim sevmez :)

12. Mücahit Kıvrak

Mücahit Kıvrak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hepinize Teşekkür ederim. Doyurucu bir yazı olmuş. ;)

13. ybayrak

ybayrak Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Murat B. bunu beğendi.
  14. Okan111

Okan111 Kıdemli Üye

Adı:
    Okan Özen
    Bisiklet:
    b'Twin