Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Terleme Kontrolü

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Malumunuz insan vücudu tıpkı bir motor gibi iş yaptıkça ısı açığa çıkıyor. Sonra biz bunu soluyarak ve çoğunlukla terleyerek dengelemeye çalışıyoruz. Terlemeyi kolaylaştıran ve/veya giysilerinizin emmediği özel kıyafetler var. Böylece derimiz daha iyi nefes alıyor ve kıyafetler ıslak kalmıyor. Peki bu terlemeyi kontrol altına alamayan veya çok terleyen bir sporcuysak ne yapacağız?

Zannedersem ben de onlardan biriyim ve az önce ilginç bir tecrübe yaşadım:

Bir de şu var ki siz de oluyor mu bilmiyorum? Durma anında veya bisikleti park ediyorken, yani soluk soluya iken şıp şıp terliyorum. Sanki terleme bir anda artıyor. Yani hiç durmasam kaybettiğim 1 litreyi 3-5 km.'de değil 20-30 km.'de harcayabileceğimi tahmin ediyorum. Tabi çok hız yapmadan bunun mümkün olduğunu gördüm.

Peki terleme iyi bir şey ama bunu kontrol etmek mümkün müdür? En azından benim gibi çok terleyenler için...:boese157:

Teşekkürler...

2. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Uzmanı daha iyi bilir ama bir ekleme yapmalıyım:

Her insanın bir öz ısısı veya metabolik ısısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hayatımda öyle insanlar gördüm ki (çoğunlukla iş ortamında) kimisi hava azıcık soğudu diye kapalı ortamda dış kıyafetiyle gezerken, kimisi klima arızlandı diye bütün gün pencerede ve dışarıda vakit geçirmiştir. Yani ben üşümezken başka gerçekten çok üşüyebiliyor ki bence onların metabolik ısısı (uzmanı artık daha iyi bilir kendimce bir terim uydurdum) çok düşük. Yani vücut normal seyrinde az ısı üretiyor ve/veya ısıyı koruyabilmek için yavaş enerji yakıyor.

3. Ali Serdar GÖK

Ali Serdar GÖK Üye

Seviye:
    Bende öyleyim genellikle kilo fazlalığına ve birazcıkta biraz genetiğe bağlıyorum. Çünkü öyle insanlar gördümki bsaketbol oynarken zor terlerler ben basketbolda ve bisiklette de amiyane tabirle şakır şakır terlerim. Yerinde bir tespit olmuş ama konuda fazlaca bilgim olmadığı için yorum yapmıyım(yanlış bilgi için).

4. R.HarunYeniçeri

R.HarunYeniçeri Aktif Üye

Seviye:
    Eğer bi şifresi varsa bu işin benimde ihtiyacım var ona :)

5. Onur Özgün

Onur Özgün Aktif Üye

Seviye:
    Bende aşırı terliyorum. Özellikle durduğumda burnumdan şıp şıp ter damlıyor. Suratıma bakan denizden yeni çıkmışım sanacak kadar terliyorum. Hareket halinde ise rahatsız edici bir terleme söz konusu olmuyor ya da ben farketmiyorum, bilemiyorum...

Çözümü varsa merakla konuyu beklemedeyim :)

Gerçi magnezyum takviseyi soruna çözüm olabilir. Kısa süreli kullandıysam da dikkat etmemiştim hiç etkisi oluyor mu olmuyor mu.

Ali Serdar GÖK bunu beğendi.
  6. R.HarunYeniçeri

R.HarunYeniçeri Aktif Üye

Seviye:
    Aslında olay baya garip dışardan bakınca..
    Biz tamamıyla düzgün çalışan bi organizmanın düzgün çalışmasından şikayetçiyiz. :)
    Rahatsız edici ama cidden ki benim günlük işlerde bisikleti kullanmama sebebimdir.

Ali Serdar GÖK bunu beğendi.
  7. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa bilgilerini paylaşırsa çok iyi olur.Merakla beklemedeyim :D

8. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet, kimileri hiç terleyemez ve bu onun için çok büyük sıkıntıdır. Tabi her şey de orta karar güzel ama yanınızda yeteri kadar suyunuz yoksa ve aşırı su kaybediyorsanız bunu kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum.

Sanırım bu anti-perspirant sadece zararlı kokuya neden olabilecek bakterilerin oluşmasını engelliyor. Yoksa reklamlarda sergilenen bir ter azalma söz konusu olmuyor. En azından bende...:)

Aslında terleme ısının artışı demekse o zaman bünyeyi farklı soğutma çözümleri belki işe yarayabilir. Örneğin belli bir sıcaklıktan sonra kıyafetinizden mentol buharlaşacak! Mentollü forma...:D

mustafa akman bunu beğendi.
  9. Taner Coşkun KAVAKLIOĞLU

Taner Coşkun KAVAKLIOĞLU Yeni Üye

konuyu açtığınız için teşekkürler, ben de aşırı terleyenlerdenim spor yaparken yine katlanılabiliyor ama günlük hayatta ciddi bir sorun oluyor (antalya'nın nemli havasında birkaç kat daha) konu hakkında bilgili uzman arkadaşların günlük hayatta uygulanabilecek önlemler hakkında yorumlarını bekliyorum.

10. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benden de bir o kadar...Bisiklette sorun yok, giyim falan ona göre,amaç spor
    ulaşımda kullanmıyorum. Durunca daha fazla terlediğini iddia edenlere, rüzgar
    faktörünü hatırlatıyım.

Günlük yaşamda yavaş hareket etmeye çalışıyorum. Bir süre sonra fobi haline
    geliyor. En iyisi yedek kıyafet taşımak, işyerine zulalamak.

11. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben amatör sporcuyum. Kendimce örnek vereyim. Un, tuz, şeker ve rafine yağ kullanımım 0. Zaten arada annemin yaptığı yemeklerden yiyorum ve belli bir miktar tuz alıyorum onun haricinde 0. Tuz su tutar. Tuzu keserseniz ve su tüketimini artırırsanız vücut fazla suyu atar ( tabi bu ramazanda mümkün değil :) ) O zaman terleme oranınızda da düşme olur. Tuzun su tutmasının dışında bilimsel konuşmuyorum sadece tecrübelerimi yazdım. Terlemekde çok iyi bişey tabiki toksinleri vücutdan uzaklaştırıyor ve ısıyı kontrol ediyor. Ama terli giysiler üzerinizde kurursa o yabanci toksinleri vücut tekrar alıyor ona göre :) Tuz meselesini bi denemenizi tavsiye ederim. Ha bu arada ekmek de de tuz var ona göre ve o hazır salam sosisler de filan da aşırı tuz var.

Ali Serdar GÖK ve Salih Dinçer bunu beğendi.
  12. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tuzdan (sodyum klorür) bahsetmeyi unutmuşuz, neyse ki Ayhan hatırlattı. Evet, tuzun öyle bir etkisi var. Tabi bunu ne kadar doğal yollarda temin ettiğimiz önemli. Çünkü en kaliteli tuzun içinde bile suda çözünmeyen yabancı maddeler varmış. Terleyince, kıyafetimizde nasıl dalgalı dalgalı beyaz lekeler olur. İşte bu bir kısır döngü veya logaritmik olarak artan bir terleme hali olmalı. Tuzu yerine koymazsak (elektrolit dengeyi sağlamazsak) daha çok su tüketip yorulacağız ve belki kramplar açığa çıkacak.

Bir de kaslarımız için magnezyumu öneririz maden suyundaki değerlerine saygı duyarız. Oysa şimdi araştırırken denk geldi, vücutta fazlalığı terlemeye yol açıyormuş. Yahu bu madenler, elementler ne ilginç şeyler! Örneğin alyuvarlara rengini veren demir (dolayısıyla hemoglobin) akciğerlerde oksijene bağlanıyor da nefes almamızı sağlıyorlar...:)

Bu arada vitaminler de çok önemliymiş. Özellikle vejeteryanların hayvani gıda yememesinden dolayı eksikliğini gördükleri ve hap ile telafi etmeye çalıştıklarını okudum. Eksikliğinin bir sürü sinirsel rahatsızlıklara sebep oluyormuş.

13. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    saf bu konu ile ilgileneni bulmak zor
    dahiliyeci ile başlamak lazım
    aşağıda normalden farzla terlemeye yol açan hastalıklar yer alıyor
    bunlar basit google taraması ile yakalanan bilgiler
    ancak
    bir de tamamen normal olup aşırı terleyenler var
    hangisinin olduğunu bilmek için uzman değerlendirilmesi gerekir

yardımcı olmak bir yana
    işleri zorlaştırdığımın farkındayım
    ama bir şeye normal demek ne kadar zordur
    takdir ederisiniz
    en iyisi bir dahiliyeci ile görüşmek

•Neurologic or neoplastic diseases
    •Spontaneous periodic hypothermia and hyperhidrosis.
    •Metabolic disorders or processes
    •diabetes mellitus,
    •hypoglycemia
    •gout
    •pheochromocytoma
    •menopause
    •Febrile illnesses
    •Medications.
    •propranolol
    •physostigmine
    •pilocarpine
    •tricyclic antidepressants
    •serotonin reuptake inhibitor
    •Efavirenz
    •Antidepressants
    •Chronic alcoholism
    •Hodgkin disease
    •tuberculosis
    •Gustatory stimuli
    •Frey syndrome
    •encephalitis
    •syringomyelia
    •diabetic neuropathies
    •herpes zoster parotitis
    •parotid abscess
    •Eccrine nevus
    •Eccrine angiomatous hamartoma
    •Blue rubber-bleb nevus
    •Glomus tumor
    •Peripheral neuropathy
    •POEMS
    •Burning feet syndrome
    •Pachydermoperiostosis
    •Pretibial myxedema

14. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam, bir yerde antidepresan ve antihistamik (bu ne onu duymamıştım, yanlış da yazmış olabilirim?) ilaçları terlemeyi aksi yönde durdurduğu yazıyordu. Yani terleyememe sorunu yaşanıyormuş. Tabi terlememek için bu ilaçlara başvurmak akıllıca değil ama listenizde bunu görünce şaşırdım. Zaten oradan yazanların yarıdan fazlasını anlamıyoruz...:)

15. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kendimi adeta bir kobay olarak kullanıp bu Ramazan ayı boyunca susuz antrenmanlara çıktım. Doğal olarak da bir şey yemedim ama öğle sıcağında da kalmamaya gayret ettim. Deneyimlerime göre vücut çok su depoladıysa daha çok terliyorsunuz. Ayrıca 3 lt. su kaybından daha fazlası (en azından benim için) tehlikeli değilmiş. Halbu ki ASM'deki aile hekimim 3 lt.'den fazlası kırmızı ışık demişti.

Dün ki antrenmanda yaklaşık 80 kg. ile çıkıp 76 ile döndüğüme göre bu açık bir kanıtı. Normalde vücut tek günde (sahura kadar uyumazsanız!) 81'e kadar su tutabiliyor, bu çift günde 82'ye kadar çıkabiliyor. Ama antrenman zamanına kadar idrar yoluyla atılma (neredeyse her WC'de 600 gr.) oluyor. Eğer vücuda çok su topladıysanız ve bunu terleyerek atmıyorsanız idrar yoluyla akşama kadar 3-5 defada atma olayı gerçekleşiyor.

Bu arada terleme hiç bir zaman bitmiyor. Malum insan vücudunun %70'i su. Ama 50-60 km.'den sonra ağız kuruluğu yapıyor. Düzenli ağız çalkalanınca kuruluk gidiyor. Tabi bu bilgiler öğleden önceki saatler için geçerlidir. Özetle molasız uzun yollarda ve yolculuk anında su tüketimi çok terleyenler için şart değil. Ancak gün boyu süren yolculuklar için en azından 6 saat sonra su alımı yapmak şart gibi bir şey.

16. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende çok terliyorum bisiklet sürerken çok sorun olmuyor zaten amaç spor yapmak ama günlük yaşantımda çok büyük sorunlar olabiliyor örneğin geçenlerde dershaneye gidiyordum koştur koştur derse girdim defterimi açtım hocanın anlattıklarını not alıyorum 2 dakika sonra defterim ıslanıyor...kaç tane defterim bu şekilde hamur oldu :(

17. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet, performans anında durmak nabzı ve terlemeyi durdurmuyor. Aksine hızlanıyor sanki çünkü rüzgar ile serinleme olayı bitiyor...

O yüzden molaları yokuşlarda değil inişlerden hemen sonra yapmak daha mantıklı olabilir. Ama yaya iseniz koşmadan sonra yürümek ani durmadaki teri azaltacaktır. Böylece boşuna su tüketmemiş oluruz.

18. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yazılanların hepsini okudum sanırım benim bi doktora gitmem lazım:( .Nedeni ise yazılanların aksine ben neredeyse hiç terlemiyorum. Günde ortalama en az 45-50 km yol yaparım yol bisikleti ile ortalama 35 km/h ile (Ramazanda akşamları çıkıyordum) Terleme nerdeyse hiç olmaz sadece sırt ve göğüs kısmımda hafif nemlenme olur o da atlet giydiğim için. Şimdi şüphelenmeye başladım. Bu arada günde 3-4 litre arası su tüketiyorum.:rolleyes:

19. Kanber Gülhan

Kanber Gülhan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşım ben de cok cok zayıftım bu yüzden vücudum da su oranı düşüktü ben o yüzden terlemiyordum ama sen 3 -4 litreden bahsediyorsun seninde bir beslenme uzmanına gitmeni tavsiye ederim.

Hamza Hakkı bunu beğendi.
  20. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya aslında bazı insanlar az terler, bazılarıysa çok. Orta karar en iyisi ama az terlemek hepsinden kötü, hatta ciddi bir hastalıktır!

Sıvı tüketimine karşılık böbrekler nasıl çalışmakta? Terleme harici bir sorun olabilir. Doktor tavsiyesini dikkate almalı.

Geçmiş olsun...