Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tercih Listeme Bakabilir misiniz? (resimli)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında sercan hakan tarafından paylaşıldı.

1. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba 7. tercihimden itibaren yorumlayabilirmisiniz sizce açıkta kalırmıyım yardımlarınızı bekliyorum

2. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    yok mu yardımcı olacak kimse

3. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    ???? yardım bekliyorum konuya bakanlar bir de cevap yazsa çok güzel olacak

4. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu üslupla cevap bulabileceğinizi sanmıyorum şahsen. Yakınlardaki bir dershanenin rehber öğretmenine bu listeyi gösterirseniz sizin için daha faydalı yorumlarda bulunacaktır. Forumun geneli zaten ya üniversite öğrencisi yada yıllar önce üniversiteden mezun olmuş kişiler. Şahsen ben halen öğrenci olmama rağmen bizim girdiğimiz sınav sistemi farklıydı, şuan ki puanlardan vs hiç anlamıyorum. Ancak yakın zamanda girmiş yada bu sene bu sınava giren kişiler sorularınızı cevaplayabilir, bu insanlarda konuyu görüyor mu görmüyor mu belli değil. Kısacası konuya her bakan kişi bu konuda fikir sahibi olmak zorunda değil. Cevap yazmak zorunda da değil. Ayrıca konu başlığına bakınca böyle bir içerik beklemiyordum, bisiklet tercihi beklerken üniversite tercihi çıktı. Çoğunluk konu içeriğini benim gibi düşünüp giriyor ve fikir sahibi olmadığı için cevap yazmadan çıkıyor anladığım kadarıyla.

yiğt ve yasin çalış bunu beğendi.
  5. yasin çalış

yasin çalış Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    en kötü hatay gelir

6. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    haklısınız tamer bey ben başlığı yanlış atmışım şimdi konuyu kapatıyorum

7. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yanlış anlama ama 7 ve sonrası boş . acıkogretım yazsaydın daha iyiydi .(hem çalışır hem para bırıktırır hemde 4 yıl sonunda diplomanı alırdın ama atıyorum felsefe gelse nerde calısacaksın adam akıllı ataması yok iş sıkıntı . ) Bu mesajımı kucumsemek olarak algılamayın .

8. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    haklısın emre boş bölümler ama zaten onları okurken açıktanda okuyacağım

9. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Fen-Edebiyatların önü kapalı iken Fen-Edebiyat yazmışsın seni tebrik ederim. Ayrıca anladığım kadarı ile hukuk istiyorsun ben senin yerinde olsam son 2-3 seçeneğe kadar istediğim bütün hukukları yazardım.

10. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    saolasın hasan kardeşim hukuk istiyorum evet ama puan yetmeyecek gibi gözüküyor zaten kıbrıstaki en düşüklerini de yazdım fen edebiyatı istiyorum çünkü ben üniversiteyi bitirdikten sonra para kazanma amacında değilim yani üniversitenin anlamını biliyorum ve orada olabildiğince çok bilgilenmek istiyorum

11. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Biz sana felsefe okuma demiyoruz hobi olarak al eline kitabı oku ama açık öğretimle bitir işi hiç uğraşma. Hem bisiklet sürecek daha çok vaktin kalır :D

12. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu kafayla üniversiteye başlayan bütün temel bilimciler aç kaldılar. Adam akıllı düşün ilerisini pişman olma sonra, yok bir daha sınava girmeler filan yaşama.

13. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    güvenç kardeşim zaten benim aç kalıp kalmamakla ilgili bir derdim yok bu ülkede bir sürü fen edebiyat kontenjanı var ve bu kontenjanlar hala %70 oranında doluyor ve bu insanların amacı formasyon alırım paçayı yırtarım vb.. her sınıftan 3 kişinin niyeti benle aynıdır ve dikkat edersen bu 3 kişiler daima iyi yerlere gelir iktisat işletme okuyanlarda banka memuru oluyor fen edebiyat bitirenlerde bana okuyup da aç kalmayacağın 5 tane bölüm sayabilir misin hukuk bitiren insanlar bile babaları zengin değilse 3-4 senede anca para kazanmaya başlıyorlar ülkenin eğitim sisteminde zaten sorun var bütün dünyada 1 numara olan fen fakülteleri bizim memlekette askerliği erteleme fakültesi diye geçiyor ben zaten şu anda iyi bir üniversitede iktisat okuyorum ve ayrılmak istiyorum etrafımda bir sürü tanıdık var iktisat işletme mezunu boş geziyorlar her sene kpss ye giriyorlar banka memuru olabilmek için sadece 1000 tl maaş için bir bankada en fazla ne kadar yükselebilirsin 10-15 seneni heba ederek anca belli bir yere gelebilirsin bana değer verdiğim hocalar hep idealist ol derdi yaptığın işi iyi yapmaya bak derdi ama görüyorum ve üzülüyorum ki bu ülkede insanı idealist de yapmıyorlar yanlış anlama güvenç kardeşim lafım sana değil senin gibi düşünen dostlar zaten ülke nüfusunun %80 inini oluşturuyor maalesef ülke şartları insanları böyle düşünmeye zorluyor ve maalesef birazcık sıyrılmak isteyen insanların önü aç kalırsın sürünürsün gibi sözlerle kesiliyor halbuki bilmiyorlar ki o bölümleri gerçekten okumak isteyen adamların aç kalma gibi bir dertleri yok bir şeyleri değiştirme dertleri var

14. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Senle aynı kafayla bu yola girdik ama bak ben seneler sonra böyle düşünüyorum. Eğer dersen benim burada geride bırakacağım kimse yok çeker giderim masterı doktorayı yurtdışında yaparım sonrasında hayatımı akademik olarak devam ettirelim oralarda buna eyvallah derim. Ama buraya seni bağlayan kökler varsa şunu da unutma derim, bu ülkede akademik yapan birinin yardımcı doçent olana kadar, kendi üstündeki hocaların angarya işlerini yapmaktan, slayt hazırlamaktan, gidip projeksiyon kurmaktan araştırma yapmaya vakit kalmıyor.İnşallah sen bu kamburluğun altında bir gün doğrulursun da bu idealistliğin baki olur. İyi şanslar :)

15. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    saol güvenç kardeşim zaten ilerisi için yurt dışı planlarım var

16. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bu sene Fen-Edebiyat Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Ben üniversiteyi kazandığım zaman genel not ortalaması 2,5'u geçen herkese 3. sınıftan itibaren formasyon verilecekti. Ancak ben 2. sınıfın 1. döneminde iken formasyon kaldırıldı ve ben formasyon alamadım. 2. sınıfı bitirdiğimde ise bizim 4. sınıflar formasyon aldılar. Ben 3. sınıfı bitirdiğimde ise Dumlupınar üniversitesi öğretim elemanı yok diye formasyon vermedi ve ben şu an 4. sınıfı da bitirdim formasyon konusunda hala karar yok. Benim ortalamam 3,09 hocalarımız bu dönem formasyon verilecek 40 kişiye deniyor ve ben bu 40 kişi içindeyim ama dediğim gibi hocalar verilecek diyor resmi bir yazı daha yok..

Ayrıca hukuk okuyup da babası sağlam olmayanlar 3-4 yılda anca para kazanmaya başlıyor demişsin yanılmışsın. Benim ikizim var Marmara Hukuk da okudu ve benimle beraber o da bu sene bitirdi 2. sınıftan beri bir hukuk bürosunda çalışıyor. Yani demem o ki kişinin kendisine bağlı yapacağı şeyler..

Ben kendi amacımı söylemem gerekirse dört yıllık Edebiyat bölümü bitirdim ama öğretmenlikten çok polisliğe yöneldim çünkü öğretmen olmam için önümde birincisi formasyon, ikincisi KPSS (en az 82 puan) var.

Yani demem o ki inşallah Hukuk kazanırsın. :) Çünkü Fen-Edebiyat okuyup verdiğin emeğin karşılığını alamıyorsun.

17. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    Hasan kardeşim sende haklısın ama benim formasyon alma gibi bir derdim de yok zaten hukuk konusunda da benimde tabiki de istediğim hukuk okumak ama fen edebiyatın bu kadar geri plana atılması beni rahatsız ediyor ayrıca tıp eczcılık diş hekimliği hukuk ve bazı mühendislikler dışında hangi bölümü bitirdikten sonra emeğin karşılığını alabilirsin ben iktisat okuyorum mesela ama bitirince ne yapacağım hiç bilmiyorum

18. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Eğer formasyon alma gibi bir derdin yoksa ve sadece okuyup diploma almak için uğraşıyorsan sana tek diyebileceğim keşke kolay bölümler yazsaydın :) Fen-Edebiyatta çok zorluyorlar :)

19. sercan hakan

sercan hakan Aktif Üye

Seviye:
    doğru söylüyorsun ama dostum ben hayata birkaç sıfır geriden başladım ne durumda olduğumu öğrenmek istersen özelden mesaj atarım sana