Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ter: Çok sıkıcı ve Kişisel....

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mümtaz Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Özellikle düzenli egzersiz yapan çoğu insan teri egzersizin bir ölçüsü olarak düşünür. Ne kadar ağır çalışırlarsa o kadar çok terlerler. Ancak daha kesin ilişki hipotalamus tarafından kontrol edilen vücut sıcaklığı ile ter miktarı arasındadır.

Vücut egzersiz sırasında daha fazla ısı üretir ve fazlasını da kaybetmesi gerekir. Cilde olan kan akımını artırmak için kılcal damarları açarak vücut konveksiyon ve buharlaşma yolu ile ısı kaybeder. Eğer dış ortam sıcaklığı ve nem düşükse ter buharlaşır, cilt kılcal damarları soğur ve vücut sıcaklığı düşer.

Doğal olarak bazı sporcular daha fazla terler. İnsanların termoregülatör gereksinimleri farklı olduğundan ter miktarı değişmektedir. Araştırmalar, insanların oluşturdukları ter ile hissettikleri miktarın her zaman aynı olmadığını göstermiştir. Farklılığı yaratan çevre sıcaklığı ve nem miktarıdır. Çölde terin hissedilmediği fakat yüksek nemin bulunduğu deniz kıyısında yavaş buharlaşma yüzünden terin biriktiği gözlemlenir.

İdeal kiloya sahip ve sağlıklı insanlar daha az ısı depoladıklarından sıcaklık stresinden daha iyi korunurlar. Yapılan çalışmalar, sporcuların antrenman yapıp fiziksel olarak daha iyi hale geldiklerinde, ter bezlerinin termoregülatör gereksinimlere daha çabuk yanıt verdiğini göstermiştir. Fiziksel olarak aktif spor yapan kişilerin daha büyük ter bezleri olduğu da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İyi antrenmanlı bir sporcunun soğuk bir iklimden sıcak bir iklime taşındığında, o iklime alışması 14 ila 20 gün sürer. Ter genellikle yaz mevsiminin başında vücudun sıcak havaya alıştığı yaz sonuna göre daha tuzludur. Sıcağa alışan vücut tuzu tutmaya başlar. Yani başka bir deyişle, sıcak iklime alışık insanlar, alışmamış olanlara göre daha az terlerler.

Sporcular aşırı miktarda terlediklerinden sıcak yorulması gibi sorunların gelişmesini önlemek adına sıvı replasmanı yapmalıdırlar. Vücut ısısı yükselmeye devam ettikçe dehidratasyon oluşuncaya kadar terleme devam eder. Dehidratasyon sırasında suyu korumak amacıyla doğal bir adaptasyon olarak vücut terleme miktarını azaltır.

Vücut suyunun miktarındaki azalmanın neden olduğu elektrolit konsantrasyonlarındaki artışa yanıt olarak terleme durur. Hem azalmış kan volümü hem de elektrolit dengesizliği terlemede ve cilde olan kan akımında bir azalmaya neden olur. Kaybedilen sıvı yerine konmazsa terleme durur, vücut sıcaklığı normal sınırların üzerine çıkar ve sıcak yorulmasını izleyen ısı inmesi oluşur. Terlemenin durması sıcaklık yorulmasının ilk uyarı işaretleridir. Susamış olup olmadığına bakmaksızın sporcular egzersiz sırasında her yarım saate bir yaklaşık 1/2 litre sıvı almalıdırlar. Bu çok sıcak ortamlarda onbeş dakikaya kadar inebilir. Vücut tarafından kaybedilen her bir litre ter 2 gr sodyum klorür ( tuz ) içerir. Bunun çok iyi takip edilmesi gerekir. Gereğinden fazla kaybedilen tuz hayati fonksiyonların yavaşlamasına ve hatta durmasına yol açabilir. Başarılar dileklerimle...:)

2. onur1985

onur1985 Yeni Üye

Bendede aşırı terleme diye sorun var. 1.77 boy kilo 72. Düzenli olarak sporda yapıyorum ama çok aşırı terliyorum. Yaz ayları benim için tam bi kabus. Özellikle başımın terlemesi çok rahatsız edici. Alnımdan şakaklarımdan ter boşalıyor. Yok mu bunun bi çaresi ?

cruphasulie bunu beğendi.
  3. Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu sıcak havalarda süper bi konu olmuş teşekürler.

Mümtaz Öztürk bunu beğendi.
  4. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    çözüm değil ama bir nebze rahatlatır. 2 ucuz bandana al. birini tak birini yanına yedekle. kaskın altında bandana olduğu zaman o teri bandana emiyor ve yüze göze akmıyor.
    uzun turlarda mutlaka windstoper (rüzgar geçirmeyen yelek) giyin muhakkak, tırmanışlarda vicut teri atıyor göğüs sırıl sıklam sonra aşağı inişlerde 40 50 km hız valla dert gelir adama Allah korusun :D
    terlemeye çare yok,zaten terlemeye çare bulmaya çalışmakta çok zararlı bişi.Vicut suyu atmak istiyor siz gözenekleri tıkıyorsunuz. Bırakın çıksın.

sağlıklı günler dilerim. Yanımızda yedek forma ve ufak bir havlu bulundurmakta fayda var.

5. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim de aynı sorun var, bisiklet üzerinde dert etmiyorum pek,
    yedek formaya gerek duymam, üstünüzdeki forma bir şekilde kuruyor,
    ama sıradan Tshirtler için bu havalarda 1 değil 3-5 yedek gerekebilir.

Terli terli rüzgarı mutlaka yiyeceksiniz bisiklet üzerinde,
    efor sarfettiğiniz sürece vücut sıcaklığı kendini korur, uzun inişlerde pedal
    çevirenleri görürsünüz soğumamak için. Dinlenirken, molada falan dikkat
    etmek lazım yinede.

Spor yaparken doğru giyimle terden doğan rahatsızlık atlatılır, asıl sorun
    günlük yaşamda :D; bir yere, buluşmaya, görüşmeye, işe gideceksiniz
    hafif bi acele etmenizle birden şarrr diye ter boşalması işte günün devamının
    yalan olması...

nükleer kedi ve tuninger_haa bunu beğendi.
  6. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler yine zevkle okudum kolay gelsin

Mümtaz Öztürk bunu beğendi.
  7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ben bu durumu karpuza benzetiyorum. Karpuzu mesela kesip güneşe koyunca buharlaşan suyu sayesinde serinler ve dolaba koymuş gibi olur ya... İnsan vücudu da buharlaşan ter ile aynı işlevi görür. Buharlaşan su fazla sıcaklığı alıp götürür.

Belki bize yokuş tırmanırken falan serinlemişiz gibi gelmez ama sonrasında bunu hissederiz. Şunu da ekleyim; bisiklet tepesindeyken (aşırı terleyen birisi olarak) terimden memnunum ben. :) Ama normal şartlarda hoşuma gitmiyor.:D

burak gezer bunu beğendi.
  8. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Terlemek beni gaza getiriyor. Terlemeyince bazen yaptığım spordan zevk alamıyorum.:)

9. Kemal Faruk Doğan

Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Fazla terleyen bir insanım. Bir egzersiz,antrenman yada yapılan bir etkinlik sonrasında bazen duştan çıkmış kadar ter içinde kalmış oluyorum.

10. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    bende fazla terliyen bir kişi olarak hem bisikletle hemde yürürkn bile şarıl şarıl terliyorum.evden tertemiz çıkıyorum aradan beş dakika geçmeden her tarafım sırıl sıklam. acaba fazla kilolarımızdan mı...??

hogutmen bunu beğendi.