Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tension metre (Jant teli gerginlik ölçer) önemli!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Burak Salgın tarafından paylaşıldı.

1. Burak Salgın

Burak Salgın Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Crank brothers jantlarım var. henüz yeni aldım ve akordu yok normal olarak. akort sehpam ve aletim var. bir yere kadar yapabildim ince ayar gerekiyor. crankler biraz farklı tel yapıları bildiğiniz gibi.
    şöyle bir durum var; jantın içinde şu gördüğünüz belge çıktı. tellere ait gerginlik değerlerini vermiş. şimdi bu iş ile ilgilenmiş olanlar muhtemelen bilirler.
    Bu değerler hangi teli ne kadar gereceğimizin değerlerimi yoksa bu telleri en fazla bu kadar değer kadar gerebilirsin gibi bir değer mi?
    Hangi teli ne kadar gereceğimizin verileri ise bize akordun tamamlanmış verilerini veriyor. bunları girersek akor olmuş olacak jant?
    tension metre diye bir alet var, onunda fotosunu koyuyorum bununla ölçülüyor.
    yapmış olan varmı. bilgilendirecek birileri lazım :)

2. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet bu jantlar makinelerde yapılıyor ve makine enson değerleri yazmış sanırım mtb jantı olduğu için Nasıl olsa bozulacak mantığıyla içine koymuşlar. O değerler fabrika da yapılan ve doğru akorun yapıldığı Zaman olan gerginlik sayıları. O mavi alet çok iyi olmamakla birlikte idare eder bir sayı sunmak için. Yani kağıt üzerindeki değerle mavi alet değeri aynı olasada gerçek değer farklı olabilir ayrıca teller illa her zaman aynı olacak diye bir durumda yoktur .
    Mantık şu jant mükemmel olduğunda gerginlik değerleri alınır ve her akord ayarında bu değerlere yakın kalınır.

3. Burak Salgın

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Zekeriya Çab teşekkürler. bir tensiyon metre almadan bu iş olmayacak sanırım. 1 haftadır akort etmekle ugrasıyorum crank brothersları

4. Zekeriya Çab

Seviye:
    Tension mete şart hele hele teller tamamen gevşekse vurunca verdikleri ses yoksa tabiki metre şart. Metresiz küçük akortlar yapılıyor zaten jant belli teller gevşer kronik olur. O yüzden jant tellerine yağ veya başka kimyasallar gelmemesine dikkat edin gevşemeyi hızlandırır. Esas zor olan zaten arka teker sağ ve sol teller farklı sıkılır zaten uzunluklarımda farklıdır. Ama üzerinde yazılan değerlere yakın değerler olur. Eğer çok gevşeme yoksa park tool un o aletini alıp aynı değerleri okumaya çalışmayın. Bütün tellerin hepsini birde siz ölçün bir sayıları karşılaştırın. Sinop'tan sonra dönüş yönüne doğru ilk tel 1 numaradır. Hepsini karşılaştırın sonra orta değer bulup mesela 120 bütün sol tellerin 120 lerde olmasını sağlayın her tel 120 olunca olacak diye bir şey yok. Direk o değerleri yapmaya kalkarsanız tel kopabilir mavi alet eksik yada fazla ölçüyorsa.

5. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Raporda size verilen teller üzerindeki newton cinsinden kuvvet miktarıdır. Maksimum gerilme 7. telde 144N yani 14.67kg, minimum gerilme 18. telde 109N yani 11.11kg olarak verilmiş. Eğer tansiyon ölçeriniz yoksa bu tellerin gerginliğini el ile kontrol edip, bu değerler arasında kalacak şekilde akort yapmaya çalışın ve teller arasında gerginlik farkı olmamasına dikkat edin.

6. Zekeriya Çab

Seviye:
    Biraz tel değerleri parmak izi gibi o jantın özelliklerine göre değişiyor. Aslında doğru akoru yakaladığında ortaya çıkan değerler imza gibi kalıyor ama eskimeyle değişir.

7. Burak Salgın

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ne zormuş ya. crank brotherstan soğudum yeminle :)
    bilgiler için teşekkürler hepsini not aldım. digital tension metrele baktım ama acayip pahalı o kadar veremem. mecburen resimdeki analog tensionla işimizi göreceğiz. o da 65 euro.

8. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Şuna benzer bir döküman olmalı firmanın siteinde kullanım klavuzları içerisinde bulunabilir. en üst ve en alt gerginlik sınırlarını gösteriyor image.jpeg