Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Temmuz 2014 - Karadeniz Turu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Aziz Özkan tarafından paylaşıldı.

1. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selam;

Bu yıl temmuz ayında 4 kişi Sinop-Artvin arası pedallayacağız. Kabaca rotamız şu an 650km - 700km arasında. Şu an rota üzerinde uğrayabileceğimiz tarihi yerleri, görsel harikaları, şelaleleri, yaylaları araştırıyoruz. Araştırmamız sonucunda mevcut rotamızın uzayıp 1000km civarına veya biraz daha fazlasına çıkacağını tahmin ediyoruz.

Araştırmamızda bize önerebileceğiniz yer olursa mutlaka yazın. Daha önce bu yolu tercih edenlerin veya karadeniz bölgesinde yaşayanların tavsiyelerine önem veriyoruz.

Özlem.A bunu beğendi.
  2. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    trabzonda uzungöle gidebilirsiniz. of'tan içeriye doğru yaklaşık 50 km. bu hafta sonu orada kamp yaptık. güzeldi fakat. aşırı derecede bina, araba ve insan kaynamakta. doğa yavaş yavaş yok oluyor..
    ayder'ede uğrayabilirsiniz tabi ki.
    artvin'e borçkaya kadar gitmişkende Karagöl'e uğramamak büyük hata olur :)

Emrah GÜLEZ bunu beğendi.
  3. Safa Arslaner

Safa Arslaner Forum Demirbaşı

Seviye:
    Temmuz ayında bende arkadaş bulamaz isem tek başıma rotanın tam tersini yapmayı planlıyorum hayalim bu yönde.

Sarp Sınır kapısından çıkıp-
    Çorum'un Osmancık ilçesine kadar gideceğim.

İletişimde kalalım aklımda olanları yazacağım.
    Paylaşımda bulunalım.

4. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Melih Bey yazdıklarınızı programımıza dahil ettik teşekkürler. Aklınızda başka öneri varsa yazın mutlaka. Doğa ne yazık ki yol oluyor, ne kadar engel olmaya çalışsak da...

Safa Bey facebookta İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü sayfasındayız. Bizlerle iletişim kurmak isterseniz sayfaya katılmanız yeterli, haberleşiriz her türlü. Bekleriz

5. Safa Arslaner

Seviye:
    Facebook kullanmıyorum hocam
    mail adresi alabilirsem sevinirim, yada twitter.

Turgay Özüt bunu beğendi.
  6. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
  7. sezer_57

sezer_57 Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezer Şentürk
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaslar ben sinopluyum sinopta gidilecek cok guzel yerler var erfelek tatlica selaleleri bunlarin basinda geliyor inceburun, türkiyenin tek dogal hamsilos koyu harika yer yani anliyacaginiz sinop

samsung galaxy s4 ten tapatalk ile gönderdi.

8. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yusuf bey teşekkürler, işimize yarayacak bir araştırma bu

Yazdıklarınızı programımıza dahil ettik Sezer bey sağolun

9. Safa Arslaner

Seviye:

haftasonu ayderi geçip

Galler düzünde çadır kurduk.

arabayla güç bela yukarı kavron(yayla)sına kadar çıktık kaçkar zirve görünüyordu oradan.

O güzergahtan gidilebilecek en son yayla idi.

dağ bisikleti değil ise kesinlikle o yollar tavsiye edilmez.

Yol yapım çalışmaları hafta-sonu olacak şenlikler için vardı ama hepsini yapacaklarını sanmam.

yaylalar arasında ise ayder sadece bir isim-marka diğerleri ayder'e on basar..

son olarak yaylaların hepsinin aynı güzergahta olduğunu sanmıyorum

örneğin biz ayder-galler düzü- aşağı kavrun- yukarı kavrun güzergahını takip ettik, tepenin diğer tarafı sammistal yaylası idi ancak yol olmadığı için geçemedik.

Güzergahları iyi öğrenmek lazım.

Rakımlar

Ayder: 1358 metre
    Amlakit: 2100
    Yukarı kavron: 2700 yaylada konaklama yeri varmı bilmiyorum yapılan yerler gördüm ama çay-yemek yiyip içebileceğiniz mekan bulunuyor.

Bu arada Galler düzünde ekmek-su gibi temel ihtiyaçlarınızı bulabilirsinz.

yusuf ünlü ve Emrah GÜLEZ bunu beğendi.
  10. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Safa Bey biz de o güzergahı takip edeceğiz, Yukarı Kavron Yaylası gerçekten görülmeye değer bir yer. Ayder Yaylasına kadar asfalt yol mevcut sanırım. Ayder Yaylasından Yukarı Kavron Yaylası'na kadar olan yol düşündürüyor. Altımızda mtb var, eğim aşırı yüksek, yol durumu nedir acaba çıkılamayacak gibi mi?

11. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ne zaman bir Karadeniz Rotası görsem hep bir sahil boyu çizgi gidiyor aşağı doğru :)
    İşin şakası bir yana size harika bir rota çizdim fakat biraz zor ve harika doğalar göreceğiniz.
    Kendi yaptığım turlardan bilgiler ile size önerim veya rotanıza ekleyeceğiniz maceranın üst bölümünde olacak bir tur .
    Şimdi Karadeniz'i sahil boyu geçmek ve uzungöl ayder gibi bölgelerde aa güzel bir yerler varmış diye zamanınızı öldürmeyin.
    Uzungöl'e geçen gün bayburt üzerinden indim.
    Ticari kimliği dışında Çam ağaçları var bolca çokça insan vs.
    Ayder'de keza öğle ama yukarı bölüm yaylaları güzel gerçekten gitmedim ama fotoğraflarından gördüm :) ve tur yapan büyüklerim var.

İlk önce tur rotasını göstereyim size
    Giresun'a geldiğinizde çıkış bölümünde
    Giresun-Dereli Sapağından İçeri giriyorsunuz Şebinkarahisar yolunu takip edip hiç sapmamak üzere devam ediyorsunuz.
    Dereli ilçesinden sonra Kümbet yaylası sapağı var , kümbet yaylasına oradan gidilmeyerek pınarlar beldesindeki şelaleyi görmek için devam ediliyor.
    Eğer istenilirse Şebinkarahisar'a inen Eğribel geçidinide görebilirsiniz fakat 2200 lerin üzeri :)

Pınarlar ve şelaleyi geçtikten sonra biraz tırmanış yaparak ileride tekrar sola saparak kümbet yaylası var 1710 rakımda bulunuyor.
    Konaklama yemek vs hepsi var.
    Gezmek için ideal. İstenilirse 2.gün 2000 metrelere kadar çıkabilir
    ''Kendi yaptığımız tur ve videoları youtube kanalımda bunun 1 tanesi daha var kışın yaptığım.
    İsterseniz 2. gün Çıkrık kapı yaylasına devam edebilir yolu fena değil.
    ve orada kimsenin bilmediği ;
    Bilgisini verdiğim.
    Çin seddinden sonra dünyada ikinci büyük yapıt Giresun'un Çakrak köyünün, Çıkrıkkapı yaylası sınırlarında yer alan Hacı Abdullah Duvarı'dır.

Hacı Abdullah Zade tarafından 1610'lu yıllarda Rum işçilerine yaptırılan bu dev yapının uzunluğu 7500, yüksekliği ise 1.5 metre.
    Gidip görülebilir.
    Oraya kadar hamamlar,eski tarihi kiliseler dere boyunca size eşlik edecek sesler..
    Tamamen oval çizerek Giresun'dan sonra Yağlıdere üzerinde Espiye'ye iniyorsunuz.
    Tirebolu üzerinden Doğu Anadolu sınırlarına girebilir , Oradan Erikbeli yaylasında çama doyabilirsiniz.
    Tabi benim çizdiğim bu bölümlerin zorluğu üst seviye. 2300 2400 metrelere Oradan inilip Trabzon , Maçka'ya gidebilir Sümela'yı gezebilirsiniz.
    Sahilde pek bir şey yok girdi çıktı yaptı yapmayın diye ben sizi dağlardan götürmeye çalışıyorum :)
    Buradan aman Karadeniz çok gelir bir Doğu Anadolu'ya girelim sonra tekrar Karadeniz'e ineriz derseniz.
    Altındere milli parkından veya tekrar ana yola inerek devam edin derim.
    Ana yolda Vauk geçidi var 1800 metre.
    Oradan Bayburt'a inebilir orada baskı müzesini dolaşabilirsiniz.
    Tabi dedik illa uzungöl'e iniş yaparız.
    Bayburt'dan uzungöl'e harika bir iniş var.
    https://www.facebook.com/SerkanNama...01560319124518.1073741952.16736 86210&type=3 albümden fotoğrafları inceleyebilirsiniz.
    Fotoğraf taze ve yenidir ;)
    Fakat benim cizdiğim rota çaykara üzerinden gidiyor.
    Birde meşur derebaşı ''rus yolu virajları varı '' orayı inmek istedim ama bir daha sonraki tura artık.
    Oradan Çaykara'ya sonra Trabzon OF'a inebilirsiniz.

Görele'den Sis dağına gidin derimde 2200 metre ve orası benim rotam :D çok zorlu bir yerdir.

Sizlere öneri yapabileceğim yerler bu kadar ekleyip çıkarabilirsiniz..
    Serkan Namazcı.

Aziz Özkan ve Cihan Soyugazi bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    @serkannamazcı

Bahsettiğin rotanın gpx dosyasını yaratıp göndrebilir misin? Tarifine göre kendim mapmyride.com de yapayım dedim ama beceremedim. Bilen birinin yapması lazım.

13. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Mesaj içeriği mükemmel, çok teşekkür ederim :) Yazdığın yerleri uygun hale getirip programımıza ekleyeceğiz

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  14. Tayfun BAKIR

Tayfun BAKIR Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1.Herşeyden önce rotanın tersini yapmalısınız...
    Çünkü denizi yakın şeritte ilerlerseniz görsel anlamda sürekli bir deniz manzaranız olur.Güzel bir yer görüp fotoğraflamak istediğinizde karşıya geçmek zorunda kalmazsınız.
    Mola yerlerinin güzel olanları deniz tarafta..vs.
    Uzun lafın kısası denize yakın hareket etmekte fayda var..

2. Karadenizdeki yağmurları dikkate alın. Bu kadar uzun bir yolculukta yağmura denk gelmeniz kuvvetle muhtemel.

3.Ayder yaylası,uzungöl olmazsa olmazlar muhakkak gidin.Yaylalardaki soğuk havayı hesaba katın.Yanınıza kalın bir şeyler alın.

4.Samsun Terme de muhakkak pide yiyin.

5.Perşembe-Bolaman sakın arasını tünelden gitmeyin.Sahil yolu uzundur,virajdır, çıkışlar vardır ama güzeldir manzarası harikadır.

Not:4-9 Ağustos arası bizde üç arkadaş Sarp-Samsun yapacağız inşallah karşılaşırız.Şimdiden keyifli pedallamalar...

15. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tayfun Bey değerli görüşleriniz için teşekkürler. Özellikle 1inci maddeyi istişare edeceğiz. Yağmur için uygun ekipman alımı yapıyoruz kesinlikle rast gelecek bize. Yukarıdaki rota tünelden geçiyor, bahsettiğiniz şekilde Perşembe civarında rotayı değiştirdik. 4-9 Ağustos için irtibatta olalım :)

16. Mehmet D.

Mehmet D. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Safa bey ağustos ayında aynı turu bende düşünüyorum. Artvin-bursa

17. ramazan öztürkk

ramazan öztürkk Yeni Üye

Seviye:
    ramazan ayı olmasaydı katılmak isterdim

18. Mehmet D.

Mehmet D. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ağustosta musait olursan beraber çıkalım

19. Mehmet Karamanoğlu

Mehmet Karamanoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Orduda Boztepeye çıkıp Ordu manzarasını izlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yukarıdaki arkadaşın dediği gibi tünele girmeyip sahil yolundan giderseniz yason burnunda kamp kurabilirsiniz. (tünele girmemeniz konusunda ısrarcıyım samsunda öğrenciyim ordu samsun arası gidip gelirken tüneli kullanıyorum yolumu kısaltmak için fakat korkudan ömrümden ömür gidiyor) Boztepenin rakımı da 500m bisikletle gidebileceğiniz yollar var fakat eğimler fazla biraz. O konuda da teleferiğe binmenizi tavsiye edebilirim. Bisikletlerinizle binebilirsiniz.

Samsundayken de Bafradan Kızılırmak deltasına saparsanız Ondokuzmayıs ilçesine kadar anayol harici ve doğada bir yoldan gidebilirsiniz. Ayrıca burası da kamp kurmak için oldukça elverişli. Yolunuz az birşey uzar tabi. :) Benden de bu kadar..

20. Aziz Özkan

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    değerli bilgiler için herkese çok teşekkürler, yarın yola çıkıyoruz. macera başlıyor :)